Lakiranje zvucnika

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la tubeman » Sub stu 23, 2013 10:12 pm

Slike su malo nejasne i nije objašnjeno što je što.

Ovako očitavajući iz mutnog, vidim da je ispod 1 kHz sve skoro 10 dB tiše.
Ovo iznad izgleda vrlo dobro.
Razumijem ovaj peak na 50 Hz (proboj 50Hz iz mreže zbog loše filtracije), ali nije mi jasan ovaj nagli pad od dodatnih 10 dB ispod njega (podsjećam da je 10 dB = cca 10 puta, a 20 db = 100 puta).
Možda čitam krivu krivulju ??
Dobra stvar je krojiti zvučnike i skretnicu prema vlastitoj sobi, ali predlažem i nekakakvu nearfield seansu jer će se tako najbolje vidjeti što zvučnici stvarno reproduciraju.
Inače, čestitke na volji i tehnički dosta zahtjevnom poslu.
Siguran sam da će i konačni rezultat biti primjeren.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3130
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Sub stu 23, 2013 10:47 pm

da bi vidio malo vecu sliku
klikni desni klik i ''vidi sliku''
onda ju otvori u novom prozoru, malo vecu ;)
u zadnjem postu je postan impulsni odziv (u osi crveni) i van osi (zeleni))
ne frekvencijski

ma ovo ispod 1kHz me ne brine jer na prethodnim grafovima nije bio dodan bas koji upotpunjava taj dio
zvucnici su 2.5 gdje midbas ide koliko ide a onda uskace bas (21W8555)
tako da in ispegla frekvencijsku karakteristiku ispod tog...

evo jedan graf (frekvencijski odziv) od pred par mjeseci kad je bio spojen i bas drajver...
uvijek ide napomena, da je mjereno u mom stanu s golim zidovima, bez tapeta i koltrina, tako da prostorija dosta utjece na odziv...
uz smoothering od 1/6

Slika

tako da nebi smijelo biti nekih odstupanja od tog i ovog kad se jadnom zavrse
razlika izmedju ovog i prethodno postanih grafova je jedino u zakosavanju gornje kutije sto je smanjilo difrakciju oko rubova...bar ja tako mislim ;)
Zadnja izmjena: yoke; Sub stu 23, 2013 11:54 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Sub stu 23, 2013 11:10 pm

evo i frekfencijski graf sa smoothingom 1/30

mogao sam ga zagladiti da ljepse izgleda ali cemu...

Slika

nisam ga htio postati bez da ga prikazem s donjim basem...ali eto...
znaci ne izgleda ljepo
mjereno je u prostoriji
a stvarno mi ga se nije dalo iznosti vani da ga mjerim :mrgreen:
a i imam samo mali balkon tako da...opet nebi nista postigao :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Sub stu 23, 2013 11:50 pm

http://www.brentbutterworth.com/PDFs/Sp ... ts-101.pdf" target="_blank" target="_blank" target="_blank

evo jedan clanak, gdje su radili mjerenje istog zvucnika na nekoliko razlicitih lokacija...gdje se vidi kako prostorija utjece na graf...

sve ovo piskaram jer je kolega imao primjedbu na frekvenciju karakteristiku mojih zvucnika, da kutija nije dovoljno ukrucena, da su krive dimenzije,da rezonira, da....
ali nije vodio racuna o utjecaju prostorije
iako se kroz grafove vidjelo da spomenuta rupa šeta, ovisno o polozaju kutija u prostoru...
tako da...
sve mi je jasno i da je tesko govoriti o bilo cemu samo na osnovu prepiske na forumu...
ali...

uglavnom...covjek dosta nauci tek kad se pocne igrati :mrgreen:
i ljepo je kad mozes napraviti deset kombinacija te vidjeti kako nesto utjece i dali se to cuje...

i da, znam da je ovo sve s brda/dola...i da je tesko pohvatati...ali eto, ja ovo sve keljim najvise radi sebe :lol: jer mi je ovako lakse pronaci sto sam i zasto radio :lol:
doma ima 4HDDa i vise se ne snalazim gdje mi je sto... :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Ned stu 24, 2013 5:03 pm

probni uzorak by ''pegla'' tehnika

Slika

zaljepljeno pred 20minuta
ne znam dali ce se dignuti ili ne
ali moji dojmovi, za sad, postupak je izrazito jednostavan

pokusao sam odljepiti furnir od podloge
minutu nakon prelaska peglom, moglo se malo frunira odljepiti ali zajedno s zavrsnim slojem MDF
MDF je jos bio lagano mokar, pa se razdvaja
nakon par minuta to vise nije bilo moguce
jedino uz malo vecu silu, sto sumnjam da ce netko ici kopati po furniru, moze se odvojiti furnir ali na nacin da se ''iscupa' zavrsni sloj MDFa...
MDF opet djeluje kao najslabija karika
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Ned stu 24, 2013 5:29 pm

e sad pitanje
dali da ove prednje stranice radim tehnikom vruce pegle ?

s obzirom da su male povrsine (veca je cca 25+25cm) u pitanju, s rupetinom, onda mi djeluje jednostavnije to odraditi peglom...

Slika

i jos sta me muci

mislim se prvo poljepiti trokutice pa onda ostatak ?
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la Edison » Ned stu 24, 2013 5:39 pm

Yoke, ja bih krenuo od manje vidljivih povsina (kad zvucnik bude gotov i u predvidjenom prostoru). Zalijepis, pricekas da se osusi, obrezes visak, lijepis sljedece povrsine. Za kraj bih ostavio povrsine koje ce se najvise vidjeti,tj. ceonu i pokrov.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5894
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Ned stu 24, 2013 5:45 pm

:mrgreen:
da, stos je sto se sve vide... :mrgreen:
i prednja i trokuti i bok ... i gornja kad stanes na noge :mrgreen:

zato se mislim prvo trokutice
pa onda ostatak
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Uto stu 26, 2013 1:47 pm

da ne ispadne da nista ne radim ;)
poceo sam furnirati ali me ide dosta sporo zbog broja stranica koje treba furnirati...

evo samo pocetak...
za koji dan postam i kako to izgleda gotovo, bar se nadam ;)

Slika

Slika
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Lakiranje zvucnika

PostPostao/la yoke » Čet stu 28, 2013 9:29 pm

sporo

Slika

Slika

Slika
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3948
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost