Strana 1 od 2

Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 9:08 am
Postao/la phobon
Pozdrav
Ima li netko od Vas instant ideju kako riješiti problem što današnja mreža isporučuje 235-240 V
a trudiš se popraviti uređaj koji na trafou ima one podjele za odabir mrežnog napona i najveći je na 220 ?

Upravo radim na jednom starom radiju, i po šemi poslije ispravljača trebalo bi biti 285 V.
Ja mjerim 320. I to još s time da sam promjenio originalne žičane otpornike koji je prvi u nizu bio 200R,
a stavio sam ga na 330R, dok je iza drugog elektrolita bio originalno 1,6k a ja sam ga povisio na 1,8K.
Napon grijanja cijevi je negdje od podnošljivih 7,0V ali sam sinoć izmjerio i 7,2V

Na internetu ima nekih savjeta, ali sve je to komplicirano.
Ako kreneš u preveliko dodavanje otpornika kojekuda mislim da ću se tek onda zakopati.

Još mi se najviše svidjela ideja koju sam vidio na internetu, kaže uzmeš mrežni trafo koji ima podjelu 240,
koristiš samo primar i na 240 prikvačiš mrežni kabel, a sa podjeljka 220 nahraniš originalni trafo u radiju.
Ustvari koristiš ga kao autotrafo.
Međutim i to je nezgrapno jer treba negdje ugurati, a i treba naći još jedan trafo.

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 9:15 am
Postao/la Bepone
nema problema sa 320V..koja je izlazna lampa EL84? samo pazis da druga resetkabude na 300-310V (opet otpornik) . grijanje spustis sa 7 V na 6.3 sa otpornikom (izracunas)

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 9:29 am
Postao/la phobon
Jasno mi je, mogao bih svuda postaviti otpornike i regulirati napone, ali čini mi se da ću se zakopati u puno detalja s time.
Razmišljam izvesti to nekako kod trafoa, ne znam kako bi stanje bilo sa dodavanjem opornika na primarnoj strani ?

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 9:31 am
Postao/la phobon
Zanima me kako je i kod vas ostalih?
Mislim da sam jednu večer izmjerio i 243V.
Očito sam blizu trafostanice.

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 9:32 am
Postao/la Bepone
ne prevelika snaga bi trebala otpornika. ovo ti treba dva otpornika ca sam naveo gore, 5 kn. ako bas hoces , nabavi si pomocni trafic 18V- 2A i spojis ga kao oduzimac glavnog napona mreze 235V za tih 18V pa na ulazu u radio ce biti 220V..ako te to zanima nacrtat cu spoj

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 9:32 am
Postao/la Bepone
phobon napisao:Zanima me kako je i kod vas ostalih?
Mislim da sam jednu večer izmjerio i 243V.
Očito sam blizu trafostanice.

i ide se na 240V.. inace super ti je to ako si blizu trafostanice imas super uzemljenje! nema bruma ! :P

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 11:28 am
Postao/la Edison
phobon napisao:Zanima me kako je i kod vas ostalih?
Mislim da sam jednu večer izmjerio i 243V.
Očito sam blizu trafostanice.


Kod mene je 237-243V, a jednu vecer sam izmjerio 252V.
Jos malo pa ce me biti strah mjerit... ;)

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 11:42 am
Postao/la Master of disaster
Što više to bolje! Neka svijetle lampadine! :lol:

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 1:18 pm
Postao/la phobon
Bepone
ajd pošalji tu šemu sa pomoćnim trafićem, da vidim kako to radi.

Re: Borba sa prevelikim naponom u utičnici

PostPostano: Sri sij 27, 2021 2:00 pm
Postao/la tom_hifi
Edison napisao:
phobon napisao:Zanima me kako je i kod vas ostalih?
Mislim da sam jednu večer izmjerio i 243V.
Očito sam blizu trafostanice.


Kod mene je 237-243V, a jednu vecer sam izmjerio 252V.
Jos malo pa ce me biti strah mjerit... ;)


Tako je i kod mene ...

Najbolje ti je malo povećati serijske otpornike u napajanju, nije to ništa puno u tim uređajima.