
Utvrdio sam da je trafo u stvari jako škrto namotan. Već kod primarnog napona 180V opažao se efekt zasićenja jezgre. Kod 230V se tako enormno grijao (bez opterećenja) da je bio praktički neupotrebljiv.
Problem sam riješio tako da sam rastavio trafo i odmotao dio sekundarnog namota. Preostalo sam seijski spojio (u fazi!) s postojećim primarnim namotom. Odmotanu žicu sam namotao natrag i to je sada sekundar. Nakon sastavljanja trafoa ostala je vrlo mala razlika između primarnog i sekundarnog napona. Ali struja mirovanja se bitno smanjila. Trafo koristim kao odvojni u oba smjera, zavisno od toga treba li možda malo smanjiti ili povećati napon. Dobro mi je služio kod popravaka switching napajanja s primarnom stranom spojenom na mrežu (ATX za kompjutere). U tom slučaju za početak spojim u seriju sijalicu od 60-75W zbog sigurnosti (zaštita od kratkog spoja u ispitivanom uređaju).
