Le monstre ,8W A klasa

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la grunf » Ned svi 10, 2020 7:31 am

aparatusonitus napisao:Jasno je starim, ruzinavim kukama da je grunf mislio na vezni kondić, stoga i jesam naglasio kome je namjenjeno jer će taj i pomisliti aha...nema veznog na ulazu, nema ga ni u grani feedbacka, amp je dc spojen od ulaza do izlaza kako se kolokvijalno kaže, ali kad pogledaš širu sliku ispada da nije.


e uvalia si mi crva sumnje sa ovon slikon :D , zanimljivo je da JLH69 s istim napajanjem zvuči dobro , a hiraga je tako reći tanak na basu, pomislia san da su regulatori problem jer ovo je prvi Le monstre tako složen tj da nema veliku banku kondezatora ,ali nije do regulatora, oni odrađuju zadatak odlično
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2464
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la aparatusonitus » Ned svi 10, 2020 8:17 am

Moraš znati da regulatori ipak ne rade u istom režimu, JLH69 ti cica ~2A, dok ti Le monstre vuće ~1A što ti automatski znači da je izlazna impedancija regulatora na JLH69 manja nego na Hiragi...probaj dodatno povući ~1A iz regulatora, ako ih možeš ohladiti naravno, preko otpora snage od +/- grane prema masi pa usporedi zvuk za probu.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la grunf » Ned svi 10, 2020 8:24 am

i tako sam se jučer dao u akciju zamjene pobudnih tranzistora
prvi na redu su bili sanyo 2SC2911/SA1209 https://wakamatsu.co.jp/waka/0900766b80e0f59f.pdf , cijenjeni među audiofilima, ali ne još kod mene :cry:
i opet se ponovilo isto s njima, opet loši , zvučna slika se skupila, nestalo je lepršavosti ,ali je došao donji dio spektra, napredak ali to nije to ,nešto sam dobio nešto izgubio,nisu dugo svirali i opet je pojačalo završilo na stol,
sljedeći su bili toshibini 2SC2705/SA1145 http://radiocom.dn.ua/image/data/pdf/2SC2705_TOS.pdf ,u JLH69-u je 2sc2705 bio odličan, pravo otkriće , isto to se dogodilo i ovdje, zvuk odličan, vratio se donji dio spektra, srednji i visoki netaknuti,divota , promjenio sam i elektrolite u lokalnom decoplingu, stavio sam iste kao kod JLH69 , panasonic FC, a bili su rubycon ZLJ kojima treba dosta da dođu na svoje ,mada oni imaju minoran utjecaj, regulatore nisam ništa dirao
struju sam za oba pokusa podigao na 1,3A tako da je sad potrošnja čitavog pojačala oko 110W , struja kroz ulazne fetove je oko 2,3mA, danas ću ako me žena pusti napraviti malo veća mjerenja s scopom da vidim kako to sve skupa sad izgleda
normalno imam još par dobrih pobudnih za test, a doće na red i izlazni tranzistori
sve u svemu sad je još bolji nego kod prvog paljenja , idemo nabolje :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2464
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la grunf » Ned svi 10, 2020 9:18 am

aparatusonitus napisao:Moraš znati da regulatori ipak ne rade u istom režimu, JLH69 ti cica ~2A, dok ti Le monstre vuće ~1A što ti automatski znači da je izlazna impedancija regulatora na JLH69 manja nego na Hiragi...probaj dodatno povući ~1A iz regulatora, ako ih možeš ohladiti naravno, preko otpora snage od +/- grane prema masi pa usporedi zvuk za probu.


ovi moji regulatori su strujno ograničeni na nekih 3.8A s strujom kroz strujni izvor tj,strujom podude serijskog tranzistora u regulatoru(2SC5200), nakon tih 3,8A regulator gubi regulaciju i ima veći pad napona jer nema dovoljne stuje baze za tu struju kolektora ,međutim kad se to i dogadi lako se vidi po crvenoj LEDici koja počne treptati jer i ona ostaje bez struje za rad što se nije događalo ni kod JLH-a a komoli sad kod Hirage, a imalo bi utjecaj samo na krajnjoj snazi

AC analiza u LTspiceu daje nešto bolju karakteristiku s istim vrjednostima elemenata za struju od 1A nego kod 2A,mada su to male razlike ,par dB, nisam ulazio u analizu izlazne impendance jer namam toliko znanja, ipak sam ja samouki elektroničar :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2464
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la aparatusonitus » Ned svi 10, 2020 12:07 pm

Vidi ovde i par postova naniže što i kako...
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la grunf » Pon svi 11, 2020 1:29 am

aparatusonitus napisao:Vidi ovde i par postova naniže što i kako...


a sitia san se
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2464
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la grunf » Pon svi 11, 2020 1:43 am

nema nikakve razlike u izlaznoj impendanci regulatora između 1A i 2A
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2464
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la aparatusonitus » Pon svi 11, 2020 7:35 am

Da budem iskren, nisam ni očekivao da će ti pri tim strujama sim pokazati neke velike razlike jer kad ubaciš u formulu za izlaznu impedanciju sljedila Ro ≈ (1/gm) + Rin/(beta+1) vidiš da su pri tim strujama gm i beta relativno veliki brojevi u nazivniku oba razlomka u odnosu na brojnik, shodno tome razlike će biti male pri većim strujama. Za vježbu stavi u simu struju od 100mA pa usporedi grafove...razlika bi trebala biti lako uočljiva.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la grunf » Sri svi 13, 2020 9:59 pm

i nema neke razlike na 100mA , 2A čak izgleda bolje , da bi dobio isti graf moram povećati R1 na orginalnu vrijednost od 100R
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2464
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Le monstre ,8W A klasa

PostPostao/la aparatusonitus » Čet svi 14, 2020 7:11 am

Izgleda da krivo radiš, jbg i ja sam pozaboravljao dosta toga u LTspice-u...Sve vrijednosti elemenata regulatora postaviš kao da je za potrebnih 2A na izlazu i ne mijenjaš ih. DC izvor V3 postavi bez AC1 komponente (dakle, čistih 22VDC), makni R_load i na njegovo mjesto stavi strujni izvor I1 s nikakvom funkcijom i AC 1 amplitudom za small signal AC analizom u njegovoj kartici kad klikneš s desnim preko njega. Pokreni AC analizu da dobiješ graf izlazne impedancije vs freq. kako sam naveo na drugom forumu. Da bi vidio ima li razlike između regulatora kojem je teret od 100mA/1A/2A , mislim da je potrebno dodati u paralelu s I1 (AC current source) I2 koji je čisti DC current source od 100mA/1A/2A pa ponovi analizu i vidi ima li razlike.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 0 gostiju