Višekanalni magnetofon za snimanje

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Pon lip 10, 2019 9:33 pm

Imam se priliku dočepati Fostexa R8 - 8 kanalnog magnetofona za okej cjenu, e sad...
Valja li mjenjati nešto za tog trakaša ili dati ušteđevinu ili ipak pričekati nekog ozbiljnijeg teac ili tascam 8 ili 16 kanalca za koju godinu?
Jer prije svega on snima 1/4" traku na maksimum 7" veličine koluta, takva vrsta trake je stereo i zato je genijalna jer je dostupna svuda a imam doma Ampex 478 u rinfuzi 10kom, ali je užasno loša zato jer će kvaliteta snimke 8 traka na 1/4" biti 4x lošija nego dvije trake na taj format, evo komparativno, obična kazeta je 1/8" i ima 4 trake, znači taj kolutaš snima svaku traku ko kazetofon ili gore jer sam čuo da mu Dolby C uopće ne pomaže.
Mišljenja?
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la ilimzn » Uto lip 11, 2019 1:00 pm

kvaliteta ovisi prvenstveno o brzini trake, naravno pod uvjetom da je sam uredjaj mehanicki i elektronski ispravan.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Uto lip 11, 2019 11:00 pm

Snima i reproducira brzinom od 15 IPS, ima +/- 10% kontrole brzine.
Uređaj je mehanički i elektronski (navodno) top stanje, glave su slane na poliranje u UK ove godine, a sam mag kod majstora na refresh komponenti, remena, gumica itd.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la ilimzn » Sri lip 12, 2019 12:11 pm

Sumnjam da to na 15 IPS nece dobro raditi, pogotovo na kvalitetnijoj traci...
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Sri lip 12, 2019 11:48 pm

On će zasigurno dobro raditi ali zvuk snimke možda neće biti zadovoljavajuć, to mi je poanta, na tako mali prostor stisnut 8 traka, ne sluti mi na dobro no to je i dalje pretpostavka zato jer ga još nisam isprobao, bubanj će se snare dobro čut al če traka "sažvakati" sve basove što je i djelomično poželjno jer točno taj sound sa malo šuma i natural track kompresijom tažim ali da to ode previše u šum to nije to. Mom tati je na njegovim demo snimkama iz 80ih fostex A8 progutao sve basove i generalno zvuči užas, za razliku od TEAC A3340S (radije bi nabavio njega ali su mu na ovim prostorima cijene 2x veće od R8) četverokanalca koji je na istom formatu zazvučao mega fenomenalno i "toplo", no ipak ima dobrih decenij godina između inovacije A8 i R8, jer pretpostavljam da su ga već usavršili do tad jer im je to bio zadnji 8 track iz 1988 kad je tape era došla kraju jer je nastupio ADAT.

Pitat ću još gosp. tom hifi za broj od gospodina koji sam čuo da ima par multitracka, ali cjene su malo prevelike navodno, a imao sam i priliku "zgrabit" 8 track telefunkena 1" traka od prijatelja Luke Tralića, ali to je malo iznad mog ranga.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la ilimzn » Čet lip 13, 2019 4:13 am

Mislim da se trebas malo informirati o principu magnetskog zapisa prije donosenja zakljucaka guta li traka ili sirina zapisa basove i sl.
Osim toga, bitno je znati za koje je referentne trake uredjaj uopce kalibriran, jer ima vise standarda, pri tome ne mislim na eq jer je to standardizirano, nego bias i uopce nivo s kojim se moze snimati, oboje izuzetno uticu na zvuk.
Kazetofoni su pod zadnje mogli itekako dobro zapisivati gotovo pun opseg na istu sirinu s puno sporijom brzinom trake, pa bi trakas s ispravnom glavom, dobro podesen, zbiljam trebao to odraditi kako treba ako se koristi kako spada.
Doduse price o 'poliranju glava' zvuce zabrinjavajuce. Ako je glava potrosena, nikakvo je poliranje nece popraviti, dapace, moguce i pokvariti, jedino sto nece zvakati traku. Upravo je tipicno za pojedene glavde nedostatak visokih tonova i uz idealno podesen azimut.
Kao ni sva druga elektronika, ni ova nec e zaobici starenje elektrolitskih kondenzatora, i s tim u vezi gubitak basa i zamucenja vise gore.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Višekanalni magnetofon za snimanje

PostPostao/la DrFireBottle » Ned lip 30, 2019 5:00 pm

Izgleda da ništa od tog Fostexa, pecao sam ga tjedan dva, ali ništa od toga, gospodin se predomislio i oće cash a toga nemam, ali nadam se biti će prilike.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Prethodni

Vrati se na: Kupujem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju