Simfonija AF

Simfonija AF

PostPostao/la sonny » Ned lip 24, 2018 8:20 pm

Nasao sam je protekli vikend za vrijeme preslagivanja crijepa na tavanu... A nije da je nisam trazio nekoliko puta.. Bio sam mlad i glupav davnih godina pa sam iz nje izvadio zvucnik koji je na kraju zavrsio tko zna gdje... :( Uglavnom nasao je, neuglednu i prasnjavu... Znam da je bila stancana na tisuce komada i nezanimljiva vecini, ali ja bih je volio dovesti u radno stanje... Ipak je dio povijesti i uspomena na pokojnog djeda... Drvenarija ne izgleda lose osim bocno na jednom mjestu ispucalog laka i nesto plitkih ogrebotina, rekao bih 9/10... Staklo naceto selotejpom ali mislim da cu to moci srediti... Plastika oprana, natpisni lim izlizan od koristenja, mozda ga i ostavim takvim cisto radi stiha... Gumbi prisutni, citavi, treba malo obnoviti pozlatu...
95A6CF59-B263-4180-BD5F-56F462220628.jpeg


Sasija prasnjava ali u dobrom stanju ali nedostaju cijevi, gotovo sve, ostale samo ECC85 i EF89...
A618CA49-B263-41DC-A4EB-4851E0BC6AF0.jpeg

BCE24990-9349-4B93-8C63-79109A3FB6E7.jpeg


Trenutno sam u fazi ciscenja i prmjeravanja... Elektrolit 2x50uF ima vrijednosti 51 i 50,6 uF :mrgreen: Ostalo nisam stigao premjeriti... Doma imam dio cijevi, nasao novu EZ80,EM80,EF89... Iskopao i neki privremeni Ei oval odgovarajucih dimenzija...

Ono sto trebam su EABC80 i EL84 te eventualno odgovarajuci zvucnjak...
Ima li netko od uvazenih kolekcionara-restauratora prije nego pocnem traziti bespucima interneta ?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Simfonija AF

PostPostao/la tubeman » Ned lip 24, 2018 8:24 pm

Našlo bi se .......
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Simfonija AF

PostPostao/la DrFireBottle » Ned lip 24, 2018 9:14 pm

sonny napisao:
Ono sto trebam su EABC80 i EL84 te eventualno odgovarajuci zvucnjak...
Ima li netko od uvazenih kolekcionara-restauratora prije nego pocnem traziti bespucima interneta ?


Imam ja... i EL84 telefunken i EABC80 telefunken iz radija jednog, zvučnik također imam (možda ne isti ali zadovoljavajuć) ali nisam siguran da bi ga baš dao, treba mi...
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Simfonija AF

PostPostao/la pamook » Ned lip 24, 2018 9:18 pm

...za cijevi bi se naslo vjerujem u rinfuzi, pa ako mozes pricekat desetak dana .... :mrgreen: .... zvucnik dakako nemam :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Simfonija AF

PostPostao/la tubeman » Pon lip 25, 2018 2:33 pm

Hint za cijev EABC80....
Cijev sadrži 3 diode i jednu triodu.
Diode se koriste za demodulaciju, jedna za AM signal (dugi val, kratki val i srednji val) a dvije ratio detektor (FM).
Trioda se koristi kao prvi stupanj NF pojačanja iza demodulacije.
Najčešći "kvar" se manifestira kao izobličena reprodukcija kod FM i stišani zvuk.
Uzrok tomu su oslabljene diode ili trioda.
Nezgodna stvar je što praktički NIKADA ne stare zajedno :)
Zato će se često događati da diode u ratio detektoru stradaju prve (kada se više sluša UKV).
One bi trebale imati otprilike iste karakteristike, ali gubitkom emisije se znaju značajno "raspariti".
Tu imamo tužnu situaciju da su cijevi povađene iz radija uglavnom neupotrebljive.
Zadnji ešaloni cijevnih radija su se uglavnom bacali kada je zvuk počeo bivati loš, a pojavili su se krasni novi manji, "ljepši" i "moderniji" tranzistorski radiji.
Ovdje mogu provući analogiju kod situacije kad je supruga neki dan bila vidno nesretna nakon što je majstor ustanovio da se stroj za rublje može bez problema i troška popraviti, a ona je već "zakaparila" novi, sva sretna što je postojeći krepao :) :)

Dakle (a praksa je to potvrdila), 95% izvađenih EABC80 nisu više normalno upotrebljive !!!
Dio ih se može upiknuti, ali zvuk neće biti bajka što će rezultirati šarafljenjem po zavojnicama i konačnom konstatacijom da to ništa ne valja.
No, postoji rješenje da koze budu na broju a vuk sit:
Već sam spomenuo da će triode uglavnom biti OK.
Potrebna je tek manja i jeftina modifikacija kojom treba umjesto dioda iz cijevi upogoniti neke germanijeve (može i SI) diode, npr. AA121.
Potrebno je tek malo prespajanje.
Pri tomu se EABC80 mogu najnormalnije koristiti. Čak i one počupane :).
Sada neće više biti problema sa starenjem dioda a zvuk će najvjerojatnije biti besprijekoran.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Simfonija AF

PostPostao/la davorin » Pon lip 25, 2018 3:11 pm

Sjećam se servisa radio prijemnika koji su imali EABC80 i gdje su stradavale uglavnom diode unutar balona, a triodni dio je imao dovoljno pojačanja. Kao što je naveo tubeman, mogle su se koristiti germanijske diode koje su u to vrijeme bile lako nabavljive. Danas takvih dioda nema, ali dobro će poslužiti i široko rasprostranjena, gotovo univerzalna, silicijska dioda 1N4147. Ona se najčešće može zalemiti direktno na podnožje same EABC80 i praktično spojiti paralelno postojećim termionićkim diodama sa slabom emisijom unutar balona elektronke. Ukoliko su diode unutar elektronke u kratkom spoju ili se u signalu dobije jaki šum, treba odlemiti sve izvode koji idu na vakuumske diode sa podnožja, silicijske diode zalemiti posebno na te izvode, a sve izvode katoda i anoda iz EABC80 spojiti zajedno na katodu triode.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Simfonija AF

PostPostao/la Bepone » Pon lip 25, 2018 11:06 pm

dobra caka...
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Simfonija AF

PostPostao/la drago » Pet lip 29, 2018 9:28 pm

Ako baš želiš germanijeve diode imam ih ja različitih na zalihi, a ne tako davno sam kupio nešto novih u Tevetronu (vidjeti na njihovoj stranici imaju li ih još?).
Što se tiče EABC80 ,pred par mjeseci naletio sam na par novih ,po vrlo povoljnoj cijeni na e-bayu.Eto,treba samo malo češće istraživati.
LP!
Avatar korisnika
drago
 
Postovi: 28
Pridružen: Ned srp 23, 2017 5:12 pm
Lokacija: Sv. Petar Orehovec


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju