interstage

Re: interstage

PostPostao/la Edison » Ned lip 17, 2018 11:48 pm

Vidim da neki nisu shvatili sto dobiju s trafom "bez polpopaca". Branko moze zavrsiti trafo i poklopci ga drze na okupu. Tko ne zeli poklopce, dobit ce sve, ali Branko nema s cime spojiti I i E sekcije, a radi se o transformatoru s rasporom. Dakle trebali bi sami naci nekakve limove koji ce ta dva dijela drzati na okupu. Ubaciti papir koji bi Branko prilozio za raspor i dobro stegnuti, s tim da raspor ostane tocan. Tko zeli sam napraviti te limove/drzace i gombati se s tocnim rasporom - siroko mu polje. Da ne spominjem izvode sekcija o kojima je govorio davorin.

Pametni i jednostavni ljudi ce naruciti trafo s poklopcima. ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: interstage

PostPostao/la Edison » Pon lip 18, 2018 12:11 am

Bepone napisao:ja necu, premala mi je cijena... mozda da su 100e komad..


Bepo, ovo lako mozemo srediti... :lol:

Bepone napisao:zadnje od hashimotoa sam placao preko 200e komad...pa opet ne valjaju.. neki rucni rad sam placao 200 e kom, na c jezgrama , ti su dobri... premala cijena je 200 kn.. ja npr mogu iste raditi za 500-700kn /kom mozda, na c jezgrama.. za 200 kn mores dobit spulu i malo zice sa strane bez rada. i sam si namotaj po zelji :lol: ne vjerujem ni da ce motac dobro napraviti posao , ako nema nikakvu zaradu..ovako se svodi na presing covjeka koji ce to samo na silu odraditi.


Bepo, taj trafo je projektirao davorin, a onda su Branko i on to doveli u red u praksi. Davorin je vec koristio te trafoe, a cini mi se i jos neki. Sad, koliko para - toliko muzike. Posto je velika serija, a Branko nas vecinu poznaje (i simpaticni smo mu, sto nije nevazno) isao je na ruku i do kraja spustio cijenu. Ne vjerujem da ce tu nesto zaraditi, a znam da ce se naraditi. On ce svoj dio posla napraviti dobro, jer nikad ne radi ofrlje, takav je covjek.

Samo da napomenem da je Branko motao poseban trafo nasem pokojnom sstrsatu (na posebnim jezgrama koj je sstrsat nabavio u Engleskoj) i koji je imao cudo izvoda. Slobodan je to koristio u svom phono pretpojacalu i bio je zadovoljan Brankovim motanjem. Branko ni tu nije nesto posebno zaradio, bio mu je to izazov. Malo je takvih majstora. Takav je bio i nas Dean.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: interstage

PostPostao/la davorin » Pon lip 18, 2018 8:31 am

Prvi par završne varijante transformatora je uspješno iskoristio pok.HARKONEN u PUSH-PULL pojačalu sa parom 6S33S (polovine!) u izlazu, a u pogonskom stupnju (driver) je radila 6V6GT (zapravo ruska 6P6S) u triodnom spoju. Naknadno je napravio još jedno jednako pojačalo, ali je u pogonskom stupnju koristio elektronku 12B4A.
Osim kod tih pojačala, mislim da rade i u pojačalu sa GM70 u izlazu i 4P1L u pogonskom stupnju kod tom_hifi-a.
Prvobitna ideja je bila iskoristiti protufazno pojačalo sa parom 13DR7 ( viewtopic.php?f=6&t=2310 ) za pogon nekog jačeg para izlaznih elektronki (ili jedne vrlo jake!) gdje bi bile dozvoljene "ekskurzije" radne točke u AB2-klasu (ili A2-klasu). Ideju sam uspješno primjenio kod pogona elektronke QB4/1100 (u triodnom spoju) na relativno niskom naponu (za tu elektronku! :lol: ) od ~950-1000V sa vrlo respektabilnom izlaznom snagom od ~70-75W.
Imam u planu sa jednakom pobudom (13DR7 ili 6DR7, a potpuno im je kompatilna i jača varijanta 13FD7/6FD7!) "pogurati" i par elektronki 811A u pojačalu veće snage.
Što se tiče pojačala sa pobudom i izlazom u kojem nema protufaznih spojeva, imam potpuno pripremljen projekt (ne i vremena! :mrgreen: ) sa 6FY7 (compactron/duodecal elektronka koja je po karakteristikama jednaka 6DR7!) u pobudi i SV572-10 u izlaznom stupnju A2-klase sa ~40-ak vati izlazne snage.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: interstage

PostPostao/la Bepone » Pon lip 18, 2018 9:06 pm

Edison napisao:
Bepone napisao:ja necu, premala mi je cijena... mozda da su 100e komad..


Bepo, ovo lako mozemo srediti... :lol: .

a znam :D :D
ma radi se o tome da je tesko napraviti posteni interstage, ovdje se prica svodi na karakteristike zeleza i petlju histereze... obicni limovi nisu dovoljno dobri...dalje, jedini koji ima lijep pravokutni signal interstageje 1:1 omjer, bifilarno motan, od svih koje samo mjerio jedino taj moze proc kao odlican... ostali istitravaju na 10, 20 kHz to je vec uzasan pravokutnik...
itd..
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: interstage

PostPostao/la davorin » Pon lip 18, 2018 9:59 pm

Bepone napisao:
Edison napisao:
Bepone napisao:ja necu, premala mi je cijena... mozda da su 100e komad..


Bepo, ovo lako mozemo srediti... :lol: .

a znam :D :D
ma radi se o tome da je tesko napraviti posteni interstage, ovdje se prica svodi na karakteristike zeleza i petlju histereze... obicni limovi nisu dovoljno dobri...dalje, jedini koji ima lijep pravokutni signal interstageje 1:1 omjer, bifilarno motan, od svih koje samo mjerio jedino taj moze proc kao odlican... ostali istitravaju na 10, 20 kHz to je vec uzasan pravokutnik...
itd..

Sve je to približno točno, ali... :lol:
Branko (ODEON) je za potrebe ovoga malog trafa osigurao tanje limove namjenjene za audio, sa većim postotkom Si, a u sastavu su i manje količine Ni i Mn sa tragovima Co. Sve to zajedno doprinosi manjim gubitcima na visokim frekvencijam, manjim magnetnim izobličenjima (histerezna karakteristika je vrlo slična pravokutniku!), a željezo u sastavu omogućuje i protok istosmjerne struje (zračni raspor osigurava da ne dođe do magnetnog zasićenja jezgre; jezgre bez željeza praktično nisu upotrebljive pri protoku bilo kakve istosmjerne struje).
Unatoč zračnom rasporu, postignuti su induktiviteti veći od ~55H po serijski spojenom paru sekcija (ima ih 8 sa po 1200 zavoja žice namotanih u 2 stupca spojenih tako da približno izjednače Ohmske otpore sekcija i smanje parazitne kapacitete!), a serijski spojene sve sekcije postižu iznimno visok induktivitet veći od ~220H. Uklanjanjem papira koji osigurava raspor jezgre se induktivitet gotovo utrostručuje, ali se onda mora jako paziti na to da istosmjerne struje kroz sekcije budu balansirane, ili da ih uopće nema.
Sa izvorom koji ima relativno mali unutrašnji otpor (kao što su to jake triode prvenstveno elektronki 6DR7-6FD7-6FY7-6GF7-6EA7-6EM7-6GL7 i mnoge druge pojedinačne triode ili pentode spojene kao triode, kao i njihove inačice sa drugačijim naponima grijanja), dobije se odlična pobuda za izlazne stupnjeve koji traže galvansko odvajanje, visoke pobudne napone, pobudne struje rešetki, ili imaju veći broj paralelno spojenih elektronki koji sa svojim zbrojenim štetnim kapacitetima ozbiljno narušavaju frekventnu karakteristiku uobičajenih pobudnih stupnjeva sa veznim kondenzatorom.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: interstage

PostPostao/la Bepone » Uto lip 19, 2018 11:46 am

Lepo to zvuci..drzim fige..it moze donijeti.puno dobroga u amp... ima tamo.u jelakovicu poglavlje vezano za prorqcun it...lampe.sa malim unutarnjim otporom bas i nisu najbolje za it.. radi hf rezonancije koja je veca...bolje.da imaju veci Ri..cca 3 do 5 kohm
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: interstage

PostPostao/la s@ki » Čet srp 12, 2018 9:21 am

nego... ekipica... sredina 7mj. je tute. Kako stojimo s interesom, željama, pozdravima, Brankom, kremšnitama ?
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: interstage

PostPostao/la Edison » Čet srp 12, 2018 10:06 am

Cuo sam se s Brankom, lima ima nesto, a narucio je jos i to ce stici kroz 15-tak dana. Problem su poklopci, a bez njih ne ide. Jos nema odgovora na upit za poklopce, trebo bi dobiti informacije kroz tjedan do dva. Jos s tim dobavljacem nije radio pa mu je tesko procijeniti kad bi poklopci mogli biti kod njega. Jos malo strpljenja...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: interstage

PostPostao/la Edison » Pon kol 20, 2018 1:21 pm

Evo novosti od Branka u vezi ovih transformatora. Limove za trafoe je nabavio, tako da je jedan problem rijesen, no poklopce jos nije. Talijani se vracaju iduci tjedan s godisnjeg pa ce naruciti i poklopce. Problem je sto mu je to novi dobavljac i ne prodaje na male kolicine, a sve treba platiti unaprijed. No misli da bi uskoro i poklopci mogli biti kod njega. Nada se i da ce kolicina redovnog posla, koje je preko ljeta bila velika, malo splasnuti pa ce moci nasu narudzbu uzeti u rad.

Neki su mi preko poruka pisali da je mozda ponudjena cijena malena, tj. njemu neisplativa pa da zato oteze. Branko veli da to nije razlog, vec to sto je imao puno redovnog posla i sto nije imao sav materijal. Zamolio sam ga da napravi novu kalkulaciju kad mu stignu poklopci pa ako bi trebalo malo korigirati cijenu lako cemo se dogovoriti.

Eto, trebat ce jos malo cekati na te interstage trafoe.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: interstage

PostPostao/la tom_hifi » Pon kol 20, 2018 3:24 pm

Čim duže čekamo, potencijalan kupac sam i ja :-)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Kupujem

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju