Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la s@ki » Uto sij 09, 2018 10:37 am

______________________________________________________
izdvojeno iz druge teme
______________________________________________________


radim 3d printer, tj. bolje reć neki "combo" uređaj.
sama šasija će biti overkill za 3d printanje, barem kad gledamo neke "kućne" kombinacije.
predstaviti cu projekt kad sazriju uvijeti, no ovako nabrzinu plan je core xy (miče se x os a z os se spušta prema dolje). Daljnji upgrade je laser, 2.5W reže pleksi 3mm bez problema, vjerojatno cu nabaviti red veličine jači čisto iz pizdarije, a finalno i napraviti nosač za dremel (ili barem njegov produžetak) pa da može rezati i bušiti tiskane i tome slično.
Od egzotike raznišljam o karbonskim cijevima kako bi se olakšala dodatno x os no nisam trenutno našao izvor 10mm cijevi a da nemaju turbo tanku stijenku za koju me strah da će se pikati, lomiti itd.

Upravljanje adruino+ramps 1.4 sa (nekim) driverima. Trenutno proučavam microstepper drivere jer bi trebali utišati same motore.
Nekakva alternativa je raspberry no o njemu ima nešto manje dokumentacije a ovo prije navedeno je odrađeno u desetcima (da ne kažem stotinama) primjera pa bi trebalo raditi ok.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: k: koračne motore

PostPostao/la josh » Uto sij 09, 2018 12:02 pm

s@ki napisao:Upravljanje adruino+ramps 1.4 sa (nekim) driverima. Trenutno proučavam microstepper drivere jer bi trebali utišati same motore.
Nekakva alternativa je raspberry no o njemu ima nešto manje dokumentacije a ovo prije navedeno je odrađeno u desetcima (da ne kažem stotinama) primjera pa bi trebalo raditi ok.


BTW, trenutno su mi štancaju DRV8811 sićušne pločice (do 2A). Iako čip / pločica podržava 1/8 step, neću koristit ništa ispod cijelog koraka, jer mi ne treba.

Ako imaš kakve dokumetnacije vezano uz taj laser, daj.
josh
 
Postovi: 54
Pridružen: Sri pro 07, 2016 9:12 pm
Lokacija: Vinkovci - Poreč

Re: k: koračne motore

PostPostao/la s@ki » Uto sij 09, 2018 12:18 pm

taj dio je još predaleko da ozbiljno o tome komentiram. prema onom što vidim 2.5 W laser reze ok tanke mekane materijale, ima ih po netu u raznim varijantama, sa i bez PWM kontrole i u pravilu su kompatibilni sa ramps-om.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: k: koračne motore

PostPostao/la pamook » Uto sij 09, 2018 12:50 pm

pih, ako nemoš` namontirat laser za pilit` drva, nemoj to ni radit..... fali apostrof :lol: :lol:

nego, pade mi na pamet ona pjesma "kad se Cigo zaželi, stepera motora, on pošalje poruku, da govorit ne mora...." :think:

iskopah iz ladice broj 9:

dva `na i tri `va

mutno se nešto sjećam da sam negdje pročitao "ništa ne bacam, sve mi treba" al da me ubiješ sad ne znam gdje sam pročitao :think: :think: :think: :doh: :lol: :lol:

/edit - ovi okrugli su iz starije verzije fujitsu DL A3 printera, a kockasti su iz novijeg modela istog
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: k: koračne motore

PostPostao/la Bepone » Uto sij 09, 2018 1:28 pm

ja sam moje ganjao sa STK 672-080 cipom, ima 1/16 step,3A... ima lepo podesenje sa 3 bita, postavis ih koji ces step i das mu pravokutni impuls i ćao,
to je driver za unipolarni motorin
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: k: koračne motore

PostPostao/la tubeman » Uto sij 09, 2018 8:00 pm

s@ki napisao:Od egzotike raznišljam o karbonskim cijevima kako bi se olakšala dodatno x os no nisam trenutno našao izvor 10mm cijevi a da nemaju turbo tanku stijenku za koju me strah da će se pikati, lomiti itd.


Ne mogu "vizualizirati" potrebu karbonskih cijevi. Ne kužim filozofiju koju si zamislio...
Bit tih cijevi je da budu čvrste i vrlo krute, da budu glatke i da imaju što manju mogućnost habanja.
Možda se radi o nekoj drugoj filozofiji pa ne kužim.

Isto tako nisi pojasnio Z os.
Hoće li se to što bude namontirano na nju (laser, printhead ili štogod) dizati ili spuštati onako kao što to rade klasični CNC routeri ili će se gore-dolje pomicati kakva platforma vezana na nju kao što imaju iole ozbiljni 3D printeri?

Jako me zanima napredak budući znam mnoge koji su daleko došli u prikupljanju dijelova (rade to godinama :) :) ) ali još niti jedan nisam vidio u pogonu.

Samo "uparivanje", odnosno u ovom slučaju "utripliravanje" uređaja možda neće biti jednostavno izvesti već zbog načina rada.
Ne znam koliko je tko koristio 3D printer pa može ne zna kako cijela stvar funkcionira.
Uparivanje 3D printera i lasera bi išlo kao i CNC i lasera ali svo troje nije baš previše obaćavajuća kombinacija.
Laser je tu "neutralan" faktor jer reže, gravira ili štogod već nepokretnu "metu" koja može biti na obje podloge, ali 3d printer zahtijeva posebnu, grijanu podlogu (70-90 stupnjeva) i vrlo je zaheban po pitanju kalibriranja iste.
Zbog toga su vrlo rijetki (čitaj skupi) 3D printeri s obradbenim površinama većim od 22 x 22 x 22 cm.
CNC je manje osjetljv jer ako profulaš kakvih pola milimetra s jedne strane podloge na drugu - nije problem. Freza će to lako poravnati i neće biti puno beda (kod nezahtjevnijih stvari) , ali kod 3D printera bilo kakvo printanje pola milimetra, pa i puno manje (praktički debljina 80g papira) u zraku ili nedajbože ispod razine neminovno i bezosjećajno dovodi do uništenja rada.

Opaska uz Dremel: Takvu kombinaciju ne treba uopće uzimati u obzir budući je preslab.
Ispod tristotinjak vata (Dremel i klonovi = 100W) se može raditi samo sa stiroporom i mekanim plastikama i možda vrlo nezahtjevno s drvetom.

Srećom, dobri motori od 800W na više nisu neka tlaka po pitanju cijene i ima ih koliko god hoćeš.
Doduše, onda počinju problemi s hlađenjem :twisted:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: k: koračne motore

PostPostao/la audio kutak » Uto sij 09, 2018 8:11 pm

eh, tubemane.. sada si zakuhao pricu (interesantno), postalo je vruce
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: k: koračne motore

PostPostao/la tubeman » Uto sij 09, 2018 9:08 pm

Nije to "zakuhavanje" :)
Samo sam iznio neke notorne stvari.
Siguran sam da je S@ki sve to dobro promislio, a ono što sam napisao ide i iz vlastitog iskustva.
Jedno je gledati "projekte" po internetu, a znamo da su DIY-eri koji to objavljuju (pa i mi sami) neizmjerno tašta stvorenja kada su njihovi projekti u pitanju i vide samo ono najbolje :)
Međutim, praksa obično donese neka otrežnjenja i ustanovimo da ono što želimo nije baš tako jednostavno (i posebno jeftino) ostvariti.
Pa idemo iznova, pa iznova dok ne dođemo do rezultata koji može na kraju može ispasti skup i vremenski i financijski, ali nama neprocjenjiv :) :)
No, da ne filozofiramo, pričekajmo što će od toga ispasti. Siguran sam da će uspjeti, aposebno bi mi bilo drago da bude u punom opsegu ideje.
Potrebno je (samo :) ) naoružati se strpljenjem i s nešto novca.
Jeftino sigurno neće biti :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la s@ki » Sri sij 10, 2018 12:46 am

zadnjih 15min tipkam tekst i onda kliknem ni sam neznam što i ode sve vrit... ah..
ajmo ponovo:


2 audio kutak: ne zakuhava tubeman, samo sam mirno sjedio u kutu i čekao da napiše koju jer sigurno ima više iskustva s tematikom :)

Zapravo je bilo prerano otvarati temu no kako su krenula pitanja i savijeti u tržnici ima smisla otvoriti temu i nastaviti ovako.

Zadnjih par tjedana, gubim sve više vremena na proučavanje mehanike i izvedbe 3D printera i skupljam iskustva i probleme s kojima su se ostali susreli.
Pokušavam nekakvom logikom zaključiti što mi treba, a što ne pa će finalni proizvod sigurno biti Frankenstein.

krenuti ću obrnutim redoslijedom pa ukratko o CNC funkciji:
iako bi bila idealna za "naše" potrebe i projekte, cnc glodalica je:
glasna
proizvodi prašinu
aluminij zahjteva hlađenje a to pak zahtjeva kadu
itd.
Ništa od navedenog ne dolazi u obzir jer nemam radionu i uređaj će spavati a i raditi u dnevnom boravku.
Stoga se potencijalni CNC dio svodi na graviranje, obradu tiskanih pločica i tome slično. Taj dio bi bilo idealno napraviti sa bar NEMA23 motorima ili večim, no prema dosad skupljenim informacijama takvi motori su preveliki, glasni, neprecizniji, veći i teži od NEMA17 koji je ajmo reć standard u 3D printerima.
Ukratko, ako i bude šta od toga, biti će više u smislu provjere koncepta i kako rekoh graviranja ili zezancije sa pcb.
Neovisno o tome, šasiju ću raditi uvjetno rečeno nepotrebno jakom pa da mi bar taj dio ne uvijetuje uporabu finalnog stroja.

laser dio:
tu nema previše mudrosti, on je kako i tubeman kaže tu neutralan. zadatak mu je kliziti na određenoj visini iznad objekta koji reže.
Mehanika stroja će sigurno biti dovoljno rigidna da se ništa ne "uvija" čak i pod nešto težim laserima.
ovdje će zapravo biti najveći zadatak kalibrirati stroj. Konkretno, treba testirati snagu lasera na raznim površinama, odrediti fokus te kompenzirati dubinu reza ako se ide u više krugova (a ići će). To u praksi znači da recimo svakih 4 prolaza laserom približiš laser objektu za 1mm - karikiram.

3d printer dio:
dakle, kontrola uvjetno rečeno jednaka CNCu, s daleko većom preciznosti.
Izvedba ima raznih, od trokutastih, pravokutnih, ovakvih onakvih, spajanih sa cijevima, šipkama i raznim profilima.
Ovaj moj, pogotovo zbog mogućnosti nadogradnje, će biti tzv "core xy" 3d printer.
Konkretno to znači da X os klizi po fiksnoj Y osi na vrhu printera, a Z os pada prema dolje.
Šasija će biti od Tslot profila, po uzoru na tvorničko riješenje a i par klonova. Tamo se koristi 20x20 profil, moj je plan 30x30, možda i više no zasad nisam našao na razlog da bude veći. Čak će kučište biti dodatno ojačano no o tome u daljnjem tekstu.

Radna veličina će biti min 30x30x30 a maksimalno do 40(45)x40(45)x30. Maksimalu određuje mjesto gdje će uređaj stajati.
Mislim da je i ovih 30x30x30 prilično veliko, no ajd... kad se već radi možda radi lasera izvućem nešto veći komad.
REalno, ako ću ga moći koristiti i za neka kučišta i sl, nije da ista ne mogu biti od više dijelova.
Ako i gledam potencijalnu obradu pcb i one su max20x30 normalno dobavljive pa je i taj dio pokriven.

ajmo o detaljima mehanike.
kako bi se osigurala maksimalna krutost uređaja i smanjilo bilo kakvo treskanje Z os će klizati na po 2 12mm šipke + 8mm navojno vreteno na lijevoj i desnoj strani.
Dakle, ukupno 4 krute šipke + 2 pokretne na step motorima. U ovom slučaju su šipke od inoxa, težina nije bitna. Ono što eventualno radi razliku je spoj samog vretena i motora. Gledao sam malo ekipu koja tjera mak na konac i ispada da je u nekim slučajevima vidljivo "treskanje" Z osi u materijalu ako se drži samo na jednoj strani i spojena je gibljivom spojnicom. Kruta spojnica navodno daje osjetno lošije rezultate a najbolje je ako je vreteno integrirana u sam motor. Ovo je ujedno i najskuplja varijanta. Ja se nekako zasad tješim da ako Z os ukrutim na 2 strane umjesto jedne te koristim kvalitetnije spojnice nebih trebao osjetiti razliku. Našao sam u Njemačkoj i neku firmu koja ima kakti "ultracool" spojnice koje smanjuju trzaje i svasta nesto pa ću probati s njima vjerojatno.

Y os sama po sebi nije ništa posebno, isto po 2 šipke 10mm na 2 strane i po njima klizi X os.

X os je zapravo najpokretniji dio stroja i kod 3D printera ista treba viti čim lakša. Iz tog razloga sam spominjao karbonske cijevi.
Nekakva razlika između inox i karbon varijante je cca 4X u korist karbon cijevi pa nije da se ne osjeti. Problem je što ne znam gdje (ni po koliko) nabaviti cijev koja će biti preciznog promjera cijelom dužinom. Nekakva sredina između ovo dvoje je aluminij i vrlo vjerojatno će prva varijata X osi mog Frankenštajna biti od aluminija.

motori:
hvala svima skoji ste ponudili NEMA 23 motore, no prema dosadašnjem istraživanju mislim da je bolje ići na "standard" NEMA 17. Ovi su lakši, manji, precizniji i tiši. Navodno su i svi kontroleri tipa ramps i sl optimizirani upravo za nema 17. U konačnici, i gotovi driveri su do 2A u pravilu a nema 23 su preko.

Našao sam i neku firmu u Americi koja se hvali sa "we reinvented stepper motors". Navodno su njihovi motori snažniji za istu dimenziju, manje se griju i bitno su tiši. Cijene ne znam, pitati ću pa ako se isplati uzeti. Ako će biti i ta varijanta, vjeroajtno cu motore za pogon Z osi uzeti sa vretenom. Iskreno malo me strah transporta i piganja šipke.

Hotend ilitiga ovo vruće što pljucka pljastik:
tu nema mudrovanja E3D v6 full metal je nekakav pouzdani "standard", ne dođe toliko da si da ne mogu priuštiti i to je to.
Ono gdje sam se trudio saznati prednosti je sam extruder, odnosno ono što gura :)
Tu postoji više varijanti a glavne varijacije su :
direktni i bowden.
Dikretni ima motorić praktički na samom hot endu (grijaču i dizni) dok je bowden napravljen od motorića koji je negdje na šasiji te gura filament kroz teflon cijevčicu prema samom hotendu..
oboje imaju prednosti i mane, no zasad je odluka na dikretnom. Konkretno E3d titan, je prilično hvaljen, relativno skup a daje mogućnost i dikretnog pogona i Bowden uz adapter.Fora je u tome da su se potrudili oko dizajna pa je zapravo filament kroz samo tijelo extrudera u potpunosti vođen kroz kanalić, a "zupčanici" su osjetno oštriji da daju što bolji "grip" i time kontrolu filamenta. Dikretni extruderi samim time imaju i bolju kontrolu te brže uvlače filament kada je potrebno i time smanjuju "dlačice" po samim printu.
Jest da to znači da sama X os ima dodanu težinu motorića al mislim da bi cijela konstrukcija trebala osigurati kvalitetan rad.U konačnici, ako radi i na tanjim profilima, zašto ne bi i ovdje.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Proizvodilica (ne)potrebnih gadgeta

PostPostao/la josh » Sri sij 10, 2018 9:27 am

s@ki napisao:...
Ukratko, ako i bude šta od toga, biti će više u smislu provjere koncepta i kako rekoh graviranja ili zezancije sa pcb.
...
Ako i gledam potencijalnu obradu pcb i one su max20x30 normalno dobavljive pa je i taj dio pokriven.
...


Napravio sam i software (PC / uC) za to i na kraju odustao, jer danas kinezi štancaju kvalietne pločice za skoro pa džabe. Imalo je to itekako smisla, tamo negdje... prije dvadeset godina.

pcbcnc.gif
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
josh
 
Postovi: 54
Pridružen: Sri pro 07, 2016 9:12 pm
Lokacija: Vinkovci - Poreč

Sljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju