Westra oval Mk1

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la midruzin » Uto srp 30, 2013 8:12 pm

Sad se sjećam tih zvučnika. Napravio sam s njima trosistemske kompresione kutije oko 50l od EI Niš zvučnika. Bili su spojeni na tvorničku EI skretnicu 12-6-12 dB skretnicu (imala je željeznu jezgru na basu). Rez je mislim bio na 500 i 5000 Hz. Visokotonac je bio papirni oval 4 Ohma 10W, srednjetonac okrugli papir 4 Ohma u metalnoj okrugloj kutiji (odostraga šaraf za učvršćenje), a bas je bio baš taj papir s gumenim ovjesima, 4 Ohma, 25W zvučnik. Kutije su bile spojene na pojačalo" transiwatt 50" (tako nekako) i sviralo dosta glasno. Membrana basa je imala relativno dugi hod i davala je za ono vrijeme vrlo dobar bas. Mislim da sam mijenjao visokotoce i baseve, jer su stalno svirani do daske. Osjetljivost bas zvučnika mi je nepoznata, te ne znam kako bi zadovoljili glasnoćom s mojim cijevnim SE ampom 5-6W. Ovu 6dB skretnicu lako preradim na više frekve i zato je tako napravljena za eksperimentiranje, dok se ne pronađu optimalni rezovi. Na skretnice 2 reda (12 dB) ne idem, jer mi lošije zvuče s cijevnim SE ampima male snage. Primjećuje se gubitak tranzijenata, topline, zvuk postaje nekako suh i oštriji i amp se više guši (provjereno). Ako ti basevi neće zadovoljiti svojom osjetljivošću ili neće dobro raditi u bas-reflex kutijama, morat ću nabaviti neke osjetljivije za BR. Dean, koliki je promjer basa? Dat ću ti adresu na PM, pa pošalji preko kioska "Tiska", to je daleko najjeftinije.
midruzin
 
Postovi: 236
Pridružen: Uto ožu 26, 2013 1:45 pm
Lokacija: Krapina

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la Zmajz » Sri ožu 26, 2014 10:29 pm

IMG_20140326_191210.jpg
Da dovršim priču sa mojom verzijom ovala, na oba foruma, jer je na onom drugom tema i započeta pa da je zaokružim kako treba.
Dakle, zvučnici izvana nisu doživjele nikakve promjene osim dodatog pomoćnog visokotonca u svojoj maloj kutijici. To ih je poprilično podiglo u estetskom smislu tako da sam uspio zasjeniti B&W 801, 802 i ostale amaterske uradke. Još moram poraditi na budućim dizajnima pa da zasjenim i Kef 105 i to će biti to. No, da se vratimo na ono najbitnije, a to su iznutrice kod kojih je došlo do značajnih promjena iako su zahvati bili mali i jednostavni. ali je zvukovno došlo do značajnih promjena. Sve je to urađeno odmah iz ŽF-a i nisam baš slikavao dok sam se igrao pa će slikice biti samo izvana.
Prvi je korak bio suzbiti bumiranje koje me je poprilično nerviralo, a koga i nebi, i to sam uspio iz trćeg ili četvrtog pokušaja. Kako se kutija neda rastavljati i otvarati, kroz rupu u koju se montira drajver sam dodavao vrećice s pjeskom (zapravo kobasice dužine kolika je unutarnja širina kutije i promjera cca 5 cm) da zapune vrh horne (vrh je zapravo na dnu kutije, ispod drajvera) i tako je skrate na potrebnu dužinu. Išao sam za time da ju skratim tako da bude tjunirana negdje oko 90Hz, što je primjereno ovom drajveru. To ne treba zbunjivati u smislu da kutija neće reproducirati donji bas registar, hoće i radi to dobro. Vrlo dobro, čak. Ja zadovoljan, a i moj kompić koji stvarno ima izoštren sluh i vrlo široko slušno iskustvo što se hife tiče. Skoro pa da bih ga svrstao u hifijaše, zvukovna picajzla. Osim pjeska trebalo je korigirati i količinu damping materijala u vrhu (početku) horne, izbacivanjem određene količine istog. I tako dok nisam bio zadovoljan. Tako je to sviralo neko vrijeme, dok nije došlo vrijeme za:
Drugi korak, to će reći dodavanje helper tweetera. Iako sam oval može služiti kao full drajver, ipak se na momente osjeti malo nedostatka u tim visinskim područjima, kao neka sitna udaljena nazalnost. Ne čuje se to na prvu, tek nakon dugotrajnog slušanja (ovdje govorim o danima i mjesecima, ne o satima), kao stari radiji koji imaju presladak topli zvuk ali ipak malo mumljav i nazalan. Naravno, malo prenaglašavam radi ilustracije. Kako god, zbog same prvotne filozofije pri konstrukciji ovog zvučnika, a to je minimalno investiranje uz maksimalan kvalitativni rezultat, trebalo je pronaći odgovarajući visokotonac što baš i nije bilo teško. Dva tri klika po međumrežju i rezultat se sam nametnuo. Ista firma,ista osjetljivost i solidne karakteristike na papiru tako da nije bilo problem to dvoje spojiti u jedno. Izbor je pao na Westrin kupolasti visokotonac WDT-13-138, koji je po specifikacijama u potpunosti odgovarao. Njega sam jednostavno montirao u posebnu kutijicu i isprobavao odgovarajuće rezne frekve. Osnovni odabir je bio, uobičajenih, 10-12 kHz i nakon nešto eksperimentiranja sjeo sam na 10 kHz i to da je visoki propust prvog reda (6db po oktavi) sa atenuacijom od 3db na 10 khz. Tu sam se zapravo nagnjavio dosta odabiranjem prave atenuacije, stalno sam se vrtio u krug, malo 3db pa malo 6db pa malo 3 pa opet 6 itd. dok se nisam odlučio na 8kHz i atenuaciju od 6 db na toj frekvenciji. Jednostavnim stavljanjem teflonskih blokova (1,5uF tj. 1uF + 0,47uF). Oval je ostao da radi full, bez intervencija u njegovom djelu. Razmišljao sam o skidanju trubice s ovala, ali na kraju ne vidim potrebe za time. Taj eksperiment ostaje za neku drugu varijantu.
Zvukovno? Hm, popriličan napredak, štoviše, smatram ovo gotovim zvučnikom. U ovom cjenovnom rangu se nema više što učiniti. Izbalansiran i brz, voli tranzistorce. Cjevaši tek dolaze na red pa ćemo čuti. Sad ih ganja T-amp (41 Hz) sa pasivnim atenuatorom (motorizirani Alps sa daljinskim, sto mu gromova!) i naravno Monica III (adaptirana na 3 SP/DIF ulaza i USB) na ulazu. Monica je priča za sebe.
Što još? Interesantno je to isprobavanje i testiranje, ugađanje na uho, jer tu matematika jeste samo polazni dio. Činio sam klasičnu grešku, brzo prekopčavanje između dvije varijante skretnice ne omogućava mozgu da se sredi pa se nečuje razlika između varijanti. Prvo pomisliš da su razlike tako male da se nemre kužiti, ali kad dadneš mozgu nekoliko minuta između dvije varijante, primjeti se razlika. Treba mozgu dati vremena da se sabere, ili zraku u glavi vremena da se turbulencije smire. U svakom slućaju, sad su to dobro razrađeni zvučnici, prilično izbalansirani, ne odskaču niti u jednom djelu. Bas je prilično definiran i ugodan za slučanje, nimalo naporno. Ne fali ga nimalo u kućnim uvjetima (soba cca 30 m2). Sve je nekako sjelo. Visokotonac se ne ističe, čak bi pomislio da nije ni trebao, dok ga se ne iskluči i sutradan ideš slušati ii kužiš da fali.
Slikice:
IMG_20140326_191432.jpg

IMG_20140326_191237.jpg


I na kraju pogonski agregat (s lijeva u desno: fergazer, getriba i blok motora)
2_IMG_20140322_111743.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2591
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la pamook » Sri ožu 26, 2014 10:48 pm

...a di je pas? :P

fino to izgleda, ne sumnjam da i zvuci... a i lakse ih je pozicionirat kad ne smetaju one vece kistre :D :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6287
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la Dean » Sri ožu 26, 2014 11:23 pm

Drago mi je da si zadovoljan. Već se u Sheratonu moglo čuto da ima potencijala. Kutijica sa visokim sjela mu je ko budali šamar ! :clap:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la tom_hifi » Sri ožu 26, 2014 11:34 pm

Bravo zmajz, jako lijepo.

Možda ih i ja jednom prilikom upogonim kad porješavam sve tekuće "probleme" :lol: :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5456
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la midruzin » Čet ožu 27, 2014 9:34 am

Svaka pohvala zmaju z zagreba! Vrlo lijep, uredan i estetski dotjeran rad. U zvuk uopće ne sumnjam, jer sam puno eksperimentirao s tim ovalima, naročito u manjim volumenima (8l netto) i raznim visokotoncima, došao praktički do istih rezultata. Uz mukotrpno dugotrajno slušanje (matematički izračuni kod 6dB skretnica uopće ne pomažu), obavezno pauziranje između dva slušanja i ponovno prilagođavanje novoj situaciji, došao sam do slijedećeg zaključka :
1. Westra ovali su mi najbolje zvučali u kombinaciji papirnatim visokotocima s 2,2 mF blok kondićima, uz atenuaciju (ako je potrebna) i peglanje (ako postoje zvučniji pikovi),
2. U kombinaciji s kalotnim visokotoncima (polipropilen i svila), najbolje zvuče s 1mF blok kondićima, jasno uz atenuaciju i peglanje, uz napomenu da je podešavanje ovih drugih dosta teže, mukotrpnije i treba dosta eksperimentiranja dok se ne dobiju prihvatljivi rezultati!
midruzin
 
Postovi: 236
Pridružen: Uto ožu 26, 2013 1:45 pm
Lokacija: Krapina

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la Zmajz » Čet ožu 27, 2014 9:40 am

Da, i mene u zadnje vrijeme privlače papirni visokotonci, ima tu nešto, nemrem toćno objasniti. Visaton imadva meni interesantna papirna, a i Westra ima jednog (OT-57-214/218), a našlo bi se ponešto i kod čeha.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2591
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la zuzi » Čet ožu 27, 2014 2:02 pm

sakuma saba.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la zuzi » Čet ožu 27, 2014 2:25 pm

UCL82 PP.jpg
@zmajz
Ako bude sve u redu u Fužinama ćemo probati tvoj uradak sa ovim "projektom". Pogledaj samo koliki trafo ima :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: Westra oval Mk1

PostPostao/la tom_hifi » Čet ožu 27, 2014 2:29 pm

Jel to kučište nekog RIZ-a iskorišteno? :D
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5456
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju