AUDIENT iD44 mk II

AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la tubeman » Sub pro 16, 2023 10:32 pm

Audient iD44 mkII
Kombinirani uređaj koji se može svrstati u više kategorija.
Prije svega je namijenjen za snimanje zvuka ali zbog svojih izuzetnih karakteristika pravi bedaka od standardnih razvikanih DAC-ova.
Koga zanimaju detaljnije karakteristike može ih lako pronaći na netu.

Nabavljen je u biti zbog njegove "osnovne" namjene i to nakon dosta istraživanja i konzultiranja s onima koji o svemu tomu znaju više od mene.
Treba Mi zbog snimanja čitanja tekstova te prebacivanja zvučnih zapisa s magnetofonskih i DAT traka te minidiskova kao i gramofonskih ploča u digitalni oblik.
Ima hrpetinu ulaza i izlaza, pravih i virtualnih.
Drivere ima svakakve među kojima mi je najznačajniji ASIO, a zanimljiv je i World clock s koaksijalnim izlazom te I/O kroz optičke.
O silnim kombinacijama i mogućnostima spajanja, prespajanja, taklbackova i loopbackova neću jer bi se lako zapetljao ( :) ).
Svi oni se mogu u nekom od softvera za obradu definirati zasebno i povezivati na odgovarajuči kanal.

Zvučne karakteristike su doista impresivne, od odnosa signal šum ( 131 dB) preko dinamike (124 dB) do nemjerljivog THD.

Uglavnom, daleko bolje od onog što sam na početku tražio, ali to tako uvijek bude.
Posebno su me razveselile njegove mogućnosti kao preampa i DAC-a.

Istina, svi priključci su 6,3 mm ili balansirani COMBO (XLR / 6,3) uz dva digitalna ulaza i dva digitalna izlaza.
To sam riješio s hrpetinom adaptera tako da su sve kombinacije pokrivene.

Zanimljivo je kolIko je "neosjetljiv" na dužinu kablova.
Trenutno ga pogonim s "doštukanim" USB II kabelom od ukupno 6 metara od računala do uređaja te audio kablom od daljnjih 6 metara od uređaja do pojačala.
Mikrofonski kabel je dugačak isto 6 metara.
Sve to uz našu najdražu mantru "nema šuma nema bruma" :)
Ne vide se nikakvi gubitci, nema jittera, ništa osim zvuka.
Čak i glazba s YouTubea koji ne volim, zvuči jako dobro.

Sad kad sam sve to lijepo nahvalio, moram reči da uređaj i nije previše jeftin ali vrijedi svakog centa.
Sigurno da postoje bolji, ali to "bolje" se odnosi samo na više mogućnosti kao konzole s više mikrofonskih i line ulaza što je zanimljivo za snimanje višekanalnog zvuka što meni nije bilo zanimljivo jer je ponuđenih 20 ulaza i 24 izlaza višestruko previše..
Nabavljen je i RODE NT1 kondenzatorski mikrofon koji se isto pokazao vrlo solidan.
Njegova karakteristika je da je vrlo linearan kroz praktički cijeli opseg od 20-20.000.
Nema sibliranja ili šuškanja tako da mi je iz početka sve bilo čudno i izgledalo je da ne radi :)
Postoji i verzija NT1A koji je namijenjen za pjevanje i snimanje gitare ali to mi unatoč nižoj cijeni nije bilo zanimljivo.
Dodatna dobra stvar je što se može složiti i offline setup uređaja koji se sprema u internu memoriju pa nema potrebe za kontrolnim računalom.

Lako bih došao u napast da "otkantam" sva predpojačala jer ovo radi zbilja izvrsno.
Ali DIY samosvjest se još uvijek odupire ...........

Dvije slike:

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la LukaTralic » Pon pro 18, 2023 7:13 pm

A eto mene kao padobranac... nakon mjeseci i mjeseci nikakve aktivnosti sad mi došlo da napišem neki reply ovdje!

Bez ikakvog podcjenjivanja, odlično mi je pročitati ovako (meni) malo drugačiju perspektivu na ovaj uređaj i mikrofon!
U svijetu iz kojeg ja dolazim (studijsko snimanje) ovo je neki solidni entry level audio interface. Kao u smislu - sasvim solidno radi, ne zvuči ništa loše. Zašto je solidni entry level - jer ima par nekih opcija više od konkurencije (insert točke na analognoj sekciji ulaza) i duple ADAT optike. Audient je respektabilan proizvođač pa znaš što dobivaš i neće to nikada loše zvučati.
Ali iz moje perspektive to još nije to. Ulazi su mu, kao i kod svih "generičkih" audio interfacea napravljeni sa THAT1512 čipovima (u to sam 99% siguran jer svi bez iznimke to tako rade). To je ulaz koji je lišen ikakvog karaktera, tehnički superiorne specifikacije i sve blablabla ali nikada neće zadiviti svojim zvukom. Izlazni DAC je zasigurno bolji, no nikada ne bi očekivao neko ludilo jer u pravilu ovaj tržišni segment ne ulaže u stabilnije clockove kojima gura taj DAC. Ali može ga se preko ADAT optike staviti u slave da radi sa nekim ozbiljnijim clockom i tu bi se još dodatno čula razlika. Da ne ispadne da sad tu serem - dobro ovo zvuči! Ali ima ih i boljih.
Što se spomenutog mikrofona tiće (Rode NT1) - to je također entry level mikrofon! Imam NT2 stariji (koji se smatra kao navodno boljim), a kod kolege sam čuo ovaj novi NT1. Sasvim solidno. Ali ne bi baš sad govorio o čistoći visokih i sibilantima jer mi u tom području baš taj mikrofon malo šteka.

Ma zašto ovo uopće pišem... jer mi je dalo sad razmišljati koliko ja zapravo malo pažnje nekim stvarima posvetim a ovim drugim ću tražiti dlaku u jajetu. S jedne strane ovaj setup Audient+Rode mi je kao fora za bedroom muzičare i kao to je polu bezveze, a s druge strane u studiju ću gurati zvučnike sa razglasnom D klasom pojačala i biti svjestan da to hoće malo titrati u vršnim vrijednostima. Gledao sam mu nedavno sinus na osciloskopu - uuu joj kako je to bilo mrljavo pa užaaas! I ja si mislim "a bože moj" i nastavim ga koristiti. Jer ionako računam da neću nikada gurnuti tako glasno da dođe do ruba pa me boli briga. A u ovom nekom kao "normalnom" području glasnoće (20% do 70%) je čist. Ali eto istovarit ću hrpu para na audio interface koji ima vrhunski clock i sad dalje razmišljati kako bi mogao u tom polju malo unaprijediti sve to pa da ga utopim i kupujem nešto jače...
Ugl... eto što ti je život u neopipljivom audio svijetu!

:)

Luka
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am

Re: AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la tubeman » Pon pro 18, 2023 9:25 pm

Bravo Luka.
Hvala na komentaru jer sam se već uplašio da na ovom forumu više nikoga ništa ne zanima osim sklapanja pojačala :)
Slažem se s Tvojim komentarom, ali kao što sam odmah napisao, sve to neće služiti za snimanje bendova ili bilo kakvu sličnu "profi" namjenu.

Namjena je vrlo prozaična. Koristiti će se za dvije namjene:
prva je snimanje nekolicine još živućih autora (književnika) koji će pročitati neku od svojih pjesama ili kraćih tekstova. Tako ćemo na još jedan način pokušati upregnuti digitalizaciju u nešto korisno. Nakon toga slijedi i pomoćni sustav za streaming kroz našu platformu digitalizirane građe u koju planiramo na još jedan način uključiti zvuk.
Vjerojatno će zatrebati još jedan mikrofon pa ćemo vidjeti hoće li to biti još jedan NT1 ili neki drugi ili će oba biti nešto drugo.
Nemam iluzija da se radi o "vrhunskom" mikrofonu i konzoli ali preporučen je komplet kao takav i trebao bi ispuniti svoju svrhu. Dakle ne očekuje se puno previše "duše" u svemu tomo osim da ti autori ne ispuste svoju prije nego što ih "arhiviramo" :)
Nije bio problem odmah uzeti nešto bolje ali uvjerili su me da će ovo biti i više nego dobro.
Ako se pokaže potreba, jača varijanta je uvijek opcija.
Druga namjena je presnimavanje magnetofonskih traka, DAT traka, minidiskova i gramofonskih ploča za otprilike istu namjenu.

Tu mi clockovi nisu nešto posebno bitni, mada se u specifikacijama ( i iz usta onih koji uređaj bolje poznaju od mene) navodi da ova mkII verzija ima znatno poboljšane karakteristike od "običnog" iD44.
Inače, nemam ništa protiv THAT konvertora. Svojedobno sam nabavio par komada ne čine mi se prelošima. U biti, takvi sklopovi i ne trebaju imati dušu :) Ona bi se trebala upumpavati negdje drugdje.

Točno je da se vrtimo u različitim svjetovima. Kroz dosta godina svako malo se "sudaram" s informacijama o Tvojem radu pa mi je jasno da su nam potrebe sasvim različite. Obojica proizvodimo zvuk, ali na sasvim drukčiji način i s drukčijom svrhom. Tvoj je kreativan a moj "rekreativan" i "arhivistički".

Još ponešto o "duši". Poimanje duše se zadnjih desetljeća jako promijenilo. Nekad se kupovalo pojačalo zbog svojeg "posebnog" zvuka, gitara zbog svojeg "posebnog" zvuka a danas je to sramotno spušteno na razinu elektronike koja napravi sve što hoćeš. Elektronički Fender emulator će zvučiti autentičnije od dpravog Fendera, digitalni miks će zvučati "analognije od analognog" a u biti se sve svodi na to da se napravi zvuk koji će biti što "milozvučniji" konzumentima koji tu prokletu gitaru nikad nisu vidjeli ni čuli :) :)
Beatlesi su šezdesetih "dušu" unosili u svoje radove šuškajući celofanom ili bućkanjem vode u kanti a danas ........
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la LukaTralic » Uto pro 19, 2023 3:24 am

Ma joj krivo mi je ako si moje komentare shvatio kao da ja govorim loše o ovom Audientu i Rode mikrofonu! Oni su sasvim dobri. Dapače, zapravo kada od nekoga naslušanog dobrih snimki pročitam da ta kombinacija zvuči jako dobro onda mene uhvati da si razmišljam "a koji je meni kurac" što toliko detaljiziram i tražim dlaku u jajetu.
Zapravo mi ne treba drugi clock na mom setupu na kojem radim, ali prokleto je kad negdje čuješ to nešto bolje onda bi odmah to i sebi uzimao. E taj dio me baš baš jebe! I svakoga pretpostavljam, samo iz drugačijih kuteva.

A taj dio koji si napisao o duši, e to se potpuno slažem!

:)

L
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am

Re: AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la tubeman » Sri pro 27, 2023 9:44 pm

Mali update vezan uz mikrofon.

U cijeloj toj priči: dobro, loše, bolje, još bolje, valjda bolje ( ;)) izgleda da sam od RODE NT1 serije mikrofona koja ima nekih 6 modela upiknuo onaj koji bi trebao biti najbolji :) :)
Naravno, odabir je bio po principu: ako je skuplji onda je valjda i bolji :) :) .
To u pravilu funkcionira.
Ovaj je s "5th generation" oznakom.
Malo sam isprobavao i čini mi se da će biti sasvim OK za ono što treba.
Ako ne bude, idemo dalje.........
Namjena je za snimanje govora (čitanje-monolog) u udaljenosti od cca 60-100 cm.
Ako netko iiskusan i ma kakav dobar prijedlog bilo bi lijepo da se malo uključi.

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la Bepone » Čet pro 28, 2023 12:21 pm

mikrofoni vokala a i gitare uvijek bolje zvuce kad se prodje kroz lampaski mic preamp, koji daje malu dozu kompresije i omeksavanja visokih..kao npr REDD47 koji se lako napravi a koristi EF86 i ECC88..
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la tubeman » Čet pro 28, 2023 9:40 pm

Istina.
To mi (za sad) neće trebati jer nije potrebo ništa uljepšavati.
Tu mi je važnija vjernost glasa. Mogući problem vidim u tomu da možda ovo neće biti dovoljno osjetljivo. Odmah pušem na hladno :)
Mikrofon je dosta osjetljiv i kad ga pustim "samog" čuje koješta. Možda je problem u tomu što se ne čuje nikakvo sibliranje glasa na koje smo navikli.
Na žalost, imam veliku gužvu pa se nisam stigao ozbiljnije posvetiti testiranju i isprobavanju ali se nadam da će mi to uspjeti kroz sljedećih tjedan dana kad će biti malo mirnije.
Inače, mikrofon ima dual izlaz. Preko standardnog XLR-a i kroz USB port koji se može prištekati direktno na računalo koje ga odmah prepoznaje :)
Ovo što predlažeš bi se trebalo dobiti s drugom verzijom mikrofona (NT1a) koji reagira upravo na taj način. Zato mu karakteristika nije ravna već ima grbe koje "uljepšavaju" glas i zvuk gitare.
Malo sam gledao što se sve nudi i tu vlada totalno ludilo.
Srećom se ne bavim snimanjem bendova i glazbenom produkcijom jer bi problemi izbora bili puno veći mada sam se dobro informirao kod onih koji su duboko u tom poslu :) :)

Još moram povezati uređaj s softverom.
Prema "van" (iz softvera u uređaj) ide sve kako treba ali obratno ne makar i računalo i softver prepoznaju sve ulaze i izlaze na njemu.
Koristim ASIO driver.
Reprodukcija iz računala u pojačalo radi odlično.
I to sam radio na brzaka pa sam vjerojatno nešto preskočio :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: AUDIENT iD44 mk II

PostPostao/la LukaTralic » Uto sij 09, 2024 12:07 am

Malo se poigraj s pozicijama gdje staviti mikrofon i vidjet ćeš da će govor sasvim dobro snimiti!
Problem je što ovaj tip mikrofona u pravilu ne zvuči dobro na tako velikim udaljenostima koje predviđaš (60-100cm). Trebao bi biti bliže. Recimo probaj ga staviti na cca 25cm bočno u ravnini čela govornika, i to bez pop filtera (one okrugle mrežice, ako ju imaš). To bi trebalo dati dosta prirodan zvuk govora bez pretjeranih naglašavanja sibilanata i s dovoljno tijela u glasu (ono 200-600hz). Glas bi trebao biti dobar, samo ostaje ovisnost o prostoriji. Ako se čuje odjek sobe onda niže, bliže ustima i za to bi već pop filter mogao biti potreban.
U osnovi ta snimanja "na daljinu" su rezervirana za bolje mikrofone. Tu počinju razlike u cijeni zato jer neka skuplja mrcina to na udaljenosti od 1m može suvislo iznijeti dok ovi iz nižeg cjenovnog razreda izgube dinamiku i raspadne im se tijelo vokala. Oni su uštimani da dobro zvuče na blizu jer je to uostalom način kako danas svi snimaju pjevanja - na 10tak cm ispred usta.
Što se preampa tiće - da super su neki fini lampaši (redd47, UA 610 itd..) ali nisu uvijek bogom dani. Za neke stvari se čak pokažu inferiorni dobrom solid state pretpojačalu! Sve ovisi o tipu izvora koji se snima. Primjerice brzi govor muškog glasa (živahan dijalog, brzo recitiranje, repanje i slično) po mom iskustvu na solid stateu zvuči bolje. Zadrži se dinamički raspon u low endu (ono što kod lampaša večinom volimo da malo zagladi i stisne). Ali ako spominjem solid state preamp pri tome ne mislim na ove all-in-one čipove (That 1510 i slični) nego baš neki sklop koji je u principu trafo u diskretni opamp.

:)

Luka
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am


Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron