Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la pinco » Sri stu 08, 2023 11:50 pm

https://www.google.com/search?q=lorlin+ ... UTF-8#ip=1" target="_blank

Valjda će link radit, i a ih svugdi za kupit, i kvaliteta je dobra, boljo su dosta skuplji, staviš ga blizu ulaza, i neka šipka 6mm do pridnje ploče, mislin da je redna stezaljka 16 kvadrata taman za spojit osovine.
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 567
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Čet stu 09, 2023 8:01 pm

Hvala pinco, naručeno...
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Sub stu 25, 2023 2:31 pm

Pozdrav

Naručio sam preko Ebaya dosta toga i sada to treba čekati sto godina da stigne. Kada stignem, bavim se kutijom i daskama gdje ću to probati složiti.

Znam da je normalno da se koriste limene kutije, ali kako imam dosta tih komada što mi je ostalo iz prethodnog života, gledam da li to mogu kako iskoristiti.

Pokušavam te stare daske od barke(mahagonij), dovući do neke faze da mogu obuči kutiju koju sam napravio od iverala koji mi doma samo smeta. Ako ne uspije, barem sam probao.
Sada imam neke osnovne konture pa sam postavio elektroniku unutra da vidim koliko imam mjesta jer moram još napraviti pločicu za neka napajanja, najvjerojatnije ću na ti pločicu staviti napajanja 5V, 12V i na predpojačalu imam 7815 za 15V. U svakom slučaju, radovi jako sporo idu, imam dosta posla u firmi pa možda i bolje.

Par slika izrade kutije:

KAd kažem istrajbane, to doslovno mislim :D
Slika

Slika

prvo brušenej i početak krpanja rupa
Slika

Okvir od iverala
Slika

test, di će što biti i zašto ne!!
Slika

Daske obrađene ali ne još do kraja, mislim da će lakiranje dati izgled koji želim.
Slika

Slika

Tu se još vide pozicije gdje je barka imala rebra :lol:
Slika

Htio bi započeti 10 godišnji proces izrade lampaša, kažem dugogodišnji namjerno, jer već vidim unučiće kako mi bježe sa lampadinama po kući.
Ali možda mogu odlućiti što bi radio i kako bi to trebalo izgledati, možda polako nabavljati dijelove. Volio bi da to na kraju bude TOP.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Bepone » Ned stu 26, 2023 9:19 am

barba napisao:Vezano za ono što sam napisao za cijevna pojačala od 100 eura, Jutros sam čitao o nekom našem čovjeku koji ima firmu i radi cijevna pojačala pa mu lik to testira i daje svoje mišljenje, mislim da je to pojačalo nešto potpuno drugačije od onog od 100E, zvuk, snaga, izgled, sve TOP. Jedina zamjerka mu je bila što kutija u kojoj ga je donio doma nema ručke sa strane!! Pojačalo je teško 45 Kg.

po danasnjim cijenama trafa i lampi -
materijal za lampasko pojacalo je 100-200 eur po trafu , imas 1 ili 2 mrezna (ako ides na dual mono), 2 izlazna, to ti je vec 500-700 eur samo na zelezo.. onda jos 200 eur za ostalo , kutija i ele. materijal, i tu si na ulaznih 700-900 eur materijala bez lampi (plus cca 150-300 eur za lampe) i si na 850-1200 eurica, to je dobra racunica za odlicno lampasko pojacalo u DIY/u + rad koji je tvoj pa ga ne racunas...to su neke max cijene.
sad ce tu netko o kinezima ali zelezo koje valja znaci zvuk (gubici-rezolucija-detalji-bass-visoki) a to treba platiti
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Bepone » Ned stu 26, 2023 9:23 am

bio je jedan kinez Music Angel sa 845icama za par sto eur, pred 15jstak godina je bio aktualan.. dela na 1kV... to se more rec da je dobar ubod bio, za parsto EUR a sviralo je nakon sitnih modifikacija jako lepo, more se rec "magicno", sa velim gustom se slusao materijal.. danas i to kosta vec normalnije :P
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Bepone » Ned stu 26, 2023 9:35 am

barba napisao:Htio bi započeti 10 godišnji proces izrade lampaša, kažem dugogodišnji namjerno, jer već vidim unučiće kako mi bježe sa lampadinama po kući.
Ali možda mogu odlućiti što bi radio i kako bi to trebalo izgledati, možda polako nabavljati dijelove. Volio bi da to na kraju bude TOP.

uobicajeni lako montirajuci izgled je ovir od drveta i gore AL lim 2-3mm debljine ne koje pomontiras transformatore (20 kg), zice ispod trafa idu "u sasiju" i sa donje strane, odispod se pospaja ozicenje i to ti je to ugrubo :P
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la tubeman » Ned stu 26, 2023 12:44 pm

Ne treba čovjeka odmah ubijati u pojam.
Krenuo je pun entuzijazma i još se jako dobro sjećam te faze :)
Raditi će onako kao je naumio i sa znanjem koje ima i koje će vremenom usvajati.
Nema tu kraja ali kako je rekao mudri Mao "I put do kraja svijeta počinje prvim korakom" ili tako nešto ;)
Ako se ozbiljno "zagrize" sigurno će biti onih koji će mu pomoći.
Ovo s "TOP" pojačalom je fama i nedosanjani san.
To jednostavno ne postoji.
Još kad se tu pridodaju "TOP" zvučnici, "TOP" žice, "TOP" CDP ili gramofon gdje je kraj?

Postoji varijanta A, B,C ili D.
Varijanta A je da imaš novaca i jednostavno si kupiš nešto. Ta varijanta se može opet rastegnuti do beskraja, ovisno o količini novca koji imaš i zaluđenošću s pojmom "imati". Tu čak i nekakva "kvaliteta" postaje prilično imaginaran pojam jer ništa nije dovoljno dobro i stalno se osvrčeš i pogledavaš ima li netko nešto skuplje :)

Varijanta B je da te zanima nekakav sustav koji će se korititi za opuštanje i uživanje u glazbi bilo iz kolekcije koju si skupljao godinama ili jednostavno s kakvog internetskog servisa. Tu nema opsjednosti i tu i tamo se napravi kakav napredak.

Varijanta C je "ona naša": Nada da ćemo napraviti nešto savršeno, nešto "TOP". Ona je ponegdje slična varijanti A jer se isto odnosi na opsjedustost (vidi prvu rečenicu :) ) njezin nivo je često proporcionalan s DIYerskim egoizmom i samoljubljem, jer, eto, "napravio sam nešto s dvije-tri lampe, kupio sam (ili rjeđe napravio) kutiju koja nerijetko vrijedi više nego ono što se skalupilo, a bolje je za tri klase od ne znam čega :)

Naravno da skuplje komponente doprinose kvaliteti ali to nije uvijek pravilo. Hoće li neki transformator (on za frekventni raspon pojačala nije jedini zaslužan) prenositi od 5-100.000 Hz je pomalo besmisleno. Takvi zvukova u prirodi ne postoje a da je čovjek sposoban čuti ih, nebitno radi li se o harmonicima.
To što netko čuje ili ne čuje 15 kHz je totalno nebitno za doživljaj zvuka jer ono što se reproducira s BILO KOJEG SUSTAVA ne odgovara stvarnosti pa je pojam HI-FI pomalo upitan. Nekako mi više odgovara pojam "dobar zvuk". Ionako je sve masterirano, napumpano i ovisno o onom to radi audio produkciju. Da ne govorimo o cijelom tehnološkom lancu od snimanja pa do stvaranja mastera. Od mastera do kopije isto postoji neki put. Danas 90 posto estrade ne zna pjevati ili nema glas a u konačnici zvuče "odlično".
Konačno, čak niti svaki čovjek ne čuje isto, kao što i ne doživljava. Pokušajte mali test. Kod slušanja, gurnite uške sa stražnje strane malo unaprijed i sve će odmah biti jasno. Zato mnogi preferiraju slušalice. Meni ne odgovaraju.

Varijanta D bi rekla da se svi svi skupa manemo "ćorava posla", odemo u prirodu, odvedemo unuke, djecu, supruge ili djevojke na neko lijepo mjesto i više uživamo u pravom a ne virtualnom svijetu. Onim mlađim, bih preporučio nešto drugo ali bi to trebali znati i sami :) :)
Naravno, to se ne smije u DIY zajednici shvatiti do doslovno jer "vrag ne da mira" i tu nema pomoći ali sve se može uskladiti nekako.

Zašto sve ovo pišem?
DIY je nešto posebno, lijepo i zabavno ali ne smije postati cilj života i ne bi se trebalo pretjerivati.
Dobro je privući nekog novog ali mnogi se uplaše kad čitaju nešto tipa "TOP", "skupo", "nenabavljivo", "ja pa ja" i sl. Kad vide neki prenahvaljeni uradak u skupoj kutiji padnu u depresiju ili se pokušavaju (sve rjeđe) tomu prilagoditi. To im često ubije volju a htjeli su samo napraviti nešto jednostavno, da sami sebi dokažu da mogu sami, možda uz malu pomoć.
Istina je da je danas sve besramno skupo i kao što je Bepone napisao, "nakupi se ako želiš TOP".
Ali ne želimo i ne trebamo svi "TOP", krenulo je s kamenom, kopljem, lukom i strijelom i preživjelo se. TOPovi su donijeli ratove, a to je ono što ne valja :)

Zato, Barba, pomalo. Bitna je zabava. Onoliko koliko se stigne i može. Ako se "vatra" razbukta uvijek postoji rješenje i način.
Vidim da si počeo s kutijom za koju ću odmah reči da mi se ne sviđa previše. Malo je prevelika. Može se to puno smanjiti a da se opet iskoristi dobar materijal.
Ne znam s kakvim alatom raspolažeš ali za početak ne bi bilo loše malo povježbati ravaniji rez :)
Ove varijante s drvenim kutijama mi se sviđaju i tu se može napraviti jako lijepih dizajna s malo truda i gotovo nikakvim ulaganjem.

Na žalost, danas je izgled SVE :(
I ja pokušavam sve napraviti sam, jer ako kupiš pločice, kineski kit i kutiju nije baš pravi DIY. Znam da mnogi nemaju radnih uvjeta za to pa je i to OK.
Bitno da se nešto napravi svojim rukama, da se ponešto nauči i da si zadovoljan.

Pišem uz put dok radim nešto za posao pa se nakupilo... vremena :)

Nedjeljna propovijed gotova.
A men!
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Edison » Ned stu 26, 2023 4:21 pm

Tubemane, pohvala za "propovijed".
Svaka ti je na mistu. :clap:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5691
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Bepone » Ned stu 26, 2023 4:57 pm

Ma da, ja ubijam covjeka u pojam jer pisem kako je. Kao da o meni ovise cijene. :lol: :lol: Cijene ne ovise o meni a i pisem covjeku da odmah spremi budget , jer gleda lampase od 500kn a i odmah da to prekrizi jer je gubljenje vremena.

Trafo nije tu da svira samo OD - DO nego i detalje, to svi cuju, a to ovisi o petlji histereze o kojemu i ovisi induktivitet tj ponasanje na bassu, a svako zelezo ima svoju karakteristiku . I naravno da skupe limove sa malim gubicima treba platiti , onaj tko ih kupuje zna koliko i kostaju a to nije par sto kn. Onda imamo i razlicite nacine namatanja, o kojima ovise razne druge stvari koji zajedno cine jako umrezenu problematiku. I imamo 10 transformatora, 10 zvukova.
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Ned stu 26, 2023 6:55 pm

Pozdrav ekipa

Hvala vam na savjetima i mudrosti, ipak, nisam vam ja baš toliko plašljiv kako se činim na prvu.

U principu, Bepone mi je rekao ono što sam za početak i htio. Kada gledaš po netu i vidiš nešto što košta 100Eura pa onda naletiš na nešto drugo kao
(https://tooloud.co/na-testu-sound-carri ... -pojacalo/" target="_blank" target="_blank" target="_blank) , i u komentarima vidiš neku sasvim drugu cifru, kao minimum zapitaš se tko je tu lud!

Osobno, volim raditi sam neke stvari što mnogi kupuju gotovo ili plaćaju drugima, to ne znači obavezno da sam bez love, meni su to izazovi. Problem mi je u tome što kada nešto započnem to i dovršim. Volio b nekad da nisam takav, ali ne mogu bježati od sebe. Zato mi dobro dođu informacije koje mi je Bepone rekao, jer još uvijek nisam uletio u izgradnju cijevnog pojačala.

Što se tiče riječi TOP, ok, tu sam pretjerao, Tubeman je u pravu, svako ima svoju definiciju Top-a, definitivno bježati od Topova!!
Zadržavam autorska prava na ono što je moj TOP :D.

E sada, stvari ukusa, ja vidim da uglavnom većinom radite kutije tako da se lampe vide, što je fora, moram priznati, ali meni to nije ono što tražim, nije mi toliko bitno. Ja sam bio kod jednog poznanika koji je imao cijevno pojačalo i oduševio me zvuk, boja, snaga.

Meni izgled nije sve, ipak mi je ispred zvuk. Kada čovjek sa skoro 6 banki i dalje prati i sluša muziku kao kada je bio puno, puno, ali baš puno mlađi, onda on nije normalan i vjerojatno se ne uklapa u neke svijetske standarde :) .

Što se tiče kutije, ona je u dimenzijama nekih pojačala, doslovno sam sa neta pokupio mjere jednog gotovog pojačala i to si uzeo kao neki cilj, trafo mi je velik i on mi ne dozvoljava niže. Što se tiče ravnijeg reza, do sada i nisam koristio ravni rez. Uglavnom pokušavam spasiti te stare daske od barke jer mi to ima neku priču. Daske su oko 25 godina stare koliko ja znam sigurno, kada sam ih prvi put vidio(prije 25 godina) bile su stare već onda. Volio bi ih iskoristiti iz nekih sentimentalnih razloga (jedan od izazova).

Zaključak: Sto ljudi sto čudi, i to treba shvatiti kao nešto dobro, inače bi nam bilo dosadno u životu. A i kako kažu ljudi, nije važan cilj, nego put do njega.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost