Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Ivor » Sub stu 04, 2023 9:10 pm

barba napisao:collateral victims
Bilo je bome i paljevine! :roll:
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 323
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub stu 04, 2023 9:41 pm

Ovako, pretpojačalo koristi jednostruko napajanje, a ne dvostruko, i u šemi sa prethodne stranice kaže da mu treba +15VDC. Kako pretpojačalo ne troši puno struje vjerojatno se 7815 ne bi trebao nešto pretjerano grijati tako da možeš to spojiti na to napajanje.
Vidim da si rekao da trafo ima i druge izlaze, a ako dobro vidim sa slike trafoa jedan izvod je 14VAC tako da bi slobodno mogao spojiti na njega pretpojačalo. Jedino što ćeš morati napraviti dodatni PCB koji će imati grec/četiri diode i neki elektrolit da popegla napon.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5749
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Ned stu 05, 2023 8:30 am

I meni se više sviđa ideja da iskoristim drugi izlaz iz trafoa.
Mislim da za prvo pojačalo više ne bi komplicirao, sada me zanima kako do nekog kućišta, koje su mi mogućnosti za potenciometre, kako natpise na kućište postaviti.
Moram prvo vidjeti dimenzije kućišta, i kada se to definira, vjerojatno bi napravio jednu pločicu koja bi imala sva napajanja i još neke stvari, ako znam izgled kućišta, mogao bi bolje isplanirati tu pločicu.

Ona hladila što je Tubeman prikazao su mi interesantna i mislim da ću ubaciti jedno ili dva pa će mi vjerojatno trebati i LM7812!

Što se tiče sheme uzeo bi slijedeću :

Slika

Normalno, predpojačalo ima na sebi LM7815, pa bi ubacio samo gretz i dva kondenzatora.

Jučer sam nešto kopao po starim knjigama i našao " Tranzistorske NF pojačivače od Miodraga Đ. Mihajlovića. Mislim da sam je kupio kad je izašla i nikad je nisam pogledao. Izgleda mi kao knjiga koju bi bilo dobro proučiti. Knjiga je iz 1987 godine, vjerojatno je onda bilo zanimljivije analogno pretvarati u digitalno!! Svijet je uvijek u nekom krugu.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Uto stu 07, 2023 5:57 pm

Jučer sam popalio sve osim VU-metara da vidim kako to i dali sve radi. Bilo je problema sa lijevim kanalom kod predpojačala, ali uspio sam to riješiti.
Na pojačalo sam stavio hladnjak i sve sam pustio da radi satima. Hladnjak je super odradio i nije bilo baš nikakvih problema.

Uglavnom, najviše razmišljam o kućištu i imam neku ideju raditi dio drvo, dio lim. Ideja je trenutno u mojoj glavi i još i meni nije jasno što i kako. Imam neki mahagonij koji je solidno istrajban i mislim da bi prokleto dobro izgledao da ga sredim u nekom retro industrijskom stilu. Projekt u razmišljanju!!

Sada, dok mi mozak gradi kućište, razmišljam o "Audio input selectoru", gledam po internetu i ima više varijanti. Ima li kakvih preporuka na tu temu. Ovo mi je do sada jedino nekako sjelo.

Slika

ili

Slika

Valjda kako sam guglao u zadnje vrijeme, google je skužio da mi treba bacati reklame za lampaška pojačala.
Ima nekih po 100 Eura pa mi nije jasno, mislim da bi to trebalo vrijediti puno više!!

Ima li neka knjiga za početnika, u stilu " Tubes for dummies " da se malo ufuram??
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la pinco » Uto stu 07, 2023 8:18 pm

Ja bi kupija za par eura Lorlin preklopnik 2*6, i to je bolje rješenje od toga gori, i puno jednostavnije.
Šta se tiće cijevi, ode na forumu imaš dosta znalaca i praktičara.
To su dosta skuplji i zahtjevniji projekti, nije tolko komplicirano ako radiš provjeren projekt i ide ti lemilica.
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 567
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Sri stu 08, 2023 7:25 am

Hvala pinco, vidjeti ću za taj preklopnik.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Fantocci » Sri stu 08, 2023 11:30 am

Znam da ne želiš upotrebljavati kineske module, ali pogledajmo malo ovoga:
https://vi.aliexpress.com/item/10050030 ... pt=glo2vnm

ili ovaj za više ulaza:
https://vi.aliexpress.com/item/10050019 ... 1032026%21

Znači radi se samo o mehaničkih sklopovima - sklopka bez releja. Ja tu ne vidim nikakvih elektronskih elemenata pa možeš nešto takvo napraviti si sam...
(iako neće biti jeftinije)

Ali pitam općenito znalce ovog foruma; ima li nekih problema u upotrebi takvog jednostavnog preklopnika? Može li on iz nekog razloga pogoršati zvuk? Duži put signala kroz sklopku recimo?
Jer ima i onih puno kompliciranijih.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Master of disaster » Sri stu 08, 2023 11:49 am

Kada bi ja to radio, montirao bi preklopnik sa stražnje strane u blizini konektora, te produžio osovinu do prednje strane.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la Fantocci » Sri stu 08, 2023 2:59 pm

Da, na brum i mase sam mislio... putevi signala da budu što kraći.

Preklopnik ima vertikalni pomak tako da ne možeš produžiti osovinu kao kod rotacijskih potenciometara.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Sri stu 08, 2023 10:30 pm

Ja bi normalno sve lemio!! Onu shemu što sam prikazao, napravio bi iz znatiželje da vidim kako rad!!
Ali, ok, razum treba prevladati.

Probati ću napraviti to pojačalo da bude oku lijepo što se kaže. Gledao sam dugmad za potenciometre i svi bi morali imati istu priču, glasnoća bi bio nešto veći, bas, visoki i balans nešto manji i sada sam počeo razmišljati i o audio selektoru, koji bi trebao biti na istu temu.

Znači, preklopnik iza radi kraćih kablića!!

Master, ne znam kako ta osovina izgleda, koliko shvaćam trebala bi biti kao duža ruka potenciometra vidio sam to na forumu na nekim slikama ali uvijek je sve montirano, Pinco mi je napisao za Lornin preklopnik, ima li ta osovina neki naziv da mogu malo guglati?

Fantocci, kad pogledam koliko to košta, moram se zapitati zašto to radim :D, ali gušti su gušti. Onaj prvi mi nije neki preklopnik, drugi izgleda potpuno ok. Malo ću vidjeti taj produžetak prije.

Vezano za ono što sam napisao za cijevna pojačala od 100 eura, Jutros sam čitao o nekom našem čovjeku koji ima firmu i radi cijevna pojačala pa mu lik to testira i daje svoje mišljenje, mislim da je to pojačalo nešto potpuno drugačije od onog od 100E, zvuk, snaga, izgled, sve TOP. Jedina zamjerka mu je bila što kutija u kojoj ga je donio doma nema ručke sa strane!! Pojačalo je teško 45 Kg.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron