Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Pon sij 08, 2024 6:05 pm

Pozdrav

Napravio sam zadaću i provjerio pinove tranzistora. Po meni je krivo okrenut, Baza je ok, ali emiter i colector su krivi.
Colector bi trebao ić na pin5, a kod mene je naopako!!!!

Slike...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la daluka » Pon sij 08, 2024 6:18 pm

barba napisao:Napravio sam zadaću i provjerio pinove tranzistora. Po meni je krivo okrenut, Baza je ok, ali emiter i colector su krivi.
Colector bi trebao ić na pin5, a kod mene je naopako!!!!


I sad ti je jasno zašto ne radi?
Zbog takvih "banalnih" stvari je uvijek dobro staviti i donju stranu gotove pločice, skoro tri mjeseca je trebalo da se otkrije greška.
daluka
 
Postovi: 154
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Pon sij 08, 2024 7:32 pm

Hvala ti daluka na pomoći. Što se elektronike tiče puno ja tu još trebam učiti, ali, ovo je bila dobra škola!
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Sub ožu 16, 2024 10:27 pm

Pozdrav

Kako mi je dobro krenulo sa s TDA 7265 amp-om koji je 2x25w, odlučio sam to pojačati na 2x40w sa TDA 7292! Nisam htio mijenjati pločicu koja mi radi sa slabijim pojačalom pa sam napravio novu koja je identična staroj samo što ima TDA7292 na sebi. Nije prošlo dobro, dobivam jako brujanje na oba kanala. Mislio sam da je stvar u pločici, nekom spoju…
Testiranje je otišlo toliko daleko da sam na kraju zamijenio chipove i zaključak je da su pločice ispravne!!

Pošto sam u jednom momentu nešto testirao na TDA7292 i nisam spojio zvučnike, piše u uputama da bi to mogao biti problem i uključiti neku zaštitu. Zaključak, nešto sam spalio!!

Kupio sam još jedan TDA7292 i zalemio ga na pločicu za koju sada znam da je ispravna i opet oba kanala bruje (jako)!!

E sada sam malo pogledao što se dešava, napisati ću vam malu usporedbu. Imam digitalni instrument koji mi pokazuje napon, struju i snagu
Kod TDA7265 koristi 0,2A i zavisno o jačini slušanja ide od 14W pa prema više, kako odvrćem tako se snaga pojačava (normalno). Naponi na ulazu na PCB su 22V i plus i minus. Pojačalo radi super, nema šumova, baš nikakvih.

Kod TDA7292 koristi struju od 0,52A, i odmah u startu prikazuje snagu od 66W što mi je nenormalno jer je glasnoća na minimumu. Naponi na ulazu na PCB su -18V i +22V što mi isto nije normalno.

U oba slučaja se koristi isti transformator i isti ispravljač.
Ako ima kakvih preporuka, bio bih vam zahvalan.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la ilimzn » Sub ožu 16, 2024 10:43 pm

U datasheetu je data zanemarivo malo različita shema za ta dva chipa, sa nešto većim pojačanjem za TDA7292 da ostane ista ulazna osjetljivost za veću snagu.
BITNO: na istom napajanju (+-22V) oba chipa će davati apsolutno istu snagu. NApajanje određuje maksimalnu snagu pod uvjetom, naravno, da je chip predviđen da izdrži date napone i struje.
Ne vidim razloga da pojačalo ne bi radilo bez zvučnika, štoviše, pokusni pogon bi trebao biti bez njih dok se ne provjere korektni naponi na izlazu kako se isti ne bi spalili. Dakle, prvo paljenje bez zvučnika i mjerenje napona (DC) između islaza i mase, trebalo bi bili praktično nula (do +- par desetaka mV). Ako nije, nešto ne štima a to može uključivati i mogućnost da je chip lažnjak.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Ned ožu 17, 2024 12:31 pm

ilimzn napisao: NApajanje određuje maksimalnu snagu pod uvjetom, naravno, da je chip predviđen da izdrži date napone i struje.
.


Ovo sam i očekivao da će tako raditi, još više me buni što je minus napon pao na -18V dok se plus i dalje drži na 22V.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Ned ožu 17, 2024 12:37 pm

ilimzn napisao:Ne vidim razloga da pojačalo ne bi radilo bez zvučnika, štoviše, pokusni pogon bi trebao biti bez njih dok se ne provjere korektni naponi na izlazu kako se isti ne bi spalili. Dakle, prvo paljenje bez zvučnika i mjerenje napona (DC) između islaza i mase, trebalo bi bili praktično nula (do +- par desetaka mV).


If the TDA7292 is operated without a load connected to the output terminals, the SOA protection circuit could be activated when a high amplitude and high frequency signal is applied to the input. The frequency and amplitude of the signal able to trigger the protection is a function also of the supply voltage level used. If the above mentioned condition is possible when the speakers are not connected, it is recommended to connect the input to ground or add a dummy resistive load. For example, a 1-kΩ / 1-W resistor can be used at Vcc = ±26 V. If a lower supply voltage is used, the resistor value must be decreased accordingly.

Ovaj warning sam vidio u uputama, normalno kad sam već testirao prvi chip bez zvučnika, problem sam vidio kad sam spojio zvučnike!!
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Re: Samogradnja pojačala, chip TDA 7265 baza

PostPostao/la barba » Ned ožu 17, 2024 12:40 pm

Što se tiče lažnjaka, chip sam kupio u Zg-u, neznam kakva su vaša iskustva po tom pitanju, ali ja baš do sada nisam imao takve probleme.
Vjerojatno ću im se obratiti u vezi toga.
Never Give Up
Avatar korisnika
barba
 
Postovi: 36
Pridružen: Pet lis 20, 2023 8:12 am

Prethodni

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost