Refres starog AVM Competition DAC2

Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la qmarjov » Sub ruj 23, 2023 10:47 am

Pozdrav ekipo,
pokusavam refreshat napravit upgrade kako hocete to nazvat stari DAC. Radi se o DACu proizvedenom 1998.g od strane AVM Njemacke firme. Danas ta firma radi po prilicno skupe igrackice.
DAC u sebi ima PCM63 chipove 2 komada. Input je rijesen preko Yamahe YM3623B a filtering prekoDF1700P. Kolega Grunf u njegovom postu refresha starog daca je predlozio zamjenu
input i DF chipova. Sve bi bilo u redu da je shema dostupna. Medutim proizvodac AVM nije bio voljan ustupit shemu DIY-u a na netu je nema nigdje.
Tako da sam odlucio krenut drugim putem. Posto se meni osobno vise svida NOS (non overssampling) mode, krenuo sam u tom smjeru. Kupio sam I2soverUSB plocicu od Jlsound koja i nije bas jeftina
ali pruza dosta opcija.
Na stampi sam prekinuo vezu izmedu PCM63 i DF1700 na spojevima gdje ide I2S signal. Spojio I2S sa JLsound plocice. Zice jesu mozda malo dugacke za I2S ali za probu ce biti OK.
JLsound se za sada napaja preko USB-a a postoji opcija da se odvojeno napaja i u tom slucaju prekida se galvanska veza sa PCem. To bi bio jedan od slijedecih koraka.
Jucer je sve to napravljeno i jako sam zadovoljan NOS zvukom. Izgleda da je par decibela tisi. Nisam siguran razlog tome jer sam mijenjao samo digitalni dio.
U I/V stupnju se nalazi 6 opampova 5534D od JRC-a. Kolega Grunf bi ovdje bio najiskusniji da predlozi koje opampove koristit.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
qmarjov
 
Postovi: 13
Pridružen: Pon sij 11, 2016 12:01 pm

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la Bepone » Sub ruj 23, 2023 11:27 am

unutra sve dralorici i roedersteini , vrh njemacke pasive lepo za videt :dance: ja tu u buducnosti nikad ne bi dirao niti jedan elko , more se samo pokvarit zvuk
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la qmarjov » Sub ruj 23, 2023 12:40 pm

Vrijedi pokusat. Uvijek se mogu vratiti natrag. Necu radit nikakve radikalne hardwerske promjene. Pcm63 su vrhunski i iz njih treba izvuci sto vise.
qmarjov
 
Postovi: 13
Pridružen: Pon sij 11, 2016 12:01 pm

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la grunf » Sub ruj 23, 2023 10:16 pm

ajmo za početak naći dekapling kondzatore oko samih PCM63 , na slici sam ih označio crveno , isto tako kondezatore na referncama,ofsetu i servu koje sam označio zeleno, ona četri trimera nemoj dirati jer amaterskim uvjetima ih nije jednostavno namjestiti za što manji THD

pronađi s kojih regulatora se napajaju PCM63 i NE5534 i pošto si zaobišao digitalni filter i receiver taj dio bi trebalo isključiti , najteži zadatak će ti biti nacrtati shemu analognog stupnja , pločica je jednostrana tako da će biti lako (bar meni :D )
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la qmarjov » Ned ruj 24, 2023 5:24 pm

Znaci situacija je ovakva:
CRVENI su 10uF Elektroliti
ZELENI su 0,1uF polipropilen Wima osim na PIN4 koji je 10uF elektrolit

Napajanje PCM63 je isto +/- 5V za analogni kao i za digitalni
Napajanje OPAMP +/- 12V

Razlika je sto je na jednom PCM-u elektrolit markiran zuto 10uF a na drugom je 100uF. Vidi se da je veci.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
qmarjov
 
Postovi: 13
Pridružen: Pon sij 11, 2016 12:01 pm

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la qmarjov » Uto ruj 26, 2023 10:14 am

Crtanje sheme malo ce potrajati ali imam dobru ideju. Poslikat cu stampu sa zadnje i prednje strane. Isprintat te unit rucno pojedinacne elemente. Da bi to napravio moram cijelu stampu izvadit iz kucista.
Sto se tice dekapling kondezatora mislis da njih treba mijenjat za druge vrijednosti ili kvalitetnije.
qmarjov
 
Postovi: 13
Pridružen: Pon sij 11, 2016 12:01 pm

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la grunf » Uto ruj 26, 2023 9:00 pm

qmarjov napisao:Crtanje sheme malo ce potrajati ali imam dobru ideju. Poslikat cu stampu sa zadnje i prednje strane. Isprintat te unit rucno pojedinacne elemente. Da bi to napravio moram cijelu stampu izvadit iz kucista.
Sto se tice dekapling kondezatora mislis da njih treba mijenjat za druge vrijednosti ili kvalitetnije.


označia san ti šta da slikaš ,desna strana livi ili desni kanal svejedno samo da ne vadiš stampu iz kučišta

Pa zaminia bi ih svakao za kvalitetnije a ove oko samih PCM63 bi poveća na 100uF (šta preporuča i sam DS),šta zbog godina ,šta zbog toga šta se u to doba radilo sa klasičnim komponentama tako da danas ima puno boljih kondezatora za tu namjenu
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la tom_hifi » Sri ruj 27, 2023 7:50 am

grunf napisao:Pa zaminia bi ih svakao za kvalitetnije a ove oko samih PCM63 bi poveća na 100uF (šta preporuča i sam DS)


Do 100uF za offset decoupling ... znači, PIN 4 samo!

Za ostalo bih se držao vrijednosti kako su po dijagramu u datasheetu!
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la grunf » Sri ruj 27, 2023 10:24 pm

tom_hifi napisao:
grunf napisao:Pa zaminia bi ih svakao za kvalitetnije a ove oko samih PCM63 bi poveća na 100uF (šta preporuča i sam DS)


Do 100uF za offset decoupling ... znači, PIN 4 samo!

Za ostalo bih se držao vrijednosti kako su po dijagramu u datasheetu!


zašto se onda Rotel,Adcom i ostali nisu držali preporuka(mislim na dekapling koji je u DS samo 1uF ako ćemo se tog držati ), sigurno ima neki razlog ;) , šta se tiče ostalih jedino pin 4 ide na 100uF max ali ne bilo koji elektrolit na tom mjestu
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Refres starog AVM Competition DAC2

PostPostao/la tom_hifi » Čet ruj 28, 2023 9:25 am

grunf napisao:
tom_hifi napisao:
grunf napisao:Pa zaminia bi ih svakao za kvalitetnije a ove oko samih PCM63 bi poveća na 100uF (šta preporuča i sam DS)


Do 100uF za offset decoupling ... znači, PIN 4 samo!

Za ostalo bih se držao vrijednosti kako su po dijagramu u datasheetu!


zašto se onda Rotel,Adcom i ostali nisu držali preporuka(mislim na dekapling koji je u DS samo 1uF ako ćemo se tog držati ), sigurno ima neki razlog ;) , šta se tiče ostalih jedino pin 4 ide na 100uF max ali ne bilo koji elektrolit na tom mjestu


Ne upuštam se u "puste priče" ... specifikacije su u datasheet-u, a kako će tko implementirati je njegova stvar. Pišu i ograničenja na cesti, pa opet svi prebrzo voze!

Kako sam i rekao, ja bih napravio kako piše u datasheet-u!
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Sljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju