Sony CDP-990 i CD Laser pickup KSS-240A zamjena...

Sony CDP-990 i CD Laser pickup KSS-240A zamjena...

PostPostao/la biksonije » Čet sij 05, 2023 5:06 pm

Ekipa bok!

Prije svega želim sve najbolje svima u 2023.!

Dakle, kako Subject line kaže, imam jedan zgodni mali CD player, Sony CDP-990. Mislim da mu je lagano vrijeme zamijeniti Laser pickup. A možda i ne, ovisi kaj bu skop pokazal. Tu i tam malko preskoči a neke divljak CD-ove ne pročita. Nisam ga otkad ga imam niti jednom otvoril niti išta čačkal nutra. A usput kad bu se nutra sve pomične dijelove dobro očistiti i lubricirati. A i sve ostale sitnice ak treba (napajanje i audio path kondiće i sl.) bih možda čak i napravil.

Ono kaj me zanima je sljedeće. Nemam osciloksop pa nemrem izmjeriti i ugoditi novi pickup kad se ugradi koristeći famozni fishbone pattern (kak god ga već neki zovu, eye pattern, diamond pattern i sl.) te ako bu potrebno ugoditi ga na max. PP voltažu od cca. 1,1 do 1,3 V sa određenom tolerancijom naravno. U tom rangu to ide prema SM-u a i mnogim ljudima po različitim forumima ak sam dobro zapamtil. Lako bum došo do SM-a ak nam zatreba. Nemam niti spomenuti CD sa nekim specifičnim test tonovima koje Sony "traži" al sam ziher da se to lako može obaviti i drugačije ak se nema baš taj i taj CD kaj SM veli.

Ima netko od vas dobrih ljudi sa time iskustva? Po mogućnosti u ZG? Još me nekaj zanima. Skoro svi po forumima govore da je novi Laser pickup tvornički namješten te ga ne treba ništa dirati (niti jedan od tri pota za snagu, fokus i treće sam, hmmm, zaboravil. Balance možda? Uglavnom, kažu da je drop in zamjena. Stari van, novi nutra. Nikakve "modifikacije" ne bih delal.

Molim osvrt na sve to ak imate il ste imali iskustva sa točno tim CD playerom, točno tim zamjenskim dijelom (KSS-240A) te koji lubrikant koristiti nakon čišćenja sanjki po kojima idu klizači kad se ladica otvara/zatvara. Pa onda možda motor lubricirat, očistiti jedan (ili nekolko) microswitch kontakata ak se dobro sjećam, Naravno, ak postoji još koja caka na koju trebam obratiti pažnju slobodno vičite! A ukoliko netko u ZG ima skop, iskustva sa takvim zahvatom i volje pomoći bio bih najsretniji to napraviti uz nekoga. Naravno da bih bio voljan i platiti za intelektualnu uslugu i uslugu korištenja opreme kod ugađanja novog pickupa. Uopće nije u pitanju.

Hvaal svima kaj čitate ovaj post i nadam se konstruktivnim odgovorima. Ako netko ima za preporuku nekoga može i to. Usudim se sve to sam ali nemam skop i nisam to nikad delal. Pročital sam mnogo postova na raznim forumima, pogledal hrpu videa ili photo priča i već sam skužil da ima nekolko sitnica na koje treba obratiti pažnju prilikom rastavljanja, vađenja i instalacije novoga ali kak i sami možete pretpostaviti, lakše je kad je netko tko ima iskustva uz tebe.

Eto, savjeti za početak a ak bu sreće i volje kod nekog, možda i pomoć da se to zajedno napravi? ;-)

Hvala svima i još jedanput sve najbolje u novoj 2023., puno sreće, zabave i ponajviše zdravlja te velki pozdrav iz Zagreba!

Krešo

PS: Ak netko hoće na PM može i tam pa bumo nastavili privatnim porukama a onda i direkt ak treba da si ne punimo ovdje Inboxe.
--
Krešo
Avatar korisnika
biksonije
 
Postovi: 3
Pridružen: Čet vel 04, 2021 10:31 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sony CDP-990 i CD Laser pickup KSS-240A zamjena...

PostPostao/la phobon » Ned sij 08, 2023 3:20 pm

Nisam neki stručnjak oko toga, rovario sam po nekoliko njih, negdje je bilo uspjeha-negdje nije.
Što se tiče eye-patterna moja je preporuka da ne diraš i ne šarafiš te trimere ako ne znaš što radiš i nemaš osciloskop.
Također pazi kako je usmjerena leća da ne gledaš direktno u nju.
Zavisi u kakvim je to uvjetima stajalo, ali vrlo je vjerojatno da ne treba mijenjati nikakve kondenzatore
napamet i da osim problema sa lećom, da je sve drugo vjerojatno dobro.
Možda samo laser malo oslabio i sa laganim trimanjem bi se dobilo da radi dobro.
Uređaj ti je negdje sa početka devedesetih i ne očekuj da će baš čitati sve CD-ove.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Sony CDP-990 i CD Laser pickup KSS-240A zamjena...

PostPostao/la pinco » Ned sij 08, 2023 7:46 pm

Ja tu nebi ništa dira dok radi, nije problem prominit laser, problem je nać originalni. Iako moguće da i kopije radu dobro.
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Sony CDP-990 i CD Laser pickup KSS-240A zamjena...

PostPostao/la biksonije » Sri sij 11, 2023 9:45 am

Ekipa bok,

hvala na savjetima i odgovorima. Da, znam sve o CD playeru, godište, ovo, ono. Moj je otkad je kupljen nov. Brijem da Sony nije mogao niti zamisliti da bu ovolko to i uopće izdržalo. Jes, i ja sam pročitao okolo da u pravilu pickup dođe tvornički namješten. Također znam da se ne smije gledat u laser no svaki savjet je više nego dobrodošao. Imam 2 NOS originala kupljena davno, davno. Jedino ak već tad nisam dobil kineski knock-off. ;-)

U biti težim ka tome da ga škicnem na skopu ak već ide zamjena. Eto... A kaj se kondenzatora tiče i tu ste u pravu. Nije CD uređaj kaj se preveć napreže nit su struje visoke. Al i oni su na kraju života. Bar mislim.

Uglavnom, ak se nađe netko tko je u ZG i čita ovo, ima skop i htel bi odvojit koji sat da se pogleda pattern - super. Ak ne, nema veze. Već bu se nekaj rešilo, ovak ili onak.

Bok svima!
--
Krešo
Avatar korisnika
biksonije
 
Postovi: 3
Pridružen: Čet vel 04, 2021 10:31 pm
Lokacija: Zagreb


Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju