MEDIA PLAYER MK1 :)

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Čet pro 26, 2019 6:18 pm

Prošlo je lijepih i okruglih točno pet godina od pokretanja teme i samog uređaja.
Uz neke male dodatke poput internog touch ekrana do sad je radio savršeno i praktički bez gašenja.
Vjerojatno bi tako bilo i dalje da nema hrvatske stvarnosti i šlamperaja.
Prije nekih tjedan dana su stručnjaci u HEPU imali "plansko" noćno iskopčavanje struje na par minuta.
Iskapčanje je prošlo OK ( :) :) ) ali ukapčanje i nije baš jer je bilo nekakvih istitravanja pri čemu je player izgleda doživio šok jer se više nije htio upaliti.
Nisam prije stigao gledati ali danas sam dijagnosticirao problem s diskom.
Nije fizički stradao ali je sistemska particija odlučila postati RAW :)
To se može elegantno riješiti ali je pala odluka da se napravi još jedno unaprjeđenje.
Ipak, pet godina 365/7/24 režim ne treba podcijeniti.

Sjećamo se diskusije s početka teme oko Solid State Diskova.
E, pa sad je možda došlo vrijeme da se počnu koristiti.
Tehnologija je napredovala i mada nisu još baš svi SSD-ovi ono što bo trebali biti odlučio sam ipak ugraditi jedan takav.
Budući player nije ni do sad imao ulogu media servera i bilo je iskorišteno tek malo prostora odabrao sam disk od 120 GB.
Ostao je viška iz jednog novog DELL-ovog servera i piše da bi trebao biti vrlo brz i pouzdan.
Istovremeno je (naravno) trebalo zamijeniti i OS.
Ovaj put sam stavio WIN10 LTSB koji je došao kao zamjena za starije industrial verzije.
Odlikuje ga potpuno odsustvo bilo kakvih dodatnih aplikacija i opterećenja te su, ono što je najvažnije intervali ažuriranja smanjeni na minimum, praktički ih nema :) :)

Sve skupa je spojeno na DAC Magic preko USB porta.
Kad dobiješ novu igračku čini ti se da je "najmanje za koju klasu" bolja od prethodne ( :twisted: ), ali imam osjećaj da sve skupa radi u najmanju ruku dobro kao i prije ako ne za koju nijansu bolje.
Moguće je da su za to zaslužni Win 10 za koje se pokazalo da dobro "hendlaju" audio drivere i uređaje, pogoto one koji koriste USB i digitalne ulaze i izlaze.

Nedavno sam, onako, iz fore, pokušao prikopčati jednu stariju TERRATEC AUREON USB karticu koju sam kupio za 5 kuna na buvljaku i koja se nije dala napasati niti na jedne starije Windowse.
Ovoj sam dao zadnju priliku za "ostanak na životu" i gle divnog čuda - Windowsi su je istog časa prepoznali i sve je odmah besprijekorno proradilo :)

Slijedi faza testiranja i povezivanja s resursima, ali to su već slatki problemi i savršeni su za rješavanje ovih dana.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Pet svi 15, 2020 7:52 pm

"Pao" je još jedan upgrade (sad) multimedijalnog sustava.

Sviralica je ostala takva kakva je jer nikakve druge kombinacije nisu dale ni približne rezultate.
Već sam pisao o Volumijima, Rooneima, Foobarima i želim ih što prije zaboraviti :)
Za te uvjete je postojeće računalo više nego moćno.
Priključeno je na vanjski DAC i TV i tu se nema Bogznašto više napraviti.
Napredak je napravljen na dva bitna polja.
Prvo je zamjena servera.
Dosadašnji je bio više nego dobar (HP server 380) ful redundantni ( ;) ) ali brate, bučan ko' mlin.
Dostojno ga je zamijenio Synology NAS DS918+ s udvostručenim serverskim diskovima.
Za sad samo 4 TB ali i to je dosta i previše.
Zgodan je jer ima dosta softvera i servisa kojisue više-manje korisni i upotrebljivi.
Među njima su najzgodniji razni media streameri, multimedijalne "banke" i sl.
To mi doduše trenutno i nije previše potrebno ali dobro dođe.

Najveći probem mi je bilo upravljanje playerom.
Kao player koristim VLC koji se pokazao daleko nadmoćniji od svega što sam (do sad) čuo.
Ja ga koristim s osnovnim sučeljem mada ima stotine skinova koji se mogu "namontirati" ali budući mi nisu nešto značajni, nakon 5-6 testova sam se vratio na osnovno.
Posebno je dobar jer s lakoćom reproducira glazbu u bilo kojem formatu, filmove (isto u bilo kojem formatu) te ono što mi je i najvažnire streaming internetskih radio stanica je besprijekoran i moguć je odabir između puno različitih "banki" stanica.

U međuvremenu je nabavljen solidan tablet i nakon nešto lutanja instaliran je remote za VLC koji radi (gotovo) savršeno.
Ovo gotovo se odnosi što je automatika odabira internetskih radio stanica malo otežana i što nema direktnu bazu glazbe.
To se isto može elegantno riješiti kroz konektiranje na media library na NAS-u, ali to mi se još nije dalo raditi.
Treba nešto ostaviti i za poslije ;)
Inače, takav remote postoji i za Iphone te Android uređaje.
Softver postoji u "lite" verziji koja je u stvari tek bezobrazni mamac ( :)) i PRO verziji.
Srećom, PRO verzija, u kojoj se dobije još 5-6 aplikacija, košta stravičnih 64 kn (jednokratno).

Sučelje remote softvera je vrlo elegantno i lako se koristi. Integriran je Youtube, Wikipedia i drugi servisi.
Konektiranje foldera na vanjskim uređajima (pogotovo na NAS-u ) je automatsko i bolno jednostavno.

Uglavnom, imam se čime zabavljati neko vrijeme :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la pamook » Pet svi 15, 2020 9:56 pm

...kamo ide ovaj svijet.... još ćemo za software plaćati, pa tko je to (pred)vidio???? :P
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tom_hifi » Sub svi 16, 2020 5:54 am

Jako lijepo to izgleda. Osobno koristim Daphile, čak i Volumio :mrgreen:

Ali, VLC nisam nikad probao. A mogao bih :shifty:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Sub svi 16, 2020 11:05 am

Ma, ne tvrdim da Volumio & Co e valjaju. Daphile nisam probao ;)
Stvar je u tomu da MENI ne odgovaraju jer imam specifične zahtjeve i navike gdje ovi softveri MENE ne zadovoljavaju.
Isto tako, nekomu se vjerojatno ne bi svidjelo ovo rješenje.
Ja sam s tim patuljcima bio prije svega malo (više ;) ) razočaran jer sam po opisima i hvalospjevima očekivao puno više.
Ovako jedan nema ovo, drugi ono treći se stalno ruši itd...
Zato sam RPI za tu svrhu škartirao.
Na kraju, kad se za njega uzme DAC, nekakvo suvislo napajanje i hrpe drugih điđa koje trebaju da to bude OK, sve skupa ispadne skuplje od "pravog" uređaja ;)
Meni je najveći problem bio to što na kraju krajnji rezultat ovisi o tomu što postoje ograničenja na specijalizirani DAC koji se opet nikamo drugamo ne može zaštekati.
Zato sam se zadržao na konzervativnom rješenju koje se može u nedogled nadograđivati i mijenjati.
Player je dokazano dobar i ima ogromne mogućnosti, besplatan je i nadograđuje se neprekidno. Uz to je i open source.
U playlistu se može natrpati bilo što, od MP3, FLACova, MP4, WAW i još hrpe formata (praktički sve što postoji) izmiksano sa svim mogućim video formatima, internetske radio stanice itd. i sve to vrti, mijenja i miksa a da ne trepne. Uz to možeš istovremeno surfati, ubacivati Youtube materijale i još toga dosta ali me nije previše zanimalo.
Pri tomu se može odlučiti koji audio podsistem će se koristiti (digitalni, USB, analogni, HDMI) a za video se može odrediti posebni kanal, kod mene je to HDMI koji može a i ne mora slati audio signal.
Ekipa je natukla stotine skinova ali sam od njih odustao.

Ovako sam zadržao postojeći sustav s touch screenom i pridodao "daljinsko upravljanje".

Isprobavao sam i NAS servise ali su dosta šuplji i kilavi pogotovo po pitanju video streaminga i korištemja naprednijih MM funkcija.
Trebalo bi sve raditi dobro sa smart TV ali neke stvari rade dobro a neke štekaju i koče se.
Tu je bila ideja da se za to koristi tablet s BT adapterom (Logitech) ali je to palo u vodu kod korištenja NASa i njegovih funkcija.
Osim toga, bio bih ograničen na izvor zvuka koji nije loš ali ima ograničenja.

Zato se kao rješenje pokazao ovaj remote software.
Ni on nije savršen jer neke stvari treba proučiti i priviknuti se na njih.
Dosta mi je dugo trebalo (jučer navečer ;) ) skužiti sustav pretraživanja.
Dobro je što se i on neprekidno nadograđuje a budući ima ogroman broj korisnika ( i odlične ocjene :mrgreen: ) vjerujem da će biti OK.
Pregledavanje i surfanje po folderima je odlično napravljeno, ali baratanje s playlistama još uvijek zbunjuje.
Sve ostalo je OK i radi bez greške.

Eto, opet malo više teksta ali nije namijenjen "dizanju u nebesa", već da posluži kao informacija znatiželjnima.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tom_hifi » Sub svi 16, 2020 11:33 am

Daphile sam dugo koristio i naviknuo se na njega. Ono što smatram lošim jest što dugo indexira bazu glazbe, te se coveri nekad "izgube" ...

Volumio sam složio na običan PC jer ga imam, a nisam htio trošiti na rPi koji je sporiji od PCa kojeg imam. Isprva je nekako čudno radio, sporo, i rekli bi se, sam od sebe proradio.

Puno brže indeksira glazbu, jednostavniji je i ima dosta manje opcija nego Daphile.

A sad, treba vremena, kao i za sve, da se isprobava i testira. Tvoja zapažanja i informacije su svakako korisne.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la dadod » Sub svi 16, 2020 12:33 pm

Kako na VLC postaviti da salje originalni format na vanjski DAC? Mani stalno salje u formatu 44/16 iako su neki zapisi HD formatu?
Ja inace koristim Jriver i to radi kako treba ali sam htio probati VLC sa vanjskim DACom (Benchmark DAC2).
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la pamook » Sub svi 16, 2020 11:16 pm

Pri tomu se može odlučiti koji audio podsistem će se koristiti (digitalni, USB, analogni, HDMI) a za video se može odrediti posebni kanal, kod mene je to HDMI koji može a i ne mora slati audio signal.


:think: ovo mi je posebno zanimljivo, buduci da je itx komp (sada vec dobrih 6-7 godina star) još u punom pogonu za filmove i kućno kino, nabavio sam jedan "blagajnički" 15" touchscreen monitor za potrebe biranja glazbe bez da palim projektor i hvatam se bežične tipkovnice/touchpada... to se pokazalo izvodivim ali prtljavim jer je monitor 4:3 i male rezolucije, dok je projektor full hd vezan hdmi-jem preko receivera... pa mi se ovo gore citirano čini kao rješenje za moj "problem" :D ... odgovarajući tablet imam, sada je samo pitanje kada ću se uhvatiti petljati oko toga... VLC player sam probao par puta (zadnje pred par godina kada sam imao problema sa reprodukcijom DTS kodiranih filmova, "čisti" DTS nije radio, dok je DTS-MA radio uredno... windowsi i njihove pravne začkoljice oko autorskih prava i ne znam čega :doh: )

Thx za info Tubeman :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Ned svi 17, 2020 9:14 am

@dadod

Napisao sam odgovor jo jučer ali izgleda da nisam pritisnuo [Submit] jer su me ometali gosti ;)

Ovako.
Nisam na to obraćao previše pažnje jer mi nije previše značajno.
Rezolucija je ionako (iznad CD standarda) prenapuhana veličina i značajna je zlatouhima koji ionako od svega rade cirkus (Oprosti im Bože - ne znaju što čine ali .. njihovo je Carstvo nebesko :) )

Vidim da kod mene na DAC-u uglavnom svijetli 48 i to mi je OK.

@Pamook
Postavke se mogu podesiti vrlo "široko", a i šire ako se želiš baviti "dubokim linijskim kopanjem" po parametrima aplikacije.
Malo prouči TOOLS-OSOBNE POSTAVKE pa slika, zvuk itd... .
Sve je vizualno ali ima toga puno i previše. 90% vjerojatno nikad nećemo trebati.
U krajnjoj liniji, uvijek imaš WIN+P kraticu na tipkovnici za promjenu monitora :)
Nisam neki gledatelj filmova pa me detalji poput onih koje si naveo nisu previše zanimali.
U stvari, zadnje dvije tri godine praktički i ne gledam filmove "u lokalu" mada ih imam na stotine (originali na DVD-u) i neku količinu na disku ali nikad pogledanih ;)
Imam i Netflx ali bez prijave zadnih skoro godinu dana :(
Tako da ćeš to morati otkrivati sam.
Vjerujem da se ne radi o Windowsima i autorskim pravima već o kodekima.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la dadod » Ned svi 17, 2020 9:24 am

tubeman napisao:@dadod

Napisao sam odgovor ali izgleda da nisam pritisnuo [Submit] jer su me ometali gosti ;)

Ovako.
Nisam na to obraćao previše pažnje jer mi nije previše značajno.
Rezolucija je ionako (iznad CD standarda) prenapuhana veličina i značajna je zlatouhima koji ionako od svega rade cirkus (Oprosti im Bože - ne znaju što čine ali .. njihovo je Carstvo nebesko :) )

Vidim da kod mene na DAC-u uglavnom svijetli 48 i to mi je OK.



Hvala na odgovoru koji nista ne kaze. :o
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron