THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la Edison » Pon ožu 04, 2024 12:07 am

Khadgar2007 napisao:Ovaj dio mi nije baš jasan, a možda i je. Da li to znači da kada se igla spusti na ploču, ručka treba biti paralelna sa pločom/tanjurom jer taj podatak mi je itekako poznat.

Visina zvučnice mora biti tolika da je sa spuštenom iglom ručka u istoj vetikalnoj ravni s tanjurom.


Tubeman nije bas precizno objasnio... ;)

U radu gramofona, rucica bi trebala biti (uglavnom) paralelna s plocom. To se postize podesavanjem rucke, kod onih koje to omogucavaju. Ako zelimo izvuci maksimum iz reprodukcije ploce, taj kut je jako bitan. Npr. na Technicsu SL-1210 postoji veliki nazubljeni prsten oko lezista rucke. Otpusti se kocnica, i taj se prsten moze okretati i tako podizati i spustati rucku u granicama od 6mm. Prvo podesim visinu rucice - da je paralena s ravninom ploce. Onda dok gramofon svira vrtim taj prsten za podesavanje i slusam kako se zvuk mijenja. Ostavim u polozaju gdje je najbolji zvuk, i zakocim prsten. Najbolji zvuk se dobije kad je rucka paralelna s plocom, ili kad blago ponire.

Promjenom matova, ako su razlicitih debljina, potrebno je ponovo podesavati visinu rucke. Treba napomenuti da "idealne" podesenosti nema, nazalost sve ploce nisu iste debljine. Imam ploce debljine 1,5 mm, ali i audiofilske od 180 ili 200 grama koje su debljine 3 pa i vise mm. No, ipak se treba malo potruditi i podesiti visinu rucke za vecinu prosjecnih ploca. Na gramofonu se sve treba moci podesiti, ako proizvodjac to nije omogucio, treba izbjegavati takav gramofon. A dobro podesen gramofon svira bar dvostruko bolje od "podesenog"...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon ožu 04, 2024 1:14 am

Ne mogu se pohvaliti da mi je puno nekih boljih gramofona prošlo kroz ruke i da sam ih se nagledao ali nekako mi se čini da većina nema mogućnost štelanja visine ručke,tako da treba paziti koja se zvučnica kupi. Većinom što mi dođe na stol vlasnik hoće "daj mi samo da svira", pa onda ide metoda mjerenja visine igle sa zvučnicom sa šublerom i kupovina nekakve nove koja je najbliža po toj dimenziji.

U ormaru mi stoji jedan Marantz 6370q koji sigurno ne spada u nižu i srednju klasu gramofona ali koliko sam vidio niti on nema štelanje visine ručke. Baš bi sutra mogao detaljnije pogledati. Razlog zašto mi stoji je taj jer se elektronika na njemu zblesirala i nekada vrti tanjur,nekada ne, nekada vrti jedno 4-5 puta brže nego što bi trebao i tako...
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5736
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la cappucino » Pon ožu 04, 2024 9:45 am

Na kraju ispada da je technicosova ručka više neogo dobra. Poštimaš visinu u tren oko. govorim o svojoj ručki sa 1200mkII
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1615
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la Edison » Uto ožu 05, 2024 1:00 am

cappucino napisao:Na kraju ispada da je technicosova ručka više neogo dobra. Poštimaš visinu u tren oko. govorim o svojoj ručki sa 1200mkII


To nije vrhunska rucka, ali je sasvim dobra. Velika prednost su joj sva moguca podesavanja. No, ipak treba malo pripaziti kod izbora zvucnice. Rucka se moze podesavati po visini 6 mm. To je dovoljno, ali ipak ima situacija kad se javi problem. Npr. poznata zvucnica Denon DL-103 je nesto niza od danasnjih zvucnica. Razlika se moze ponistiti nesto debljim matom, ali ako se koristi tanki mat, onih 6 mm je jedva dovoljno, ili je nedovoljno za "idealno" podesavanje. No, uz malo paznje pri izboru mata i zvucnice, uglavnom nema problema.

Imam i Reginu RB-300 rucku i plocu za montazu Rega rucki na Technics SL-1200/1210 gramofone. Ploca je od inoxa ili aluminija (nisam siguran, dugo nisam gledao) i poklapa otvor kada se skine originalna rucka. To je radila neka manufaktura u Engleskoj. Skoro bih se kladio da je ta rucka zvucno bolja od originalne rucke na Technicsu. Na samu zamjenu rucke bih potrosio sat do dva, nije neki problem to montirati. Rega nema izmjenjivi shell za zvucnice, ali ima prednost sto je kabel od zvucnice do izlaznih RCA konektora neprekinut,nema nikakvog spajanja i nastavljanja. Ali nikad nisam ni pokusao montirati Regu na Technics. Jednostavno, podesavanje Rege je pomalo "sirovo", a visinu je i nemoguce podesavati na razuman nacin. Sto se podesavanja tice, Technics je poput skupe luksuzne limuzine, a Rega bi bila komforna poput traktora... Ipak mi je vaznija mogucnost dobrog podesavanja.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la Zmajz » Uto ožu 05, 2024 10:29 am

Khadgar2007 napisao:.....
U ormaru mi stoji jedan Marantz 6370q koji sigurno ne spada u nižu i srednju klasu gramofona ali koliko sam vidio niti on nema štelanje visine ručke. Baš bi sutra mogao detaljnije pogledati. Razlog zašto mi stoji je taj jer se elektronika na njemu zblesirala i nekada vrti tanjur,nekada ne, nekada vrti jedno 4-5 puta brže nego što bi trebao i tako...


Sredi ssi tog Marantza, prilično vrijedan grem na SH tržištu tim prije što je na njemu JELCO ručka (by Sumiko) i mislim da se da podesiti po visini (?). Vrijedi više od ostatka grema.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Prethodni

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju