Grundig TK 547 magnetofon

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Pon sij 02, 2023 3:55 pm

I to je zapravo to što se tiće slika i videa. Ima još nešto, ali manje interesantno. Kada sam se prihvatio posla, čišćenja, podmazivanja itd. nije mi se više niti dalo slikati.
Uglavnom kao što sam i obećao uskoro stiže i audio/video snimak da se vidi/ćuje kako radi.

U međuvremenu imam i koje pitanje. Nabavio sam 6 traka. Od tih 6 traka jedna je Philipsova koja niti jednom do sada nije snimljena do kraja. Prva strana malo više od pola samo jednom, a druga strana nije nikada niti snimana. I doista mi ima najkvalitetniji zvuk. Ostalih 5 traka u nekom trenutku je snimano sa 2-tračnim magnetofonom. Jedna od njih je očito i relativno uspješno pobrisana pa je kasnije netko snimao na nju nešto i sa 4-tračnim stereo magnetofonom (kao što je i ovaj moj Grundig) te na njoj je isto relativno pristojan snimak. Iako ima tu i tamo dijelova gdje se točno ćuje zvuk koji očito nije dobro pobrisan.

Ostaju mi 4 trake na kojima su i dalje 2-trači snimci. I na njih, naravno, kada snimam svojim 4-tračnim magnetofonom imam sranje. Lijevi kanal ispadne super, ali desni puno tiši i gotovo da i nema visokih frekvencija. Očaj. Kako ih pobrisati?

Gledao sam po YouTube-u one Bulk Tape Eraser-e poput ovoga:
Watch on youtube.com

ali iskreno nemam pojma niti kako se takvi uređaji na našem jeziku (ili našim jezicima) zovu. :o :D
Da li i gdje ih ima za nabaviti i po kojim cijenama. Isplati li se to uopće?

Što predlažete/sugerirate? Kako da najkvalitetnije pobrišem te trake da bi opet bile uporabljive na 4-tračnom magnetofonu?
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la maltus » Pon sij 02, 2023 6:10 pm

2-tracno snimljene vrpce " obrises" na 2-tracnoj mashini :D
Nema drugog nacina. Ili dodes do mene pa to stavimo na PR99 na brzinu 38 cm/s i to rijesimo za cas.
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la daluka » Pon sij 02, 2023 7:21 pm

JIJokey napisao:I to je zapravo to što se tiće slika i videa. Ima još nešto, ali manje interesantno. Kada sam se prihvatio posla, čišćenja, podmazivanja itd. nije mi se više niti dalo slikati.
Uglavnom kao što sam i obećao uskoro stiže i audio/video snimak da se vidi/ćuje kako radi.

U međuvremenu imam i koje pitanje. Nabavio sam 6 traka. Od tih 6 traka jedna je Philipsova koja niti jednom do sada nije snimljena do kraja. Prva strana malo više od pola samo jednom, a druga strana nije nikada niti snimana. I doista mi ima najkvalitetniji zvuk. Ostalih 5 traka u nekom trenutku je snimano sa 2-tračnim magnetofonom. Jedna od njih je očito i relativno uspješno pobrisana pa je kasnije netko snimao na nju nešto i sa 4-tračnim stereo magnetofonom (kao što je i ovaj moj Grundig) te na njoj je isto relativno pristojan snimak. Iako ima tu i tamo dijelova gdje se točno ćuje zvuk koji očito nije dobro pobrisan.

Ostaju mi 4 trake na kojima su i dalje 2-trači snimci. I na njih, naravno, kada snimam svojim 4-tračnim magnetofonom imam sranje. Lijevi kanal ispadne super, ali desni puno tiši i gotovo da i nema visokih frekvencija. Očaj. Kako ih pobrisati?

Gledao sam po YouTube-u one Bulk Tape Eraser-e poput ovoga:
Watch on youtube.com

ali iskreno nemam pojma niti kako se takvi uređaji na našem jeziku (ili našim jezicima) zovu. :o :D
Da li i gdje ih ima za nabaviti i po kojim cijenama. Isplati li se to uopće?

Što predlažete/sugerirate? Kako da najkvalitetnije pobrišem te trake da bi opet bile uporabljive na 4-tračnom magnetofonu?


Sve napisano upućuje na mogući problem sa magnetnim glavama, krivo poštelane.
daluka
 
Postovi: 154
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la daluka » Pon sij 02, 2023 7:34 pm

JIJokey napisao:Gledao sam po YouTube-u one Bulk Tape Eraser-e poput ovoga:
Watch on youtube.com

ali iskreno nemam pojma niti kako se takvi uređaji na našem jeziku (ili našim jezicima) zovu. :o :D

Demagnetìzator.
Nebi se baš pouzdao u taj prilog (koliko maše sa magnetom iznad magnetofona) da ti se ne dogodi da dobiješ magnete na svim metalnim dijelovima.
daluka
 
Postovi: 154
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Uto sij 03, 2023 10:38 am

daluka napisao:
JIJokey napisao:Gledao sam po YouTube-u one Bulk Tape Eraser-e poput ovoga:
Watch on youtube.com

ali iskreno nemam pojma niti kako se takvi uređaji na našem jeziku (ili našim jezicima) zovu. :o :D

Sve napisano upućuje na mogući problem sa magnetnim glavama, krivo poštelane.

Demagnetìzator.
Nebi se baš pouzdao u taj prilog (koliko maše sa magnetom iznad magnetofona) da ti se ne dogodi da dobiješ magnete na svim metalnim dijelovima.


Hmm... Glave ako i treba poštelati treba ih poštelati vrlo, vrlo minorno. Full malo. Toliko malo da ih za sada nisam htio dirati, jer je još tvornički lak/ljepilo na vijcima od glava (najviše radi toga ih nisam htio dirati :D). Em testna traka mi daje vrlo mali "razmak" između kanala. Meni osobno zanemariv.
A s druge strane onda bi ista stvar se dešavala i na ove 2 trake za koje kažem da su dobre (koje nisu snimane na 2-tračnom magnetofonu).

A što se tiće demagnetizatora, odnosno ovog priloga koji sam stavio stavio sam ga samo da se vidi uređaj. Ovaj se bogami razmahao full. Ima boljih videa gdje ljudi vrlo elegantno i ćini mi se sa debelim iskustvom pokazuju kako koristiti demagnetizator baš na trakama, kazetama i videokazetama.

Uglavnom: DEMAGNETIZATOR to mi treba. A isto tako gledao sam jedan prilog gdje čovjek koji reklamira magnete sa permanentnim magnetom briše trake.
Ne znam da li bih mogao sa nekog večeg/jačeg zvučnika upotrijebiti permanentni magnet da probam demagnetizirati te trake pa testirati onda?
Ili da li ima gdje kod nas za nabaviti ovaj elektro-demagnetizator?
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la maltus » Uto sij 03, 2023 11:30 am

Stelanne samo sa scopom i test-vrpcom. I ne zaboravit namjestit azimut!
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Uto sij 03, 2023 7:19 pm

maltus napisao:Stelanne samo sa scopom i test-vrpcom. I ne zaboravit namjestit azimut!


Upravo tako, i to ne sa jednom, sa više njih. ;)
Uglavnom azimuth i zenith su ok isto tako i height (visina) glave u odnosu na traku, ali wrap mi se ćini blago, blago poremećen.
Wrap ću nazvati nagib glave u odnosu na traku lijevo ili desno od gap-a.
Gledajući glavu sprijeda i gledajući "tragove" (nečistoća) koje trake ostavljaju na glavi vidi se da od gap-a s lijeve strane da traka dira glavu (sad ću bezveze bubnut broj) npr. 3 milimetra,
dok s desne strane od gap-a traka dodiruje glavu 4 - 4,5 milimetara.

(Brojke su izmišljene čisto da slikovito dočaraju o ćemu se radi.)
Edit:
Na slici se vidi na šta mislim kada govorim o wrap-u/nagibu.
Slika
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Uto sij 03, 2023 7:29 pm

maltus napisao:2-tracno snimljene vrpce " obrises" na 2-tracnoj mashini :D
Nema drugog nacina. Ili dodes do mene pa to stavimo na PR99 na brzinu 38 cm/s i to rijesimo za cas.


I oprosti maltus ja u potpunosti nisam vidio ovu tvoju poruku. Ako si iz ZGa drage volje dođem do tebe da pobrišemo trake.
Nadam se samo da su trake snimane na 2-tračnoj mašini koje imaju "uske" kanale, odnosno da tvoja mašina ima "najšire" moguče kanale
na glavi za brisanje. :mrgreen: :D Kao npr Euro track mašine (vidi se na slici niže) u odnosu na Ampex ili Američke NABove.

Slika
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Uto sij 03, 2023 7:49 pm

Ono što sam uspio naći na net-u jest da PR99 ima istu "širinu" kanala na glavi kao i B77.
Kaže ovako: "The ‘professional’ options included mono full‑track, two‑track (with a wide 2.0mm NAB‑standard guard band), or stereo (with a narrow 0.75mm DIN‑standard guard band), using Studer’s acclaimed ‘butterfly’ heads to minimise magnetic crosstalk"

link na web stranicu: https://www.soundonsound.com/reviews/golden-gear-studer-revox-pr99

Ako je to tako onda bi to bile ove staze zaokružene crveno na slici:
Slika

Nisam baš dovoljno pročitao, trebao sam znam i isprike radi toga :(, ali ćini mi se da bi ta tvoja mašina mogla imati erase glavu
koja obriše traku gotovo kao prastari full track cjevaši. To ćeš vjerujem ti znati puno bolje od mene. Ja sam zainteresiran i to je sigurno. :D
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la maltus » Uto sij 03, 2023 8:02 pm

Nemoj gledat mehanicku simetralu. Azimut se namjesta 2kanalno pomocu scopa i faznog pomaka sinusa.
Da, zivim u ZG i PR99 ima sirok zapis, Euro standard.
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju