Rega P3 Gramofon

Rega P3 Gramofon

PostPostao/la Aurenaus » Uto vel 02, 2021 10:18 am

Dobar dan svima.
Kupio sam Gramofon Rega P3 koji ima originalnu ručkicu RB-330 i zvučnicu Elys2. Zatim sam kupio Ortofon 2M Bronze zvučnicu. Kod montaže sam primijetio da se ručkica pomaknula prema gore, obzirom da je Ortofon 2M Bronze za 4mm viša od Elys2.
Ortofon 2m Bronze vs. Rega Elys 2 - small.jpg
Ortofon 2m Bronze - small.jpg
Rega Elys2 - small .jpg


Pretpostavljam da sam promijenio VTA. Obzirom da Rega RB-330 nema mogućnost podešavanja visine ručkice ispod sam stavio 3.point spacere od 4mm (naručene preko neta). Onda imam novi problem, a taj je da se Cover ne može zatvoriti jer smeta uteg.
Nova varijanta je da se nabavi ekcentrični uteg (cca. 100 EUR-a).
Dali postoji neka druga mogućnost podešavanja, a da Ortofon 2M Bronze svira u punom sjaju.
Hvala unaprijed na odgovorima
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: Aurenaus; Sri vel 03, 2021 11:07 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Aurenaus
 
Postovi: 2
Pridružen: Uto vel 02, 2021 9:46 am

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la audio kutak » Uto vel 02, 2021 10:49 am

Koliko sam na prvu uspio naći, ispada da se visina ručke da mijenjat

Citiram tekst sa njemačke stranice, pod "Details" na dnu stoji tekst: https://www.phonophono.de/rega-planar-3-new.html

"Hinweis: auf einigen Fotos ist der Rega Planar 3 mit Plattenteller ohne Filzauflage zu sehen. Obwohl Sie das Gerät auch ohne Filzauflage betreiben können, empfehlen wir den Gebrauch mit Filzauflage. Die Geräte sind von unseren Spezialisten so justiert, dass die Tonarmhöhe für Betrieb mit Filzauflage optimiert ist."
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la audio kutak » Uto vel 02, 2021 10:56 am

A na jednom veliko američkom sajt kažu, citiram:

"You should have had a 2mm spacer, or even 4mm worth of spacer, under your tonearm when the 10x5 was mounted. If not, you were not getting the dynamics and top end that the DV was capable of. Basically, all cartridges other than the Rega cartridges require a 2mm spacer under the arm, to raise the arm to suit them. The Rega cartridges just bolt right up at their designed height. The Shure will work fine with a 2mm spacer under it. You'll have to align it using a protractor"
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la Zmajz » Uto vel 02, 2021 12:17 pm

DA, možeš napraviti ekscentrični kontrauteg, jednake težine. Ili bolje, isto okrugli uteg ali manjeg promjera s time da mora biti od nekog materijala veće specifične težine da zadržiš geometriju ručke.
Svaka izmjena u tom smislu mijenja/utječe na efektivnu masu ručke... ne mora biti značajna promjena niti čujno, ali to ovisi i o samom slušaču.
Prvo izvaži težinu kontrautega a onda u potragu za jednako teškim komadom nečega za zamjenu...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la SasaKC83 » Uto vel 02, 2021 6:10 pm

Ja imam isti problem, namotirao 2M Black i stavio 4 mm spacere i sad se ne da zatvorit poklopac... :doh:

Razmišljao sam da ispiljugam OVAKO NEŠTO od aluminija na CNCu i da stavim ove valjčiće od čelika da se dođe do iste težine...

Spuštanje mase svakako utječe na ručku, momenti više nisu isti...a kak bi to zvučalo s nižim težištem trebalo bi probat...

Ili jednostavno kupit ovaj okrugli s višom rupom od Nimaka što se isto prodaje na ebayu....
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la Zmajz » Uto vel 02, 2021 7:02 pm

Da, to je vrlo dobro riješenje, a umjesto gvožđa možei olovna sačma

P.S. Bolje bi bilo riješenje u smislu okruglog utega sa punjenjem olovom jer na moment inercije a time i efektivnu masu više utjecaja ima udaljenost tereta od osi okretanja nego sama težina tereta.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la Aurenaus » Uto vel 02, 2021 7:23 pm

Danas sam razgovarao sa kovinotokarom i dogovorio sam da mi on proba napraviti kontrauteg (hvala Zmajz na korekciji). Materijal će biti Aluminij (Al Cu BiPb), promjera 55mm, visine 15,2mm i ekscentričnom rupom promjera 13mm, koliko je promjera mjesto ručkice gdje ide kontrauteg.
Prema specifikacijama, ovo bi trebalo težiti cca. 103 grama (Original kontrauteg ima točno 100g. Original ima uprešane dvije gumene obujmice iznutra i koliko mogu vidjeti da je unutra neki drugi materijal koji je zaliven). Kovinotokar mi je rekao da predlaže da napravimo cca. 16mm i onda stavimo na vagicu. Kaže da može onda skidati materijal (obraditi rubove pa izmjeriti)... ako bude još trebalo napravi malo "ukrasnih" rezova kako bi skinuo materijal do težine od 100g.
U AutoCadu sam mu skicirao i rekao da nije nikakav problem to napraviti.
Koliko shvaćam, najvažnije je da težina bude ista, a sa drugačijim težištem se naprosto mora čuti. Original kontrauteg ima promjer 35mm i visinu mislim 18mm, a duljina mjesta na ručici za kontrauteg je 28mm. Originalni kontrauteg kad se narikta da ručkica bude u vagi ide "skoro do kraja" prema tijelu ručkice. Ako bi ovaj uradak bio 15.2mm mislim da ne bi previše pokvario težište.
Čitao sam malo o ovoj tematici za Rega P2 i P3 gramofone i nisam baš naišao da je ekipa praktično diskutirala o ovome. Odmah na početku, naravno da sam odmah 2M Bronzu namontirao i sretan i presretan pustim ploču... kad ono zvuk tanak, detalja nigdje, dinamika nikakva... pogledam ploču, a kad ono prva pjesma izgrebana i to pošteno. Na svu sreću odmah sam stao. Naprosto mi je bilo nevjerojatno da 2M Bronze svira toliko loše.
Aurenaus
 
Postovi: 2
Pridružen: Uto vel 02, 2021 9:46 am

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la Edison » Uto vel 02, 2021 9:45 pm

Ne znam kolike je debljine mat na toj Regi? Ako je deblji, mozda se da naci neki drugi, tanji za koji milimetar. Onda bi trebao i nizi distancer za podizanje rucke.

Druga varijanta rjesenja problema je da se na mjestu utega napravi manji otvor u poklopcu. :idea: Finom busilicom se izbusi rupa do rupe i izbaci dio koji smeta, a onda se otvor fino izbrusi i ispolira. Nedostatak je da kroz otvor moze i prasina pod poklopac... :(

Od kojeg je materijala protuuteg? Ako je od aluminija, dao bi se napraviti mesingani manjeg promjera, a iste tezine. Nedostatak je boja mesinga...

Ako se da jeftino nabaviti originalni rezervni protuuteg, to mi daje novu ideju. Takav rezervni otokariti na 8mm manji promjer. Negdje na pola "mesa" tako smanjenog utega ocrtati kruznicu i podijeliti je na 6 dijelova (sestarom, a moze i majstor s glodalicom). I onda izbusiti na tim oznakama 6 rupa promjera, recimo, 2,5mm. A onda rastopiti olovo i uliti ga u te otvore. Vaganjem utega prije tokarenja i nakon toga, da se izracunati specificna tezina materijala utega. Specificnu tezinu olova znamo, i onda se matematicki lako izracuna promjer 6 rupa (volumen) u koje dolazi olovo. Ako bi olovo bilo pretesko, mozda bi mogla ici i mesingana sipka...
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Rega P3 Gramofon

PostPostao/la SasaKC83 » Uto vel 02, 2021 10:28 pm

Samo treba netko hrabar da složi malu željezaru doma... :D

Ja bi OVAKO, a tu dolje di su mu ova dva utegića mogle bi se dodavati lijepe inox šajbice ili one deblje distance do potrebne težine....samo treba dužih šarafa...

Kad budem imao jedno popodne viška izglodat ću to pa ćemo vidjet...
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm


Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost