Gramofon RIZ GM 5010

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet pro 22, 2023 11:11 am

Hoćeš reći, radi dobro jedno vrijeme onda se promijeni brzina i tako stalno?
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la norrinraddhr » Pet pro 22, 2023 11:15 am

maltus napisao:Eto ga i meni u rukama...
Na zalost neispravan, treba novu iglu , nije nesto katastroficno. Nego mi "jodla", tj. lagano oscilira brzina.
Provjeril sam sve elektrolite, podmazal motor i osovinu tanjura ali nije pomoglo. Oscilira brzina i kada se vrti samo motor...
Ima tko za nesto predlozit da rijesim problem?


Brzina motorića mu oscilira, čak i bez remena ga isprobao koliko sam skužio, a to mi nekako zvuči kao glavni krivac.
Pioneer F-225 Tuner - (1990)
Pioneer CT W-310 Deck - (1990)
RIZ GM-5010 Gramophone - (1992)
AVM Competition AMP Class A - (1997)
HECO Victa 700 - 3-Way Bass Reflex - (2011)
Avatar korisnika
norrinraddhr
 
Postovi: 126
Pridružen: Pet ruj 25, 2020 5:18 pm
Lokacija: Virovitica

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la maltus » Pet pro 22, 2023 11:16 am

Stavio sam marker na tanjur i savrseno se poklapa njegov polozaj sa oscilacijom brzine, najvjerojatnije je do lezaja tanjura.
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la maltus » Pet pro 22, 2023 11:19 am

Khadgar2007 napisao:Hoćeš reći, radi dobro jedno vrijeme onda se promijeni brzina i tako stalno?

Ne, stalno "jodla".
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la norrinraddhr » Pet pro 22, 2023 11:25 am

Vjerojatno pohabanost ležišta, pogotovo ako je dosta vrtio na suho, a ionako nije baš neko kvalitetno rješenje, samo mesingana čahura i na nju ide osovina od tanjura.

Slika

Slika

Slika
Pioneer F-225 Tuner - (1990)
Pioneer CT W-310 Deck - (1990)
RIZ GM-5010 Gramophone - (1992)
AVM Competition AMP Class A - (1997)
HECO Victa 700 - 3-Way Bass Reflex - (2011)
Avatar korisnika
norrinraddhr
 
Postovi: 126
Pridružen: Pet ruj 25, 2020 5:18 pm
Lokacija: Virovitica

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la zlatko » Pet svi 10, 2024 10:13 pm

... evo se i moj štićenik pridružio ekipi 'jodlera' :( ... teško mi je optužiti bilo koji ležaj jer pod rukom sve ide glatko ... on otprilike ode jedan-dva kvadratića lijevo pa jedan-dva kvadratića desno i to ponavlja dosta ritmično. Iako,na 33 okretaja za jedan okret tanjura treba malo manje od 2 sekunde i ovako 'od oka ' jedan-dva lijevo pa jedan-dva desno i je negdje oko dvije sekunde... Ne mogu video staviti tu pa evo link: https://www.dropbox.com/scl/fi/k68uv40w3tex9s5b0serg/MOV_2031.mp4?rlkey=c6p1xtybkmh6w5nouvjj14nqu&st=zb6ddpqa&dl=0
Pogledao sam osciloskopom napon na motoru - meni izgleda da plahuta kao val u ritmu oscilacija koje pokazuje stroboskop - link: https://www.dropbox.com/scl/fi/1zl1owcnkv4m56mf890a7/MOV_2032.mp4?rlkey=0wrut21uivb6kdyvrw5lj3qyw&st=mfiqtma8&dl=0
Pretpostavljam da je i kod ostalih 'jodlera' slično ponašanje pa bih vas molio za neku sugestiju ili ako je neko otkrio kako to riješiti, naravno osim onog - kupi drugi gramofon ;)
zlatko
 
Postovi: 108
Pridružen: Sri svi 09, 2018 10:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la daluka » Sub svi 11, 2024 8:23 am

zlatko napisao:.
Pogledao sam osciloskopom napon na motoru - meni izgleda da plahuta

Ja bih to pripisao načinu ispravljanja napona i filtriranju, poluvalno.
Sklop je dizajniran za 220 V, sad imamo 240 V. Na motoru treba bit za 33 okretaja 1,9 V i za 45 okretaja 2,6 V.
daluka
 
Postovi: 159
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la phobon » Sub svi 11, 2024 8:49 am

Ja sam isto imao taj problem, bio je motor u pitanju.
Rastavljao sam taj motorić nekoliko puta, ali glavni problem je u - nekorištenju.
Motorić koji je unutra je PRM-33-1.9 i on ima oba ležaja sa pokretnim čahurama.
Izgleda da vrijeme čini svoje i jedini lijek je - korištenje.
Probaj pronaći motorić iz 7605 ili 7606 modela.
Taj motorić je jednostavniji, ali je manje osjetljiv na ovaj problem.
Prije nego što kreneš u traženje motora, dobro bi bilo isključiti ostale probleme,
recimo remen prvo probaj nekoliko drugih.
Ako je netko stavio remen koji ne paše na njega ili ima malo jače napinjanje,
sigurno ćeš dobiti ovaj problem kod ovog motora.
Čest problem može biti i kućište u kojem motor leži.
Plastika je stara i sklona pukotinama, i onda više ne drži motor pravilno.
To ćeš primjetiti tako da promatraš kako remen klizi po onoj obloj remenici motora.
Ako nije potpuno pravilno simetričan preko "bubrega" remenice, ili bježi na jednu stranu,
motor ne leži čvrsto u ležištu.
Ovo nije neko sretno konstruktivno rješenje, jer stabilnost motora osigurava vanjska guma nosača
koja treba čvrsto biti u ležištu. Vjerojatno je to bilo zadovoljavajuće u vrijeme kad je proizveden,
ali nitko nije niti pretpostavljao da će to netko koristiti nakon 50 godina.
A plastika stari i isparava svoje klorine, što ju čini krhkom.
Posebno je ovo vidljivo kod starih VHS uređaja koji skoro svi imaju problem pukotina zupčanika
jer se plastika steže starenjem, a metalni dio na kojem stoji to ne dozvoljava.
Još jedan problem koji sam primjetio kod motorića ugrađenih u ovaj gramofon,
je da ga ne smiješ vrtiti u kontra smjeru.
Recimo rukom okrećeš tanjur suprotno od smjera predviđenog okretanja,
u puno slučaja će nastati problem kod ovog motorića.
phobon
 
Postovi: 313
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la zlatko » Sub svi 11, 2024 3:24 pm

daluka napisao:Ja bih to pripisao načinu ispravljanja napona i filtriranju, poluvalno.


... preveo sam ga na punovalno ...ali nije bilo promjene ... imao sam namjeru staviti i neki stailizator ali sam odustao jer nekako sam dosta uvjeren da nije tu problem ... inače ima on trimere za grubu i poseban za finu prilagodbu napona ... hvala na sugestiji :)
zlatko
 
Postovi: 108
Pridružen: Sri svi 09, 2018 10:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la zlatko » Sub svi 11, 2024 3:41 pm

phobon napisao:.

Hvala :) - stvarno iscrpna i izvrsna analiza problema i mogućih rješenja i sigurno će od nje imati koristi poklonici, ne samo ovog modela, nego općenito starih uređaja - vidi se da ste dosta družili s ovim problemom ... rješili ste ga na kraju zamjenom motora?
Ja sam krenuo od sumnje na napajanje kao mogući uzrok, pa sam se prebacio na ležaj tanjura, pa na ležaj motora... pa zapeo u praznom prostoru ... onda mjerio i pokušavao zakjučiti nešto suvislo ... i na kraju evo vikao 'upomoć' :?. U procesu 'zaključivanja' odbacio sam ležaj motora kao problem jer ciklus oscilacije odgovara jednom okretu tanjura a to bi po mom mišljenju značilo da je krivac ležaj tanjura, koji kao protuargument ima da pod rukom ne pokazuje smetnje, naravno lako moguće je da su ovi zaključci krivi ... nije mi palo na pamet da bi i remen u nekoj situaciji mogao sudjelovati... a ovaj je kineski tako da kvaliteta sigurno nije visoka a sad mu je negdje četiri godine...pa u kombinaciji ležajeva i slabog motora i remena nejednake rastezljivosti rezultat bude 'jpodlanje'...kao prvi slijedeći korak svakako ću provjeriti vašu sugestiju u vezi remena...
zlatko
 
Postovi: 108
Pridružen: Sri svi 09, 2018 10:11 am
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju