Thorens TD165 Special

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la tom_hifi » Čet ožu 26, 2020 3:33 pm

Edison napisao:Tome, nekad davno sam imao Thorense TD318 i TD320. Unutar opruga su bile ugurane kocke od spuzve. Sad, da li je to bilo originalno, ili je dodao prijasnji vlasnik, ne bih znao...


Imaju svaki te spužvice, imam ih i ja. :) Vidi se na slici 3.

Malo naučiti, uživati. Vidit ću kako budem zadovoljan ovime, Kenwood mi je zasad top. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la SaWa » Čet ožu 26, 2020 4:04 pm

E,a sad zamjeni zvučnice.... :D
SaWa
 
Postovi: 1485
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la tom_hifi » Čet ožu 26, 2020 6:25 pm

SaWa napisao:E,a sad zamjeni zvučnice.... :D


Grace ostaje na Kenwoodu. Složio sam protu uteg 0.69g, sad slušam i puno je bolji zvuk. Stavim slike kasnije/ujutro.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la tom_hifi » Pet ožu 27, 2020 6:33 am

Kako sam rekao, anti skating uteg koji je došao s gramofonom nije original i imao sam problema kod reprodukcije. Bilo je čujnih distorzija i laganim tapkanjem po kučištu gramofona preskakao je 'unatrag'.

Izmjerio sam uteg koji sam dobio ...
1.jpg


Iskusno oko, hvala precjednik, odmah je reklo da je to Project uteg. 3.55g težina. Thorens TP11 ima dva utega u originalu, 0.6g težine i dodao se još jedan, ukoliko je potrebno, od 1.4g da sve skupa bude 2g težine.

I tako, malo smo po ladicama gledali, i voila. Umjesto sajlice stavio sam konac kasnije, pa sam još skinuo 0.04g :mrgreen:

2.jpg


I namontirano.

3.jpg


Zvuk se drastično promijenio, više nije bilo čujnih distorzija, pogotovo u vokalu te preskakanja nema također. Morao sam ugađati i sa ovim utegom i najbolje je na 0.75g 'kontra težini'. Na 1.25g već počne preskakati i počnu se čuti distorzije. Naravno, to sve ovisi od zvučnice do zvučnice i gaznoj sili.

Kada prođe kriza, moram si nabaviti ploču za podešavanje. :)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la Schultz » Pet ožu 27, 2020 10:30 pm

Za točno podešavanje antiskatinga treba imati test ploču sa ravnim, glatkim dijelom i fora je da se antiskating podesi da na tom djelu ručka ne ide ni lijevo ni desno.
Nisam neki stručnjak u tome ali zadovoljavajuće rezultate sam dobijao kada sam našao ploču sa malo zapisa na jednoj strani (obično B) i onda bi stavio iglu na onaj dio od zadnje pjesme prema naljepnici ali ne u brazdu nego na onih 5 milimetara ničega i tamo promatrao na koju stranu mi vuče ručka i tu namjestio antiskating.
Doduše i nažalost, gramofon nemam već godinama ali sjećam se dobrih rezultata tom odokativnom metodom.

PS. Doduše, imao sam uvijek gramofone gdje se antiskating podešavao na istu vrijednost kao i gazna sila tako sa su "podešavanja" uvijek bila, recimo "fina"....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la tom_hifi » Sub ožu 28, 2020 9:04 am

Schultz napisao:Za točno podešavanje antiskatinga treba imati test ploču sa ravnim, glatkim dijelom i fora je da se antiskating podesi da na tom djelu ručka ne ide ni lijevo ni desno.
Nisam neki stručnjak u tome ali zadovoljavajuće rezultate sam dobijao kada sam našao ploču sa malo zapisa na jednoj strani (obično B) i onda bi stavio iglu na onaj dio od zadnje pjesme prema naljepnici ali ne u brazdu nego na onih 5 milimetara ničega i tamo promatrao na koju stranu mi vuče ručka i tu namjestio antiskating.
Doduše i nažalost, gramofon nemam već godinama ali sjećam se dobrih rezultata tom odokativnom metodom.

PS. Doduše, imao sam uvijek gramofone gdje se antiskating podešavao na istu vrijednost kao i gazna sila tako sa su "podešavanja" uvijek bila, recimo "fina"....


Rega ručka radi na taj način, TP11 Thorens očito ne. Ali nema žurbe, sada to, na uho, radi odlično, no svakako moram test ploču nabaviti. Isto kao i dijelove za anti RIAA.

Festina lente, uglavnom.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la Zmajz » Sub ožu 28, 2020 9:35 am

TP16
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la tom_hifi » Sub ožu 28, 2020 5:38 pm

Zmajz napisao:TP16


Nebi išlo, ovo je TP11 MK1.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la Zmajz » Ned ožu 29, 2020 1:00 am

kad ne gledam kako treba...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Thorens TD165 Special

PostPostao/la dredder » Ned ožu 29, 2020 11:52 am

Nekidan promijenim iglu na mojoj AT95e i kad sam stavio ploču i čujem jake sibilante na vokalu "ssss" siktanje, još gore nego sa starom iglom koja se dobro potrošila. A ustvari kako sam čistio gramofon pomaknuo sam antisketing onda sam ga vratio na 2 još malo naštimao zvučnicu i puno bolje. Hoću reći taj antiskateing stvarno ima utjecaja bar kod mene.

Tome lijepo da si na igli. Sad još samo napraviš plinth, višeslojno lakiranje, nova ručka, prežičavanje, mjeseci mjerenja i podešavanja i imaš high end. Ali tu ima poslaaa.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju