Gramofon mkII

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Edison » Sub sij 21, 2017 4:53 pm

joe dalton napisao:Čim pokreću isti teret (zamasnjak u tvom slucaju) medu njima postoji mehanicka veza. Remeni i remenice su isto mehanicka veza.


Tocno tako.

Cisto strojarski gledano, ne vidim ni jednu prednost koristenja vise motora, vise motora - vise problema. Doduse, postoji nesto gdje bi dva ili vise motora imali prednost, a to je nejednolik pritisak na lezaj tanjura, motor i remen "vuku" na svoju stranu. Ali ako se koristi dobar lezaj i tanjur vece tezine, za koji i tako treba dobar lezaj, ne vidim tu neki problem. Opterecenje koje stvara remenica nije znacajno u tom slucaju.

Ako kod motora postoji neka fluktuacija u brzini, dio toga amortizirat ce remen, a ako imamo velik i tezak zamasnjak (tanjur), on ce se svojom inercijom pobrinuti za vrlo konstantnu brzinu vrtnje. Gramofon je jednostavan mehanicki uredjaj. Trazi se malo inzenjerske pameti, treba poznavati koristene materijale i potrebna je vrlo precizna obrada.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Sub sij 21, 2017 6:52 pm

OK. Ajmo onda napraviti upravljanje frekvencijom (i naponom) za jedan motor. Lako ja to poslije uglazbim za dva ili tri.
Ima netko kakvu shemu?
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub sij 21, 2017 7:18 pm

Točno kakav motor bi na kraju stavio,bilo je govora o raznim motorima ovdje pa da ne nagađam. Prvo se odluči točno kakav tip motora bi koristio pa ćemo onda o elektronici.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la joe dalton » Sub sij 21, 2017 7:35 pm

Krešica napisao:OK. Ajmo onda napraviti upravljanje frekvencijom (i naponom) za jedan motor. Lako ja to poslije uglazbim za dva ili tri.
Ima netko kakvu shemu?

Ako na upravljanje misliš samo regulaciju brzine vrtnje teško ćeš sa jednog preći na dva ili tri. Pročitaj još jednom moj prvi post. Mislim da si kompliciraš život bez potrebe. Naravno ako ne vjeruješ slobodno probaj......
Nisi mi odgovorio zašto bi išao na više motora?
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Sub sij 21, 2017 9:27 pm

Koliko truda protiv, a nitko da bi pomogao ...
Khadgar, strana 9, imaš i sliku motora ...
Ajmo se onda praviti da idem na jedan motor ...
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub sij 21, 2017 9:53 pm

Aha, znači step motor, e tu nisam kod kuće barem što se DIYa tiče. Najjednostavnije riješenje ti je kupiti neki step motor driver sa ebaya i kontrolirati ga uz pomoć kakvog arduina, to je recimo najjeftiniji način i najjednostavniji ako imaš nekoga tko će ti isprogramirati arduino.

Drugi način je onaj koji ti je Zmajz pokazao na videima ispod,ali je to za 4-žične step motore.Da li bi se 8 žični mogao nekako prespojiti da radi na istom principu ne znam. Ajde uzmimo da se može.U tom slučaju ako lik sa Zmajzovog videa može da pogoni step motor sa izmjeničnim naponom od 12V/50Hz, treba ti sljedeće. Jedno audio pojačalo, najbolje nekakav TDA2030, LM3886 ili nešto slično, i ton generator.

Da ne idem dalje u detalje na tebi je da odabereš koji način bi pogonio taj step motor pa možemo dalje u diskusiju.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Edison » Sub sij 21, 2017 10:20 pm

Krešica napisao:Koliko truda protiv, a nitko da bi pomogao ...
Khadgar, strana 9, imaš i sliku motora ...
Ajmo se onda praviti da idem na jedan motor ...


Nije to trud protiv, to su ti preporuke da ne uprskas.
Ako zelis vise motora, moras dati tehnicko obrazlozenje zasto to zelis i sto time dobivas? Dakle...
Dok to ne vidimo, mozemo samo dati savjete koje na osnovu vlastitog znanja i iskustva smatramo da su dobri.
A ti se mozes praviti da ides na X motora, gdje je X vece od nule... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la flega » Ned sij 22, 2017 11:29 am

Krešica napisao:Kako to potjerati? Imam i elektroniku iz printera, ako treba. Motor ima 8 kontaktnih izvoda. Da Vas čujem :D


Izvadio si krivi motor. Imaš jedan veliki s desne bočne strane i taj ima i neku pločicu ispod. Ovaj što si izvadio treba driver i nema feedback regulaciju
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Ned sij 22, 2017 12:06 pm

Khadgar2007 napisao:... treba ti sljedeće. Jedno audio pojačalo, najbolje nekakav TDA2030, LM3886 ili nešto slično, i ton generator...


Ton generator se lako složi, LM555 ili taknekaj
Korisno :D

Edison napisao:Nije to trud protiv, to su ti preporuke da ne uprskas.
Ako zelis vise motora, moras dati tehnicko obrazlozenje zasto to zelis i sto time dobivas? Dakle...
Dok to ne vidimo, mozemo samo dati savjete koje na osnovu vlastitog znanja i iskustva smatramo da su dobri.
A ti se mozes praviti da ides na X motora, gdje je X vece od nule... ;)


Da ne uprskam? I kaj bu se desilo? Zemlja bu se prestala vrtiti?
Elementarna fizika daje odgovor na pitanje zakaj su dva bolja nego jedan, a tri bolja nego dva.
Jedan step sa kutem koraka od 7,5° daje 48 malih trzaja na pogonsku remenicu u jednom okretaju. Ako se koriste dva, i drugi je pomaknut u fazi za 3,75°, to daje 96 malih trzaja na remenicu, sa tri i pomakom od 2,5° između motora, daje 144 trzaja ... netko ko nastupa ovak sa visoka bi mogao znati barem to, pogotovo ako se inzistira na tome da remen ipak je mehanička veza.

Ovo sa jednim motorom i jako velikim brojem okretaja i teškim tanjurom sam napravio prije 20 i kusur godina i sada želim bolje od toga.
Tko je imao priliku slušati u istom sistemu i side by side usporedbu Stabi-ja (sa jednim motorom) i Stabi referencea (sa dva motora) sa istom ručkom i buljom, shvatio bi i audiofilsku vrijednost ovakvog pristupa.
A sad bih volio vidjeti Tvoje iskustvo Edison, primjenjeno u praksi.
Čisto da steknem dojam o vrijednosti Tvojih savjeta :D

@ flega - to je taj sa desne strane :D
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la tubeman » Ned sij 22, 2017 2:20 pm

Pokušavam (nažalost) pratiti temu i sve više mislim kako je svo to vrijeme uzalud izgubljeno.
Sto puta sam se zarekao da se neću upuštati u ikakve "mudre" diskusije što primjećujem da rade i ostali ozbiljni forumaši.

Ali....
Prvo ću nešto predložiti.

@Krešica
Ako si započeo ovakvu zahtjevnu temu, onda se očekuje da ćeš je voditi i pokazati rezultat ako ga ima.
Ovdje vidim samo laviranje s jednog kraja na drugi uz sto nepoznanica koje nakon toliko stranica posta ne daju naslutiti da će iz toga skoro izaći nešto konkretno.
Gradnja gramofona NIJE tek znanje i vještina tokarenja i bušenja lijepih rupa.
NIJE niti implementacija dubioznih "znanja" i "projekata" s interneta.
Još je manje patnja na nekakve lijepe uratke više ili manje jakih frmi, a još manje onih objavljenih po internetu.
Svatko, ali baš svatko će svoj uradak nahvaliti u nebesa kakav god on bio.
I to je legitimno ali na nama je da imamo sposobnost filtriranja takvih (uglavnom neupotrebljivih) podataka.
Za ulazak u takve projekte, potrebno je izderati jako puno gramofonskih igli, kroz ruke treba proći puno (svakakvih i što raznolikijih ) gramofona pri čemu treba imati i nekakav sustav koji će moći pokazati moguću razliku među njima.

Nasjedanje na tokarene 100 ili više kila tanjure i sl. je djetinjasto i usuđujem se reči, glupo :(
Isto tako, razno razni "svemirski" dizajni nisu namijenjeni ljubiteljima glazbe već onima koji mogu pokazati kakvu "cool" stvar imaju u svojem sustavu od par sto tisuće nečega.
Pri tome to i ne koriste. Mnogi od njih se zovu audiofili što po definiciji nije posve kompatibilno s pojmom ljubiteljima glazbe.
Neki put se dogodi (prečesto) da će relativno jeftin gramofon dati puno bolji rezultat od onog koji izgleda "svemirski" i košta pravo bogatstvo.
Nadam se da smo ovdje na forumu imuni na "značke" i slične gluposti, mada primjećujem da i toga ima.
Oni skupi gramofoni, na koje se često referenciramo, koriste tehnologiju i filozofiju koja nam je posve nedostupna pa se na njih i ne treba uzimati u obzir kod DIY.

Dakle, ako tehnička izvedba (tokarenje, bušenje, šmirglanje, furniranje, lakiranje itd...) nisu problem, postavlja se pitanje pogona.
To je ono na čemu puno toga (sve?) prolazi ili pada.
Ako je pogon s "linearnim" motorom dobar za veliku većinu "pravih" uređaja, ne znam zašto silovati stvar sa steperima, pogotovo ako se ne nudi neko rješenje.
Je li pogon s dva ili tri motora koji će svaki "gladiti" stepove bolji ili je samo puno kompliciraniji, ne znam, a vidim da to nitko ovdje ne zna, ili barem ozbiljno ne pokazuje da zna.
Možda i jest bolji, ali kako to elektronički riješiti.
Može to s mikrokontrolerom, ali tko će to ovdje napraviti i garantirati da će to biti rješenje bolje od nekog PROSJEČNOG linearnog motora.
Kad se ( i ako se ) napravi, tek treba izmjeriti kategorije tipa "WOW i FLUTTER". Ima li tko ovdje potrebnu opremu (khm.. :) )?
Bez toga možemo samo svojim autoritetom tvrditi da to radi "do yaya" ili nešto još bedastije.
Naravno, samograditeljski ponos se ne smije dirati :) ).
Isto tako, padaju kojekakve neozbiljne tvrdnje tipa "treba nakeljiti par sto magnetića ispod tanjura". Kao da je to tek tako.
Kako riješiti feedback, kako to sve izbalansirati, kako .....
Naravno, odgovori su lakonski "lako", "jednostavno", "već se rade pločice" i sl.

Ručke bolje da ne spominjem :) :)

I zapamtimo, ovdje se radi o njegovom Gospodstvu Gramofonu.
Nečemu što (opet) uz sve mane koji prate način snimanja i reprodukcije, predstavlja vrhunac u poimanju zvuka.
U razvoj svega toga su tisuće inženjera uložile milijune radnih sati, firme su uložile stotine milijuna (milijardi ?) dolara i neozbiljno je tvrditi da ćemo mi, eto, s malo štapa i kanapa napraviti nešto bolje.
E sada bi mi gledali malo slike po internetu pa bi uzeli izgled od ovog, pogon od onog, tanjur mora izgledati ovako, ručka onako itd....
Tako ćemo možda napraviti grembalicu ili vrtilicu, ali Gramofon (pogotovo malo ozbiljniji) je ipak barem maaalko iznad toga.

I moram se zauzeti za Edisona mada znam da on to može i sam iako je vrlo pristojan i radije će progutati uvredu nego polemizirati.
Edison je spreman svima pomoći i iza sebe ima tone (vjerojatno doslovce) VLASTITIH uradaka čiju je gradnju podijelio sa svima nama, pa i na drugim mjestima.
Sve je to napravio picajzlavo, tehnički bez greške, s minimumom alata i sredstava i jako puno truda..
Pri tome sam siguran da bi svatko od nas želio imati nešto od toga što je napravio.

Krešica, na tebi je tek da se dokažeš pa da bi mogao nastupati na takav način, s visoka.
To bi se nekako lijepo uklopilo u paradigmu ovog miroljubivog i vrlo pristojnog foruma.
Ovo što smo vidjeli s Tvoje strane je dobar početak, i slažem se s tobom da se radi o ( tek) grembalici :)

Već mi je žao što ovih dvadeset minuta nisam potrošio na nešto drugo :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju