jfet phono preamp

jfet phono preamp

PostPostao/la deni » Sri ožu 26, 2014 10:07 pm

Pozdrav svima,pratim forume samogradnje audia nekoliko godina i sam se bavim tim hobijem.Imam raznih projekata iza sebe,kemijanja ,isprobavanja ...da ne duljim,objavio bi jednu jednostavnu shemu nastalu u raznim izradama
gitarskih predpojacala i phona.Shema je spoj dviju razlicitih(inzinjerski pristup:) shema i rezultat je po mome misljenju vrlo dobar,pa sam ga odlucio podjeliti sa drugima,na semi se mogu raditi razne promjene od gaina do veznih kondova...

zabava
deni

Re: jfet phono preamp

PostPostao/la ilimzn » Čet ožu 27, 2014 2:44 am

Ne znam bas koliko je to 'inzenjerski pristup' jer bi taj ukljucivao neke barem 'na preciznost konjskog nokta' proracune.
RIAA mreza iz sheme 2 uracunava izlazni otpor prvog stupnja, koji iznosi ~2.4k, dok za prvu shemu on iznosi... jedan veliki upitnik, koji ovisi o konkretnoom primjerku JFET-a. Osim toga, niti druga shema nije bas san snova. Koristi JFET-ove s 0V biasa, sto je jos Ok za prvi stupanj jer je signal vrlo mali, ali za drugi vec nije. Naime, G-S JFET-a je dioda, koja oko 0V ima prilicno nizak otpor (za tipicni gate JFET-a!) a zato poprilican ulazni kapacitet. U oba stupnja on utice na frekventnu karakteritiku, a sto j ejos gore, i ulazi otpor i kapacitet su nelinearni - kapacitet je veci za pozitivnu poluperiodu, otpor j emanji za pozitivnu poluperiodu. Da stvar bude jos gora, i 2SK170 i BF245 dolaze u nekoliko verzija. Primjerice, razlika struja kroz BF245 pri biasu nula izmedju BF145A i BF245C moze biti preko 1:10. Tesko j eocekivati od tog sklopa da to nece uticati na njegov rad!
Drugi problem, vjerojatno ostatak od neke prethodne verzije sheme 3, je dijelilo 100k+100k. Ovo je JFET, ulazna impedancija (za gornji JFET) je vrlo visoka, stotine megaohma. To dijelilio je sasvim lako moglo biti 470k + 470k ili cak 1M + 1M, pa bi i kondenzator (koji za AC taj JFET svodi na otpor) mogao iti sasvim mali, 470n - 1u, naravno folijski. Inace, taj 'otpor' takodjer ovisi o Idss JFET-a i moze varirati 1:10 ovisno koja je verzija BF245 odabrana (slicno i 2SK170).
ilimzn

Vrati se na: Analogni izvori zvuka