Diy Korg Nu Tube preamp

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la grunf » Pet stu 10, 2023 9:04 pm

Khadgar2007 napisao:Regulator vidi RC član i fali jedan decoupling kond preko vodova za napajanje opampa.


cilj bi bia da regulator vidi nutube i ništa više , da san zna da ćeš raditim dual mono PCB onda bi svakako savjetova da regulator bude šta bliže samoj nutube lampi ili sa SENSE izvodima , bez ikakvih RC članova između i to bi bia posal , a odradili bi i onih 9V na drugačiji način bez zenerice šta bi na kraju dalo puno bolji rezultat

dekapling oko op ampa je uvik potreban pa makar 0,1uF nekakv COG ili FILM ,mislia san da se to podazumjeva , a isto piše i u svakom DS-u za svaki op amp
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon stu 20, 2023 8:08 pm

Izgleda da vuk nije pojeo magare. Evo pretpojačalo je došlo do mene u petak i evo prvi radni dan nakon vikenda pa se malo radi na kompletno novom ožičenju. Znači sve ove žice koje su na slici idu van i sve lijepo ispočetka.

IMG_2551.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5738
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la grunf » Pon stu 20, 2023 9:22 pm

aj bar nešto i probaj staviti malo jači trafo ili ponovno izračunaj RC članove u ispravljaču, svaki volt više pada napona preko regulatora popravlja njegovu karakteristiku

skini te omote sa ulaznih kondova pa se onda igraj , ovo je jedini nu tube preamp na svitu sa obučenim kondovima :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon stu 20, 2023 9:45 pm

Trafo ostaje kakav je. Koji jači trafo za pretpojačalo koje ne vuče niti 100mA po kanalu,a namoti su motani za 300mA. A što se tiče RC članova to je već Sinisap riješio po mom naputku,smanjili sa 22R na 10R.To mi je i dalje čudno jer sam prvotnu narudžu za trafo sa sekundarima od 22VAC prepravio i naručio 25VAC jer na stolu kada sam kompletno pretpojačalo(regulator+pretpojačalo) spojio na ispravljač i na njemu narihtao nekih 33-34VDC sve je radilo ok, a kada je došao trafo i kada sam isprobavao jel sve radi dobro nikada mi se crvena LEDica nije ugasila.. Već sam i Sinisapa pitao koliki mu je mrežni napon i manje više identičan je kao kod mene u labosu, ali dobro to je riješeno pa se neću oko toga zamarati.
Omoti za sada ostaju di jesu, već sam ja odavno primjetio da se prolaskom ruke preko tih kondova brum poveća i smanji pa ću se za sada igrati samo sa kablovinjem.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5738
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la sinisap » Uto stu 21, 2023 10:37 am

Sve povadi ali bakrene sarmice moraju ostati. :lol: :lol:
sinisap
 
Postovi: 255
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto stu 21, 2023 1:03 pm

Napredak. Sve žice povađene i ožičen samo jedan par ulaznih činčeva(bez preklopnika) pa potenciometar,pretpojačalo i izlazni činčevi. Spojim na pojačalo Lenco A50 i ponovo se čuje brum/šum, ali budući da sada imam kompleto pretpojačalo u kutiji idem malo razmišljati. Šum se povećava kako ja pojačavam glasnoću na pretpojačalu i pojačalu(naravno da ima volume potenciometar). E sada mi proradi kliker, pa ovo pojačalo ima ulaznu osjetljivost nekih 130mV i omjer signal/šum im nije nešto najbolji. Zato ja lijepo maknem brike na stražnjoj ploči koje integirana pojačala ponekad imaju između pretpojačala i izlaznog pojačala, spojim ovo pretpojačalo direktno na izlazno pojačalo i naravno muk i tišina.
Sada sam krenuo u spajanje selektora ulaza i ostalih pomoćnih pločica u pretpojačalu da vidim jel ću to uspjeti napraviti kako treba i hoće li se neki neželjeni zvukovi pojaviti ili će i dalje biti tišina.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5738
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto stu 21, 2023 4:53 pm

Od da, brumi li ga brumi sada kada sam sve spojio kako mislim da treba biti... Zanimljivo je kada kratko spojim ulaze ili spojim na discman brum se smanji toliko da ga se uopće ne primjeti osim ako se stavi uho na zvučnik. Inače brum se pojačava i stišava kako se okreće potenciometar. Za danas dosta, sutra ide nastavak.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5738
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la pinco » Uto stu 21, 2023 5:16 pm

Možda jednostavno ima veliku ulaznu impedanciju, na prazno je osjetljiv, kad ga spojiš ukratko ili na izvor koji ima vjerovarno izlaznu imedancu par sto ohma max.situacoja se minja drastično.
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto stu 21, 2023 5:49 pm

To mi je itekako palo na pamet, ali tek sam oko 15h složio sve,isprobao i vidio da ima problem i odlučio da ću nastaviti sutra jer je vrijeme ručka pa sam otišao kući.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5738
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri stu 22, 2023 5:58 pm

Danas sam nastavio tražiti grešku. Nakon tko zna koliko mogućih varijanti spajanja mase i isprobavanja da li se radi o spoju mase na ulazima ili izlazima,otkrio sam da je problem u masi di su ulazi. Pri n-toj probi spajanja mase ulaza na razne načine dodirnem ja stabilizator 7805 jer znam da se on dosta zagrije u radu pa rekoh da vidim koliko je vruć. Kad ono brumu se smanji intenzitet, ajde na dobrom sam tragu. Kako se ulazni selektor i kontrola glasnoće sastoji od dva PCBa, na jednom je MCU i releji za selektor,a na drugome je napajanje, H most za motor za volume potenciometar,još jedan MCU i mute relej. Izmjerim ja napone oko stabilizatora i sve je to ok, oko MCUa ima nekih 5mVpp šuma ali ništa značajno. Uglavnom stavim ja sve natrag i lijepo zakačim krokodilkom hladnjak od 7805 i drugim krajem kabela pipnem šasiju, brum nestane kao da ga nikada nije bilo.
Zašto je tome tako, to i dalje ostaje pitanje. Masa digitalije je kompletno odvojena od analogne mase i jedino što po meni može biti je da se šum napajanja prenosi preko zavojnica releja na signal i to baš na ulaznom dijelu jer kada sam žice koje idu na potenciometar za glasnoću sa PCBa selektora odspojio brum je nestao, iako je signal i dalje išao kroz mute relej koji se nalazi na drugome PCBu.

Uglavnom mogao sam još mjesec dana tražiti problem koji nije u "lošem" dizajnu PCBa pretpojačala niti u spoju analognih masa već na sasvim desetome mjestu za koje nitko ne bi očekivao da će praviti probleme.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5738
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost