Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audio

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lis 19, 2022 10:21 pm

Ja krenuo da pišem post već prije 3h i stalno odgađam, onda otišao se malo točati u kadu i vidim da se manje više sve samo od sebe riješilo pa moram nanovo pisati sve ispočetka.

Grunfe, kada te to uhvati samo laganini prema frižideru, malo sira,maslinovog ulja, dobrog vina i za po sata ćeš biti ko nov. :ugeek:

Što se tiče da smo se uhvatili brojeva pa mene brojevi jako zanimaju zato ću i njih prije komentirati nego slušne testove. Evo jedan primjer koji je malo offtopic na tvoju temu o referencama ali mi se čini zanimljivim. Znaš da sam se uhvatio ko pijan plota onog d-noisera, pa sam zbog njega napravio i neki jednostavan LNA koji za ono što meni treba radi ok a kako sam nov u tome bome sam dobro zagnjavio kolegu sa drugog foruma koji zna puno više od mene o tome i dosta smo razgovarali o tome kako se mjeri, vjerodostojnost rezultata itd... I tako sam napravio PCB za d-noiser kojeg mislim koristiti za grijanje lampi. Okačim ja neki teret na izlaz d-noisera otprilike 0,5-0,6A i mjerim ja koji je PSRR a ono ispadne -80dB?!! Pa koji si đavo, znam da sklop radi kako treba jer da ne radi DC na izlazu bi se stalno mijenjao(što mi se jednom i desilo). I jedan na velikom diyaudio forumu mi kaže nakon što sam okačio sliku PCBa da sam vrlo moguće zeznuo u crtanju. Kako do tada nisam crtao PCBe za neke niskošumne regulatore nije mi palo na pamet da sam zeznuo u tome jer sam odvojio glavnu masu napajanja od onih koje idu sa lm317 i d-noiser dijela,sve kako sam i do sada radio, ali sam napravio jednu drugu grešku.Između glavnih + i - vodova smjestio sam d-nosier što znači što veća struja to veće EM smetnje koje naravno pokupi jadni sklopić koji se našao u unakrsnoj vatri a koji bi trebao da osigura onaj magični PSRR. Još nisam prepravio pcb ili napravio neki drugi ali definitivno ću isprobati tu teoriju u praksi.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5749
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la Bepone » Sri lis 19, 2022 10:22 pm

grunf napisao:
u pravu ste oboje , smeta me šta smo se već vrtili oko tih brojeva i sad opet ,ko mala dica a lipo san napisa da je to iz LTspice i stavia pdf , a ja ko pravi dalamatinac odma vatra iz očiju i dim iz ušiju :lol: :lol:


170-250dB.. pa je iz LTspicea, je , jasno ko dan, svima je taj dio jasan. ali u stvarnosti to ne postoji, zato se pita slovek, kega smisla ima taj simulator. izbacivanje brojeva i ganjanje necega ca ne postoji, bavi se iracionalnim dBima koji nemaju kraja?
:dance:
i jos se neko uznemirava oko necega ca ne postoji? meni tu nema ni rasprave kamoli mjerenja ili cagod
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la grunf » Sri lis 19, 2022 10:28 pm

:o
Zadnja izmjena: grunf; Pon pro 19, 2022 7:26 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la grunf » Sri lis 19, 2022 10:29 pm

:o
Zadnja izmjena: grunf; Pon pro 19, 2022 7:27 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la grunf » Sri lis 19, 2022 10:31 pm

:o
Zadnja izmjena: grunf; Pon pro 19, 2022 7:26 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lis 19, 2022 10:34 pm

E da zaboravio sam napisati u prethodni post. Koji je to shunt sa yu3ma foruma a da ide do -200dB PSRR, to mi je nekako promaklo. Znam da je Dragan100 u zadnjih par godina dizajnirao par regulatora ali ne sjećam se niti jednog shunta.

edit: Pogledao sam onaj Nazar shunt i sviđa mi se šema. Od dijelova iz lokalne trafike složiti dobro napajanje, nešto kao d-noiser.
Zadnja izmjena: Khadgar2007; Sri lis 19, 2022 10:40 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5749
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la grunf » Sri lis 19, 2022 10:36 pm

:o
Zadnja izmjena: grunf; Pon pro 19, 2022 7:26 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la grunf » Sri lis 19, 2022 10:37 pm

:o
Zadnja izmjena: grunf; Pon pro 19, 2022 7:26 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la grunf » Sri lis 19, 2022 10:40 pm

:o
Zadnja izmjena: grunf; Pon pro 19, 2022 7:27 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Niskošumne reference,regulatori i strujni izvori za audi

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lis 19, 2022 11:11 pm

Baš mi i ne promakne. Znam za njegov LM317/337 active servo koji nije shunt i ono napajanje za grijanje lampi sa lm317+dosta okolnih dijelova koje je shunt,ali nisam bio nešto aktivan kada je objavio taj shunt i nije bilo nešto komentara za to napajanje tako da mi recimo nije zapelo oko za njega. Evo pokrenuo sam ga u simulaciji i bome ima lijep PSRR, na 100Hz je nekih -178dB a sa porastom frekvencije ide preko -200dB. E sada potpuno druga stvar je kako to izvesti u praksi kao što je ona moja anegdota u prošlom postu dokazala.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5749
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju