OPET SKLAPAM KIT (KINESKI !!! ;) ) - POLURECYCLER SERIJA

OPET SKLAPAM KIT (KINESKI !!! ;) ) - POLURECYCLER SERIJA

PostPostao/la tubeman » Ned tra 21, 2019 11:32 am

Mili Bože . Kud sam zašo' ... :twisted:
Nije da nisam proučavao "kineske digitalne "kitove, ali nisam ih u pravilu sklapao do nekog finalnog stanja.
Imam ih više desetaka raznih tipova i među njima ima koječega ....
Ovo je prvi kojeg sam ugradio u kutiju i doveo do "normalnog" radnog stanja.
Nema tu nekog veselja gradnje jer dobiješ to što dobiješ i nema nikakvih posebnih (osim odabira ispravljača) mogućnosti dorade.
Ovaj je u biti odabran nasumice.
Radi se o kitu s Yamaha YDA-138-E čipovima koji bi s naponom od 15V trebali proizvesti do 20W po kanalu.
S 12V je to nešto manje ali još uvijek sasvim dovoljno.
Bit igre je dodati što kvalitetniji ispravljač o kojem dosta toga ovisi. Tu bi trebalo biti dostupno cca 3-4A za optimalnu snagu i zvuk.
U hrpi kockica se pronašao upravo takav, dakle imamo prvi element za dodvaanje "projektu" atributa "RECYCLE" :)
Drugi element je lijepo malo kučište koje je bilo sastavni dio VIPovog receivera (Motorola).
Iako je kutija vrlo mala, u njoj je ostalo mjesta za još jedno kompletno pojačalo :)
Najveći problem je bila zadnja ploča na koju je trebalo nagurati puno toga.
Zvučnički terminali su isto reciklirani kao i RCA priključci.

Dojmovi:

Po prvom uključenju je sve odmah proradilo ali je zvuk prvih pola sata bio očajan. Izobličen, sve je nešto trokiralo i šištalo.
Nakon toga se jako popravio a nakon cjelonoćnog "usviravanja" pojačalce zvuči prilično dobro.

Jedini "problem" (ako se to tako može nazvati) je prevelika osjetljivost prilikom reprodukcije s CD playera.
Ugradio sam odgovarajući sklop za atenuaciju i sad je sve OK.

Budući gradnju kineskih kitova ne smatram nekim velikim dosegom DIY-anja prilažem tek par slika finaliziranog uređaja.

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: OPET SKLAPAM KIT (KINESKI !!! ;) ) - POLURECYCLER SERIJA

PostPostao/la tubeman » Pon tra 22, 2019 10:11 am

Par mjerenja:

Izobličenje (1 kHz / 1W ) je 0.26 %.

Slika

Izmjerena snaga (8 Ohm) je 12W bez značajnijih izobličenja s 12V ispravljačem (po kanalu).

Slika

Izmjerio sam i frekventni raspon ali mi je slika nestala negdje u bespućima servera pa ću je ili pronaći ili ponoviti mjerenje.
Malo je "tricky" napraviti mjerenje jer ti digitalci imaju neki svoj ludi sistem masa pa je spajanje generatora i osciloskopa malo nespretno :)
Uglavnom, ide to dosta ravno do 30 kHz (koliko sam mjerio). Pomalo pada iznad 15kHz ali ne značajno. Sve je unutar 1.5 dB. Tek iznad 20 kHz padne za 2 dB.

Jasno da sva ta mjerenja ne znače puno bez "uhomjera" ali su barem daju informaciju da su "tehnički" pokazatelji OK što je i pretpostavka za sve ostalo.
Tvrditi da uređaj "odlično" zvuči a da ove osnovne "tehnikalije" ne štimaju bilo bi neozbiljno.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju