lm 3886 pojačalo

lm 3886 pojačalo

PostPostao/la jazzri » Sub stu 18, 2017 9:38 am

Pozdrav još jednom,
moje prvo pojačalo,još se dorađu žice,ali led je probijen :P
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
work hard,make cool shit
Avatar korisnika
jazzri
 
Postovi: 140
Pridružen: Uto kol 30, 2016 3:28 pm
Lokacija: Rijeka/Gorski kotar

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la jazzri » Ned stu 19, 2017 9:08 am

Pojačalo sastavljeno i probano,svira ,ne mogu vjerovat :lol:
Idemo dalje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
jazzri
 
Postovi: 140
Pridružen: Uto kol 30, 2016 3:28 pm
Lokacija: Rijeka/Gorski kotar

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la tom_hifi » Ned stu 19, 2017 9:47 am

Jesi siguran da ti treba ventilator? Ukoliko da, misliš li da si ga stavio na dobro mjesto? Nekako je daleko od hladila, ima li protok zraka do njega? Ili ispuhuje vrući zrak van iz kutije? :mrgreen:

Vidiš, za prvi put je super. Radi! :clap:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la jazzri » Ned stu 19, 2017 11:32 am

Ventilator mi za sada samo drži vanjsu rešetku,nije spojen.
Ukoliko se bude grijalo maknuti ću pregradu između hladila sa pločicama i napajanja.
Ventilator bi trebao vuć zrak iz pojačala.
work hard,make cool shit
Avatar korisnika
jazzri
 
Postovi: 140
Pridružen: Uto kol 30, 2016 3:28 pm
Lokacija: Rijeka/Gorski kotar

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la s@ki » Ned stu 19, 2017 11:51 am

Za prvi put ok, no o nekim stvarima bi bilo zgodno razmisliti malo bolje drugi put.primjerice, vukao si signal preko napajanja na plocice pa zatim zvucnicke preko napajanja(trafa) nazad. Uredno je moglo napajanje biti s jedne a pojacalo s druge strane. Gainclone je zanimljiv pogotovo zbog kratkog puta signala a taj smisao se apsolutno izgubio ovakvim ozicenjem.
Koristenje luster klema je klliko se vidi sa slika prakticki nepotrebno.em estetski, em nema preveliku svrhu.sekundari trafa su sasvim dovoljno dugi da su mogli ici direkt na graetz.
Itd :)
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la tubeman » Ned stu 19, 2017 12:06 pm

Za prvi put i za početak, ne bih puno kritizirao :)
Slijedi samo nekoliko površnih zapažanja:

Ako je to prvi uradak onda razumijem veselje nakon što je proradio.
Na stranu sada ono "za ne vjerovat" i sl. čemu su samograditelji jaako skloni ( :) ) budući se točno zna što se može očekivati od LM3886 i sličnih integriraca.
Neki ga dižu u nebesa, ali naravno, mora se raditi o "selektiranim originalima", pa mora biti neka određena serija i sl. čime se u startu pokušava amnestirati nekakav uobičajeni zvuk koji se u pravilu iz njega dobije.
Da se razumijemo, nije to loše, dapače.
Vrlo jednostavno, jeftino i na bezbolan način se s njim može napraviti solidno pojačalo što si i sam iskusio.

Druga stvar je izvedba o kojoj bi trebalo malo popričati.
Razumijem da se (vjerujem) radi o jednom od prvih uradaka (i još je odmah proradio :) :) ) i da se vjerojatno ne raspolaže alatom i prostorom za rad, ali ipak, mislim da mu treba iskazati nekakvo poštovanje (a i sebi :) ) i staviti ga u nekakvu vizualno i mehanički dorađeniju kutiju.
Garantirano će Ti i subjektivni doživljaj zvuka biti drugačiji :) :)
Ovako to izgleda pomalo sklepano.
Ono malo što se još vidi a moglo bi bolje, su oni žuti kondenzatori koji su očigledno odnekud počupani i imaju naštukavane žice.

To je dodatno mjesto gdje se uz pravilan odabir dijelova mogu očekivati dodatna poboljšanja.
Generalno bi se i ožičenje moglo napraviti puno bolje. O njemu može ovisiti (što dulje radi - to više) stabilnost rada cijelog pojačala.

Itd....

Tom-hifi je dao dobru primjedbu budući da ventilator nema puno smisla jer bi i teoretski hladio samo trafo (koji je sasvim dovoljno velik i sigurno se neće značajnije grijati niti pri trajnijoj većoj snazi (naravno, ako ima napone samo za to pojačalo), a praktički će samo proizvoditi nepotrebnu buku.
Radije pokušaj s većim hladnjacima (ne vidi se točno kakvi se sada koriste).
Ipak, prema broju i vrsti luster-klema te načinu spajanja sklon sam vjerovati da je to ipak tek privremeno rješenje.

Ponavljam, ne treba ovo nikako shvatiti kao kritiku, jer većina nas je započinjala na sličan način :) :)
Ako imaš želju štogod naučiti, došao si na pravo mjesto.
Neće izostati niti bilo kakav vid druge pomoći.
Siguran sam da bi na kraju to pojačalo moglo i dobro svirati i dobro izgledati.

Ovdje Ti se nitko neće rugati i nemoj se ustručavati pitati bilo što.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la jazzri » Ned stu 19, 2017 8:41 pm

Zahvaljujem se na komentarima,i nikako ih ne svaćam kao kritike jer sve
što se naveli je dobronamjerno s vaše strane i koristiti će mi za poboljšanje samog pojačala.
Pripremam novu kutiju koja će biti veća.
Ožićenje je ispalo tako kako je radi male kutije,u novoj će biti kako je s@ki predložio,a
primjenit ću i ostale savjete tubemana.
Što se tiče onih žutih kondenzatora,to su Iskrini kond. počupani od nekud,jednostavno imam bolesnu maniju skupljanja :oops:
Ako može prijedlog nekog boljeg kondezatora koji bi mogao upotrijebiti i pojašnjenje njegove uloge u samom pojačalu.
work hard,make cool shit
Avatar korisnika
jazzri
 
Postovi: 140
Pridružen: Uto kol 30, 2016 3:28 pm
Lokacija: Rijeka/Gorski kotar

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la tom_hifi » Ned stu 19, 2017 11:07 pm

Što se tiče Iskrinih kondenzatora, oni su zbilja OK! Ne moraš se oko njih mučiti. Gledajući još par slika samog hladila i kako si to odradio, može se to bolje, ali sada ti neka uređaj radi malo, vidi dal se pregrijava, pa kada ćeš preslagivati, dat ćemo ti par savjeta i smjernica.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la jazzri » Čet stu 30, 2017 11:08 am

Pojačalo je dobilo novu šasiju,
Prebacivanje pojačala u novu šasiju došlo je do pojave malog gotovo nečujnog zujanja :violin: u zvučnicima.
Očito moram poraditi još na masama pojačala :D
Ugrađena su i dva hladnjaka za svaku pločicu pojačala posebno.
Ugrađen je i MOV,Metal Oxyde Varistor
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
work hard,make cool shit
Avatar korisnika
jazzri
 
Postovi: 140
Pridružen: Uto kol 30, 2016 3:28 pm
Lokacija: Rijeka/Gorski kotar

Re: lm 3886 pojačalo

PostPostao/la jazzri » Čet sij 04, 2018 12:33 am

Pojačalo je dobilo novo ruho ;)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
work hard,make cool shit
Avatar korisnika
jazzri
 
Postovi: 140
Pridružen: Uto kol 30, 2016 3:28 pm
Lokacija: Rijeka/Gorski kotar

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Google [Bot] pregledava forum i 4 gostiju