Kućišta za 100W CFA pojačala

Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Pon kol 07, 2017 3:22 pm

Postoji tema o CFA izlaznim pojacalima, http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=7&t=2021, a ovdje otvaram novu u kojoj cu opisati kucista za ta pojacala. Zasto posebna tema? Da ne punimo originalnu u kojoj se raspravlja o samim pojacalima. A zasto tema o kucistima? Zato sto je kuciste prosjecnom DIY-eru najtvrdji orah, koji mora savladati ako zeli uspjesno zavrsiti svoju samogradnju.

Dakle, radi se o tri kucista. Dva su za moje monoblokove i jednom velikom za Schultzov stereo. Pojacala su se u probnom radu pokazala jako dobrima i zasluzuju i odgovarajuca kucista. Materijala bas i nemam previse pa se moram osloniti na hladnjake koje smo uspjeli nabaviti i profile iz haubausa. Za ta tri kucista kupljeno je za 900 kn aluminijskog eloksiranog profila i nesto inox vijaka. Vijaka ce trebati jos, tako da taj dio nije zaokruzen. Tri toroida su dosla skoro 1.000 kn. A kad se kucista zavrse, bit ce to samo shasije od profila, trebat ce nacrtati oklop i angazirati druga Dena da to izcenceise... Nece ovo biti jeftino, ali to se znalo od pocetka...

Trebalo je Schultzu i meni nekoliko sati da srezemo sve profile na mjeru. Izrezasmo tako 900 kn, pa sto bude... Prvo je konstruktor sebi bradu konstruirao, pa tako prvi u rad idu moji monoblokovi. Ovdje se vidi sav materijal za jedan monoblok. Hladnjak i vec oznaceni i izbuseni profili. Radjeno je u ove najtoplije dane u godini. Legnes oko pola noci na +33°C da bi se probudio u sest ujutro na osvjezujucih +30°C i onda na izradu kucista do 14 sati, a popodne u more... pa dok se izdrzi... :doh:


CFA-M-823.jpg


Evo jos malo galanterije koja ide u monoblok. Toroid je danski "Noratel" 300VA, 2x38V. Grecovi su 200V/35A. Kondenzatori su Sprague 10.000uF/80V, promjera 50mm i montazne visine oko 120mm. Kondenzatore mi je poklonio forumski kolega vksamael, na cemu mu zahvaljujem. U Quad 405 modifikaciju nisu mogli ici jer su previsoki, ali ovdje su taman. Hladnjak je visok 150mm, sirok 160mm i debljine 50mm, od toga je 10mm "mesa". Nogice su konstrukcijski OK, ali su malo preniske i morat cu potraziti neke vise... Ima li tko sto prigodno?


CFA-M-827.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la tom_hifi » Pon kol 07, 2017 5:48 pm

Edisone, a čemu toliki kondenzatori kad ideš s napajanjima koje je Damir specifično za CFA radio? Imaš neku drugu ideju ili nisam u toku? :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Pon kol 07, 2017 9:26 pm

tom_hifi napisao:Edisone, a čemu toliki kondenzatori kad ideš s napajanjima koje je Damir specifično za CFA radio? Imaš neku drugu ideju ili nisam u toku? :)


A koliki? 10.000uF po grani ne cini mi se puno. Volio bih da je bar dvostruko, ali nemam ih toliko, a ne bi ni stali. Ja s monoblokovima idem na klasicno napajanje, tj. bit ce samo par tih kondenzatora po monobloku.

Regulatori ce ici u Schultzovo stereo pojacalo, za svaki kanal po jedan. Schultz mi je gentelmanski ponudio jedan ragulator, ali ja idam na monoblokove, i trebala bi mi dva, a onda bi i monoblokovi bili preveliki. Ideja je da ta dva monobloka, kad se stave jedan kraj drugog, stanu na policu na koju bi stalo i klasicno malo vece pojacalo, dakle sirina ne veca od 440mm i dubina ne veca od 350mm. Visina je odedjena visinom hladnjaka i visinom nozica pojacala.

I kod Schultza ce u stereo pojacao ici 4 kondenzatora od 10.000uF. Njegov toroid je od 450V. Bit ce to veliko i tesko. Srecom je Schultz jos u snazi pa ce moci to premjestati... :lol:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Pon kol 07, 2017 10:46 pm

Idemo dalje. Profili su ocrtani, otockani i izbuseni, a shasija se spaja vijcima. To je proces sastavi - rastavi pa opet u krug. Ocrta se i izbusi par rupa, pa isproba i sastavi, oznace se nove rupe pa rastavi, izbusi... i tako punooo puta. I evo nekakvih okvira...

CFA-M-831.jpg


CFA-M-833.jpg


Ovdje se vidi nacin montiranja hladnjaka. Da bih dobio na sirini, dodan je L-profil 50x50x3 i iskoristen je za montazu prekidaca za ukljucivanje i LED signalizaciju.

CFA-M-834.jpg


I evo na kraju spojene limarije...

CFA-M-838.jpg


CFA-M-839.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la dadod » Uto kol 08, 2017 6:34 am

To odlično napreduje i jos po ovoj vrucini.
Ja sam sve fizicke radove smanjio na minimum, samo kosenje trave i zalijevanje povrca i zeninog cvijeca.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Uto kol 08, 2017 10:54 pm

Napokon je trebalo rastaviti prototip. Bilo mi malo zao, jer zaista je dobro svirao, ali treba nastaviti s montazom...
Evo plocica pojacala na novim hladnjacima...

CFA-M-844.jpg


Trebalo je rijesiti i montazu kondenzatora. Nemaju predvidjen nikakav nacin montaze (neki znaju imati vijak na dnu kucista). Zalijepit ih za shasiju nije mi rjesenje pa sam napravio dodatni nosac i povezao "grla" kondenzatora plasticnim vezicama. Prije montaze stavio sam i po dva komada dvostruke ljepljive trake debljine 2mm. Ta dobro drzi i malo amortizira povezano, ali ipak se da rastaviti. Za zajednicku masu napravljen je poseban prikljucak od komadica bakrenog lima.

CFA-M-849.jpg


CFA-M-848.jpg


Proba montaze transformatora i kondenzatora...

CFA-M-846.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la dadod » Pon kol 14, 2017 2:40 pm

Kako ovo napreduje, volio bih cuti slusne utiske?
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Pon kol 14, 2017 10:41 pm

dadod napisao:Kako ovo napreduje, volio bih cuti slusne utiske?


Napreduje sasvim lijepo. Toliko je napredovalo da je i gotovo. Bar ova faza, bez vanjske odjece...

Sve je slozeno i pusteno u pogon. Nikakvih problema nije bilo, proradilo je iz prve.
Podesio sam ponovo mirnu struju i pustio monoblokove u rad...

CFA-M-850.jpg


CFA-M-852.jpg


CFA-M-854.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la dadod » Pon kol 14, 2017 10:55 pm

Kakav je sada zvuk s ovim napajanjem, ima li razlike, ili se treba jos usviravati?
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Pon kol 14, 2017 11:01 pm

Slusni utisci nisu dobri, barem za pocetak. :(

Ovo je sad bar dvije klase ispod prototipa. Ista su pojacala, ali drugo je napajanje. Bolje napajanje, ali ne svira bolje. Zvuk je malo tvrd, zilav, nervozan, subjektivno fali i basa... Nije kao sto je bilo s onim switcherskim napajanjem. Trafo je nov, kao i grecovi, kondenzatori pokazuju dobar kapacitet, ali tko zna kad su zadnji put radili... Ovo svira vec koji dan i pomalo se popravlja situacija, pojavio se i bas, ali jos uvijek nije doslo na nivo kad je bilo u prototipnom kucistu. Nadam se da ce vremenom doci sebi...

Evo dokaza da ne svira samo pojacalo nego i napajanje, ono cak i vise od pojacala. Ovo novo napajanje u monoblokovima je bolje od switcherskog, ali... Po monobloku je trafo je od 300VA i dva greca, te dva kondenzatora od 10.000 uF. Za sad to svira i pomalo se usvirava, ida na bolje pa cemo vidjeti... Dotle je u gradnji Schultzovo pojacalo pa cu i njega poslusati kad bude gotovo.

Switcher je davao napon od 45V. Sad s novim napajanjem imam napon 52-53V. Mozda je u tome razlika? U svakom slucaju, vidjet cu nakon nekog vremena. Mogu promijeniti kondenzatore za neke druge, a zadnja je varijanta do opet koristim switcher i sve preslozim u jedno kuciste... ili da nabavim jos jedan switcher i ostavim monoblokove. Sjecam se kad je moj Aleph 3 dobio nove kondenzatore u napajanju da je skoro mjesec dana svirao lose, dok se to nesto nije samo od sebe sredilo...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost