Malecko pojačalo TPA3116

Re: Malecko pojačalo TPA3116

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri tra 13, 2022 9:49 pm

Ajde prvo pogledaj na PCBu zašto služe ta dva konda pa možemo dalje razmišljati zašto je vrisnuo.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5738
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Malecko pojačalo TPA3116

PostPostao/la Fantocci » Sri tra 13, 2022 11:16 pm

Meni se čini da je ovako, kao na slici. Odletio je C4 (već sam ga odlemio) a C6 istih vrijednosti još je tamo. Ima li smisla ova skica?
C4_C6 (correct).jpg



________________________
p.s. ako gledam Grunfovu shemu, to bi onda bili C35 i C36 iz nje, samo što tamo polaritet kondiča nije označen.

Dakle pitanje bi bilo, mogu li staviti tantal 2,2uF/35V umjesto pokojnog elektrolita (istih je dimenzija). I kako ga polarizirati. Isto kao što je bio elektrolit, pretpostavljam?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Malecko pojačalo TPA3116

PostPostao/la Fantocci » Uto tra 18, 2023 8:58 pm

Sastavio sam maleno rezervno pojačalo od kineskih modula. Cilj je bio napraviti nešto dovoljno dobro sa što manje ulaganja i potrošiti što više dijelova iz ladica.

Imao sam već par tih 3116 modula i uvijek su se pokazali dobrima ako se uzme u obzir nabavna cijena.

Najprije sam se morao odlučiti za model pločice, pošto sam imao dvije na raspolaganju. Najveća razlika među njima je u izlaznom filteru. Texas instruments predlaže kombinaciju zavojnice 10uH i 0.68uF kondenzatora, a najčešće se može vidjeti par 33uH i 1uF. Ovaj drugi po mojim mjerenjima ima problema sa 4 Ohmskim zvučnicima (pad pojačanja iznad 10kHz), dok na 8 Ohma dobro radi.
Izabrao sam desnog sa "pravim" filterom, koji dobro radi i sa 4 Ohma.
1.jpg


Najprije ga je bilo potrebno malo doraditi. Kad sam skinuo hladnjak video sam, da čip nema paste na sebi pa sam je dodao.
2.jpg


Za razliku od druge verzija ova ima jedan problem: zavojnica pa i sam čip se prilično grije. Možda je to zbog toga jer sam išao na skoro pa najveće napajanje od 24V, no zavojnice se toliko ugriju da ne možeš držati prst na njima.
U ladici sam pronašao male hladnjake koji su dimenzijsko pasali pa sam ih nalijepio, da im barem malo olakšam život. Upotrijebio sam dvokomponentni epoksidni ljepak, koji je deklariran do 120°C. Hladnjaci su još uvijek veoma vrući što znači da tanak sloj ljepila dobro provodi toplinu.
3.jpg


U ladici se našlo i zgodno malo plastično kućište prilično kvalitetne izrade. Nekako sam uspio sve ugurati u njega:
- SMPS 24V/9A (prilično predimenzioniran, i kod dužeg rada ostaje hladan ko špricer sa zabetoniranom izlaznim naponom)
- dva mono kanala sa TPA3116
- ispod lijevog kanala, ono crveno je maleno i jednostavno ali veoma dobro pretpojačalo sa NE5532p, primijetio sam naime da mu malo veći signal dobro dođe, pogotovo ako signal dolazi iz telefona, što će vjerojatno često biti slučaj u praksi
- ubacio sam i kontrolu tona, plava pločica dolje. Ipak to nije hiend, pa nekako spada u komplet, zar ne.. ;)
4.JPG



Selektora više ulaza nisam stavljao, ne treba mi.
Pošto je kontrola tona sasvim pasivna (a radi prilično dobro) pretpojačalo sam stavio ispred nje, na sam ulaz da odmah pojača signal i da kontrola onda već barata sa pristojnim vrijednostima, da ne bi bilo nekih zujanja, bruma i sličnih gnjavaža (i nema ih).
Pretpojačalo je naravno na sebi imalo kinesku kopiju čipa 5532 (to se lako može ustanoviti po manjku antiparalelno vezanih dioda na ulazima, koje original ima). Zato sam čip zamijenio originalom, kojeg imam nekih 10 komada u ladici, da se nađe za crne dane. Iako začuđujuće moram priznati, da ni kopija ne svira loše, ali neka...

5.JPG

Netipično za TPA3116, ovaj modul se dosta grije, pogotovu zavojnice a djelomično i sam čip, pa sam napravio rupice za hlađenje gdje kod je to bilo moguće.

6.JPG


Gumb za uključenje na prednju stranu nisam stavljajo, samo crvenu LED za signalizaciju. Imao sam kabel sa ugrađenim prekidačem, pa sam si time pojednostavio život. Nije baš profi, ali ni pojačalce nije, pa... će biti OK.
Ali zato sam stavio RFI filter na kabel :)
Natpise je izradio lokalni graver, kaže da se namučio sa plastičnom pločicom. Ali po meni je ispalo dobro.
7.JPG


8.JPG


9.JPG


Svira dobro, i predobro za žurke. Šuma nema, ali malo smeta pop kod uključivanja. Provjeriću da li bi mogao ugurati još relejski delay za zaštitu zvučnika, mada sumnjam.
Poslužiće mi i za mjerenja zvučnika.

Prvotna ideja bila je da su u kućište stavi i mali BT prijemnik ali se pokazalo, da ovaj prima previše smetnji od zajedničkog SMPS napajanja. Zvuk se pročistio tek kada sam mu stavio svoje odvojeno napajanje (i sa punjačem od telefona je radio OK) ali za to onda nije bilo mjesta u kućištu, pa sam ga kasnije izvadio i umjesto njega radije stavio 5532 pretpojačalo. Zanimljivo - pretpojačalo problema sa zajedničkim virom napajanja nema, ali treba imati u vidu da je na njegovoj pločici i maleni stabilizator za AC ulaz sa greatzom, glađenjem i svemu što ide uz to, pa mu možda i to pomaže.. Ja mu ipak stavljam 24V DC i time radi b.p. Mislim, da je i NE5532 prilično otporan na vanjske smetnje.

Sad koristim kao vir maleni vanjski BT prijemnik i stvar radi dobro i preko njega, bez šuma, samo je malo nepraktičnije za nošenje okolo.
10.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Malecko pojačalo TPA3116

PostPostao/la Fantocci » Uto tra 18, 2023 9:41 pm

Rekapitulacija troškova:
- pojačala su 5,5€ puta dva
https://vi.aliexpress.com/item/10050050 ... pt=glo2vnm

- SMPS 24V/9A oko 16€ (prošao bi i manji)
https://vi.aliexpress.com/item/10050031 ... pt=glo2vnm

- kontrola tona 2,5€
https://vi.aliexpress.com/item/10050031 ... pt=glo2vnm

- pretpojačalo + zamjenski original NE5532 oko 5€
https://vi.aliexpress.com/item/10050044 ... oxka7GPkYb

- gumbi, konektori za zvučnike i cinchevi oko 4€
- kućište iz ladice oko 6€

Znači sve zajedno oko 45€.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Malecko pojačalo TPA3116

PostPostao/la grunf » Uto tra 18, 2023 11:19 pm

minijaturno ,nema šta ;)

probaj makniti kabele koji vode od napajanja do izlaznih modula na drugu stranu SMPS-a ,ovako ti dosta blizu prolaze samog ulaznog dijela SMPS-a i takoreći si tu u zoni opasnoj po život a vidin i da kabel nije za HV i visoku temp. pa ga je bolje maknit na drugu stranu (a i skupiti će manje smetnji)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Malecko pojačalo TPA3116

PostPostao/la Fantocci » Sri tra 19, 2023 8:51 am

OK, hvala na primjedbi. Vrućine tamo nema, ali blizu jesu visoki naponi.
U biti sam ih htio voditi što dalje od modula snage baš da ne bi oni zračili smetnje po modulima (znamo da izlazni napon iz tih jeftinih SMPS ima špica i svačega).
Mada vjerojatno to ne rade (ne zrače smetnje), ako su uvrnuti, barem ne u velikoj mjeri. Ali moguće je, da sada više prikupljaju od visokonaponske strane SMPS-a, jer prolaze tamo pored ulaznog dijela.

Nešto sam eksperimentirao i sa stavljanjem blok kondenzatora (folije, tantali od 2uF) paralelno na same 24V ulaze kod modula ali nije bilo neke razlike, pa onda nije išlo u konačnu verziju, jer šum i nije neki problem, radi veoma tiho.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Prethodni

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju

cron