GM-70 Full DHT Monoblokovi

GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la tom_hifi » Pon ožu 18, 2013 2:39 pm

Sve se već zna u vezi njih, daljnji napredak očekujemo kada vrlo lijeni saki napravi pločice :)

No, ono najbitnije u vezi ovih monoblokova .. Autor sheme i cijelog pojačala je Slobodan (sstrsat) te je ova shema javna i slobodno se njome koristi za DIY, no ne i u komercijalne svrhe. Ovim putem mu se još jednom zahvaljujem na svoj pomoći oko projektiranja i crtanja shemi te svih ostalih savjeta.
Zadnja izmjena: tom_hifi; Ned ožu 24, 2013 10:18 am; ukupno mijenjano 5 put/a.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la Schultz » Pon ožu 18, 2013 5:30 pm

Znači Tome, počni lijepo od početka...

Koji projekt, koja je bila ideja u početku, kako se projekt razvija, sheme i razrade i slično...

Ja pripremam postati jedan projekt koji smo započeli ja i Dean (ako on ne počne prije od mene...) uz Davorinovu pomoć koji bi trebao biti interesantan svekolikom pučanstvu....

Ali idemo polako i ozbiljno sa ovim stvarima.

Zagrebanciju i slično ostavimo za kofi....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la tom_hifi » Pon ožu 18, 2013 6:34 pm

Naravno!

Spremam sažetak, pa ću ga danas, sutra ili koji dan staviti ovdje u temu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la Dean » Pon ožu 18, 2013 7:10 pm

tom_hifi napisao:Naravno!

Spremam sažetak, pa ću ga danas, sutra ili koji dan staviti ovdje u temu.


Još da imaš djelove ! Eeee di bi ti bio kraj? :lol:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la tom_hifi » Pon ožu 18, 2013 7:49 pm

Pitam se kod koga su moji dijelovi :geek:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la Dean » Pon ožu 18, 2013 8:00 pm

tom_hifi napisao:Pitam se kod koga su moji dijelovi :geek:

Slika
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la tom_hifi » Ned ožu 24, 2013 9:42 am

Idem polako dopuniti i, skratiti, ovu temu. C/P s drugog foruma:

E pa kad je tema otvorena onda ajmo Oko same koncepcije se Tom slozil sa mojim sugestijama da kad se vec gre na GM70 i snagu koju ona moze dat triba i sve ostalo u ampu bit maksimalno moguce. Jasno, bila bi steta uopce ic u takav, ne bas jeftin, projekt i onda se zadovoljit necim prosjecnim. A kad se vec radi o DHT snagatorici u izlazu onda je nekako prirodno da i ono ispred nje bude DHT pa je po tim zahtivima nastala i ova shema. Tomov dodatni zahtiv je bil i odredjeno "pretpojacanje" i taj dodatni zahtiv se lipo uklopil u koristenje 3A5 (DCC90) duple triode na ulazu.

GM70 amp.JPG


Pa da kazen koju o shemi. Na izlazu je GM70 u svom tipicnom radnom rezimu (Uak=1100V, Ugk=-110V, Ia=90mA, Rload=7K) di ona moze razvit do nekih 25W snage (naravno, kad se uracunaju gubici u izlaznom trafu to padne na nekih 20 do 25W) a vise od toga stvarno i ne triba. E sad, da bi GM70 mogla to dat triba je dobro nahranit pobudom. Pita ona cca 200Vp-p za punu pobudu a to driveru namece ne bas male zahtive. Sricom ulazni kapacitet GM70 nije prevelik tako da mala 4P1L moze ostvarit tu pobudu i to sa najobicnijim otpornikom u anodi. Ne tribaju joj nikakve "egzotike" ka ca su prigusnica ili CCS koji i jedan i drugi mogu dovest i do velikih problema u ocuvanju sirokog propusnog opsega i do problema sa stabilnosti (pogotovo prigusnica).
Tako je ovdi 4P1L dobila ukupno efektivno opterecenje u anodi od 8,2K (9K u paraleli sa 100K) a stavljanjem u radnu tocku Uak=220V, Ugk=-17V, Ia=25mA osiguran je izuzetno linearni rad i do najveceg potribnog nivoa signala.Bila je razmatrana i anodna struja od 30mA ali je ipak prevladala ona od 25mA jer je "zrtva" linearnosti toliko neznatna da o njoj nima smisla vodit racuna a sa 25mA ce disipacija bit znacajno niza (pa time i zivot cijevi duzi).
U tom rezimu ce triodno vezana 4P1L ostvarit pojacanje od 8 puta tako da cak i za krajnji maksimum koji se uopce smije dovest na GM70 (220Vp-p) triba na 4p1L dovest 27,5Vp-p. To znaci da nam ispred 4P1L triba pojacanje od 10-ak puta da se dobije standardna ositljivost od 1Veff a toliko pojacanje i toliki izlazni signal ce uz izuzetnu linearnost bez problema dat polovica 3A5 duple triode sa ukupnim anodnim opterecenjem od oko 14K. Kako imamo na raspolaganju jos jednu sekciju 3A5 onda nije bil problem udovoljit Tomovom zahtivu za dodatnim pretpojacanjem. Ta prva sekcija 3A5 sa 2,2K u anodi ostvaruje pojacanje od 3,2 puta tako da se ulaznim selektorom (najobicnijim prekidacem ) bira ositljivost ampa od 1Veff ili 300mVeff.
Obadvi sekcije 3A5 su u istoj radnoj tocki (Uak=110V, Ugk=-3V, Ia=5,6mA)

Sve cijevi u ampu se griju sa DC naponima. Za GM70 je to ionako neophodno a za ulaznu 3A5 jako jako pozeljno tako da se eventualno AC grijanje za 4P1L nije ni razmatralo. Ionako je potrosnja struje grijanja za 4P1L i 3A5 prilicno mala pa nije nikakav problem dovest im dobro filtrirane DC napone. A zapravo je moja preporuka da se naponi za grijanje dobiju iz kakvog SMPS-a (u bilo kojoj varijanti ali o tome cemo kasnije) i tako osigura da nima nikakvog bruma iz kruga grijanja. Pogotovo to vazi za GM70 jer tih 20V / 3A koliko njoj triba za grijanje nije uopce lako toliko isfiltrirat da se osigura potpuna bezbrumnost.

Jedna specificnost ampa je da su svi biasi (za sve cijevi) predvidjeni da budu fiksni. Ovo je ucinjeno iz razloga da se u ampu potpuno izbignu katodni elki velikog kapaciteta. E sad, taj nacin biasiranja krije u sebi opasnost da zbog kakovog porasta napona u 230V mrezi dojde do povecanja disipacije i time do kracenja zivota ili cak i do unistenja neke od cijevi. Ovome je naravno izlazna cijev najvise izlozena jer ona generalno dela vrlo blizu svojih maksimalno dozvoljenih vridnosti. Ostale cijevi nisu u tolikoj opasnosti jer njima dobru zastitu pruzaju vec i sami anodni otpornici.
Ima li kakove likarije za tu neugodnu i potencijalno opasnu mogucnost?. Ima . ta likarija se svodi na to da se stabilizacija struje kroz cijevi ostvarinestabiliziranim (ali naravno i dalje dobro filtriranim) naponom biasa. Iako ovo na prvu zvuci ka paradoks, zapravo je cila logika vrlo jednostavna. U slucaju povecanja napona elektricne mreze doslo bi i do povecanja struje kroz cijevi ako bi napon biasa bil stabiliziran. Ali ako je on nestabiliziran doc ce i do njegovog povecanja u negativu ca ce vratit struju kroz cijev na prvobitnu vridnost. Cila tajna je u tome da se mora izracunat kolia bi tribala bit varijacija napona biasa za odredjenu varijaciju anodnog napona i prema tome dimenzionirat bias ispravljace. Lako risivo a razlog zac jos nije napravljena shema bias ispravljaca je u tome da zelin postivat (koliko je moguce ) Tomove zelje oko koncepcije visokonaponskih ispravljaca. O njima ovisi kolika ce bit varijacija anodnog napona za neku pretpostavljenu varijaciju napona mreze a to nam je polazni podatak za planiranje i izracunavanje bias ispravljaca.
Ovako izracunatim biasiranjem se osigurava da cijevi (pogotovo izlazna) nece uletit u podrucja nedozvoljenih disipacija a da i dalje (ka i kod automatskog biasa) nece bit razlika u "zvuku" u slucaju variranja mreznog napona (parametri cijevi ka ca su strmina, unutrasnji otpor i faktor pojacanja jako ovise o struji kroz cijev dok je njihova ovisnost o Uak zapravo mala i dok god imamo stabiliziranu struju kroz cijev nece ni neke razumne varijacije Uak dovodit do nikave promine "zvuka". A ujedno izbigavamo i uticaj velikih katodnih elki jer njih jednostavno u ovakvoj koncepciji nima. Isto tako, izbigavamo i onu veliku i neugodnu disipaciju koja bi se razvijala ispod sasije kad bi se koristil automatski bias za GM70 jer ovdi tih visokodisipativnih katodnih otpornika jednostavno nima

Ajmo malo razmotrit ca se od ampa moze ocekivat po pitanju frekventnog opsega i linearnosti. Uzmimo prvo najtezi slucaj (maksimalnu pobudu) di je frekventni opseg definiran prvenstveno raspolozivim strujama kroz cijevi. Malo nagadjanja ce doduse bit jer je Ca-g 4P1L u triodnom rezimu nepoznat ali virujen da ga iskustveno mogu dosta dobro procinit. Tako da cemo imat otprilike ovakve propusne opsege po stupnjevima:
Ulazna polovica 3A5........ cca 2,3 MHz-a
Druga polovica 3A5......... cca 220 kHz-a
4P1L.......................... cca 220 kHz-a

Pri nizim nivoima (cca 15 dB ispod maksimalne snage - neka recimo uobicajena glasnoca) cemo imat ovo:
Ulazna polovica 3A5........ cca 2,3 MHz-a
Druga polovica 3A5......... cca 600 kHz-a
4P1L.......................... cca 1,1 MHz-a

Kad se to sve skupa zbroji i oduzme, vidi se da ce i u najtezem mogucem slucaju (tranzijent pune pobude) ukupni propusni opseg ulaznog i driverskog dila bit jos uvik najmanje nekih 150 kHz-a dok ce pri nekim üobicajenim glasnocama"oni iznosit najmanje nekih 500 kHz-a. Obadvi ove vridnosti su daleko iznad propusnog opsega koji ce sam izlazni teafo omogucit pa se moze rec da ce ukupni propusni opseg cilog ampa bit definiran samo i iskljucivo izlaznim trafom. Kako je on ipak posebna prica, doc ce na red malo kasnije.

Ca se tice ocekivane linearnosti ulaznog i driverskog dila, tu necu nista pisat. Ova dva grafa ispod ce rec sve ca se o tome ima za rec. Oko linearnosti same izlazne GM70 u toj navedenoj (tipicnoj) radnoj tocki i satim tipicnim anodnim opterecenjem ima hrpa referenci i uglavnom svima je dobro poznato koliko je ona linearna.

3A5 radna tocka.gif

4P1L triode radna tocka.JPG


Tome, prozvaci ovo (virujen da ce ti se svidit ) pa u nastavku mozemo o ispravljacima. A sad cu samo jos dodat da ti za redoslid gradnje predlazen da gres prvo na ulaz / driver, zatim na izlazni trafo (tako da vec mozes slusat sa nekih 1W snage ako prikljucis trafo na 4P1L ) a tek na kraju izlazni stupanj sa visokonaponskim ispravljacem. Posto vrimena jesu kakva jesu, virovatno ces komponente nabavljat parcijalno a sa ovakvim predlozenim redoslidom izgradnje ces relativno brzo doc do "svirajuceg" ampa (pa makar i na tih malih 1W ) i uz malo srice ce do TF-a bit barem taj osnovni dio skroz operativan.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la tom_hifi » Ned ožu 24, 2013 9:47 am

Ajmo dalje sa ispravljacima. Iako ce mnogi odma pomislit na cijevne ispravljacice i prigusnice (jer to nekako ka ide sa GM70 ) ovdi ce ipak bit gola klasika (Grec + RC celije). Tu naravno gre nesto vise elka nego u filterima sa prigusnicama ali RC celije imaju zapravo dvi ogromne prednosti pred prigusnicama. Prva je da kod njih nimamo brige sa rasipnim poljima prigusnica a druga da je kod njih mnogo efikasnija filtracija RF smetnji kojih u mrezi ne fali. Iako se neki kunu da cijevne ispravljacica "zvuce bolje" nego Grec, one zapravo samo "zvuce" drukcije i to samo slucaju kad ispravljac i filteri nisu bas najpropisnije dimenzionirani. A u slucaju da obadva ispravljaca (cijevni i poluvodicki) daju isti napon iza filtera i ako je stupanj filtracije onoliki kooliki triba bit onda nikakve razlike nima. Tako da je ovdi lako odlucit se za Grec, ne triba mu napon grijanja i dobije se na smanjenju disipacije. A ni ispravljacica sa dovoljnim PIV za napajat GM70 (ako izuzmemo zivine ispravljacice) nima bas previse.

Ovdi su sheme ispravljaca za 1150V (za GM70) i za 445V (driver + ulaz) i mislin da je iz njih sve jasno. Za trafe je jako preporucljivo uzet toroide a onaj na shemama navedeni "otpor sekundara" je zapravo zbroj samog otpora sekundara + otpora primara preslikanog na sekundar ( Rp x {Ns/Np} na kvadrat) + dodatnog zastitnog otpornika izmedju sekundara i greca tako da ce se vridnost tog zastitnog otpornika moc izracunat tek kad trafi budu namotani.

HV ispravljac za GM70.JPG

Ispravljac za 4P1L - DCC90.JPG


Kako je vec ranije bilo navedeno, bias je fiksni ali je varijabilan u zavisnosti od napona mreze a svrha toga je da cim vise odrzi nominalnu vridnost struje kroz cijevi (izuzetno znacajno, pogotovo za izlaznu cijev, u slucajevima ovako velike varijacije mreze kakva je kod Toma). Tako da je bias ispravljac racunan da pri varijaciji +/- 15V od nominalnih 230V (215 do 245V) odrzi varijacije struja kroz GM70 i 4P1L u okviru +/- 1 do maksimalno 2mA. Ne bi ni automatski bias to tocnije odrzaval. Naravno, odrazat ce on te struje i u vecoj varijaciji napona mreze mada sa ponesto manjom tocnosti tako da se moze ocekivat da ce i u slucaju najgoreg slucaja koji je Tom izmjeril (208V u mrezi) varijacija struje kroz GM70 nece bit veca od 3 do 4mA.
Alternativa cilom ovom pristupu ispravljacima bi bila koristenje stabiliziranih napona (i visokih i za bias) ali bi to dovelo do dodatnih 30+ vata disipacije na stabilizatorima (zajeban zadatak za hladit ih ) tako da ovakva koncepcija sa fiksnim biasom ovdi ima apsolutnu prednost.
Ima ipak jedna ograda, takav nacin sa varijabilnim fiksnim biasom nije ovdi (zbog zaista visokih varijacija mreze) pogodan za ulaznu cijev jer bi kod nje u nekim trenucima nominalni bias od -3V moral prosetat do svega -0,5V a tu bi svaki jaci tranzijent dovel ulaznu cijev u kliping. Tako da sam na kraju odlucil za ulaznu cijev stabilizirat i anodne i bias napone ca zbog male struje kroz nju nije nikakav problem. "Stabilizatori" su ovdi stvarno elementarni, zenerica za anode DCC90 i dvi LED-ice za njezin bias.
U shemi ampa je znaci samo ta izmina da se dodaje jedna zenerica i da jedan otpornik minja vridnost i ovdi je ta nadopunjena shema.

GM70 amp finalna.JPG


Bias ispravljac je prikazan ovdi. On je koncipiran tako da je za pretpostavljenu varijaciju mreze racunana potribna varijacija biasa a visak DC napona je pojeden zenericama. Bit ce naknadno rici o podesavanju jer postoji mala medjuzavisnost od podesavanja pojedinih biasa ali o tome na vrime.

Ispravljac za bias.JPG


Ca se tice DC regulatora za grijanje, Tome pokusaj za prvi korak sam pa ako zapnes pomoc cu ti. Mozes naravno ic na klasicne stabilizatore ali ja bin ti kako san vec prije navel preporucil SMPS. Cak i najobicniji ispravljac za PC (sa dodatkom par zavoja potribnih namotaja) bi bila odlicna opcija. Ili recimo standardni 24V / 100W SMPS (podesen da daje 20V za GM70) sa dodatnim nanotajima i ispravljacima za grijanje 4P1L / DCC90 ili.... ma ima hrpa jednako dobrih opcija.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la tom_hifi » Ned ožu 24, 2013 9:49 am

Posto dijelovi pomalo stizu onda ce uskoro pocet i sklapanje pa da skrenem paznju na jedan detalj koji sam zaboravil spomenut. To je montaza ulazne DCC90 za koju je jako pozeljno da bude na "anti - schock" podnozju. Ositljivost ampa je velika (0,3 Veff) a sama DCC90 nije radjena kao malomikrofonicna "audio" cijev pa je takva montaza vazna da se izbignu eventualni problemi sa mikrofonijom.
E sad, problem je u tome ca je danas jako tesko nac "anti = schock" podnozja tako da ostaje uglavnom samo diyerska snalazljivost. Jedan dobar nacin (koga i ja koristim u MC preampu) je montaza suste na sredisnji pin podnozja. Ta susta je najobicnija (promjer cca 6 mm) koja se najde u butigama ka ca su Bauhaus, Pevec i slicne i ona se fiksira (zalemi) na sredisnji pin podnozja. Nju se obuce u gumenu cijevcicu odgovarajuceg promjera i jos se unutrasnjost suste ispuni silikonom a na dnu se fiksira najobicnija stopica koja sluzi za (elektricki izolirano) pricvrstit cili sistem na dolnju plocu. RC komponente oko cijevi se montiraju na samo podnozje a spojne zice i koaksijalci se plasticnim vezicama fiksiraju na obucenu sustu.
Tako se dobije slobodno njihajuci sistem da sasvim lipom elasticnosti koja odlicno suzbija mikrofoniju a ujedno je i "krutost" sistema dovoljno velika tako da cijev stoji uspravno i prolazi kroz rupu na gornjoj ploci.
Iz ovog kratkog opisa i prilozene slike mislin da je sasvim jasno kako ovo izvest.

Anti schock podnozje.JPG


A evo i prijedloga montaze elemenata oko DCC90. Tocka oznacena sa GND je sredisnja masa (ona velika tocka na shemi ispod DCC90) i u nju se spaja sve ca je na ovoj sliki oznaceno sa GND. Isto je vazno postivat spajanja masa ulazno / izlaznih koaksijalaca i spojit ih kako je na sliki oznaceno. Virujen da je slika sasvim dovoljno jana (mada je samo dvodimenzionalna )

Spajanje DCC90.JPG
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: GM-70 Full DHT Monoblokovi

PostPostao/la Edison » Ned ožu 24, 2013 10:01 am

Tome, sheme, crtezi i opis su Slobodanovi. Trebao si ga pitati da li mozes to prebaciti na drugi forum. Opet, on moguce za ovaj forum i ne zna... Covjek je nagle naravi, a sad se bori i s bolescu. Mozda ga je bolje ne uznemiravati.

Na tvom mjestu, ja bih ovu temu "ispraznio" i nastavio gradnju monoblokova na onom forumu, gdje je i pocela. A kad napravis, mozes objaviti gdje ti srce zeli.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5680
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju