Savjet oko cijevi

Re: Savjet oko cijevi

PostPostao/la SasaKC83 » Pet kol 11, 2023 1:49 pm

:mrgreen:
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Savjet oko cijevi

PostPostao/la yoke » Pet kol 11, 2023 6:29 pm

Ajmo dalje ;

Tubman si je dao posla i izmjerio je ove poslane cijevi te ih grupirao u parove (hvala još jednom na tome)

na svaku cijev je napisao rezulatate mjerenja (koji meni ne znače puno)

e sad imam par pitanja ;

1.

Koliko sam čitao po webu, kod cijevi, koje se sastoje od dvije ''jednake'' polovice, iako na početku mogu mjeriti jednako, s vremenom može doći do odstupanja u specifikacijama.
Sad, s obzirom da je meni u pitanju balansirani sustav, koliko to može biti problem, jer ako mi jedna polovica radi drugačije od druge, dali mi to unosi ''disbalans'' u sustav, te ako da, dali je to nešto što me treba zabrinjavati ili ne ?
Po meni bi buffer trebao jednako odraditi pozitivni u negativnu stranu, ne znam šta se dešava ako bude disbalansa u svemu tome, a ako sam dobro shvatio to je kod cijevi malo zaknuto za postići.

Na donjim slikama su cjevi sa naznačenim mjerenjima od tubmana. (odabrao sam ih nasumično za slikanje, neke imaju manju razliku mjerenja, neke ne...)


2.

S obzirom da je meni ovo aktiva gdje mi signal iz DSPa ide direkt u pojačalo te nakon toga direkt na drajvere
znači pojačala su uvijek maksimalno ''otvorena'' i signal koje je na ulazu ide direkt na drajvere
ako se desi nešto loše drajveri su na direktnom udaru bez ikakve zaštite ( od suba pa do visokotonca, s tim da je meni na viskotoncu pojačalo od deklariranih 100W )

Sustav je koncipiran tako da kad se DSP upali, preko releya se izlazna pojačala pale iz stendby moda, nema delaya, nema nita. Vjerojatno pojačala imaju neki vid zaštita ali tome nije baš za vjerovati ;)

Dali cijevi imaju neki ''pop up'' ili slično prilikom paljenja, ili neku drugu zafrkaciju o kojoj treba voditi računa
U glavi mi je ostalo da je Vinko na nekom svom pretpojačali imao neki sklop za kašnjenje, kao prvo bi se nešto zagrija a tek nakon toga bi se pretpojačalo ''upalilo''

Dali trebam nešto ukomponirati da mi se ne desi da prilikom paljenja, nekakav signal, rukne na 100W pojačalo i direkt na visokotonac ?

3.

Negdje sam pročitao da kod cjevaša problem zna biti 50Hz brum mreže iz napajanja ?
dali o tome trebam voditi računa, jer bi meni cjevno buffer došlo direkt ispred pojačla, i sve što je na izlazu cjevaša se pojavčava i ide direkt na drajvere kao puni signal.
(negdje sam isčitao da je prednost upotrebe switcherskih napajanja upravo nedostatak bruma od tih 50Hz)


Možda pitam gluparije, ali :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet oko cijevi

PostPostao/la Edison » Pet kol 11, 2023 8:46 pm

Yoke, radis buffer, taj samo prosljedi signal, nema pojacanja. Cijevi bi morale biti dosta razlicite da na izlazu primjetis neku veliku razliku. Taj buffer ne radi nista, u biti radi tako da prilagodi impedanciju i omoguci stupnju iza sebe laksi rad. Ako se nadas da ce ti buffer popraviti zvuk, dodati tzv. "cevni saund" - nece. Ali nece zvuk ni "pokvariti". Nece on pustiti nista u izlazno pojacalo sto nije doslo iz onoga prije njega. Znaci, buffer ti nece "sprziti" nista.

Ipak, na jednu stvar trebas paziti, cjevnom sklopu treba neko vrijeme da pocne radti normalno, dok se cijevi ne zagriju. U periodu zagrijavanja, moze biti svakakvih shumova i krestanja u zvucniku. Trebas taj buffer paliti minut-dva prije ostale skalamerije u lancu. Ili mozes staviti kakav relej koji ce uzemljiti signal na minut-dva nakon paljenja buffera i nakon zagrijavanja cijevi pustiti signal. Ovo drugo je bolje za zaboravne i rastresene... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Savjet oko cijevi

PostPostao/la grunf » Pet kol 11, 2023 10:48 pm

Yoke , obavezno stavi mute reley na izlazu bufera za vrijeme dok se napune kondezatori i ugrije lampa ,isto tako taj relej mora odmah isklučiti nestankom mrežnog napona tako da izbjegneš i mogući bump prilikom gašenja( ako uopće ima tih pojava , ja bi najprije testira i vidia kako se ponaša)

šta se tiče SMPS napajanja to svakako izbjegni kod lampi za početak , posli ako nabaviš neko zbilja kvalitetno možeš probati a ako ćeš ići do krajnjih granica sa napajanjem ja ti imam razvijen i testiran poboljšani regulator koji koriste u Audio Research LS25 preampu i sigurno će više doprinijeti zvuku za razliku od skupih kondezatora sa zmijskim uljem
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2467
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Savjet oko cijevi

PostPostao/la yoke » Pet kol 11, 2023 10:56 pm

Jako ste mi komplikovani :lol:

Hebo ga patak, pa ako necu dobit cjevni sound sto ga uopce radim :lol:

Edisone, shebo si mi koncept :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Savjet oko cijevi

PostPostao/la Edison » Pet kol 11, 2023 11:00 pm

yoke napisao:Hebo ga patak, pa ako necu dobit cjevni sound sto ga uopce radim :lol:

Edisone, shebo si mi koncept :lol:


:lol:

Bolje ti je da znas unaprijed... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Prethodni

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju