Strana 1 od 22

6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Pet tra 17, 2020 11:08 pm
Postao/la Edison
Na forumskom oglasniku nasao se par SE izlaznih trafoa na C-jezgrama. Jezgre su nabavljene od Nika, trafo je proracunao davorin, a namotao Branko iz Odeona. Pamook je svoje trafoe vec ugradio u pojacalo i prikazao ga na jednom od TF. Ostao je jos jedan par tih trafoa, bili su Deanovi, ali on ih, nazalost, nije stigao koristiti. I odlucio ih ja probati. S@ki ih poslao preko cappucina kad se ovaj vracao iz ZG u Istru. Nakratko sam se nasao s cappucinom na parkiralistu nekog trgovackog centra, ni on ni ja nismo imali vise vremena osim za pozdrav i primopredaju.

Evo sto je davorin napisao o trafou koji je proracunao: "Trafo je projektiran za primarnu DC struju od ~50mA, izlaznu snagu do 6W na 40Hz, primarnu impedanciju od 4500 Ohma i sekundarnu od 8 Ohma. UL je na ~25% namotaja primara (od strane +VN-a) što je ujedno i preporučen izvod za elektronke "iz roda" 6V6." I sto napraviti s njim? Pojacalo s EL84? Takva sam vec pravio i imam ih. Ali nemam pojacalo sa 6V6. Tu cijev sam koristio kao drivericu u GM70 pojacalu, a koristim je i u jednom kineskom pretpojacalu, ali pojacalo s njom nemam. OK, probat cu sa 6V6. A ond se sjetim Schultza, da on ima neke 6F6, koje nikad nisam ni vidio. I pitam Schulza -jesu one tvoje 6F6 ko-bre (cobre, oblika kao male 300B). Odgovor je bio ko iz onog vica o dabru i kobrama: da-bre. Odlicno, taj oblik cijevi mi se bas svidja. Probao bih s njima.

Imam jos jedan komadic lima A4 formata (zadnji), te trafoe i cobre. Iz datasheeta vidim da anode te cijevi mogu ici negdje do 45mA i par mA za G2, napon ne bi trebao prijeci 300V i mogu dobiti do 4,5W u UL spoju. Taman za ove izlazne trafoe. Odlucio sam i za ulaznu cijev koristiti neku s oktal podnozjem, imam nesto 6SN7 i 6SL7 na zalihi. S ovim je pojacalo skoro definirano. Ostalo je jos napajanje, isao bih na cjevno i imam finu malu rusku cobra ispravljacicu 5C4S. Ona moze dati oko 120mA. Svaka izlazna cijev moze vuci 50mA i ako je 6SL7 na ulazu treba 5-6mA za nju. Tu sam debelo na granici za tu ispravljacicu. 6SN7 moze povuci i do 20mA, i tu sam na "crvenoj liniji". Dosta sam se lomio oko te male cobra ispravljacice, i na kraju odustao. Mozda bi i mogla ovo podnijeti, ali koliko dugo... a pouzdanost mi je bitna... nazalost, ici ce bez ispravljacice. Dobre su i UF diode.

Kroz izlaznu cijev ne smijem pustiti vise od 50mA, a tu je limit i trafoa. Definitivno se moram osigurati da se tih 50mA nikad ne predje. A to je najsigurnije s katodnim CCS-om namjestenim na oko 46mA. To se lako postigne s LM317 i otpornikom od 27 Ohma. Ostavljeno je jos par mA struje koja ce ici preko UL izvoda na G2. Izlazni dio pojacala je ovim prakticno definiran. Ostalo je projektirati ulazni dio. Nije to tesko, ali sam prije htio provjeriti ovo sto sam do sad zamislio.

Imam jednu staru probnu shasiju sa stotinu rupa, jer je na njoj vec bilo nekoliko probnih pretpojacala i pojacala. imam i trafo s 250V sekundarom, to ce dati oko 320V nakon ispravljanja, a imam i trafo za grijanje cijevi sa 6,3V sekundarima. A i dok sam cekao da stignu izlazni trafoi narucio sam preko ebaya iz Kine jednu kit plocicu za SE pojacalo s EL34. Na ulazu je predvidjena ECC83, ali to mi nije problem. Idem sastaviti taj kit za brzu probu. I za nekoliko sati sam sve polemio i namontirao plocicu na vrh shasije i spojio s trafoima i ostalim potrebnim.

Evo kako izgleda slozen taj kineski kit:

KIN_5219.jpg

Umjesto predvidjenih katodnih otpornika ja sam stavio katodni CCS s LM317 na malim hladnjacima.

KIN_5216.jpg

S donje strane na fotografiji desno je jedan veliki "tranzistor". To je IGBT i sluzi kao regulator napona. Prvi put se s time srecem i nasao sam da je to poluvodic koji je kombinacija FET-a i bipolarnog tranzistora. Ovaj je velik i trebao bi regulirati napon napajanje uz potrosnju od oko 100mA. Nemam iskustva s takvim elementima, ali cinilo mi se da bi tu dobro dosla i mala zastitna zenerica, a moguce i hladnjak. Ali Kinezi nisu nista od toga predvidjeli. Onda sam i ja tako ostavio, pa sto bude...

Evo kako je sve to montirano, samo za probu i samo da proradi...

KIN_5224.jpg


KIN_5221.jpg


Umetnuo sam cijevi i ukljucio. . Nakon par sekundi je iz jednog otpornika koji je u sklopu onog IGBT-a poceo izlaziti tanki stupic dima. Odmah sam ugasio. Kinezi su za taj otpornik poslali neki od 0,5W. Ja sam stavio od 2W, ali nije ni taj mogao to podnijeti. Brzo sam ugasio pa otpornik nije pregorio niti promijenio vrijednost, ali je lak potpuno promijenio boju... a IGBT nije prezivio. Evo ga... izvadjen...

KIN_5341.jpg


Zasto i kako su to Kinezi zamislili, ne bih znao. Nije me previse ni brinulo jer sam od pocetka bio sumnjicav prema tome. Odlemio sam IGBT i njemu pripadajuce otpornike. Umjesto njega sam stavio prigusnicu od 10H i prekinuo par linija na plocici i neke prespojio zicom da rasporedim kondenzatore kako ide u klasicnom napajanje. Evo sad izgleda plocice:

KIN_5342.jpg


KIN_5343.jpg


I sad je sve proradilo kako treba. Na CCS-ovima mjerim 46mA, napon na katodama je oko 20V. Sve radi kako treba. I Svira. Nista posebno, ali nije ni lose. Izmjerio sam snagu, negdje oko 3,7W. Frekvencijska karakteristika je dobra, ravna, nema pada ni nakon 25 kHz. Davorin je dobro proracunao trafoe. Pustio sam da svira. Malo sam se igrao s povratnom vezom, povecavao, smanjivao, odspojio... I sviralo je to tako par dana. Zanimao me je prvenstveno izlazni dio, ali na svim mjerenjima sve je bilo u redu i bez ikakvih promjena. Prvi dio testiranja je uspjesno polozen. Moze se ovo razmontirati... nastavak slijedi.

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 12:28 am
Postao/la Edison
Moram spomenuti da su meni ovi trafoi na C-jezgrama sa svoijm natezacima i okvirma koji ih nose poprilicno ruzni. Probao sam naci nekakve poklopce da ih zatvorim bar odozgo, ili, najbolje, citave. Gledao sam sto ima prikladno po trgovinama sudja, standardne poklopce za EI transformatore, pa cak i kutije/poklopce za trafoe iz Kine. Ali nista... kineskih poklopaca ima, ali su preveliki. U one manje ovi trafoi ne stanu za par milimetara... Nista nisam nasao, za sad ce ostati ovako. a vjerojatno se i nece rijesiti. Trebalo bih naruciti poklopce po mjeri... nezgodno, skupo, nece nitko raditi samo dva komada...

No idemo dalje s razvojem prototipa. Kineska plocica je skinuta i zaboravljena. Izbusio sam jos neke rupe tako da mogu koristiti 4 oktal podnozja i jedno noval. Iako na noval ne bih isao, ipak kad sam vec busio nek bude jedno i takvo za svaki slucaj. Plan je za ulaznu cijev koristit jednu oktal duplu triodu. 6SL7 ili 6SN7 jedine dolaze u obzir, druge ni nemam. 6SN7 je takodjer problematicna zbog relativno malog pojacanja.

Napajanje sam slozio na busenoj plocici. Ide i prigusnica od 10H. Ostalo je slozeno point-to-point, osim katodnih CCS-ova na malim busenim plocicama. Slozeno je samo da proradi... Evo kako to izgleda odozdo.

6V6_5228.jpg

Napajanje i trafo za grijanje:

6V6_5231.jpg

Elementi pojacala:

6V6_5230.jpg

A evo i pojacala:

6V6_5233.jpg


I svira bez problema. Ovdje sam isao na Shade povratnu vezu, s anode na anodu. Prvo sam stavio otpornoik od 470k, onda sam malo smanjio, pa malo povecao, i na kraju se zaustavio na 1M. Cini mi se da bi idealno bilo negdje od 850k do 900k, ali to nisam proabao. Elementi za ulaznu cijev su postavljeni kako to odgovara 6SL7, 100k u anodi i 1k5 u katodi. S takvim postavkama sam probao staviti i 6SN7, isti je raspored podnozja. Zacudo radi, i to prilicno dobro, iako je ovo za nju nepovoljna radna tocka. No sa 6SL7 ipak radi bolje pa sam s njom nastavio testiranje. Dobio sam prakticno 4,5W snage. Vise tesko da i moze. Zvuk nije los, ali cuo sam i bolje... Frekvencijska karakteristika je dobra, pojacalo je stabilno i na mjerenjima i u radu. I ovo je sviralo nekoliko dana. Tu nemam sto ni rastavljati, moze sve ostati ovako, samo sam povadio cijevi i spremio shasiju medju jos neke slicne njoj...

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 12:36 am
Postao/la Edison
Nakon dosta mjerenja, slusanja, razmisljanja... odluka je pala. Idem s tri oktal cijevi i bez ispravljacice. Izracunao sam mrezni trafo i njega i prigusnicu narucio u Odeonu. Kad je to stiglo, vrijeme je bilo izbusiti gornju plocu...

6V6_5347.jpg


a onda sastaviti i donji dio kucista...

6V6_5348.jpg


I evo kucista...

6V6_5351.jpg


6V6_5354.jpg

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 1:08 am
Postao/la Edison
Jedno rjesenje vec imam. 6SL7 na ulazu i Shade povratna veza. To je vec isprobano i radi. Moze se jos malo "ispolirati", ali to je otprilike to. No volio bih pokusati jos nesto, vremena imam pa sto ne probati? Zelio bih malo jaci drive nego sto ga moze dati 6SL7. Na SRPP sa 6SL7 ne bih isao, to zahtjeva jos jednu cijev, a gornja ploca je vec izbusena. Bolji drive bih dobio sa 6SN7, ali kod nje je problem relativno malo pojacanje, a trebam i malo povratne veze. I onda sam se sjetio ImPasse pretpojacala Stuarta Yanigera:

https://audioxpress.com/article/The-ImPasse-Preamplifier

To je pretpojacalo projektirano za Passove F4 izlazne buffere. Ulazni dio je klasicno pretpojacalo sa 6SN7 sa CCS-om od 8mA u anodi i LE diodama u katodi. To ce dati maksimalno pojacanje i dosta struje da potjera izlaznu cijev. Na izlazu ImPassea je spliter s ECC88, ali to mi ovdje ne treba, moje pojacalo je SE tipa. Autor je jako dobro opisao cijeli sklop i sam CCS. Mogu iskoristiti cijeli ulazni dio uz minimalne preinake za svoj slucaj i isprobati kako to radi. To bi bilo drugo rjesenje, pa koje se pokaze u konacnici boljim.

No trebalo je ispitati kako ovi CCS-ovi s DN2540 rade. Kad smo radili Gainwire pretpojacalo nabavili smo odredjenu kolicinu tih FET-ova u grupnoj kupnji. Nesto ih je ostalo, i tako se naslo 6 Schultzovih i 6 mojih i trebalo je isprobati sto se s time moze napraviti. Trebaju mi dva CCS-a od 15mA (za Schultzovo sljedece pojacalo) i dva od 8mA za ovo moje, znaci 8 komada DN2540. Imam ih 12, valjda ce biti dovoljno.

Za napajanje sam iskoristio vec postojece shunt napajanje. Dovoljno je nekih 20V, a ja sam podigao na 32V. Slozio sam mali sklop na eksperimentalnoj plocici i poceo mjeriti i mjenjati serijski otpornik i FET-ove.

UP_5276.jpg


Prvo sam pronasao serijski otpornik za potrebnu struju. Nakon toga sam mijenajo FET-ove. Bitno je i koji je gornji, a koji donji. Uz malo mijenjanja i rotiranja, uspio sam iskoristiti sve DN2540 i dobio 6 parova. Na njima sam oznacio struje i koji je gornji, a koji donji.

UP_5279.jpg


Kad sam vec to napravio, bilo je zgodno izmjeriti i LED-ice. Mjerio sam im napon pri struji od 8mA. One od 5mm su za Schultza, a od 3mm su moje.

UP_5281.jpg


Ova eksperimentalna plocica je zgodna za takva mjerenja jer omocucava brzu izmjenu elemenata. Nakon nekog vremena procedura postane malo dosadna, ali posao se ipak obavi. Lakse je ovako pa u finalnom sklopu ides s poznatim elementima. Najgore je finalni sklop raskopavati nekoliko puta.

UP_5283.jpg


Dakle CCS-ovi su definirani i LE diode za katodu izmjerene i uparene.

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 1:26 am
Postao/la Edison
Vec je dosta toga definirano pa treba razmisliti o rasporedu sklopova ispod gornje ploce. Napajanje uvijek napravim malo "zesce". Ono je vjerojatno najvazniji dio pojacala. Na jednu busenu plocicu postavit cu ispravljac i C-L-C filtraciju s dovoljno kapaciteta i induktiviteta. Tu ce jos ici i LED indikacija za prednju plocu, i "podizanje" napona grijanja za ulaznu cijev. Na drugu busenu plocicu koja je bliza sklopovima pojacala i cijevima napajanje se razdvaja s dvije UF diode u dva kanala s povecim kondenzatorima, te otpornicima i kondenzatorima za napajanje ulazne cijevi.

Busene plocice su odrezane i pricvrscene, a ovdje su slozni svi elementi napajanja da se vidi da li ce sve stati...

6V6_5355.jpg


6V6_5356.jpg

Izgleda da ce stati... :)

6V6_5358.jpg


6V6_5362.jpg

I stalo je, i sve je zalemljeno.

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 7:14 am
Postao/la tom_hifi
Detaljno opisano i jako lijepo! Kod tih CCS-ova, ako ti se da, donji mosfet možeš zamijeniti za JFET i dobit ćeš još nešto bolji CCS, a uštediti DN2540. :) Treba i zaštitna zenerica preko JFETa i to je to.

No, sve u svemu, klasično, lijepo. Bravo! :whistle:

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 8:23 am
Postao/la djmilicic
Nabavio kokice, čekam nastavak. Bravo!

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 8:50 am
Postao/la Bepone
Edison napisao:Kroz izlaznu cijev ne smijem pustiti vise od 50mA, a tu je limit i trafoa. Definitivno se moram osigurati da se tih 50mA nikad ne predje. A to je najsigurnije s katodnim CCS-om namjestenim na oko 46mA. To se lako postigne s LM317 i otpornikom od 27 Ohma. Ostavljeno je jos par mA struje koja ce ici preko UL izvoda na G2. Izlazni dio pojacala je ovim prakticno definiran. Ostalo je projektirati ulazni dio. Nije to tesko, ali sam prije htio provjeriti ovo sto sam do sad zamislio.

ne treba se toliko toga precizno drzati.. trafo za 50mA sigurno moze i 60,70,80 mA podnesti...pregaranje nastaje mozda na pol ampera ili amper...kad se radi sa lampaskim uredjajima, tolerancije su plus 30%

Edison napisao:S donje strane na fotografiji desno je jedan veliki "tranzistor". To je IGBT i sluzi kao regulator napona. Prvi put se s time srecem i nasao sam da je to poluvodic koji je kombinacija FET-a i bipolarnog tranzistora. Ovaj je velik i trebao bi regulirati napon napajanje uz potrosnju od oko 100mA.
.

to je najbolje rjesenje, industrijski standard 8-)

EDIT sad vidin da je krepao- ili losa impementacija ili do fejk elementa? meni niti jedan nikad nije a i koriste se u najozbiljnijim profi primjenama , frekventni pretvaraci za motore u celicanama, brodovima.. ABB, Siemens..itd itd

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 8:56 am
Postao/la Bepone
gore komentar na transformatore, ima mladjih koji citaju a zanima ih, znaci trafoi nisu dovoljno dobro konstruirani a to sad ne utjece previse na ovu temu,
trafoi moraju biti puni! do kraja sa zicom a ne ovako 50%! zasto ne imati bolji trafo kad za to ima mogucnosti? znaci podebljaj zicu, podebljaj i izolaciju, smanji kapacitete, smanji gubitke, dobij bolji trafo!

Re: 6F6 (6V6) SE pojačalo

PostPostano: Sub tra 18, 2020 9:10 am
Postao/la Bepone
Edison napisao:Moram spomenuti da su meni ovi trafoi na C-jezgrama sa svoijm natezacima i okvirma koji ih nose poprilicno ruzni.

:lol:
ta maslinasta boja je malo, da je vanjski sloj trafa od narandjastog prespana, on dodje bakrene boje kad se lakira, bude prelepo 8-)