GU-50

Re: GU-50

PostPostao/la Bepone » Sri sij 30, 2019 4:39 pm

cappucino napisao:
Bepone napisao:ok, to je obecavajuce! more se slozit mrcina od trafa! ja bi odmah EI120/40 paket, to ti je taman sta ti treba!
samo treba vidjet hoces li triodni spoj (3.5k-4k ili pentodni , nesto manje od 2k) to su dva razlicita trafa... ili cak moze biti jedan ali patit ce jedan spoj

Bepo, da vidimo ča će reći "stari vuk" Davorin. Ča ti se pera?

ako mene pitas, buduci su mi dosadili triodni spojevi svega i svacega, ja bin max force i pentodni spoj! 15W s.e: trafo, sa CFB namotajem koji ce linearizirati pentod, jako me zanimaju takvi pristupi, more patiti bas pa treba dobro sendvicirat trafo i nabit puno zice gore...
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: GU-50

PostPostao/la Bepone » Sri sij 30, 2019 4:45 pm

i treba postaviti pitanje? kapucino, koje zvucnike ce to ganjat? neke tesko pokretljive ili lako pokretljive , to su sve pitanja za pristupiti izradi tog ampa i trafa pogotovo, su ti bitniji bassevi ili visoki.. imas krkleca ko ji nabije sve na bass i trafo mu pada od 13kHz...ali zato ima induktiviteta, od broda... :lol: drugi pristup je da trafo dela preko 60,70,80. 100 kHz... to je prozracniji i laksi sound.. lepi visoki, lepo se slusa... mozda ce falit bassa jer ima manje namotaja.. i tako dalje i tako dalje.., prica ide u beskonacnost...ovisi o covjeku i aplikaciji .......
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: GU-50

PostPostao/la tubeman » Sri sij 30, 2019 6:02 pm

Mislim da ću se potiho odjaviti iz ove teme jer priznajem, ne mogu više pratiti :( :(

Te sad ovo, te sad ono te Krklec (isčitavam iz teksta konstataciju da nema pojma, a nije prvi put), te Davorin piše (što mi je OK jer je sigurno prije dobro provjerio, preračunao i dao precizne mjere) da bi manja jezgra bila bolja, pa Bepo da bi veća bila bolja, pa koji zvučnici pa je prozračno pa nije ...... :pray:

PREDAJEM SE.

Ako ćemo tek laprdat na zadanu temu, otvorimo je i svi će biti sretni.
Ovako će jadni Cappucino pasti na koljena i sterati sve to u neko tamno i vlažno mjesto.
Pustimo čovjeka da pokuša napraviti ono što je naumio i lijepo započeo.
Ako mu mislimo i možemo pomoći - pomozimo, a ako ne pravac tema laprduša.
Ima ih (nas) koji smo počeli pažljivo pratiti temu ali to doista više nije moguće.

Ako postojeći transformatori ne valjaju (a trebali bi - pitam se tko ih je "projektirao"?) onda možda treba nove za što je dobio suvisle i konstruktivne (do prije par postova) prijedloge.

Osobno ne mislim da bi problem trebao biti u transformatorima i zašto inzistirati na 20 ili 30 Hz kad je to povezano s morem drugih problema a nisam siguran da itko od nas ima zvučnike posve sposobne za to.
S druge strane, postavljati dilemu oko toga želi li se više basa ili visokih je kod audio pojačala smiješno.
To možda funkcionira kod gitarskih jer električbe gitare ionako nemaju "prirodan" zvuk već će im zvuk biti ovisan o pickupu i elektronici - dakle ovdje neprimjenjivo.

Ovi postojeći veliki "state of the art" tansformatori (ogromni - C-jezgra, pretpostavlja se da su korektno namotani) unatoč par sto Oma +/- ne bi smjeli ni u kojem slučaju unositi izobličenja.
Vjerojatnije je da se iz cijevi pokušalo izvući previše.
Ajmo malo matematike: koliki je anodni napon i koliku struju to vuče ?
Kad to izmjerimo lako ćemo doći do nekakve snage pa ovisno o klasi reducirati (postoji i jednostavniji način mjerenjem napona na zvučničkim klemama).
Kad vidimo rezultat onda je jako teško očekivati da će tu biti neka upotrebljiva snaga veća od desetak vata.
Pa i to treba "ponešto" smanjiti (NPV) da se ubiju izobličenja koja postoje u svakom slučaju, a kamoli iznad 50% snage.
To što sve "zvuči" kao da se radi o više desetaka vata možemo opravdati samo DIYerskim ushitom što je na kraju sasvim OK i potumplanim vuhima koja ne žele priznati da nešto krči :) :)
Tek će mjerenje uz minimalno osciloskop pokazati koliko tu upotrebljivih vata ima.
Dakle, SAMO transformator tu neće puno pomoći.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: GU-50

PostPostao/la cappucino » Sri sij 30, 2019 6:39 pm

Dečki, istina da ja još uvijek učim, pa ću pokušati svima odgovoriti:

Što se tiće basa : mislim da je prostor u kojem su zvučnici smješteni,( ili di je slušatelj u toj prostoriji ) ,broj 1 i o tome dosta puno ovisi "ima-nema" basa. ---tako da, koji će zvučnici biti priključeni na amp,mislim da nema puno veze. Bilo je prilika di moji zvučnici ( bowers602S3 ) sviraju bolje od skupljih koji su smješteni u 4 prazna zida gdje je vlasnik tvrdoglav, ali bitno da su skupi. Ok,nisu svi zvučnici isti ali... a o izvorima zvuka da i ne pričamo. OSOBNO ISKUSTVO
Što se tiče NPV, pomicanjem katodnog potenciometra, ( vidi shemu ) ,naravno da su izobličenja veća ili manja nakon 50% snage.
Netko to čuje izraženije netko ne. Mojoj ženi je uvijek isto "izobličenje" :doh:
Transformatori koji su trenutno montirani, namotao ih je BEPONE.
Slijedi malo mjerenja...
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: GU-50

PostPostao/la Bepone » Sri sij 30, 2019 8:24 pm

pa covjek trazi trafoe za amp.. ovi su mu samo prirucni, izvadio ih je od drugog ampa, sve je jasno,nece se oni tu zadrzati previse
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: GU-50

PostPostao/la Bepone » Sri sij 30, 2019 8:25 pm

sto se tice izlaznog trafoe, nema idealnog, to je tzv sindrom "vojnickog cebeta" pokrijes glavu noge su ti gole, pokrijes noge, ledi se glava,
tako se isto moze projektirat trafo za pokrije bolje nizi spektar na ustrb visokih, ali obrnuto. mozda je nekom to lupetanje ali jasno je ko dan
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: GU-50

PostPostao/la fixxxer » Sri sij 30, 2019 8:49 pm

Cela tema je malo s brda s dola od starta, bez nekog logičnog toka kako bi trebalo da ide...
Primera radi, ja sam pitao za upotrebljene trafoe pre par strana ali nije baš da sam dobio odgovor :lol:
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: GU-50

PostPostao/la Bepone » Sri sij 30, 2019 8:59 pm

tema ti je ipsrobavanje spojeva GU 50 i isprobavanje svih transformatora i topologija preampa, tako sam je barem ja skuzio, bit ce tu jos svakakvih proba :lol:
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: GU-50

PostPostao/la cappucino » Sri sij 30, 2019 9:17 pm

fixxxer napisao:Cela tema je malo s brda s dola od starta, bez nekog logičnog toka kako bi trebalo da ide...
Primera radi, ja sam pitao za upotrebljene trafoe pre par strana ali nije baš da sam dobio odgovor :lol:

kompa vidi stranu 6 ovog posta. 8-)
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: GU-50

PostPostao/la davorin » Sri sij 30, 2019 9:19 pm

tubeman napisao:...
Vjerojatnije je da se iz cijevi pokušalo izvući previše.
Ajmo malo matematike: koliki je anodni napon i koliku struju to vuče ?
Kad to izmjerimo lako ćemo doći do nekakve snage pa ovisno o klasi reducirati (postoji i jednostavniji način mjerenjem napona na zvučničkim klemama).
...

Gledavši oba kanala (razlike su minimalne i imaju samo akademski značaj!) napon između anoda i katoda je prosječno Uak~259V, a prosječna struja kroz elektronke (anoda, katoda i g2 su spojene na izlazni trafo!) je I~0,124A.
Dakle prosječna disipirana snaga po svakoj elektronci je Pdis~32W ili nešto veća. Teoretski stupanj iskorištenja izlaznog stupnja za pentode u klasi A1 na tonskim frekvencijama je 50% (uz izobličenja oko ~10%), ali u praksi je to niže i kreće se oko ~44-45%.
Uz tu matematiku proizilazi da je korisna izlazna snaga P~14W (uz već spomenuta izobličenja od 10%!), ali u praksi je još manja jer gubitcima treba pridodati one koji nastaju u izlaznom trefu.
Dobar audio izlazni trafo (odgovarajući tip jezgre, odgovarajući presjek željezne jezgre, odgovarajući primarni induktivitet uzimajući u obzir donju graničnu frekvenciju na nazivnoj snazi, odgovarajući zračni raspor koji će spriječiti istosmjernu predmagnetizaciju jezgre, odgovarajući presjek lak žica s kojima je trafo namotan imajući cilj da istosmjerni otpor namotaja bude što niži, a da namotaji fizički stanu pri motanju na kalem, odgovarajuće "sendvičiranje" namotaja koje će smanjiti parazitne kapacitete i induktivitete, itd.) ima korisnoat od ~85% što daje korisnu snagu na zvučniku od Pzv~12W.
Primjenjena je relativno slaba negativna povratna veza korištenjem UL-izvoda za spoj G2 i relativno slaba negativna povratna spojem katode na sekundar izlaznog trafa (omjer broja zavoja primara i sekundara je velik pa to rezultira i s malim naponom negativne reakcije!). Takve lokalne povratne veze smanje prividni unutrašnji otpor elektronke, smanje prigušna izobličenja i povećaju damping faktor pojačala, ali glavni korektor izobličenja je globalna negativna povratna veza spojena sa sekundara izlaznog trafa prema rešetki pobudne elektronke čime se vrlo značajno (naravno u ovisnosti o izabranoj točci podešenosti!) smanje ukupna izobličenja, proširi i linearizira frekventni spektar i značajno poveća iskoristiva (čitaj: slušljiva!) izlazna snaga.
Matematički je moguće točno izračunati izobličenja u postotcima za svaki harmonik (uglavnom preostanu neparni zbog globalne NPV i korištenja pentode u izlazu), ali već gruba računica kaže da izobličenja pri izlaznoj snazi od ~10W neće prelaziti ~2,5.
Subjektivni dojam na slušatelja ne ostavljaju samo harmonijska izobličenja, već su tu i intermodulacijska, fazna i dinamička izobličenja kao i linearnost frekventnog spektra, ali točan sud (i brojčane podatke!) o upotrebljivoj snazi mogu dati samo mjerenja.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju

cron