Priboi

Priboi

PostPostao/la boca » Pet srp 27, 2018 2:55 pm

Znam da nije DIY ali bi me zanimalo misljenje o ovom ampicu sa 6p3c lampicama PP
https://www.njuskalo.hr/hi-fi-pojacala/ ... s-22246060
boca
 
Postovi: 242
Pridružen: Sub lip 18, 2016 10:49 pm

Re: Priboi

PostPostao/la DrFireBottle » Pet srp 27, 2018 8:00 pm

Zašto mi se to čini kao jeftinija cijena za lampaše, inače sam navikao da su u rangu od 10,000 kn pa na dalje ovi bolji po oglasima ili sam u krivu?
Ali da mi ga je na pameti kupiti, nudio bi zamjenu neke svoje starije Wharfedale zvučnike ili bi se pošteno cjenkao.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Priboi

PostPostao/la membrana » Pet srp 27, 2018 10:12 pm

Hehe, pošteno cjenkao...

Moje mišljenje vezano za cijene je sljedeće: cijene su prenapuhane. Onaj tko se razumije u elektroniku zna da se isti rezultati mogu postići sa tranzistorima i integriranim izlazima ako su isti pažljivo odabrani i dobro isprojektirani da zadovolje uvjet "što manje izobličenja". Često puta se za takva pojačala onda kaže da zvuče sterilno, znači izobličenja su ipak dobrodošla.
To ti je slično kao i satovi, ljudi ih ne nose da bi znali koliko je sati, nego da pokažu i dokažu drugima da imaju i mogu, kužiš (?)
Gitarska pojačala su druga priča, ali osobno nikad ne bih kupio cijevno pojačalo za slušanje glazbe jer imam sve u digitalnom obliku, uglavnom flac, neke albume u 24/192.
Frekvencijska analiza u AudaCityju je pokazala da je sve iznad 20kHz preseravanje, tj. tih frekvencija nema (ima zanemarivo "malo") iako bi teoretski mogao snimiti 96kHz ton (ultrazvuk) ali ga nemoš ni reproducirati niti čuti - a na pojačalima sam vidio gornju granicu od -3dB na 100kHz. Ako uzmeš u obzir da je prosjek godina audiofila cca 50 god. starosti, teško da se može u tim godinama čuti iznad 20kHz.

Tako da je možda pametnije novac uložiti u zvučnike, vrijeme u "uparivanje" pojačala sa zvučnicima, i snagu (cement, haha) u korekciju prostorije/slušaonice nego ga bacati samo zato da bi pojačalo "svijetlilo u mraku".
Naravno, DIY je zarazan hobi, plaćaš adrenalin koji udara netom prije prvog paljenja pojačala.
membrana
 
Postovi: 52
Pridružen: Sub vel 01, 2014 11:16 am

Re: Priboi

PostPostao/la Edison » Pet srp 27, 2018 11:18 pm

membrana napisao:Frekvencijska analiza u AudaCityju je pokazala da je sve iznad 20kHz preseravanje, tj. tih frekvencija nema (ima zanemarivo "malo") iako bi teoretski mogao snimiti 96kHz ton (ultrazvuk) ali ga nemoš ni reproducirati niti čuti - a na pojačalima sam vidio gornju granicu od -3dB na 100kHz.


Prvo, sve iznad 20kHz nije, kako ti kazes, preseravnje. Ne cuje se direktno kao zvuk, ali na zvuk (onaj dio koji cujemo) ima utjecaja. Nije sve tako jednostavno, Treba nesto znati, i razmisljati malo sire (harmonici, zakretanje faze itd.)...

BTW, pojacalo koje sam napravio ima pad od -1dB na 50kHz, a pretpojacalo pad od -1dB na 100 kHz. Do koliko ide na -3dB nisam ni gledao.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Priboi

PostPostao/la Bepone » Pet srp 27, 2018 11:59 pm

pojacala nisu bandpass filtri, da je odziv stepenicast, da ide rano do 20kHz i onda padne dole. krivulja blagog pada je jako dugacka......
bitno da je ravno cim vise, tj dalje od audio podrucja...jer ako je -3dB pad na 50-- 60kHz, pad je vec poceo prije 10kHz....
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Priboi

PostPostao/la drazenK » Sub srp 28, 2018 12:38 am

Priboj ima C željeza u trafoima da bi mogli biti zavidni. Ne kažem da je to mjerilo ali nije se šparalo...
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: Priboi

PostPostao/la ilimzn » Sub srp 28, 2018 2:21 am

Najslabija tocka su cijevi 6P3S koje su u biti duple tetrode spojene paralelno. Nezgodno jer znaju biti jako rasparene. Bilo je vise prerada na 2x GU29, cak i na GU50. 6550A itd.

O prici sa 20kHz bi se dalo diskutirati. 'Odavno se zna da je rijetko naci osobu koja muopce oze cuti 20kHz, pa je uzeto da ljudsko uho ima gorrnju granicnu frekvenciju 20kHz' je svakako tocno ali obratimo paznju na ono 'uhO'. Nije pisalo 'Usi'!!! a to je ovdje jako vazno. Ljudi mogu bez problema odrediti smjer signala na 10kHz sto znaci da je fazna rezlucija za oba uha ukupno takva da itekako mozemo pricati o frekventnom opsegu znacajno vecem od 20kHz, druga je stvar sto mi to ne percipiramo kao cujni ton. Istrazivanja radjena direktnim stimuliranjem puznice pokazuju da postoje rezultirajuci zivcani impulsi do frekvencija od cak 200kHz, no u normalnim je uvjetima 'mehanicki' je to isfiltrirano tako da je takav stimulus prakticno nemoguce izvesti kroz vanjsko uho. Medjutim, to govori da je evolucija ostavila mehanizam za koji jos uvijek postoji 'post-processing' u mozgu, sto je dodatno provjeravano u istrazivanjima binauralne percepcije faznih pomaka u najvisoj oktavi (radi konstrukcije tzv. brick-wall filtera za digitalni audio). Postoje i istrazivanja percepcije odjeka i indirektno percepcije prostora koja takodjer jasno pokazuju da je binauralni sluh sposoban izvuci informacije za koji je potreban propusni opseg iznad 20kHz (procjene su oko 50kHz), stovise ucestvovao sam u jednoj prije 25 godina, sto znaci da je tematika sve samo ne nova.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Priboi

PostPostao/la Master of disaster » Sub srp 28, 2018 11:47 am

Da se vratimo na temu. Mislim da ovo nije loše pojačalo, dapače, volio bi ga imati, ali ja za to ne bi ni pod razno platio više od 1500 kn. Zašto. Pojačalo ima već koju godinu i može se očekivati da će uskoro trebati kakav servis, tu je i pitanje cijevi, u kakvom su stanju, a i ovo što je ilimzin o njima rekao nikako ne treba smetnuti sa uma. Ako se ovi troškovi zbroje na cijenu koju trenutno traži prodavatelj dođe se do iznosa sa kojim se može dosta...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Priboi

PostPostao/la boca » Sub srp 28, 2018 12:29 pm

U oglasu pise da su promijenjeni svi kondenzatori sa Nicicon zamjenskim
Uz amp idu i 4 izlazne lampe nove
boca
 
Postovi: 242
Pridružen: Sub lip 18, 2016 10:49 pm

Re: Priboi

PostPostao/la cappucino » Sub srp 28, 2018 1:04 pm

Imao sam prilike vidjeti dotično pojačalo.
Štampana ploča je "lijepo" nagorena. Lemni spojevi...mmm...
Meni osobno primamljivo pojačalo, ali cijena malo visoka.
Osobnog sam mišljenja da ga treba isprobati barem sat dva, pa onda donijeti nekakvu odluku.
Možda bi pamook mogao imati koji info više. Ipak su iz istog grada :D
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju