E130L-pp

Re: E130L-pp

PostPostao/la davorin » Pon tra 03, 2023 2:47 pm

Nije šema nešto naročito i nije neka moja izmišljotina. Prilagodio (izračunao) sam vrijednosti komponenti elektronkama koje su mi odgovarale (i koje sam imao! :lol: ) za ovaj projekt, a osnovna ideja izrade takvog (ili sličnog) pojačala mi je bila u mislima još prije rata. Transformatore sam namotao još prije ~15-ak godina, mrežni trafo, prigušnica i kutija su iz "furde", ali svi ostali djelovi su novi.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: E130L-pp

PostPostao/la SasaKC83 » Pon tra 03, 2023 5:08 pm

Lijepo spakirani komplet... :clap:

Zanimljive cijene ovih izlaznih lampi na Ebayu, od normalnih pa do paranormalnih...
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: E130L-pp

PostPostao/la davorin » Pon tra 03, 2023 7:54 pm

Izlazne elektronke su brandirane kao RTC, a proizvedene u firmi "Mullard" iz Blackburn-a. Mirna struja bez signala je podešena na Ia~60mA za svaku elektronku, a pri maksimalnom signalu (mjerenje sa kontinuiranim sinusnim signalom) je Ia~190ma po elektronci. Izlazna snaga je P~60W uz izobličenja oko D~0,5% u cijelom radnom dijelu spektra pojačala (~25Hz-40kHz, +/-0,5dB), a maksimalna snaga pojačala je preko P~70W po kanalu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: E130L-pp

PostPostao/la davorin » Uto tra 04, 2023 11:33 am

Stižu i šeme:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: E130L-pp

PostPostao/la davorin » Sri tra 05, 2023 12:16 pm

Vidim da je interes o detaljima za izradu ovog pojačala u najmanju ruku "mlak" ( :lol: ), ali kao što imam običaj evo i skice kako je namotan izlazni transformator.
Jezgra je "imperijalnog" tipa dimenzija 1,5"x2,75" firme "Partridge", a izvorno je bio tonski trafo (primarna strana) za napajanje i distribuciju 100V-nih linija razglasa u podzemnoj željeznici Londona. Limovi su debeli ~0,25mm (brutto), a izolacija na njihovoj površini je dobijena kemijskom pasivizacijom i vrlo je tanka što pridonosi relativno visokom faktoru "ispune", odnosno jezgra ima manje gubitke u odnosu na fizički presjek.
Trafo sam namotao tako da su svi primarni namotaji (naravno posebno anodni, a posebno katodni) spojeni serijski, a svi sekundarni namotaji (4 sekcije sa izvodima za 4-8-16 Ohma) paralelno. Trafo ima 2 jednake polovine gdje je druga namotana na prvu u suprotnom smijeru, a između njih se nalazi statički namotaj (1 red namotane bakrene lak-žice debljine 0,15mm gdje jedan kraj nije nigdje spojen, a drugi je spojen na masu).
Nisam siguran da će se netko upustiti u namotavanje ovakvog, ili sličnog trafa (nije bila "navala" niti na jednostavnije tipove!), ali spreman sam eventualnim graditeljima koji to žele pomoći sa svim savjetima koji im budu trebali.
Ovakav način namotavanja i spajanja sekcija daje puno manje parazitne kapacitete i time manji fazni pomak i gubitke u prijenosu visokih frekvencija što je u ovom slučaju osiguralo punu snagu pojačala (uz ostalo!) do ~40kHz.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: E130L-pp

PostPostao/la Bepone » Sri tra 05, 2023 2:00 pm

ja iman doma jedan mrezni od soundcityja 100w, partridge, zgoren, se more on kao izlazni napravit? limovi su 0.5 :P
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: E130L-pp

PostPostao/la davorin » Sri tra 05, 2023 4:22 pm

Bepone napisao:ja iman doma jedan mrezni od soundcityja 100w, partridge, zgoren, se more on kao izlazni napravit? limovi su 0.5 :P

Možeš probati, ali vjerujem da bi ti bilo bolje ovakav trafo namotavati na limovima od nekog audio-transformatora, makar bio star i rashodovan.
Vrlo slične dimenzije bi bile EI120x60, ili možda EI120x70 da dobiješ sličan netto presjek jezgre pa mislim da ne bi trebalo mijenjati broj namotaja.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: E130L-pp

PostPostao/la drazenK » Sri tra 05, 2023 7:14 pm

davorin napisao:
drazenK napisao:što se desilo sa izlaznim trafoima?

Ništa loše! :lol:
Rade ispravno, ali možda nisam dobro shvatio pitanje?
Ako misliš na one koji su bili u prvoj verziji, oni su izvađeni, a ubačeni su ovi koji mi za ovakav spoj više odgovaraju. One izvađene ću iskoristiri za drugo pojačalo.

A baš sam to mislio.
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1349
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: E130L-pp

PostPostao/la Zmajz » Sri tra 05, 2023 9:45 pm

A ja sam mislio da si ih bacio u reciklažno dvorište...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: E130L-pp

PostPostao/la davorin » Sri tra 05, 2023 10:01 pm

Zmajz napisao:A ja sam mislio da si ih bacio u reciklažno dvorište...

Nekim svojim prijateljima sam znao više puta reći da je sav materijal u mojoj radioni zapravo gomila smeća dok se god ne ugradi u neki uređaj, ako izuzmemo onaj koji je već ugrađen u uređaje koji funkcioniraju, jer se radi uglavnom o elektronkama koje su tehnološki zastarile (neke od njih su i stvarno stare ~70-80 godina! :lol:), a i ostali materijal pripada sličnim godištima.
Dakle radi se o "reciklažnom dvorištu" smještenom u zatvorenu prostoriju pa nisi uopće pogrešno mislio! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Prethodni

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju