807 MONOBLOKOVI

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la kaligula » Ned sij 17, 2021 9:05 am

Iskopa sam po mailovima korespodenciju sa Brankom prilikom naručivanja transformatora.
Mislim da je bila narudžba:

Primar: 230VAC
Sec1: 450-400-0-400-450VAC / 120mA
Sec2: 2,5-0-2,5VAC / 5A
Sec3: 3,15-0-3,15VAC / 2A
Sec4: 3,15-0-3,15VAC / 2A

Što se tiće snaga sekundara, mogao bi biti upitan samo Sec1.
Probat ću ostaviti amp pod naponom sa odspojenom HV stabilizacijom, pa vidjeti jel se grije.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la kaligula » Ned sij 17, 2021 9:52 am

davorin napisao:To je onda "U sridu"! :lol:
Disipacija Pa~24,7W, a Pg2~1,3W pa je sve gotovo idealno!

Kolika je izlazna snaga?
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la Bepone » Ned sij 17, 2021 10:29 am

kaligula napisao:Iskopa sam po mailovima korespodenciju sa Brankom prilikom naručivanja transformatora.
Mislim da je bila narudžba:
Primar: 230VAC
Sec1: 450-400-0-400-450VAC / 120mA
.

u teoriji ovo i prolazi, a jedino ca mi pada na pamet je da je trafo namotan kao za rasvjetu na 1.25T magnetskog toka ca je limit za EI trafo, pa kad se takav trafo spoji na ispravljac dolazi do povecanja toka preko max, zagrijavanja i saturacije jezgre, smanjenja raspolozive snage , rasipanja smetnji okolo po pojacalu itd ...inace motaci po defaultu motaju na max tok (najmanje zice potrose) pa treba natuknut da se mora ici na manji tok i da je trafo za ispravljac

nasao sam tekst gdje se ilimzn raspisao, pa evo malo stiva jutarnjeg
http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=10&t=138"
Bepone
 
Postovi: 5196
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la vilim » Ned sij 17, 2021 12:35 pm

Kaligula, da bi ispitao trafo moraš ga staviti u stacionarni, kontinuirani rad što znači da moraš odlemiti npr. njegovu sekundarnu stranu . Prvo što bih ja ispitao to je rad u praznom hodu dakle bez tereta kako bi izmjerio struju magnetiziranja primara koja stvara magnetski tok u jezgri. Ako postoji mogući kratki spoj između sekundarnih namotaja tada će ti ova struja biti prilično velikog iznosa možda i preko 0,5A i tada se trafo jako grije. Ujedno prekontroliraj i sekundarne napone.
2. Optereti sekundarnu stranu 450V sa dvije serijski spojene žarulje nominalnog napona 230V snage npr 40 ili 60 vata i izmjeri napon opterećenog sekundara. Uz malo množenja i zbrajanja ovih dviju snaga na žaruljama doći ćeš do potrebite dijagnostike
3.Kontroliraj snagu primarne strane (priključeni mrežni napon x primarna struja)
4. Struja magnetiziranja jezgre vektorski se zbraja sa dodatnom komponentom struje primarne strane kojom se poništava djelovanje sekundarnih amperzavoja i to se sada zove struja primara opterećenog transformatora
5.Kada transformator ima na sekundarnoj strani ispravljački sklop tada primar radi u impulsnom režimu i predaje energiju u trenucima kad je sinusni primarni napon veći od protunapona na kapacitetu plus dio koji se utroši na ispravljačkim diodama, dakle primar vidi uske strujne rezance koje vuče iz mreže
6.Analiza rada transformatora u ovom režimu rada je vrlo komplicirana jer se svodi na analizu u prijelaznim stanjima on-off i zato moraš za početak ispitati svoj trafo u kontinuiranom rado kroz cijelu periodu mrežnog napona i uz radni teret, dakle za cos(fi)=1
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la vilim » Ned sij 17, 2021 7:09 pm

]Iskopa sam po mailovima korespodenciju sa Brankom prilikom naručivanja transformatora.
Mislim da je bila narudžba:
Primar: 230VAC
Sec1: 450-400-0-400-450VAC / 120mA

u teoriji ovo i prolazi, a jedino ca mi pada na pamet je da je trafo namotan kao za rasvjetu na 1.25T magnetskog toka ca je limit za EI trafo, pa kad se takav trafo spoji na ispravljac dolazi do povecanja toka preko max, zagrijavanja i saturacije jezgre, smanjenja raspolozive snage , rasipanja smetnji okolo po pojacalu itd ...inace motaci po defaultu motaju na max tok (najmanje zice potrose) pa treba natuknut da se mora ici na manji tok i da je trafo za ispravljac

Magnerski tok u jezgri je konstantan i ne ovisi o opterećenju a stvara ga struja čiju simboličku oznaku pišemo sa slovom I i grčkim mikro (fali nam grčki font). Promjena toka po jedinici vremena daje inducirani napon u primarnom namotaju koji drži ravnotežu priključenom naponu dakle U1=N1 d(fi) / dt gdje je (fi) magnetski tok kojeg obuhvaća jedan zavoj a mi imamo N1 puta obuhvaćen taj prolazni tok kroz jedan zavoj pa se tada uvodi novi pojam koji se naziva ulančani tok (psi) i jedak je umnošku N1 x (fi) . Kada krene sekundarna struja ona stvara svoj magnetski tok svojim amperzavojima N2 x I2 koji su po smjeru suprotni primarnom toku koji drži ravnotežu priključenom naponu . Kako tok u jezgri mora ostati konstantan primar povuče dodatnu struju i tim amperzavojima Id xN1 poništi I2xN2 i tok se nije promijenio !!!!!!. U tome je i tajna rada transformatora, fantastično svojstvo auto regulacije. I na kraju ako je trafo računat za magnetsku gustoću 1,2Tmax tada 1,2T max ostaje i u praznom hodu i pri maksimalnom teretu. U ovom kratkom prikazu ne spominjem gubitke u željezu , bakru i rasipni tok jer za razumijevanje ovog problema oni nisu bitni. Postavlja se pitanje zašto se trafo u radu " normalno" grije ??, grije se upravo poradi navedenih gubitaka koji ovise o opterećenju ali to sada sigurno nije razlog ovog drastičnog slučaja kako ga je opisao Kaligula...
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la kaligula » Ned sij 17, 2021 8:51 pm

Uuuu @vilime, hvala za ovu edukaciju.
Evo, pet sati pod naponom, bez opterećenja,
Temperatura 38'C.
Struja 46 mA.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la Bepone » Ned sij 17, 2021 8:52 pm

vilim, vidi ovdje na sredini po strujama zasto za ispravljace treba bar 100% jaci trafo
https://diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f ... 5&start=30"
Bepone
 
Postovi: 5196
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la vilim » Ned sij 17, 2021 10:04 pm

Uuuu @vilime, hvala za ovu edukaciju.
Evo, pet sati pod naponom, bez opterećenja,
Temperatura 38'C.
Struja 46 mA.

Ako si odlemio trafo i sada ti je na stolu zašto ne kreneš korak po korak eliminirati neke nepoznanice, stavi mu radni teret žarulje i provjeri jeli sve u redu. Možeš vidjeti i koliko ti se ruši sekundarni napon pri terećenju. Imaš onaj program SPUD II na Duncans sajtu koji ti na vrlo edukativan način pokaže kako za neku srednju snagu sekundara, srednju struju potrošnje tereta izgleda strujno punjenje kapaciteta. Što ti je otpor sekundarnog namota manji, snažnije diode u ispravljaču, minimalni prijelazni otpori strujni rezanci sekundarnog namota biti će uži a napon na kapacitetu viši. I to je igra koja se ponavlja, znaš koliko električnog naboja ima na kapacitetu , koliko predaš teretu Is x t (Asek) i kolikim iznosom strujnih impulsa u vremenu dt moraš nadopunjavati uz neku valovitost izlaznog napona koju si sam zadaš. Ako trafo ne može dati to što želiš zbog prevelikog otpora sekundarnog namota, slabih dioda koje ne mogu dati veće struje u impulsnom režimu , premale nazivne snage transformatora tada se trafo grije a izlazni napon (srednja vrijednost DC) postaje niža . Bepone je u pravu kada govori o uvećanju potrebite snage transformatora, je li to baš 100% ne mogu ovako iz rukava kazati ali sigurno da treba biti viša ako želiš da ti šalje što uže strujne rezance i puni kapacitet na željenu vrijednost napona uz što manji ripl. Sada imaš priliku odrediti stvarnu snagu transformatora terećenjem sekundara i praćenjem trenutka rušenja napona na njemu kada više nema dovoljno snage ...
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la kaligula » Ned sij 17, 2021 10:47 pm

Ne mogu ja toliko dubiozno u analizu transformatora.
Transformatore sam naručio u Odeonu i platio.
Branko točno zna koja je namjena transformatora.
Naveo sam parametre prilikom narudžbe.
Ne vjerujem da je Branko pogriješio.
A ako sam ja, htio bih sasnati u ćemu, pa da ih odnesem na prepravak.

Izmjerit ču još pojedine struje opterećenja i ukupnu struju primara pod opterećenjem.

I jedna otežavajuća okolnost je što nočas krećem na Hvar arbajtati i vjerovatno do petka neću moči ništa fizički raditi na ampu.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: 807 MONOBLOKOVI

PostPostao/la Edison » Ned sij 17, 2021 11:05 pm

Kaligula, Brankovi mrezni trafoi su u radu malo topliji. Znam iz prakse jer ih imam bar 30-tak. Neki rade tako vec 10+ godina i nikakvih problema s njima. Griju se, ali rade...

Ne znam kako si zamislio napraviti ispravljac, ali zbroji sve struje sto ti trosi pojacalo i stavi bar dvostruko, to bi trebalo biti dovoljno. Isto tako za grijanje, zbroji sve struje i ako u trafou imas dvostruko, nece biti problema. Tako radim vec godinama...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5691
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju