Protufazno integrirano pojačalo-za svaki dan!

Protufazno integrirano pojačalo-za svaki dan!

PostPostao/la davorin » Uto ožu 19, 2013 9:00 am

Prije nekoliko godina sam trebao dodatno pojačalo u drugoj sobi (za računalo, TV i DVD), pa sam se odlučio za naj-jednostavniji pristup s najmanje elektronki: protufazno pentodno pojačalo.
Ipak, da zbog relativno slabih osobina pentoda ne bih morao raditi pojačalo s puno negativne povratne veze, izabrao sam "zaboravljene" elektronke 50FE5, koje zbog vrlo malog unutrašnjeg otpora imaju triodni karakter u zvuku uz veliko naponsko pojačanje pentoda.
Za varijantu sa 50FE5 (žarenje 50V/0,15A), a ne sa 6FE5 (žarenje 6,3V/1,2A) sam se odlučio zbog mogućnosti prvih da im se grijanja spoje u seriju, pa tako za serijski spoj grijanja 2x50FE5 i izabrane pobude sa 6201 ("profi" varijanta elektronke ECC81 od firme GENERAL ELECTRIC, a koja ima mogućnost spoja grijanja na 12,6V/0,15A) iznosi 112,6V. Kako elektronka 50FE5 radi s niskim naponom napajanja (120-150V), isti (ili jednaki) namotaj od 115-120V se može iskoristiti i za grijanje i za anodni napon.
Druga osobina 50FE5 je da ima vrlo malu optimalnu prilagodnu impedanciju, tako protufazni trafo treba samo 1,5kOhma primarne impedancije. To olakšava motanje izlaznih transformatora i jednostavniju izvedbu, a da zadrže dobre karakteristike.
U prvoj varijanti sam za izlazni trafo koristio mali mrežni trafo iz malog ISKRA-inog crno bijelog televizora (PANORAMA MINI, sa ekranom od 33cm) koji je bio namotan na 2xC jezgri. Primar je imao 2 namotaja za 110V, a sekundar 2 namotaja od 15V. Takav prijenosni omjer mi je omogućavao da mogu približno prilagoditi Raa=1,5kOhm-a (namotaji za 2x110V u seriju, a centralna točka na +napajanja) na 8 Ohma (2 namotaja za 15V spojena paralelno).
Trafo je radio dobro, ali zbog malog primarnog induktiviteta je imao lošije karakteristike ispod 50Hz (uostalom za tu frekvenciju je i bio namjenjen). Odmah sam odlučio da ću prvom prilikom (slobodno vrijeme!?) namotati bolje "prave" izlazne transformatore, pa sam prije par mjeseci to i napravio. Projektirani su za punu snagu od 8W na 30Hz, a za impedancije zvučnika od 4 i 8 Ohma, a ugradio sam ih prije par mjeseci. Nakon početnih probi sam se posvetio drugim projektima, pa je ovaj integrirac stajao po strani, ali od prije par dana sam ga posudio NINO.S-u da ih isproba i usvira.
U početku sam stvarno i koristio mrežni trafo koji je imao samo 1 namotaj od 120V, koji sam koristio i za grijanje i za anodni napon, ali sam prilikom izmjene izlaznih trafoa promijenio i mrežni tafokoji sam namotao sa 2 namotaja od 120V odvojeno.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Protufazno integrirano pojačalo-za svaki dan!

PostPostao/la davorin » Uto ožu 19, 2013 9:09 am

Pojačalo je napravljeno na komadu bakrenog lima debljine 1mm, radi u čistoj klasi A (protufaza) sa mirnom/radnom strujom od 100mA po jednoj izlaznoj elektronci.
Uz novi izlazni transformator koji se "proteže" do <30Hz, trebao sam promijeniti (zaboravio sam! :mrgreen: ) i vezne kondenzatore koji idu od oretača faze prema prvim rešetkama izlaznih elektronki! Trebalo ih je povećati sa 68nF na barem 150nF ili 220nF, ali to ću svakako napraviti prije TF-2013 gdje ću i donijeti ovo malo, praktično i relativno jeftino pojačalo.
Ulazna osjetljivost je oko 0,5Veff, a maksimalna izlazna snaga prelazi 10W po kanalu.
Podaci za 50FE5 su jednaki kao i za 6FE5, s izuzetkom napona i struje grijanja.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Protufazno integrirano pojačalo-za svaki dan!

PostPostao/la Dean » Uto ožu 19, 2013 10:12 am

Kako to jednostavno izleda kad ti to napišeš ! ;) Ali samo izgleda !
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Protufazno integrirano pojačalo-za svaki dan!

PostPostao/la davorin » Uto ožu 19, 2013 10:33 am

U biti i je jednostavno, ali izgleda "gusto i zgužvano" samo zbog malog prostora na koji je smješteno. U pojačalu nije korišten niti jedan pomoćni/noseći kontakt i/ili kontaktna ploča/letvica, pa sam morao sve spojiti u "3D", odnosno vežući elemente jednog za drugog i u trećoj dimenziji.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Protufazno integrirano pojačalo-za svaki dan!

PostPostao/la davorin » Uto svi 21, 2013 10:32 am

Male izmjene na pojačalu uoči TF-a (zapravo dadaci: veznim kondenzatorima od 68nF(veza između okretača faze i G1 izlaznih elektronki) sam dodao po 220nF/630V(PP), a postojećim katodnim elektrolitima izlaznih elektronki sam dodao po 100uF/63V(Elna-Cerafine) i 0,1uF/630V(PP).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju