Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la Edison » Pon tra 15, 2013 9:25 am

Kakva sad ferata i to jos 86? Djeluje malo nostalgicno, ali tako djeluje danas vecina cjevnih uredjaja. Odlucio sam napraviti malo SE pojacalo s EL84 za vecernja slusanja radija (Treci progam), uglavnom nesto sto ce lijepo raditi, a gdje ne treba velika glasnoca i snaga. Problem su mi bili izlazni transformatori, sve drugo bi se naslo po ladicama. Svojedobno mi je tubeman poklonio dva izlazna transformatora iz starih radio aparata, rade ali nisu kvalitata koja mi treba. Daju tipican zvuk starih radio aparata, mekan, pomalo mutan. Na forumuma nitko ne nudi prikladne transformatore pa sam mislio naruciti iz Amerike od Edcora. Njihovi transformatori s dobri, ali se ceka oko dva mjeseca i skup je transport. No onda je uletio davorin s proracunom transformatora. Odlicno, namotat ce se u "Odeonu", kvalitetno i povoljno. No davorin je napomenuo da bi izborom cijevi EL86, i malo modificiranim transformatorom pojacalo moglo odskociti u znatno visu klasu. Zasto ne, izazov je prihvacen.

Izracunati su transformatori za EL86 i dati na motanje u "Odeon". Posto je pojacalo potencijalno vrlo visoke kvalite, sto ga ne uraditi bas kako treba? I odluceno je, ici ce se na dual mono. Zajednicki ce biti samo mrezni transformator, ali ce imati odvojene namotaje za svaki kanal. A to znaci i odvojene prigusnice u napajanju. Narucene su opet u "Odeonu", na limu EI-68, "koliko stane". Prigusnice su 10H /130mA pod opterecenjem, a bez opterecenja mjere oko 17H.

Zelio sam dovoljno pojacanje za ovo integrirano pojacalo. Znaci, prvi stupanj je morao dati svo pojacanje. Ciljana ulazna osjetljivost je oko 330mV. S triodama bi to bilo malo teze. Sto se pojacanja tice, mogla bi ECC83, ali nije dovoljno strujno jaka za potjerati EL86 u triodnom spoju. Izabrana je Pentoda E180F koja to obavlja s lakocom, i ima vrlo niska izoblicenja. Triodni spoj znam proracunati, ali s pentodama nism radio i ne znam ih proracunavati. Tu je opet uskocio davorin i odredio radnu tocku i proracunao spoj, a i mene naucio kako se to radi. Znaci, osnovnu koncepciju uredjaja imamo.

Izlazni transformatori su 1k3 na 6 Ohma i motani su na EI-84 limovima. Prigusnice su 10H/130mA i motane su na EI-68 limovima. Mrezni transformator je snage 150VA i motan je na EI-96 limovima. Jako puno zeljeza za pojacalo koje ce imati samo 2x2W. A od te kolicine zeljeza u transformatorima doslo je i ime - "Ferata 86", brojka je od izlazne cijevi.

Slozen je prvi prototip, jedan kanal, s prirucnim transformatorom kojeg sam imao. Posluzilo je za provjeru napona i proracun pravog mreznog transformatora. Pojacalo je proradilo iz prve i dalo ocekivane staticke napone. Moj eksperimentalni mrezni transformator je nesto nizeg napona od potrebnog pa se to reflektiralo i na napone u pojacalu. Uskoro je stigao i naruceni mrezni trasformator, i sad je na ispitnoj sasiji prototip br. 2. Potrebno je jos neke sitnice malo ispolirati, prilagoditi i krece se u izradu kucista. Ne mogu obecati, ali nadam se zavrsiti pojacalo do TF.


1-EL86-231.jpg


2-EL86-230.jpg


3-EL86-222.jpg


5-EL86-234.jpg



Evo sheme pojacala i napajanja. Moguce su tek manje izmjene kad pojacalo bude gotovo pa cu editirati ove sheme, ili staviti nove. Pojacalo nece biti ni maleno, ni lagano, ni jeftino, ali to se znalo od pocetka kad se krenulo na beskompromisnu konstrukciju. Sve bi trebalo biti "haj", osim snage koja ce ostati 2W. Moram zahvaliti davorinu na svakoj pomoci oko ovog projekta. Iako ga ja radim, u biti, on je to smislio, i on je idejni autor projekta.


El86-SE-3.jpg


EL86-SE-ps.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la tom_hifi » Pon tra 15, 2013 9:59 am

Vrlo lijepo :) Baš mi je drago da se radi i u 'Edisonovoj radionici'. Samo jedno sitno pitanje. 2W je dovoljno da potjera Sonus Fabere (generalno rijetko imaju iznad 86dB osjetljivost) za tiho večernje slušanje ili imaš koji koji par zvučnika postrani? :whistle:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5309
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la deleted user » Pon tra 15, 2013 10:05 am

Bravo Zdravko!

Kako bi bar malo popravio omjer stakla i zeljeza, naravno u korist stakla, probaj jos dok je pojacalo u testnoj fazi umjesto 2 zenerice ubaciti VR150/0D3 regulatorku za regulaciju napona na g2 prvog stupnja.

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_0d3.html

Ima i ruska verzija:

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_sg4s.html

A kako bi bilo sve u "velicina je bitna" reziji onda predlazem ove:

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_0a2.html

Isto, u ruskoj varijanti:

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_sg1p-ev.html

ili

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_sg13p.html

Ako se odlucis, znas gdje ih ima.... ;)
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la s@ki » Pon tra 15, 2013 10:39 am

ako ništa drugo uvijek može staviti cijevni vu metar i riješio je problem :lol:

Edisone, dual mono u istom kučištu pretpostavljam ? Ili ćeš ić na odvojene monoblokove.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la deleted user » Pon tra 15, 2013 10:46 am

s@ki napisao:ako ništa drugo uvijek može staviti cijevni vu metar i riješio je problem :lol:


Ma moze i to, nego rekoh, covjek je vec toliko ampova napravio a jos nigdje cijevnog regulatora napona....
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la davorin » Pon tra 15, 2013 11:45 am

tom_hifi napisao:Vrlo lijepo :) Baš mi je drago da se radi i u 'Edisonovoj radionici'. Samo jedno sitno pitanje. 2W je dovoljno da potjera Sonus Fabere (generalno rijetko imaju iznad 86dB osjetljivost) za tiho večernje slušanje ili imaš koji koji par zvučnika postrani? :whistle:

Glazba se naravno ne sluša s maksimalnom snagom komprimiranog signala ( u prosjeku se uglavnom koristi 10% maksimalne snage ili manje!), ali i 2x2W je sigurno dovoljno za noćno slušanje, naročito ako u okolini nema nekih jačih izvora buke.
Jednostavna matematika:
Osjetljivost zvučnika =86dB/1W/1m
2 zvučnika(stereo)=86+3=89dB
2W su udvostručenje=89+3=92dB
Udaljenost 3m od zvučnika -4,5dB=92-4,5=87,5dB
Mala napomena za tablicu= 1fon~1dB
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6952
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la tom_hifi » Pon tra 15, 2013 3:24 pm

davorin napisao:
tom_hifi napisao:Vrlo lijepo :) Baš mi je drago da se radi i u 'Edisonovoj radionici'. Samo jedno sitno pitanje. 2W je dovoljno da potjera Sonus Fabere (generalno rijetko imaju iznad 86dB osjetljivost) za tiho večernje slušanje ili imaš koji koji par zvučnika postrani? :whistle:

Glazba se naravno ne sluša s maksimalnom snagom komprimiranog signala ( u prosjeku se uglavnom koristi 10% maksimalne snage ili manje!), ali i 2x2W je sigurno dovoljno za noćno slušanje, naročito ako u okolini nema nekih jačih izvora buke.
Jednostavna matematika:
Osjetljivost zvučnika =86dB/1W/1m
2 zvučnika(stereo)=86+3=89dB
2W su udvostručenje=89+3=92dB
Udaljenost 3m od zvučnika -4,5dB=92-4,5=87,5dB
Mala napomena za tablicu= 1fon~1dB


Nisam znao za taj proračun :mrgreen: Za noćno slušanje bude dovoljno, to sigurno. Baš me zanima daljnji razvoj ovog pojačala. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5309
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la Edison » Pon tra 15, 2013 3:43 pm

Tome, bit ce dosta 2W za tiho nocno slusanje. Kod mene je nocu tisina, a nije lijepo ni susjede uznemiravati. Bit ce dovoljno za normalno slusanje. Nije za partije, simfonijske orkestre i rockanje... Moji Sonusi su osjetljivosti 88dB, a imam i jedne osjetljivije zvucnike. Bit ce u redu za ono za sto je pojacalo namijenjeno.

LesFaul, interesantne su te cijevne stabilizatorice, ali mislim da dodatno kompliciraju stvar. Imam i par magicnih oka koje mi je dao sonny, pa bih mogao i tako povecati broj cijevi, ali to mi se cini nekako neozbiljno na ovakvom pojacalu.

S@ki, bit ce sve u jednoj kutiji, no nece biti mala. Na gornji lim idu osim cijevi, tri transformatora i dvije prigusnice.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la deleted user » Pon tra 15, 2013 3:50 pm

Edison napisao:LesFaul, interesantne su te cijevne stabilizatorice, ali mislim da dodatno kompliciraju stvar. Imam i par magicnih oka koje mi je dao sonny, pa bih mogao i tako povecati broj cijevi, ali to mi se cini nekako neozbiljno na ovakvom pojacalu.


Ako hoces probati ja ti poklonim dvije 0A2, mislim da 7-pinska podnozja imas. Na kakvu komplikaciju konkretno mislis?
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Ferata 86, SE pojacalo s EL86 u izlazu

PostPostao/la Edison » Pon tra 15, 2013 3:56 pm

LesFaul napisao:
Edison napisao:LesFaul, interesantne su te cijevne stabilizatorice, ali mislim da dodatno kompliciraju stvar. Imam i par magicnih oka koje mi je dao sonny, pa bih mogao i tako povecati broj cijevi, ali to mi se cini nekako neozbiljno na ovakvom pojacalu.


Ako hoces probati ja ti poklonim dvije 0A2, mislim da 7-pinska podnozja imas. Na kakvu komplikaciju konkretno mislis?


Mogu probat, bar dok je u prototipnom stanju. Podnozja za to imam. A komplikacija je u smjestaju tih stabilizatorki, busenja rupa za podnozja (nemam probijac za 7-pinsko podnozje) i tako...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju