Preliminarna razmišljanja o pojačalima

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la davorin » Sub svi 06, 2017 8:52 am

Treba ih prvo izmjeriti pa bi mogle biti dobar kandidat Ukoliko su dobre) za manje pojaćalo (~12-15W) po protufaznoj UL topologiji.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la cappucino » Sub kol 12, 2017 1:51 pm

S obzirom da mi je Pao "ukrao" šalim se, ideju, pa da probam malo na drugu stranu razmišljat.
Znači, kutiju i preamp imam:
pdf shema. comp ne surađuje i ne želi ju prikazat kao foto--- :doh:
Kako je kutija dosta velika,sagradio bih jedan mali ampić.
Cijevi koje su na raspolaganju su EL34, 6L6 za koje također imam i izlazne trafoe.
Dalje imam ECL86,PCL86-ali za njih nemam izlazne trafoe-tj da li mogu upotrijebit iste kao za EL34?
Po iskustvu ostalih forumaša -ne gledajuć isplativost!-da li se može ovaj preamp složiti s nekom od navedenih cijevi?
Amp je zamišljen da svira "u pozadini", znači ne tražim nekakvu snagu već da može svirati lagano dok radim ostale svakodnevne poslove...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1613
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la Dean » Ned kol 13, 2017 8:24 pm

DAH1?
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned kol 13, 2017 10:04 pm

cappucino napisao:Amp je zamišljen da svira "u pozadini", znači ne tražim nekakvu snagu već da može svirati lagano dok radim ostale svakodnevne poslove...


ako je tako također navijam za EL34 i to u triodi :violin:
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la Bepone » Pon kol 14, 2017 10:57 pm

Pao Pepeo napisao:
cappucino napisao:Amp je zamišljen da svira "u pozadini", znači ne tražim nekakvu snagu već da može svirati lagano dok radim ostale svakodnevne poslove...


ako je tako također navijam za EL34 i to u triodi :violin:

to je super izbor, moremo i zakuhat super trafic doma u kucnoj radinosti! :P
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la davorin » Pet pro 29, 2017 3:20 pm

Pregledavanjem i uspoređivanjem tvorničkih podataka pojedinih elektronki i preporuka za upotrebu u izlaznim stupnjevima, otkrio sam zanimljiv podatak za elektronku 6BW6.
To mi nije nepoznata elektronka (koristio sam ju u pojačalima za gitaru), ali nisam do sada uočio zanimljiv podatak da su u protufaznom izlaznom stupnju klase AB1 najniža deklarirana izobličenja (ili jedna od!) za pentodni spoj uopće!
Sama 6BW6 (kao i 9BW6 koja ima grijanje od 0,3A predviđeno za serijsko spajanje grijanj, ali ju nikada do sada nisam vidio! :lol: ) je po podacima zapravo elektronka 6V6 smještena u mali stakleni balon sa NOVAL podnožjem. Proizvodila ju je samo firma BRIMAR (bez obzira na različita brandiranja), a korištena je u relativno malom broju uređaja jer se u isto vrijeme na tržištu pojavila i poznata EL84. U konkurenciji sa PHILIPS-om (tu su naravno i MULLARD, VALVO, COSOR, FIVRE, MAZDA, AMPEREX i mnoge druge firme koje su u manjem, većem i/ili 100%-tnom udjelu bile u vlasništvu giganta PHILIPS-a; navedimo još i firme koje su proizvodile elektronke na strojevima firme PHILIPS, kao što su TESLA, POLAM, TELAM, EI-Niš itd.) zanimljiva 6BW6 nije imala izgleda za ozbiljniji prodor na tržišta robe široke potrošnje i kućnih uređaja, ali je dosta korištena u profesionalnoj tehnici (medicinski aparati, poštanska pojačala, radari, itd).
Ukupna izobličenja od 1% pri izlaznoj snazi od 12W bez primjene ikakvih posebnih spojeva, kompliciranih konstrukcija izlaznih transformatora i negativne povratne veze ostavlja mogućnost konstrukcije pravih HI-END uređaja sa izobličenjima ispod 0,1% (uz primjenu svih navedenih mjera te uparivanje izlaznih elektronki, korištenje širokopojasnih predstupnjeva sa malim faznim/harmonijskim izobličenjima te upotreba stabiliziranih ispravljača sa malim unutrašnjim otporom).
Korištenjem paralelnog spoja po 2 elektronke (ili više njih) bi se dobila veća snaga i smanjio potrebni primarni induktivitet čime bi se pojednostavnila i konstrukcija izlaznog trafa.
Za početak samo neki od podataka koje je objavila firma BRIMAR, a koji govore o gore nevedenom:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la tubeman » Pet pro 29, 2017 4:24 pm

Hm,

Pogledao sam datasheetove i nisam baš siguran po čemu bi 6BW6 bila puno bolja od EL84?
Nešto mi je vjerojatno promaklo jer sam po završetku radnog dana (i nadam se godine) ozbiljan kandidat za dekantiranje:)

Ovo s izobličenjima mi je najveća enigma :)
Naime, ako gledamo "single valve" parametre, vidi se da 6BW8 ima pri nominalnom opterećenju i uvjetima deklarirano izobličenje od 8%, na dlaku isto kao i EL84 :)
Ovo s PP mi je isto upitno jer kod 6bw6 ne piše kako se spaja G2 (radi li se o ultralinearnom režimu, ako da, onda kako parametriranom?)
Kod EL84 se s 20% izvodom "dobije" između 0,85 i 1,17%, a kod 42% je to još manje (oko 0.7%).
Kod 6bw6 ne piše o kojoj konfiguraciji se radi i navodi se samo 1%, ali nikako mi nije jasno kako bi se to cijevi s istim nominalnim izobličenjima u jednakoj PP konfiguraciji toliko razlikovale?

Vjerujem da cijev ima neke osobine koje odskaču (nikada ju nisam koristio), ali biti ću malo "konzervativan" i rado žrtvovati nominalnih 0.15% (u najgoroj varijanti) izobličenja za dosta veću snagu, vjerojatno manju cijenu i što je najvažnije: prepoznatljivu kvalitetu zvuka.
To ne znači da ne bih eksperimentirao jer ne možeš znati dok ne probaš :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la davorin » Pet pro 29, 2017 5:51 pm

Elektronka 6BW6 ima u pentodnom spoju izobličenja ~1% kod izlazne snage od ~12W pa mislim da će u UL-spoju (UL-izvod na~25% namotaja od svakog polu-primara izlaznog trafa kao što navode da je optimalno za UL-spoj sa 6V6) izobličenja pasti najmanje za dvostruki iznos. To je vrlo značajno jer je time za krajnji cilj od ~0,1% izobličenja potrebna puno manja "porcija" negativne povratne veze. Uz korištenje pentodne pobude i "Shade" povratne veze (~6dB NPV) te veze katodnih kondenzatora izlaznih elektronki sa simetričnim namotajem na izlaznom trafu (dodatnih ~3dB NPV; ujedno i namotaj za zvučnik!) bi se izobličenja od ~0,15-0,2% dobila i bez globalne povratne veze.
Naći ću naknadno i radne krivulje izlaza i objaviti ih.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la tubeman » Pet pro 29, 2017 6:17 pm

Tek da malo uzburkamo učmalu vodu :)

Mislim da pišemo o posve istom :)
Ja sam se trudio napisati da mislim na posve iste uvjete.
U istim uvjetima su i rezultati praktički isti.
Bar tako kažu papiri.
Doduše, u cijeloj toj štoriji mislim da izobličenje i nije najvažniji faktor :)
Zar se kod EL84 ne može primijeniti klasični NPV ili Schade (Piše li se Shade ili Schade? To mi je uvijek bila enigma :))?

Bilo bi dobro napraviti i sučeliti takva dva pojačala pa onda vidjeti postoje li i kakve su razlike.
Prvo ih oplesti metrom, a onda ušima .....
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Preliminarna razmišljanja o pojačalima

PostPostao/la davorin » Pet pro 29, 2017 8:20 pm

Izvorno je 6BW6 napravljena kao elektronka za komercijalnu upotrebu sa NOVAL podnožjem bazirana na električnim izvornim podacima elektronke 6V6GT, odnosno njene usavršene američke NOVAL varijante 6973 namjenjene za HI-FI pojačala.
Za profesionalnu upotrebu (medicina, mjerni uređaji, sonari, radari, odašiljači itd) je napravljena SQ ("Special Quality") dugovječna varijanta CV2136, za vojnu je bila CV4043, a za avijaciju CV4045 koja je imala lemne žice umjesto baze za podnožje.
Od početka se tu radi o unaprijeđenoj varijanti elektronke (pozlaćene G1 i G2 smještene u "liniji", odnosno G2 je u "sjeni" G1) koja nema klasičnu treću rešetku G3 već ima ima pločaste usmjerivače ("beam power tube") pa je po strukturi harmonika u pojačalu bitno drugačija od pentode EL84.
Protufazna pojačala sa klasičnim pentodama u klasi AB1 imaju gotovo potpuno potisnute parne harmonike, a naglašeni ostaju neparni (naročito treći i ponešto peti) koji na kraju i odrede ukupan faktor harmonijskih izobličenja.
Protufazna pojačala u klasi AB1 sa "beam" elektronkama imaju također potisnute sve parne harmonike, ali i djelomično potiskivanje trećeg harmonika (osobina konstrukcije elektronke) pa ukupna harmonijska izobličenja odrede peti harmonik i ostaci trećeg i parnih harmonika. Rezultat su niža harmonijska izobličenja protufaznih AB1 pojačala sa "Beam"-elektronkama od onih sa klasičnim pentodama uz jednake radne uvjete (i energetsku potrošnju).
Rezultat je suprotan kod protufaznih pojačala u klasi AB2 (sa strujom prve ređetke G1) gdje su izobličenja pojačala sa "Beam"-elektronkama veća od onih sa klasičnim pentodama. Razlog je generiranje neugodnog sedmog harmonika koji se u puno većoj mjeri javlja kod klase AB2 sa "Beam"-elektronkama dok kod klasičnih pentoda i dalje prevladava treći i djelimično peti harmonik.
Za kvalitetnu usporedbu "Beam"-pentode i klasične pentode i harmonijske strukture izobličenja bi trebalo uzeti 6GK6 ("Beam"-pentoda) i EL84 (;klasična pentoda; 6BQ5) koje imaju potpuno jednake električne podatke.
Elektronka 6BW6 se od EL84 razlikuje po prilično parametara (za početak: strmina, unutrašnji otpor, pojačanje, kapaciteti itd.) pa i nisu za usporedbu u potpuno jednakim pojačalima.
Ne sumnjam da bi se sa EL84 moglo napraviti jednako dobro (možda i bolje?) pojačalo kao i sa 6BW6, ali razlog korištenja 6BW6 nije samo radoznalost već i cijena.
Dobar izmjeren kvartet (da ne pričam o oktetu!) NOS elektronki EL84 od poznatog i renomiranog proizvođača (Phillips, Siemens, Valvo itd.) doseže jako visoke sume pa se tako kvartet niti ne može naći u prodaji, a za kupnju po 2 para treba dati više od ~100 Eura. Puno više treba izdvojiti za kvartet od firmi Mullard, Telefunken ili GEC (britanski).
Relativno nepoznata 6BW6 (odnosno njena "SQ"-"LongLife" varijanta CV4043) se može nabaviti po cijeni od 5 funti/komad što je višestruko niža cijena od one za EL84.
Čak su novo proizvedene elektronke EL84 skuplje od te cijene, a o kvaliteti i trajnosti tih ne bih posebno govorio.
https://www.ebay.co.uk/itm/6BW6-CV4043- ... 1438.l2649
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju