Circlotron za svaki dan

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la Master of disaster » Sri tra 03, 2013 6:56 am

harkonen napisao:Mada, do večeri ću tvrditi drugačije. Ziher. :lol:


Pa tome i služe stimulansi. Da se čovjek razvija. I teži boljem, i većem.....se vidi da sam već popio kavu jelda? :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la tom_hifi » Sri tra 03, 2013 8:16 am

Ja ju još pijem :lol: :ugeek:

Nakon GM-70, idem ja na nešto slabije, slabije, slabije .. ajd, neću reći četvrti put :whistle:

Jako me interesira i ova topologija, makar, nisam to još uopće ništa studirao, pa osim one gore zuzijeve ilustracije, o circlotronu znam skoro pa ništa :D
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la zuzi » Sri tra 03, 2013 8:41 am

Pogledajte na Circlotron History Page, izdvajam samo shemu Tapio Koykke, prvi puta objavljenu u njemačkom časopisu Funktechnics 7/53.
koykka.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la davorin » Sri tra 03, 2013 12:59 pm

Stiže i šema mrežnog dijela s ispravljačima:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Cyclotron za svaki dan

PostPostao/la davorin » Sri tra 03, 2013 2:27 pm

harkonen napisao:Ajde, ajde, pa ja sam samo pionir ...

Ma daj, pionir si samo u starčkom domu! :laughing-rolling:
Kako sam stariji, možda sam napravio koje pojačalo više, ali nije sve u kvantitetu!
Evo na primjer: još nisam motao transformatore sa srebrom, a ti jesi! :clap:
Imao sam neke ideje u vezi s tim, ali nisam našao AgLak žicu! (još ju tražim?!)
Ideja je bila slijedeća: namotati sekundare bifilarno s jednom Cu i jednom Ag žicom i napraviti odvojene izlaze.
Izlaz sa Cu žicom odvesti na zvučnike za niske frekvencije, a izlaz sa Ag žicom odvesti na zvučnike za visoke frekvencije.
Ukoliko bi se zgodno isplanirao izlazni transformator, Ag žice ne bi trebalo pretjerano puno niti za klasični SE-CLASS-A-TRIODE izlaz.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la harkonen » Sri tra 03, 2013 2:54 pm

Ag lak je skupa, preskupa i ja sam uspio nagovoriti jednog korisnika koji radi remont
radara da mi ustupi neke reslove koji su mi bili (zbog malog broja zavoja na autotrafou) taman.
No postoje i tanki bužiri koji su mi opcija ako krene navala. :-)
Opus Diy
Avatar korisnika
harkonen
 
Postovi: 423
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:41 pm

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la tom_hifi » Sri tra 03, 2013 5:15 pm

harkonen napisao:No postoje i tanki bužiri koji su mi opcija ako krene navala. :-)


Razmisli o teflonu :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la davorin » Sri tra 03, 2013 5:32 pm

Ideja i nije baš praktična: recimo da za jedan zavoj treba oko 12cm žice (manji trafo!), a za sekundar od 8 Ohma 100 zavoja (prosječno), znači da za ukupan sekundar treba oko 12m žice uvući u bužir. Termo bužir se nakon toga da termalno stisnuti, ali ostale vrste bužira moraju biti znatno šire od promjera žice. Recimo da je taj posao, nakon mukotrpnog provlačenja (a zapravo i ne znam kako to napraviti?) žice u bužir (ili više komada kraćih bužira), završen. Ima li itko ideju kako to onda bifilarno namotati s čistom lak žicom (lakši dio posla) ili sa drugom žicom u bužiru(teži, odnosno nemogući dio posla)?! Da li je itko probao motati trafo s bifilarnim namotima? Moram reći, iz vlastitog iskustva da takav posao smatran neizvodivim, barem sa motalicama kakve imaju majstori za trafoe (imam doma istu takvu!).
Možda bi bilo bolje namotavati golu neizoliranu srebrenu žicu bifilarno s bakrenom lak žicom (striktno paziti da niti jedan zavoj ne "preskoči"!), pa nakon svakog namotanog reda lakirati namotaj i čekati da se osuši prije namotavanja slijedećeg reda.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la Dean » Sri tra 03, 2013 5:49 pm

davorin napisao:...Možda bi bilo bolje namotavati golu neizoliranu srebrenu žicu bifilarno s bakrenom lak žicom (striktno paziti da niti jedan zavoj ne "preskoči"!), pa nakon svakog namotanog reda lakirati namotaj i čekati da se osuši prije namotavanja slijedećeg reda.

Mislim da bi to bilo najbolje..
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Circlotron za svaki dan

PostPostao/la pamook » Sri tra 03, 2013 6:51 pm

Svojevremeno sam kupio knjigu "Supercables cookbook" od Allena Wrighta, i tamo je preporuka bila neizoliranu zicu prvo provuci kroz tekuci urethan (sprej) radi prve izolacije (kasnije je islo umotavanje u teflon traku i slicno)...

http://www.kronos.hr/spray-urethan-200ml-p-2909.html

mozda nesto takvo probati :think:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6280
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju