FM odašiljač

FM odašiljač

PostPostao/la DrFireBottle » Ned lis 28, 2018 4:04 pm

Pozdrav svima,
Kako su me u srednjoj školi profesori potaknuli još veći interes za radioamaterstvo, tako sam se odlučio napraviti svoj prvi pošteni odašiljač sa pravom antenom.
Iako sam već složio jedno 3 odašiljača (2 ebay kita jedan od 7W a drugi od 15W i jedan po mojem dizajnu koj ima oko 0.5W) i to mi je dojadilo prvenstveno zato jer nisam imao pravu antenu i to je radilo u krugu od 40m i to je to, to mi je bila glavna prepreka osim mog neznanja :D a nekakva sadašnja očekivanja bi bila odašiljač od 50W (i ako netko može podariti ili prodati antenu) i nekakav priručnik uz to da se obrazujem dok radim. Jasno mi je da je shema pun internet ali ja neznam što odabrati i kako to napraviti, taj odašiljač bi mi bio projekt za nekakvu blisku budućnost za nekih 2 ili 3 mjeseca, ali htio sam ovo sada napisati da mi do tad ideja ne ispari i da imam inspiraciju.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: FM odašiljač

PostPostao/la tubeman » Ned lis 28, 2018 4:52 pm

Predlažem, onako iskreno, da ostaneš ispod vata (zakon je još puno rigorozniji) i samo s improviziranom antenom te smanjiš "domet" u granice svog dvorišta ili stana.
Sve ostalo se smatra "gusarstvom" i podliježe neugodnostima i kaznama.
Naravno, može se "gusariti" tako dugo dok te netko ne prijavi ili te pronađu, a onda može biti problema.
Antena za FM opseg nije komplicirana ali je jako ovisna o frekvenciji emitiranja. Kod većih snaga (a pedesetak vata je već dosta velika snaga) možeš vrlo lako spaliti izlaz zbog povećanog odnosa stojnih valova (SWR) ako antena nije savršeno prilagođena.
Osim toga, 50W na tim frekvencijama i nije baš jednostavno (čitaj jeftino) postići, bilo s transzistorima, ili još gore s cijevima.

Ovo što pokušavaš nema blage veze s radioamaterizmom duboko spada u ilegalu.
Za bavljenje radioamaterizmom bi bilo najbolje posjetiti neki od radio-kubova u gradu gdje će te uputiti što i kako napraviti da bi se bavio radioamaterizmom u obliku koji ti najviše odgovara.
Aktivnosti koje dozvoljavaju bilo kakvo emitiranje traže odgovarajući tečaj i u iole ozbiljnijem obliku odgovarajuću dozvolu.
Bilo koja mogućnost emitiranja ograničena je na odgovarajuće RADIOAMATERSKE opsege i ni u kojem obliku ne dozvoljava emitiranje glazbe i sl pogotovo u komercijalnom FM opsegu.

Dakle, biti član radiokluba ne znači automatski "amnestiju" od neovlaštenog emitiranja, pogotovo komercijalnih sadržaja (glazba npr).
Za to bi osim kazne s ministarstva mogla doći i prijava iz agencija (ZAMP, HUZIP) koje štite (i kod nas bezobrazno skupo naplaćuju) tzv. autorska prava izvođača i autora glazbe.

Eto, nije da ne znaš :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: FM odašiljač

PostPostao/la DrFireBottle » Ned lis 28, 2018 5:22 pm

Vrlo mi je jasno što hoćete reći i drago mi je da brinete i da ste me upozorili, čak sam i upoznat sa zakonima i znam da je ilegalno ali ja to ne radim u Zagrebu (znam da se zakoni odnose na cijelu HR :D ) nego se tim bavim u jednom zabačenom selu jedno 20km od Jastrebarskog gdje imam neku rodbiinu i ogroman prostor (polje, kotlinu) gdje nema baš puno kuća a još manje prolaznika pa upalim odašiljač, sjednem se na bicikl sa tranzistorom na bateriju i gledam koliko daleko ti odašiljači odašiljaju, pa je to kao nekakva zabava za pod praznicima kada sam tamo. I dalje se želim time baviti ali sam sve više i više svjestan da je to ilegala, a ja to želim raditi iz znanstvene perspektive a ne ilegalne. Mislim, ako nemate povjerenja, ja bi taj odašiljač volio napraviti i onda ga prodat nekome ili dati nekome od vas na forumu da dalje to poboljša ili radi neke korisne upotrebe ako bi to bilo moguće, ali sigurno nebi bilo za nikakvu piratsku upotrebu iako sam to već par puta upalio i testirao radi sviranja, ja to čisto radim iz svoje zabave i eksperimentacije a ne da bih naudio nekome... ali znam da me zakon takvog ne gleda i da se ja osjećam time limitirano koliko god ova država bila "slobodna" ali ja tu ništa ne mogu i da ovaj forum nije mjesto za politiku, ali ipak s druge strane smatram da je na neki način to uredu da su zabranili (jer gdje bi došli da svatko može imati svoju stanicu i ometati FM prostor) ali mi to nikako ne pomaže.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: FM odašiljač

PostPostao/la yoke » Ned lis 28, 2018 6:26 pm

Ja da imama shemu bi ju okacio...
Nemam nista protiv radio piratstva :lol:
To nam je najmanji problem u rh :mrgreen:
Nek muzike u eteru :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: FM odašiljač

PostPostao/la Edison » Ned lis 28, 2018 7:58 pm

Mozda ti ne bi bilo lose jos nekoliko puta procitati tubemanov post.

"Znanstvena perspektiva" te ne opravdava pred zakonom. 50W je vec velika snaga, i pravit ces legalnim stanicama smetnje pa ce te brzo pronaci. A sto se znanstvene perspektive tice, sve o tome mozes saznati u knjigama, prirucnicima... samo se treba malo potruditi, traziti, citati i saznati ces skoro sve sto te zanima, bez da pravis piratsku stanicu. A tako ti je i jeftinije, neces potrositi na dijelove za odasilajac, antenu, struju i kaznu kad te pronadju. A odasiljac ces tesko prodati ili ustupiti nekome, obicno policija takve uratke izlaze na improviziranim izlozbama kad su dani otvorenih vrata "sigurnosti i povjerenja"... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: FM odašiljač

PostPostao/la DrFireBottle » Ned lis 28, 2018 10:07 pm

yoke napisao:Ja da imama shemu bi ju okacio...
Nemam nista protiv radio piratstva :lol:
To nam je najmanji problem u rh :mrgreen:
Nek muzike u eteru :mrgreen:


Ja isto nemam ali gospoda u odelima ima, i iskreno da netko moju glazbu bez prava okaći na piratsku radio stanicu ja bi bio čak i sretan, nemora mi ni platit to je free promo :D .
Muzike normalne u eteru isto fali... antena zg vrti jednate isto.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: FM odašiljač

PostPostao/la yoke » Ned lis 28, 2018 10:22 pm

Pred dvadestak+ godina sam radio na tako jednoj piratskoj radio "postaji"
Bili slusani
Imali i sponzore
Bila drugacija vremena
(Kad bi dosli plavci, dobili bi saku elektronike iz pokvarenog radija ili slicno)

Inace zadnjih 3,4godine nisam nista slusao preko FM, samo strimanje
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: FM odašiljač

PostPostao/la DrFireBottle » Pon lis 29, 2018 8:42 am

Edison napisao:Mozda ti ne bi bilo lose jos nekoliko puta procitati tubemanov post.

"Znanstvena perspektiva" te ne opravdava pred zakonom. 50W je vec velika snaga, i pravit ces legalnim stanicama smetnje pa ce te brzo pronaci. A sto se znanstvene perspektive tice, sve o tome mozes saznati u knjigama, prirucnicima... samo se treba malo potruditi, traziti, citati i saznati ces skoro sve sto te zanima, bez da pravis piratsku stanicu. A tako ti je i jeftinije, neces potrositi na dijelove za odasilajac, antenu, struju i kaznu kad te pronadju. A odasiljac ces tesko prodati ili ustupiti nekome, obicno policija takve uratke izlaze na improviziranim izlozbama kad su dani otvorenih vrata "sigurnosti i povjerenja"... ;)


Zanimljivo, ali kad bolje razmislim nema potrebe za FM odašiljačima osim kod kritičnih situacija kao npr. Gunje kad su poplavile radioamateri su spasili komunikacije... To sve više i više izgleda kao zamrli zanat. Mislim definitivno sam odustao od 50W ali bih volio eksperimentirati sa AM odašiljanjem ako bi to bilo u redu (znam da zakon isto brani...) ali nikad nisam radio ništa AM i volio bih pokušati nekakav projekt kao npr. cijevni AM odašiljač ili nešto cijevno, a prvenstveno sam ciljao da i taj FM bude cijevan samo nisam napisao ali ionako iovako ga neću napraviti.
Jučer navečer sam zgrabio tehničku enciklopediju i upijao sam koliko sam mogao o odašiljačima, i izgleda da je urodilo plodom, napravio sam malca od 1W vrlo lijepo je odašiljao u krugu od 20m i mislim da mi je to bilo dosta za eksperimentacju.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: FM odašiljač

PostPostao/la Master of disaster » Pon lis 29, 2018 9:49 am

Današnji svijet je preuređen. Čim otvoriš oči ujutro si u nekakvom prekršaju. Doduše kad je upitanju radio emitiranje tu regulacija postoji sa razlogom. Međutim vrlo je malo mladih ljudi kojima bi ovako nešto uopće palo na pamet a kamoli da pokušaju tako nešto napraviti, i to da još radi. Imaš moju podršku (doduše sa njom možeš obrisati stražnjicu, ali eto imaš ju :lol: )
U svakom slučaju kada radiš odašiljač, bilo AM ili FM jači od parsto milivata, mora ti biti jasno da radiš nešto što ćeš upaliti na kratko da potvrdiš uspješnost uređaja, te potom više nećeš koristiti. To nećeš koristiti je ključna riječ. Napravi ti i 50W (sretno s tim :mrgreen: ) ali osim stečenog znanja i iskustva imaš izložbeni komad. Sve drugo je stavljanje sebe samog ( ai roditelje) u probleme.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: FM odašiljač

PostPostao/la Zmajz » Pon lis 29, 2018 10:02 am

Pitanje (obzirom na to da o tome nemam pojma): Na kojem području rade primopredajnici za upravljanje radio upravljanim modelima (aviončići, autići i brodići)?
Tu te izgleda nitko ništa ne pita kad kupuješ neku takvu igračku, ima domete zasigurno parsto metara a moguće bi se dalo modulirati signal za prijenos audia?!
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Sljedeće

Vrati se na: VF i slični uređaji

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost