EL HIACINTO

EL HIACINTO

PostPostao/la tubeman » Sub tra 06, 2013 7:26 pm

Uređaj (i tema) koji baš ne spadaju ovamo, ali ga nisam uspio bolje klasificirati :)

Radi se o pojačalu od nekih pedesetak vata koje sam napravio negdje krajem osamdesetih ili početkom devedesetih, a koristili smo ga u radio-klubu za pojačavanje signala predajnika na 70 cm (432 MHz) bandu.
Tada je to bila prilično "napredna" stvar, jer su uređaji s više od 10W bili rijetkost, a kupovna pojačala izuzetno skupa.
Zato sam odlučio uložiti nešto vremena i truda u samogradnju.
Sve skupa je napravljeno iz furde (što se dobro vidi ;) ) uz pomoć rezbarske pilice, ručne bušilice i velikih škara.
Jedino je cijev (2C39BA) bila nova, nabavljena iz vojnih izvora :)
Podnožje sam napravio sam, Iskrina kutija je valjda deset puta do tada mijenjala namjenu.
Trafo je jako predimenzioniran, ali jedini koji je zadovoljavao, instrumenti iz "radiocentra" (nekakvi VU metri) itd.itd.
Na kraju je sve to, uz nekoliko "tweakova" radilo vrlo dobro i stabilno (i radi još uvijek).
Uz pomoć tog pojačalca ostvarili smo puno lijepih rezultata.
Kako to obično bude, nikada ti nije dosta (snage), pa sam ubrzo napravio novo pojačalo (za to vrijeme poprilično jako - cca 500 prilično rasnih vata kojemu je ovo služilo tek kao driver (što se sa slika može i zaključiti :)
U toj kombinaciji smo devedesetih ostvarili rezultat koji i danas nije dostignut.
Naravno, nije sve u pojačalima, jer "boj ne bije svijetlo oružje....." :)

par slika:

Slika

Slika

Ovaj veći dio je ispravljač s potrebnim naponima, SWR metrom i svom tada potrebnom elektronikom.
Bilo je tu predviđeno još ponešto (onaj neiskorišteni relej), ali to tako bude kada nešto pustiš u pogon prije nego napraviš sve što si planirao.
Uglavnom, nikada ne dovršiš :)
Ne sjećam se točno koliki je anodni napon, ali nije baš nešto nizak.
Kada se pojačalo dobro podrajva, može se istjerati oko 100W.
Sama "glava"je napravljena od debelog teško posrebrenog bakrenog lima (2.5 mm) i povezana s ispravljačem preko ventilatora (slični se koriste u PC-ima, ali ovaj je nešto boji jer je metalan i ima bolje lagere.
Tako je osiguran jako dobar protok zraka koji u jednom prolazu sve to dobro hladi i to praktički bešumno.

Slika

Ime (El Hiacinto , što god da to značilo :) ) je dobio kasnije, kada je postao driver većem pojačalu koje je dobilo ime El Ninjo.
Bilo je tu još dosta imenovanih i neimenovanih velikih i malih "snagatora" :)
Među inima, bio je tu MONSTER (SW - 2 x QB5/1750 - cca 2 KW), pa MONSTER ll sa četiri komada istih (SW cca 3,5 KW), PIVIO (SW - 3CX3000F cca 5KW), pa još jedan takav, pa PEDRO (2 x 2C39BA - 1296MHz cca 130W) pa ŠPRICKANTA s QQE06/40 (2m cca 80-100W - više primjaraka) pa .....
.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: EL HIACINTO

PostPostao/la davorin » Ned tra 07, 2013 10:28 pm

Nije li 2C39BA na 432MHz mogla dati i više od 100W outputa?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL HIACINTO

PostPostao/la tubeman » Pon tra 08, 2013 7:16 am

Da, može.
Budući da sam je zbog jednostavnosti i stabilnosti spojio u GG, nikada nije bilo dosta snage za potjerati je do kraja :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: EL HIACINTO

PostPostao/la davorin » Pon tra 08, 2013 8:09 am

tubeman napisao:...ŠPRICKANTA s QQE06/40 (2m cca 80-100W - više primjaraka) pa .....
.

Sa QQE06/40 sam i ja napravio jednu seriju "LINEAR-C" pojačala sa "KLAMP"-elektronkom (obično PL84 i još 2 PY81 za ispravljanje VF-signala i dobijanja pobudnog napona za "klampericu"; grijanja u seriju:40V/0,3A!) uz nevjerojatni maksimalni INPUT: 250W !
Koliko je toga stvarno izlazilo vani nisam onda imao s čime izmjeriti, ali elektronke (QQE06/40-PHILIPS) su se dobro držale i inije ih trebalo prečesto mijenjati.
Puna pobuda se mogla istvariti s "Yaesu FT-225RD"(moj uređaj), dok "Yaesu FT-215"(klubski) nije mogao "izgurati" više od 100W!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL HIACINTO

PostPostao/la tubeman » Pon tra 08, 2013 8:26 am

Tih clampova se dosta napravilo sedamdesetih i osamdesetih jer su dosta dobro radili.
Može QQE06/40 bez problema izgurati 200 i više W (PEP).
Ja nisam dao drajvati više od 200mA jer do cijevi nije bilo lako doći, a razlika u signalu nije bila velika.
Što veći drive i snaga, to je više smetalo (špricalo) drugima pa je zato pojačalo i dobilo ime "šprickanta" :)
U stvari, ne sjećam se da je koja uopće krepala ili oslabila :)

Jedno pojačalo još imam doma. Mislim da sam slike već negdje postavio.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: EL HIACINTO

PostPostao/la davorin » Pon tra 08, 2013 8:52 am

tubeman napisao:Tih clampova se dosta napravilo sedamdesetih i osamdesetih jer su dosta dobro radili.
Može QQE06/40 bez problema izgurati 200 i više W (PEP).
Ja nisam dao drajvati više od 200mA jer do cijevi nije bilo lako doći, a razlika u signalu nije bila velika.
Što veći drive i snaga, to je više smetalo (špricalo) drugima pa je zato pojačalo i dobilo ime "šprickanta" :)
U stvari, ne sjećam se da je koja uopće krepala ili oslabila :)

Jedno pojačalo još imam doma. Mislim da sam slike već negdje postavio.

U to doba baš i nije vladala "gužva" na bandu, pa se nadam da "vrlo široko" dolaženje u prijemniku nije smetalo za većinu! :lol:
Naš klub nije imao konkurenciju u bližoj okolici s obzirom da smo na CONTEST-ima radili s >1000m nadmorske visine (Dinara, Promina, Dalm.Plješivica i Orlovica, sve planine smještene oko Knina).
Mislim da sam napravio 8 komada sa "KLAMP" elektronkama i 2 čista "linearca" sa Ua=800V relativno manje snage (~150WPEP).
Tražim neki gotovi uređaj (koji ne radi, može i samogradnja) za KV, sa 4 TV-SWEEP TUBES u izlazu?
Otkupio bih ga (umjerena cijena!) ili zamjenio za nešto što imam.
Zanaš li ikoga tko bi to imao?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska


Vrati se na: VF i slični uređaji

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju