DIGI-100

ON topic

DIGI-100

PostPostao/la davorin » Uto lip 24, 2014 6:57 am

Za potrebe eksperimentiranja sa jakim odašiljačkim elektronkama u izlaznim supnjevima audio pojačala pojavila mi se potreba za niskoimpedantnom pobudom koja može dati i jači neizobličeni signal. Zbog niske cijene KIT-kompleta (eBay), jednostavnosti izvedbe i vrlo dobrih tonskih karakteristika, odlučio sam se za stereo integrirac sa TDA8920B. Zapravo se radi o varijanti TDA8920BTH (stereo pojačalu u D-klasi sa zaštitom od pregrijavanja i kratkog spoja; izvedba u SOT566 kućištu) firme PHILIPS koja može na izlaznoj impedanciji od 8 Ohma dati vrlo respektabilnih 2x35W izlazne snage, a na nižim impedancijama i puno više (2x85W na minimalnoj impedanciji od 2x3 Ohma) sa vrlo niskim izobličenjima.
Zalemio sam pločicu (od poslanog KIT-kompleta nisam iskoristio samo filterske kondenzatore 2x4700uF/35V koji su bili od meni potpuno nepoznatog proizvođača; ostale poslane komponente kao i sama tiskana pločica su vrlo dobre kvalitete), spojio napajanje od 2x20V i iznenadio se koliko pojačalo radi stabilno i bez ikakvih dodatnih šumova, brujanja, kvrckanja i prelaznih pojava čak i na stolu bez ikakvog kućišta!
Zvuk je bio vrlo pristojan, a izlazna snaga dovoljna i za vrlo "lijene" i "gluhe" zvučnike, pa sam odlučio da ga ugradim u kutiju koja će mi ujedno dati i zaštitu od dodira prilikom korištenja. Kupio sam gotovu metalnu kutiju u ELMATIS-u (model T-74 dimenzija 100x180x260mm po cijeni od 110 kuna) i s minimalnim radom na obradi metala ugradio gotovo pojačalo i trafo u nju.
Uz pomoć pobudnog transformatora (zapravo različitih izlaznih tramsformatora za uobičajena protufazna pojačala sa poznatim elektronkama) inverzno spojenog (nisko-Ohmski namotaj spojen na izlaz) mogu dobiti različite pobudne napone sa vrlo niskom impedancijom izvora i izobličenjima koji mogu poslužiti i za eksperimente sa dovođenjem pobudnog signala na drugu rešetku, pa čak i na katode izlaznih elektronki.
Naknadnom ugradnjom relea za zaštitu zvučnika bi se u budućnosti, po završetku eksperimentiranja, moglo dobiti upotrebljivo pojačalo za pogon subwoofera (spojeno u most može dati skoro 200W izlazne snage na impedanciji od 6 Ohma!) koje se gotovo uopće ne grije.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DIGI-100

PostPostao/la flega » Čet vel 18, 2016 3:45 pm

davorin napisao:Naknadnom ugradnjom relea za zaštitu zvučnika bi se u budućnosti, po završetku eksperimentiranja, moglo dobiti upotrebljivo pojačalo za pogon subwoofera (spojeno u most može dati skoro 200W izlazne snage na impedanciji od 6 Ohma!) koje se gotovo uopće ne grije.


kako se spaja takvo pojačalo u most ili paralelno?
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: DIGI-100

PostPostao/la davorin » Čet vel 18, 2016 4:14 pm

U mostnom spoju radi, a paralelni rad nisam probao, iako ne vidim niti jedan razlog da ne radi dobro i u takvom spoju.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DIGI-100

PostPostao/la flega » Čet vel 18, 2016 5:23 pm

Spojio si onako kako je opisano u datasheetu ili nekako drugačije?
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: DIGI-100

PostPostao/la davorin » Čet vel 18, 2016 5:52 pm

flega napisao:Spojio si onako kako je opisano u datasheetu ili nekako drugačije?

Spojeno je po preporuci PHILIPS-a, odnosno imam stereo modul sa mostnim spojem završen, ali ga nisam stigao ugraditi u kutiju. Pločice KIT-kompleta su napravljene dobro, kao i većina komponenti (sa par izuzetaka). Postoji i KIT-komplet sa spojem u most, potenciometarski podesivom skretnicom za subwoofwer (~50-150Hz) i potenciometrom za glasnoću na istoj pločici.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DIGI-100

PostPostao/la flega » Pet vel 19, 2016 12:25 am

davorin napisao:
flega napisao:Spojio si onako kako je opisano u datasheetu ili nekako drugačije?

Spojeno je po preporuci PHILIPS-a, odnosno imam stereo modul sa mostnim spojem završen, ali ga nisam stigao ugraditi u kutiju. Pločice KIT-kompleta su napravljene dobro, kao i većina komponenti (sa par izuzetaka). Postoji i KIT-komplet sa spojem u most, potenciometarski podesivom skretnicom za subwoofwer (~50-150Hz) i potenciometrom za glasnoću na istoj pločici.


vidim da je na ovom forumu konspiracija glavni faktor :)
Osim što nisi poslao neki link gdje si kupio i koji kit, vidim da je problem napisati ili poslati link što si napravio da to pojačalo radi u mostu (šema ili skica barem).
Ono što mene zanima je da li se taj toroid grije a ako se ne grije gdje si ga kupio ili kako si ga namotao. Hvala i ako može neki opširniji odgovor, po mogućnosti s nekim primjerom, skicom ili linkom na neku stranicu gdje je sve objašnjeno. hvala,
uprava
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: DIGI-100

PostPostao/la davorin » Pet vel 19, 2016 7:51 am

flega napisao:...vidim da je na ovom forumu konspiracija glavni faktor :)
Osim što nisi poslao neki link gdje si kupio i koji kit, vidim da je problem napisati ili poslati link što si napravio da to pojačalo radi u mostu (šema ili skica barem).
Ono što mene zanima je da li se taj toroid grije a ako se ne grije gdje si ga kupio ili kako si ga namotao. Hvala i ako može neki opširniji odgovor, po mogućnosti s nekim primjerom, skicom ili linkom na neku stranicu gdje je sve objašnjeno. hvala,
uprava


Nema tu nikakve tajnosti!?
KIT-kompleti su kupljeni prije ~2-3 godine na eBay-u i stvarno više nemam traga od koga!
Toroid sam kupio ~1997-98 na nekoj rasporodaji u Njemačkoj, a ima ~120VA i 2x20V(bez opterećenja), a u ovom pojačalu se uopće ne grije. Naknadno mi je trebao za neki drugi projekt, pa je zamijenjen sa jednim EI-transformatorom sa jednakim podacima (također se više ne sjećam gdje je kupljen sredinom '80-ih godina prošlog stoljeća!) koji se također ne grije.
Već sam rekao da imam i drugu pločicu na kojoj su pojačala već spojena u most, tako da nisam ništa sam radio po tom pitanju, ali nije komplicirano spojiti po uputama sa tvorničkog "datasheet"-a (stranica 11).

Ono što mi se ne sviđa je ton obraćanja i prozivanje da sakrivam podatke, što nije istina jer se to može vrlo lako vidjeti iz tekstova kroz projekte koje sam do sada objavio!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: DIGI-100

PostPostao/la Edison » Pet vel 19, 2016 9:30 am

flega napisao:vidim da je na ovom forumu konspiracija glavni faktor :)

...

hvala,
uprava


Kad smo vec kod konspiracije, reci nam, flega, koliko godina ti imas? Kod mene u profilu pise konspirativno 57, kod davorina 60, a kod tebe nema podatka...
Nije da me puno zanima, nego tek onako, da stvorim sliku otprilike s kojom upravom razgovaram. A e.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: DIGI-100

PostPostao/la flega » Pon vel 22, 2016 4:46 pm

davorin napisao:
Ono što mi se ne sviđa je ton obraćanja i prozivanje da sakrivam podatke, što nije istina jer se to može vrlo lako vidjeti iz tekstova kroz projekte koje sam do sada objavio!


Nisam bio par dana na ovom forumu a izgleda da je došlo do neshvaćanja s obje strane. S moje se ispričavam ako sam povrijedio nečija osjetila. Izgleda da je smajli na kraju rečenice bio premali.
Nisam shvatio da imaš drugo pojačalo nego sam mislio da imaš neku pločicu na koju spojiš pojačalo sa slike i imaš mosni spoj. Pa me zanimalo da li je to napravljeno po datasheetu ili po nekoj drugoj shemi.
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci


Vrati se na: Kompletni projekti

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju