Aktivna elektronska skretnica

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Pet ožu 08, 2024 3:14 pm

vifaton napisao:Treba li za ovaj mikrofon zvučna kartica ili se on direktno uključuje u laptop?


Ovaj je kalibrirani mikrofon ali nije pogodan za sva mjerenja zato sto USB ima kasnjenje , windows ga ima pod kontrolom , imam DSP UMIK1 i ne kazem da nije upotrebljiv ali poslije sam kupio obicni kalibrirani mikrofon(sonar works) i eksternu a ovaj skoro i ne koristim. UMIK-1 moze da koristi za mjerenje odziva zvucnika i prostora ali za projektovanje skretnica ima vrlo ogranicenu upotrebu. UMIK-1 je sa USB konekcijom.
Mjerni mikrofon je najjeftini koji sam mogao naci https://store.sonarworks.com/products/s ... microphone" target="_blank" target="_blank

Ja ti ne kazem sta da kupis a sta ne da me krivo ne shvatis ali prvo procitaj sta i kako se radi da bi ti bilo jasnije sta hoces sta ti treba i koje mogucnosti imas , kompromisi su u pitanju kao i kod izrade zvucnika. Mikrofon je sa XLR konekcijom.
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la beboni » Pet ožu 08, 2024 3:17 pm

Vifaton,koliko kvadrata ima slušaonica?
Tko rano poludi,život mu prođe u veselju.
Avatar korisnika
beboni
 
Postovi: 264
Pridružen: Pon stu 11, 2013 5:35 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Pet ožu 08, 2024 3:22 pm

Također što se tiče mjerenja, ne znam koliko je ono samo bitno, Kada je vlastiti sluh presudan u izboru zvuka koji nam se sviđa.
Džaba sva mjerenja ako se zvuk nekome ne sviđa, to je uzrok stalne potrage.
Koliko tu ima Nepoznanica i situacija!
Ako krenem samo od sebe, mogu reći da sam čuo mnogo najskupljih sistema, što po sajmovima, privatno, itd. A i sam sam promijenio dosta toga.
Sad će neko reć, kakvo slušanje po sajmovima! Ja mu odmah odgovaram Sve je jasno odmah čim se čuje, barem onome kome su daske složene, na način koji on želi.
Sve je isključivo subjektvan doživljaj!
Čisto sumnjam da je barem 1 posto ljudi vršilo mjerenja u svojim sobama. A i koliko vrijede mjerenja u gluhim sobama proizvođača, kada to završi na kraju u običnoj sobi (ja sam svoju "tretirao"), Gdje više taj štimung ne vrijedi, a već je svejedno i proizvođač dodao nešto subjektivnoga.
Sve u svemu Zaključio sam (samo zato što sam se oteo kontroli i moja investiranja su premašila moj standard. Dosta je!) Da sve ovo što sam kupovao do sada ništa nevalja, te da bih ako nastavim sa istim rješenjima, postao samo obična propalica. I da trebam dok je još malo sluha i vatre ostalo, Napraviti nešto sključivo po svom sluhu, pa taman i raštimano.
Ali da je onako kako se meni sviđa! I da je veliko i glasno.
Koliko je samo u ponudi kvalitetnih drajvera, mislim samo na one visoke osjetljivosti preko 95db, i nekome ovakvome neće biti problem upariti u trosistemcu vrhunske Profesionalne drajvere, pa da vidimo dali će iz velikih jedinica konačno doći do magije!
U male stvari ne vjerujem.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Pet ožu 08, 2024 3:41 pm

Dobro, po pitanju mjernog alata dajte još kakvih prijedloga, ako ima nešto u kompletu, da ne treba kupovati vanjsku zvučnu.

Jer ja planiram nabaviti aktivnu gotovu sktretnicu, i preko njenih potencimetara podešavat zvuk, prvo po sluhu, pa onda nešto mjeriti, eto takva spava bi bila potrebna za ovaj posao.

Ako se to izjalovi onda valja nabaviti dsp digitalnu skretnicu, pa i o tome možete nešto reći, kao što je već rečeno da bih se mogao sa običnom aktivnom skretnicom tipa DBX vratiti na početak neobavljena posla.
Ako netko već koristi neki dobar procesor (uglavnom su iz profesionalnog svijeta) sa skretnicom 3-way neka da konkretan prijedlog ili mišljenje.
Znači svakako želim Skretnicu u vidu vanjskog uređaja, a ne softversku!
A i ove ploče Hypex ne bih za sada, jer ovako je daleko bolji izbor pojačala.

Primjera radi, netko bi možda želio visokotonce direktno povezati sa lampašem, a ostale drajvere, D,AB, pojačalima.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Pet ožu 08, 2024 3:42 pm

Nisi odgovorio na Bebonijevo pitanje koliko je velika slusaonica, fizika sve diktira tako da za 18" treba odredjeni prostor da bi radio, tocnije da bi ga cuo , valovi imaju svoju duzinu , sto je veca jedinica moze da proizvede nizu frekvenciju i duzi val , da bi ga cuo treba prostor.
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Pet ožu 08, 2024 3:44 pm

Nije li ti mozda jeftinije za pocetak da iznajmis na nekoliko dana takvu opremu , isprobas i cujes.
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Edison » Pet ožu 08, 2024 4:11 pm

micro napisao:Nije li ti mozda jeftinije za pocetak da iznajmis na nekoliko dana takvu opremu , isprobas i cujes.


Mozda je, ali mozda i nije... Mjeriti treba znati, znaci treba prouciti upustva i vidjeti ogranicenja mjerne opreme, treba imati prakse. A najvaznije je znati interpretirati ono sto je izmjereno, i tu treba prakse... A svega toga nema kad posudis opremu na par dana.

No, neka covjek slozi to sto je zamislio i podesi "na uho". Ako je s time zadovoljan i moze zivjeti s takvim sistemom, sve u redu. Ali mislim da ce ga u konacnici "gristi" da li je to bas to, i moze li jos malo bolje? U tom slucaju neka pronadje nekog tko se bavi takvim mjerenjima i ima opremu pa nek mu taj to odradi...

Druga varijanta, i vise DIY-erska, je da nabavi neki jeftiniji kalibrirani mikrofon i nadje besplatni softver koji mu odgovara (vec je dosta toga predlozeno), nek pomalo slaze sistem, mjeri, stjece praksu i vodi projekt prema kraju. Dosta ce nauciti, a ima ovdje onih koji su voljni pomoci ako zapne...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5691
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Pet ožu 08, 2024 4:13 pm

Gdje da iznajmim takve sprave?
Soba ima 30 kvadrata.
Ja sam stari samotnjak i to je jedno dobro od takvoga stanja, nemam remetilačkih faktora u kući.
Nemojte mi samo reći da je jedinica od 18" inča prevelika!
Otkud to! Pa to je bas ako se traži bas jedinica, jer struka također kaže, ako će mo o struci i nauci, da bas jedinice počinju od 15".
Ja sam čuo i vidio svašta, ali da postoji preveliki bas to još nisam. Možda se moja fizika ne podudara sa onom od dilera skupe opreme, koji bi mi rado uvalili u sobu zvučnik sa basovima od 7". Nisam stručan ali nisam ni budala.
Vidimo da se pojavljuje još jedna perverzija u High end vodama, takozvani siks pek. I to dodaju najskupljim zvučnicima tipa fokalove utopije. U sobe kao što je moja.
Što također demantira tvrdnje o prevelikom basu, da ne govorim o tome da je i naučno dokazano da se u sobi ispravan bas odziv postiže raspoređivanjem više subvufera okolo.
Kuda ide ovaj svijet sa zvučnicima kao što je fokal utopija, a koji ne mogu reproducirati pravi bas, a toliko koštaju!

I još jedno,
Jeli netko prisustvovao u pakracu kada je teoharov izlagao onaj svoj aktivni sistem. Ogroman u maloj sobi, manjoj od 30 kvadrata, koliko se sjećam, sadržao je najmanje tri do pet 12" posebno odvojenih kao subwuferi skan spik drajvera. Ono je za mene najbolje.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la beboni » Pet ožu 08, 2024 4:37 pm

http://www.troelsgravesen.dk/Faital-3WC-15.htm

Netko iskusan i potkovan znanjem (kojeg nemaš), i alatom (kojeg nemaš),je možda već napravio on o što bi odgovaralo tvojim potrebama.
Život je kratak,uživaj u njemu.....osim ako nisi mazohist (kao većina forumaša ,uključujući i mene :D )
Tko rano poludi,život mu prođe u veselju.
Avatar korisnika
beboni
 
Postovi: 264
Pridružen: Pon stu 11, 2013 5:35 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Pet ožu 08, 2024 4:47 pm

vifaton napisao:Gdje da iznajmim takve sprave?
Soba ima 30 kvadrata.
Ja sam stari samotnjak i to je jedno dobro od takvoga stanja, nemam remetilačkih faktora u kući.
Nemojte mi samo reći da je jedinica od 18" inča prevelika!
Otkud to! Pa to je bas ako se traži bas jedinica, jer struka također kaže, ako će mo o struci i nauci, da bas jedinice počinju od 15".
Ja sam čuo i vidio svašta, ali da postoji preveliki bas to još nisam. Možda se moja fizika ne podudara sa onom od dilera skupe opreme, koji bi mi rado uvalili u sobu zvučnik sa basovima od 7". Nisam stručan ali nisam ni budala.
Vidimo da se pojavljuje još jedna perverzija u High end vodama, takozvani siks pek. I to dodaju najskupljim zvučnicima tipa fokalove utopije. U sobe kao što je moja.
Što također demantira tvrdnje o prevelikom basu, da ne govorim o tome da je i naučno dokazano da se u sobi ispravan bas odziv postiže raspoređivanjem više subvufera okolo.
Kuda ide ovaj svijet sa zvučnicima kao što je fokal utopija, a koji ne mogu reproducirati pravi bas, a toliko koštaju!

I još jedno,
Jeli netko prisustvovao u pakracu kada je teoharov izlagao onaj svoj aktivni sistem. Ogroman u maloj sobi, manjoj od 30 kvadrata, koliko se sjećam, sadržao je najmanje tri do pet 12" posebno odvojenih kao subwuferi skan spik drajvera. Ono je za mene najbolje.


Subvoferi su druga prica njih ne slusas usima , jako jako jako davno jos kao klinjo slusao ozvucenje u autu , tip je radio onda ozvucenja za diskoteke , poslije kratke seanse slusanja odlijepila se sofersajba sa auta a nas dvojica koji smo bili u autu smo povracali poslije toga , a i nije imalo nekog efekta za usi, ali zato ostali organi koji ne sluze za slusanje itekako , a inace ne povracam ni kad sam pijan :lol:
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron