Aktivna elektronska skretnica

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Pet ožu 08, 2024 5:39 pm

Mozda nesto kao ovaj profi koaksijalac https://faitalpro.com/en/products/Coaxi ... =351060010" target="_blank" target="_blank
samo 15" , ali je proizvodjac napravio vecinu posla , treba kutija i nesto materijala za skretnicu-
imas na response curve odziv oba i LF i titanijumskog HF
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Pet ožu 08, 2024 7:02 pm

Skinuo podatke za prethodni zvucnik sa loudspeaker database https://loudspeakerdatabase.com/Faital/15HX500_8%CE%A9
Hornresp sa tim podatcima kaze da treba bas refleks kutiju od 44litra , rezonantna frekvencija je poprilicno visoka 62Hz , ali za TL kutiju kaze 40 i nesto Hz ali nemoguce ga je strpati u tako malu kutiju :D
Recimo za faitalpro 15PR400 cesto spominjan na diyaudio a i oglasi postoje za isti, hornresp kaze da mu treba kutija oko 105litara , i za TL oko 150cm duzina kanala , proizvodjac isto navodi kutija oko 120litara, koji je takodje wofer .
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Pet ožu 08, 2024 7:06 pm

Sad sam pogledao cijenu za taj 15HX500, izgleda ce narudzba pricekati , komad nesto malo vise od 600E :mrgreen:
Watch on youtube.com
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la SasaKC83 » Pet ožu 08, 2024 7:56 pm

REW i VituixCAD

Jeftini

Skupi

Ovo je blago za edukaciju, normalno ne moraš baš te raditi...ali super pokazatelj kako se razvijaju stvari od ideje do gle svira u sobi...lik stoji na zemlji, ne fantazira, i nije pametniji od svemira...
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la SasaKC83 » Pet ožu 08, 2024 8:10 pm

Da sad idem popunjavati 30 kvm prostora za slusanje napravio bi 3 way prednje zvucnike sa aktivnim basovima i jos 4 subwoofera kao sto ovaj ima, od SB34NRXL jedinica....mid i visoki se uvijek mogu napravit pasivno pa se mozes igrat sa raznim audiofil pojacalima ako ne volis digitaliju...

Prednji zvucnici mogu biti sealed i ne moraju duboko svirati za laksi smjestaj u slusaonici, a subwooferi okolo po Geddes principu...pobuditi sto vise stojnih valova i onda sve stisati samo da brunda u pozadini i daje tezinu i dramu glazbi...

Ovakav nekakav bi bio 3 way, odnosno vec skoro je... :lol:

SB3way.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Sub ožu 09, 2024 8:17 am

micro napisao:Mozda nesto kao ovaj profi koaksijalac https://faitalpro.com/en/products/Coaxi ... =351060010" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
samo 15" , ali je proizvodjac napravio vecinu posla , treba kutija i nesto materijala za skretnicu-
imas na response curve odziv oba i LF i titanijumskog HF

Ovo mi je nešto poznato, da se mi već ne poznajemo, ja sam nedavno pokušao ostvariti suradnju po pitanju samogradnje zvučnika sa jednim čovjekom malo udaljenijim od mene, baš je bilo riječ o toj jedinici. Kad smo bili već dogovorili posao on se više neće ni da javi. I tako godinama pokušavam ista stvar, Pronašao sam jednoga ali on zahtjeva da mu vozim zvučnike dva puta u Zagerb, to sam već radio prije 15 g. sa Avalonima (audio epilog) i ne bih više na daleke pute. A na istoku je tajac, mrtvilo stručno-samograditeljsko.
Ovaj što mi je prije radio skretnice, me sad obmanjuje, čovjek je u svijetu konzumerističkog home audio high enda, ne vidi šumu od drveta. kada pričamo on ustvari ide šumom a ja drumom ili obratno... Toliko o suradnji sa nekim stručnijim od mene.
Zato ljudi nemojte kvariti temu pasivnim skretnicama, nego se bazirajete na aktivnu kao što piše u naslovu, jer ja imam namjeru da sam napravim zvučnike, u kojima će svaka jedinica biti povezana sa svojim pojačalom, to za početak može biti HT receiver 6 ch.

Navedena koaksijalna Faital jedinica me dosta opsjeda, jer se proizvođač pobrinuo za uparivanje visokotonca sa basmsrednjotoncom, a i najnoviji je model, pa je možda još bolja od prethodnih, Ima ih dosta u ponudi samoga proizvođača a i drugi u EU imaju dobru ponudu Koaksijalnih PA svih veličina.
E sad je jedino problem što to nije Tannoy pa da znam da dobro zvuči, jer nikad ništa slično sem Tannoya nisam čuo, to je glavni problem, kao to zvuči?
Inače kompetentni ljudi po forumima predlažu da je bolje ići na odvojene varijante, Horna-CD, bassrednjotonac 10-15", e to onda vodi u bespuća... šta s čime upariti i gdje nabaviti.
Ovaj spomenuti 15pr400 otpada, što kupiti njega kada mogu kupiti tri puta skuplji. Neću pravit pitu od govana, pa da opet tražim bolji drajver.
A i što bih išao sa 15", kada se zna da ne može duboko kao 18" ima dobrih i većih drajvera.
Konkretno meni bi i najjednostavnija opcija bila ovaj koaksijalac+18" bas u istoj kutiji...
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Sub ožu 09, 2024 9:19 am

SasaKC83 napisao:Da sad idem popunjavati 30 kvm prostora za slusanje napravio bi 3 way prednje zvucnike sa aktivnim basovima i jos 4 subwoofera kao sto ovaj ima, od SB34NRXL jedinica....mid i visoki se uvijek mogu napravit pasivno pa se mozes igrat sa raznim audiofil pojacalima ako ne volis digitaliju...

Prednji zvucnici mogu biti sealed i ne moraju duboko svirati za laksi smjestaj u slusaonici, a subwooferi okolo po Geddes principu...pobuditi sto vise stojnih valova i onda sve stisati samo da brunda u pozadini i daje tezinu i dramu glazbi...

Ovakav nekakav bi bio 3 way, odnosno vec skoro je... :lol:

SB3way.jpg

Ja priznajem da nisam pametan, jer to je vidljivo savakome čim se bavim ovim hobijem!
Samo iznosim svoj problem i pokušavam ne upasti u još veći, nastavljajući tražiti drugačiji ishod u okviru istih principa i rješenja.
Dosta sam imao rasipanja sredstava zadnjih 30g. kupujući razne uređaje, uglavnom nove. I ništa nisam dobio.
Sada pokušavam preći ponovo na svoju staru ljubav PA zvučnike.
Slušajući godinama ove home audio jedinice, koje i ti pokazuješ ovdje, uvjek sam doživljavao isti problem, da zvučnici čim se bolje pojačaju dolazi do raspada... Niska osjetljivost daje tih bas, gumeni meki ovjesi muljaju, visokotoci se ne čuju, ništa se ne čuje, sve je kompresovano zagušeno, koliko god se naprezao da čujem nešto, ništa... čak i sa meni najdražim takvim jedinicama SS. Jedne prilike na sajmu u Zg.u sobi Wilson audio Yvete, novi model, doduše to je mali zvučnik sa sa 10" basom (ss. jer oni ne znaju napaviti zvučnik), čovjek se prevario pa ga je malo bolje pojačao, to je počelo lupat iz kutija, bez veze... nije dovoljan samo zrak, dobar zvuk je i više od toga.
Sada mi se čini da bi radije pravio zvučnike sa dobrim profesionalnim jedinicama, sa kompresionim visokotocima, koji mogu svirati glasno i jasno.
Možda jedino ti SB berilijum vsokotonci mogu poslužiti u kombinacijama sa PA jedinicama kao što ovaj Graversen radi, zbog svoje glasnoće tj. osjetljivosti.
A i dobro zvuče.
A ove druge vrste jedinica (srednji, bas) niske osjetljivosti, kao na slikama, bi me sigurno vratile ponovo na početne položaje, jer čak je i meni jasno gledajući te grafikone, da su to tihe stvari. Ja želim glasan i dinamičan zvučnik, kad mi padne napamet da ozbiljno slušam muziku u sobi, jer mogu pojačat, nikome ne smetam, a u ostalim situacijama imam tranzistor pa slušam tiho.
Po pitanju interneta, mogu reći da sam pročitao sve što postoji (više puta),
ali uglavnom ništa konkretno ljudi razglabaju, o svojim nekim specifičnim problemima kao i ja ovdje, a da nema meni interesantoga gotovog rješenja nigdje, piše se na stotine stranica, neznaš ko sve, skreće se tema uglavno u razne obmane, jer uglavno se svagdje motaju ljudi koji se bave tim poslom za pare, takvima nije u interesu da netko dođe sam do rješenja.
Interesanto je i to koliko je svijet velik, i koliko ima raznovrsne ponude zvučničkih jedinica, a da se ljudi vrte oko samo par modela, da se ne isprobavaju novi modeli i rješenja. Kako je moguće da sa ovolikom ponudom i tehnologijama ljudi se i dalje zavitlavaju sa nedostupnim TAD i JBL jedinicama, kada vidim ponudu recimo samo jednoga, 18 Sound, obuzme me milina, tu mora biti dobrih stvari.
Tema je počela sa skretnicom a otišli smo na zvučnike...
Zato neka se nitko ne naljuti, jer znam da su moji stavovi iritantni, ovaj naš hobi nikako ne može bez lovaca u mutnom, dilera, onih koji pokušavaju na brzaka zaraditi velike pare, ali im baš i ne ide... Silom prilika, promijenio sam i mišljenje i uvjerenja o svemu ovome, tako da više nemam idola i uzora, nego samo svoj cilj.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Zmajz » Sub ožu 09, 2024 11:36 am

Ja, za razliku od koljega na forumu, mislim da si na dobrom putu. Dakle, odluči koju ćeš skretnicu uzeti (dbx, behringer itd.) a da pokriva tvoje zamisli, preporuka s moje strane da ima promjenjljive rezne frekvencije i individualno podešavanje volumena a onda biraj drajvere i pripadajuća pojačala. Kad sklepaš prvu varijantu i podesiš ju na uho e onda napravi neka mjereja da uradiš fina podešavanja jer zasigurno neke stvari ti možda i neće sjesti pa ćeš onda vidjeti, Mjerenja obavezno u sobi u kojoj će biti i onda fino podesiti. Niti jedna software simulacija ne daje konačno riješenje već samo smjernice.
I još nešto, veličina basa samo određuje količinu basa (volumen) a ne i dubinu basa, ona ovisi o drugim parametrima. Uostalom, kad pogledaš veliku većinu profi i PA bas drivera primjetit ćeš da im je FR u rangu 40 - 55 Hz.
Moje dvije lipe.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Sub ožu 09, 2024 12:18 pm

Zmajz napisao:Ja, za razliku od koljega na forumu, mislim da si na dobrom putu. Dakle, odluči koju ćeš skretnicu uzeti (dbx, behringer itd.) a da pokriva tvoje zamisli, preporuka s moje strane da ima promjenjljive rezne frekvencije i individualno podešavanje volumena a onda biraj drajvere i pripadajuća pojačala. Kad sklepaš prvu varijantu i podesiš ju na uho e onda napravi neka mjereja da uradiš fina podešavanja jer zasigurno neke stvari ti možda i neće sjesti pa ćeš onda vidjeti, Mjerenja obavezno u sobi u kojoj će biti i onda fino podesiti. Niti jedna software simulacija ne daje konačno riješenje već samo smjernice.
I još nešto, veličina basa samo određuje količinu basa (volumen) a ne i dubinu basa, ona ovisi o drugim parametrima. Uostalom, kad pogledaš veliku većinu profi i PA bas drivera primjetit ćeš da im je FR u rangu 40 - 55 Hz.
Moje dvije lipe.

Znaš li ti za neki konkretan model 15" ili 18" inča vrhunskog basa? Od 18sound, faital pro, b&c speakers, eminence, ili još nešto drugo što se ovdje može nabaviti novo bez komplikacija, jer hoću probat sa djelovima koji su nam lako dostupni i bez velikog čekanja, mora postojat u njihovoj ponudi dobrih stvari. Nevjerujem da samo JBL zna napravit (zna zacijenit) bas jedinicu.
Profesionalni basovi od 18" ne idu niže od 25hz, it to samo rijetki uglavnom, oko 30 hz, od ovoga što je vidljivo iz podataka od strane proizvođača, što je i dovoljno, jer njihova veličina i kruti ovjes daju neke druge potrebne kvalitete.
Znači bazirajmo se samo na ono što je moguće lako nabaviti. Kupio bih ja i TAD jedinice ali ne znam kako? Uz njih dolazi i problem samogradnje Ružne horne. Što nije problem kod gore navedenih proizvođača jer imaju gotove horne za svoje visokotonce.
Što se tiče ove DBX aktivne skretnice, Ja bi im dao nobelovu nagradu za tu svar da mogu, to je jedina sprava koja omogućava nestručnome čovjeku da napravi zvučnike, kakve takve. Da ih na licu mjesta podešava i sluša, okrećući samo par njihovih točkića.
Da slušaš kako se ponaša svaki drajver, dok mu mjenjaš rez frekvencije, pojačavaš ili utišavaš svaki pojedinačno kako ti se sviđa.
Ima xlr ulaze za svaki zvučnik, stvorena za samogradnju trosistemca, jedino je upitan sveukupan kvalitet uređaja.
Vrlo su rijetki proizvođači takvih skretnica, svi su davno prešli na DSP, za velike sustave.
Postoji i ovako nešto, https://spl.audio/en/spl-produkt/crossover/" target="_blank ali to je smišljeno za drugačiju najmenu, i dvosistemska je, više za integraciju subvufera sa gotovim pasivnim zvučnicima, kao što ima JL Audio, i koštaju prilično.
Znači ništa nije praktično kao navedeni DBX ili behringer.
Ali moguće je da će kasnije u sistem biti potrebno dodati neki ekvalajzer, to neki ljudi tvrde. Znači! ništa bez samostalnoga isprobavanja, jer koliko vidim svi ovdje još uvjek idu dobro dobro utabanim stazama i nitko ništa ne zna o konkretnom uređaju za sada!
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la beboni » Sub ožu 09, 2024 12:37 pm

http://www.troelsgravesen.dk/The-Loudspeaker-III.htm
Si mislio na nešto ovako?

https://www.player.hr/proizvodjac/18-sound
Većinu drivera moš lokalno nabaviti/naručiti...

both.jpg


Te "vešmašine" izgledaju opako...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko rano poludi,život mu prođe u veselju.
Avatar korisnika
beboni
 
Postovi: 264
Pridružen: Pon stu 11, 2013 5:35 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju