Aktivna elektronska skretnica

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Fantocci » Pon ožu 11, 2024 11:43 pm

vifaton napisao:
Fantocci napisao:
micro napisao:Sad sam pogledao cijenu za taj 15HX500, izgleda ce narudzba pricekati , komad nesto malo vise od 600E :mrgreen:


Ovaj je pola jeftiniji, a nije puno manje zvučnika:
https://faitalpro.com/en/products/LF_Lo ... =101050135

Zanimljiv projekt sa njime:
https://www.humblehomemadehifi.com/Mezzo-Calpamos.html

Taj drajver 12" je interesantan, samo to bi trebalo prvo čuti i vidjeti?

Što se tiče toga dvosistemca od 200 litara, to je potpuno promašen dizajn, kako god da zvuči, a svi naveliko pišu da taj faital pro 108 jeste prava stvar.
Iz nekoliko razloga ovo kažem:
Nema pravog basa a ima 200 l.
Zašto barem nema 2x 12" bas srednjotonca po kutiji, nebi morao stišavat visokotonac.
Bolje da je išao sa dobrim 15" bassrednjotoncem.
A zar nebi bilo najbolje napraviti trosistemac od 200 ili malo više litara, kada je već tako ogroman zvučnik, bolja bi bila iskoristivost.


Ako ubacimo podatke za taj zvučnik i kutiju (stavio sam netto 180 litara) u simulator, dobijemo f donju -3dB na 35.3 Hz (a to se sasvim poklapa i sa njihovim mjerenjem):
Mezzo Calpamos.jpg


Ali ipak,ako hoćeš baš dubok bas koji počinje na 20Hz onda traži sub driver, a ne PA. I bit će puno manja kutija. Ali takav sub driver će imati osjetljivost puno ispod 90dB, bliže 80... to ti govorim cijelo vrijeme, da su ti efikasni driveri kompromis, a gubitak im je baš na dubini basa (i višim izobličenjima).
(onaj veći Faital od 15 cola ima samo 2Hz nižu fs znači ništa od dubljeg basa ma koliko ih stavio)

Evo trosistemca: https://www.humblehomemadehifi.com/Nova-Andromeda.html
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la micro » Uto ožu 12, 2024 12:32 am

Ako pogledas po netu sta se moze naci o 2 sistemskim PA konstrukcijama a da je relativno dokumentovano ,to bi bilo kao 2,5.

2 woofera od 15" , i kompresioni horna ili wavegaide, 180l kutija donji 15" radi do 250Hz (pasivne skretnice) gornji 15" radi do 1400Hz , s tim da oba 15" rade zajedno do 250Hz i oba su u istoj kutiji. Kompresija radi iznad 1400Hz odnosno rez je otprilike na toj frekvenciji , ali mislim da vecina 15" bas i ne rade dobro do te frek.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Uto ožu 12, 2024 7:29 am

Cindra napisao:Pito me nedavno frend hoću li kupit njegove Avalone...ja nemam prostor za to al spojim vas pa obojica sretni ;D

NIsam lud, da to kupujem.
Sam sebi pravim zvučnike!
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Uto ožu 12, 2024 7:53 am

Evo trosistemca: https://www.humblehomemadehifi.com/Nova-Andromeda.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank[/quote]
Poštujem tvoj trud oko ove teme, ali mimoilazimo se u konceptima.
Batali tu stranicu sa tim kompletima, to je konfekcija kao i sve drugo, sklepano samo da se što bolje zaradi na kompletu.
Ideja je pravit veliki zvučnik sa vekim basom a ne srednjotoncem o 12".
PA jedinice daju bolji bas, sve bolje zvuči iz njih, nego iz ovih home audio subvufera, koji se ne prave veći od 12". Slušao sam Dobre basove 15-18" JBL i sve mi je poznato.
Znači ne zanimaju me nikakvi jeftini kineski ili ostali subvuferi, nego je cilj pronaći Vrhunski PA bas 15-18" (najradije JBL ili TAD, ali toga nema, Rabljeno me ne zanima).
Znam da mora biti vrhunskih stvari od ovih talijanskih proizvođača, pogledaj samo koje tehnologije koriste, tu mora bit dobrog zvuka.
A ti stalno o izobličenjima! Pa zato i jesam ovdje i godinama se raspitujem nebili našao ono što valja.
Govorili smo o onome 15" novom koaksijalnom faital drajveru, taj me dosta inrigrira, jer je to najnovija tehnologija, novi model, takav zvučnik ima mnoge prednosti, ali sam model je nepoznanica, kao između ostaloga i mnoge druge dobre stvari, o tome se jednostavno ćuti.
Evo ti jednog primjera zašto ja vjerujem u sposobnosti nekih PA proizvođača, vidi ovo;
https://www.eighteensound.it/en/product ... 15NCX910BE" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
Zadnja izmjena: vifaton; Uto ožu 12, 2024 8:58 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Uto ožu 12, 2024 8:08 am

micro napisao:Ako pogledas po netu sta se moze naci o 2 sistemskim PA konstrukcijama a da je relativno dokumentovano ,to bi bilo kao 2,5.

2 woofera od 15" , i kompresioni horna ili wavegaide, 180l kutija donji 15" radi do 250Hz (pasivne skretnice) gornji 15" radi do 1400Hz , s tim da oba 15" rade zajedno do 250Hz i oba su u istoj kutiji. Kompresija radi iznad 1400Hz odnosno rez je otprilike na toj frekvenciji , ali mislim da vecina 15" bas i ne rade dobro do te frek.

Ne postiji niti jedan gotovi projekat koji se meni sviđa.
Ja ću sam dizajnirat svoj vlastiti zvučnik, sa estetikom koja meni odgovara, jer za mene to nije samo zvučnik!
Bazirajmo se malo oko ovih aktivnih skretnica, odlutali smo od teme,
Koristi li neko ove Hypex ploče? I to je jedna od opcija, jer i sam sumnjam u ove staromodne aktivne tipa DBX, jer bi u tom slučaju bio neminovan i ekvilajzer, gdje to naći da valja, onda bi opet bilo ubacivanja PC u sistem, i sve bi postalo još besmislenije, i postojalo bi brdo komponenti, i koje kakvih zujanja i šumova u sobi... Što je svakako nešto što nije potrebno, ni u skladu sa novim agendama...
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la SasaKC83 » Uto ožu 12, 2024 9:25 am

Kupi taj koaksijalac i gradi oko njega dalje zvucnik. Jos jedan dedicated 15-18 inch bas ispod i imas dvije do cetiri ves masine u boravku.
Morao bi doc do 120 dB s lakocom... :lol:
Odaberi drivere prema distorziji, frekvencijskom rasponu, dispoerziji...svaki u svoju kutiju, jer je napravit to teski fizicki rad i morat ces ih nosat okolo.
Kupi minimalno 4 kanalni audio interface koji moze biti predpojacalo za sve kanale ako budes imao dedicated pojacala, aktivnu skretnicu ili DSP.

A i trebat ce ti za mjerenja kad skuzis da bez toga nema sanse ista smisleno izvesti... :lol:

I da, kako si rekao, lampe nemaju sanse sa velikim pro driverima jer ne mogu pokretat drivere koji imaju Cms 0.1mm/N i Rms 5 kg/s i 200 grama pokretne mase, za lampe treba nesto drugo. I da, ako imas 4 lavora u boravku koji "idu samo do 35 Hz" otpast ce ti glava od pravog basa kojem se mali audiofilski zvucnici nikad nece priblizit, pa makar pisalo da ido do 10 Hz...ne kuzim kak ljudi na ovom forumu to ne razumiju.

Zaboravi Avalone, to je tiho audiofilsko sranje s malim driverima. :lol:

Cekamo otvaranje nove teme... :)
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Fantocci » Uto ožu 12, 2024 9:36 am

Reći ću samo još to, onda neću više da prskam ovu temu :)

Prešao sam 50-tu i ako bi promjenio samo jednu stvar u životu bilo bi to: čuvao bi svoj sluh više.
Oba roditelja su mi razvila probleme sa sluhom nakon neke 70-te i znam iz prve ruke koliko to našteti čovjeku u socialnom smislu.
I onda ništa više od druženja, slušanja muzike i svih ostalih lijepih stvari zbog čega smo valjda tu i pričamo svašta.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la vifaton » Uto ožu 12, 2024 10:04 am

SasaKC83 napisao:Kupi taj koaksijalac i gradi oko njega dalje zvucnik. Jos jedan dedicated 15-18 inch bas ispod i imas dvije do cetiri ves masine u boravku.
Morao bi doc do 120 dB s lakocom... :lol:
Odaberi drivere prema distorziji, frekvencijskom rasponu, dispoerziji...svaki u svoju kutiju, jer je napravit to teski fizicki rad i morat ces ih nosat okolo.
Kupi minimalno 4 kanalni audio interface koji moze biti predpojacalo za sve kanale ako budes imao dedicated pojacala, aktivnu skretnicu ili DSP.

A i trebat ce ti za mjerenja kad skuzis da bez toga nema sanse ista smisleno izvesti... :lol:

I da, kako si rekao, lampe nemaju sanse sa velikim pro driverima jer ne mogu pokretat drivere koji imaju Cms 0.1mm/N i Rms 5 kg/s i 200 grama pokretne mase, za lampe treba nesto drugo. I da, ako imas 4 lavora u boravku koji "idu samo do 35 Hz" otpast ce ti glava od pravog basa kojem se mali audiofilski zvucnici nikad nece priblizit, pa makar pisalo da ido do 10 Hz...ne kuzim kak ljudi na ovom forumu to ne razumiju.

Zaboravi Avalone, to je tiho audiofilsko sranje s malim driverima. :lol:

Cekamo otvaranje nove teme... :)

Polako s kupovanjem Pobro!
Na koji koaksijalac misliš od ova dva?
Ovog sa berilijumom vjerovatno i nema, a svejedno je preskup.
Ima dosta raznoraznih modela koji bi se uklopili sa 15-18" inča basom u jednoj kutiji, naravno cilj je napraviti što manju komoru za koaksijalni, da ne oduzimam volumen basu nepotrebno, a i da ne budu kutije prevelike, on će raditi barem od 100hz, pa naviše jer ima bas da odrađuje dolje, Ne planiram ja raditi baš tolike perverzije kao što se čini, cilj je što jednostavnije i optimizirano sa što manje komponenata u sistemu, i ne mora bas ići do 20hz, Dovoljno je 25. ljudi tvrde da ti veliki koaksijalni (u ovom slučaju od 10" pa na više) mogu radit dobro i u minimalnoj zapremini, dovoljno naravit komoru (proračunat potreban volumen) da u nju može stat jedinica, naravno tu se treba poigrat, sa geometrijom stranica, dokazano da djeluje za srednjotonsko područje, itd... Meni Tannoy koaksijalci dobro zvuče, pa kontam možda i neki drugi mogu tako, pa bi bilo jednostavnije za napravit,bez posebnog visokotonca s hornom?
Kažeš nužan je interfejs? ja nisam toliko stručan pa mi nije jasno baš?
Zar ove Hypex ploče u stvari nisu i taj interfejs? U kombinacij sa onim dayton mikrofonom i laptopom?
Kako šarafaš MDF a da se ne cijepa?
Ne moguće u kant, a da ga ne rascijepiš? Jedino moguće ako treba vodoravno-paralelno, naslagat ploče jednu na drugu pa ih zašarafat.
Ili ti je na onim zvučnicima neki drugi materijal iza prednje ploče?
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Zmajz » Uto ožu 12, 2024 10:19 am

MDF ne šarafiš jedan na drugi već koristiš slijepi okvir od punog drva pase ploče šarafe na puno drvo. I tako ćeš trebati ukrute u kutiji.
Što se tiče DSP-ova, komp ti treba samo u fazi mjerenja i podešavanja, u radu se ne koristi osim ako ti nije izvor zvuka.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Aktivna elektronska skretnica

PostPostao/la Master of disaster » Uto ožu 12, 2024 10:41 am

Ako se ide na ovakvu koncepciju sa više drivera u kutiji, ja bih onda išao na koaksijalac od maksimalno 25 cm. Oni bi trebali biti dovoljno mali da fino rade do neke suvisle rezne frekvencije za visokotonac, a dovoljno veliki da mogu isporučiti onaj veliki zvuk i dinamiku koji očekujemo od takvih zvučnika, i da idu dovoljno nisko da se ispod mogu staviti pravi subwooferi.

Npr:

https://faitalpro.com/en/products/Coaxial_Loudspeakers/product_details/index.php?id=351040010

Primjer za sub;

https://www.soundimports.eu/en/dayton-audio-um18-22.html

Ovakvi moduli u sebi sadrže napajanja, skretnice/dsp i pojačala, samo ih je potrebno spojiti na predpojačalo/izvor;

https://www.hypex.nl/products/amplifier-families/fusion-amplifier-family/fusionamp-fa503

Cijena na kraju nije mala, ali zapravo očekivati ovakav projekt napraviti za malo novaca... ne znam baš. S druge strane ako se sve dobro odradi dobili bi se moćni zvučnici...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju