bass refleks i TL zvucnik

bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la micro » Sri ožu 29, 2023 11:01 pm

Radi se o TL kutijama iz 90 godina , projekt iz elektora.
Nacrt
Slika
Skretnica
Slika

snimak baffle , samo prednja daska kutije sa drajverima , snimano sa 45cm daljine u visini visokotonca , snimak je samo duzine oko 3ms duzine , sa skretnicama , ali nisu precizni elementi , za niskotonski induktivitet je 2,4mH umjesto 2,7mH a kondenzatori su iskrini PP 3 od 2uF , ESR 35mohma.

Snimak 18W8535_00 sa skretnicom
Slika
snimak visokotonca D2905_9300_00 sa skretnicom ali nekompletnom bez 22ohma i kondenzator su 3 x iskra PP od 2uF , induktivitet kakav je na shemi
Slika
I oba sa skretnicama samo na baffle , nema kutije
Slika
I frd snimci u vituixcad , koji je izracunao offset od 40mm ili 120uS kasnjenja niskotonca , ovo je snimano bez skretnica. Snimano u visini visokotonca , tri snimka
Slika
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la micro » Sri ožu 29, 2023 11:13 pm

A sad opet o onom RS225P u basrefleks kutiji, poslije proucavanja jos malo literature , nemoguce je u sobi snimiti takav zvucnik , odnosno napravilnije bi bilo napraviti nekoliko snimaka i onda softverski to spojiti u jednu snimku a i to je pitanje koliko bi bilo realno.

Zbog mog neznanja svi oni prije snimci su u stvari snimci sobe u kojoj je snimano , snimak je oko 150ms duzine i ima seriju odbitaka od svih djelova sobe.
Ovo dolje su snimci iz istog prostora ali zvucnik podignut 30cm ili malo vise tako da je visina 8" drajvera (sredina) na oko 102cm od poda , na toliko je i mikrofon udaljen od poda a od drajvera je udaljen95cm
Snimak je samo duzine 2,7ms
Slika

Ovo je taj snimak RS225P u bas refleks kutiji bez skretnice
Slika
Na ovom snimku fali mislim do oko 250hz prava vrijednost zbog duzine samih niskih talasa.
Inace probano sa 42mm bas refleks cijevi i generatorom sinusoide , 30Hz , membrana setala minimum +-5mm a rekao bih i max +-7mm , kako pise u literaturi kutija proizvodi subsonicne zvukove koji se cuju zbog nelinearnosti samog bas refleks porta , sa ovom 75mm se to ne cuje , normalno i bas je drugaciji plici i precizniji.
Pravim skretnicu i vise ne trosim vrijeme na njega.

Inace taj RS225P-8 ima ravniju frekventnu krivu do oko 2kHz od scan speaka 18W8535_00 od gore.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la micro » Uto tra 04, 2023 2:28 pm

Probao da stavim mdf 19 mm plocu ispred visokotonca , da vidim da li ima nekih problema , ako bih visokotonac fizicki pomaknuo za debljinu MDF iza 18W8535.
Nevidim nikakav problem cak i kad je MDF sa ne oborenom ivicom.
Slika

Snimak sa MDF ispred i ispod 9300, mikrofon u osi i 10cm ispred kalote
Slika
mik na 30cm , MDF ispred
Slika

MDF skinut ,mik na 10cm
Slika
MDF skinut i mik na 30cm
Slika

Definitivno lijepim dvije MDF a kod visokog ostaje jedna. Jedino ostaje sad problem sa sablonom za drvene tiple , probao sam uzeti preko web wolfcraftovu ali nisu mi poslali predracun, narucio one celicne vijke sa rupama za to , ali dok to stigne.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la Bepone » Uto tra 04, 2023 3:25 pm

u prvom postu pise radim projekt iz elektora, a nize od toga sve samo ne projekt od elektora sa raznim driverima?
kako da mi znamo ca se tocno radi? :think:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la micro » Uto tra 04, 2023 9:09 pm

Da ne otvaram 2 teme , ovi scanovi su iz elektora, znaci TL kutija , a ovo sa dayton rs225p je prepravka postojece bas refleks kutije , tocnije neuspela prepravka.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la SasaKC83 » Uto tra 04, 2023 10:58 pm

Pa napravi ovu transmisiju kako je netko zamislio, nemoj radit izmjene prednje ploce bezveze...

A Dayton ti je za neki tvoj vlastiti projekt...
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la micro » Sri tra 05, 2023 3:22 pm

Stavljanjem deblje prednje ploce ne mjenjam niti zapreminu , takodje bas-mid drajver je na istom mjestu , takodje duzinu kanala , osim da mjenjam akusticki offset drajvera.
Radio sam simulaciju u hornresp , u biti je to neki max sto se moze izvuci , pomjeranjem bas-mid nekoliko cm se ne dogadjaju neke jako velike promjene takodje.
Dobijam vise nego sto gubim, krucu kutiju i blizi akusticki offset drajvera.

Ovaj RS225P je druga prica , ovih dana sam napravio jedno 20 simulacija skretnica sa njim u vituixcad i lspcad , probao stvarnih skretnica sa jedno 10 induktiviteta i kondova , nista upotrebljivo. Ova kutija taj RS225 i 1" visokotonac je nemoguca misija , kao balon pritisnes na jednu stranu izgura na drugu. Takodje kombinacija sa velikog diy i free range drajvera nije neka sreca u simulaciji i to nije to. Probao alu verziju , minorne razlike , isti pogon samo membrane razlicite.

To moze da radi (dobro) samo kao 3-way , ali onda pitanje da li za malo vise novca uzeti odmah 10" drajver ili jos veci i napraviti 3-way kutiju.

Ali opet nesto sam naucio iz vlastitih gresaka :mrgreen:

Te RS225P sam uzeo preko neutrina i izaslo me sve 185E a na soundimports.eu od kamo ovi narucuju sam trebao platiti 210E moguce i postarinu jos , ali zbog necega nisu htjeli prihvatiti karticu, onda uplatio preko paypala i vratili mi novac , i to pokusao 2 puta , onda nasao da neutrino prodaje robu od njih.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la micro » Sri tra 05, 2023 4:22 pm

Pripremke koje sam pravio da mogu sa jednorucnom glodalicom makita 700W mogu raditi rupe ispod fi200mm, u full kompletu sa njom dolazi samo oprema koja mislim da ne moze ni ispod fi150mm da freza okrugle utore ili otvore. Najbolje ovo odratiti od nekog tanjeg tvrdjeg spera, moze se upotrebiti ta glodalica , ali nisam imao, napravio od plastike , pa se bojao da glodam samo busio obicno busilicom i rucno turpijao , plastika se jako lijepila na svrdla i turpije.

Slika

Slika

A radjeno je po onom ruskom nacinu , vazna je funkcionalnost ne treba gubiti vrijeme na estetiku :)

Inace ta glodalica dobro radi MDF sa 2-pernim glodalima od 6mm , sa 8mm vec sporije dok 10mm su vec prevelika za medijapan. Inace ovo glodalo od 6mm i 8mm prihvata iz Pevexa radi bolje od original makita glodala , na vrhu bolje postavljeni nozevi ubada bez oroblema , makitino takvo glodalo nece da ubada , odnosno pravi problem i grije se na vrhu kod ubadanja u materijal odnosno MDF.

I raditi MDF je bez maske nije preporucljivo , pravi se jako sitna prasina , drugi put uzimam sper i ako je skuplji.
Zadnja izmjena: micro; Sri tra 05, 2023 4:56 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la SasaKC83 » Sri tra 05, 2023 4:30 pm

Sad kupis jos dva Dayton RS pa veliki 3 way sa po dva bajza i ovim scanovima za mid i visoki... :D

Da, ta jedinica nije najbolji izbor za 2 way (nije ni jedan 20 cm midbass) a i trebao bi ti onda waveguide za tweeter ili el skretnice treceg reda plus notch na bajzu. Lose je sto ovaj ima break up jako nisko, Scan i SB i ostala moderna ekipa je u svojim najboljim jedinicama break up grbe pomaknula oktavu ili dvije udesno sto jako olaksava skretnicu. Neke jedinice su cak potpuno ravne, kao fullrangeri, ali bez full range problema. Kad se pogubis uvijek se dobro vratiti na datasheet ScanSpeak 18W 8531 Revelatora i prisjetiti se zbog cega je vec dva desetljeca prva ugradnja u niz high end zvucnika...pogledj njegov break up i kako izgleda na waterfallu iznad 1 kHz... :)

Mozes staviti duplu prednju ispod visokotonca, bas ce ti biti pomaknut i akusticki centri porvanati, ali bi trebao mozda preraditi skretnicu. Kad to napravis onda ce ti driveri bolje igledati na impulsu, onak ce se lijepo nadostukati jedan na drugog. Izmjeri kad napravis i pogledaj u vituix cadu kak se faze prate i jel treba skretnicu mrdat lijevo desno...dobra uskaldjenost mida i tweetera se jako jasno cuje, kod mida i basa zbog vecih valnih duljina to nije tak bitno...

Ovo sto si mjerio sa stepenicom ili bez ne pokazuje puno, pogotovo ne kad mjeris samo on axis, a nece ni biti velike razlike u difrakciji jer je ta stepenica samo mali dio svih rubova prednje ploce, lijevo, desno i gore od visokotonca su puno veci ponori gdje zvucni val propadne oko kutije u usporedbi s tom stepenicom...
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: bass refleks i TL zvucnik

PostPostao/la Zmajz » Sri tra 05, 2023 4:46 pm

Što sam ja ostario... ništa ja ovdje ne kužim...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron