servis drajvera

Re: servis drajvera

PostPostao/la Bepone » Čet srp 07, 2022 8:37 am

Edison napisao:Koji je to kafic u Francuskoj 9?
;)

bolje pitanje u kojem nije? :lol: minimum se krece ok 6-7.5 eur, projek oko 8, malo bolje su po 9-10, a jucer sam vidio i po 11 /MORETTI boca koju kupis u Trstu po max 1 eur :P znaci birica otpada ili supermarket.

dat oprat par gaca i majica je 50-100Eurića po lavanderijama i tako to, mi se bunimo za biricu od 18 kn doce brzo to na 25-35!

koliko je onda popravak zvucnika= 500-800kn? bolje kupit novi driver kako se meni cini.........
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: servis drajvera

PostPostao/la micro » Čet vel 02, 2023 12:38 am

Gdje ima pletenica za popravku drivera kod nas da se kupi ili na netu. Treba mi za scan speak 18w8535 , problem koji imaju sa oksidacijom zice na spoju pletenice ispod ljepila , izgubili kontakte oba drivera a stajali u original kutijama, jeste duze vrijeme , inace navodno to je vrlo cesti problem kod odredjenih scan speak modela drivera , barem na netu se zale.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: servis drajvera

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet vel 02, 2023 9:56 am

Možda glupi prijedlog ali kako u zadnje vrijeme stalno koristim onu bakrenu pletenicu za odlemljivanje palo mi je na pamet da nju probaš upotrijebiti. Ona je relativno dosta fleksibilna i možda bi mogla poslužiti.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5740
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: servis drajvera

PostPostao/la davorin » Čet vel 02, 2023 11:15 am

Khadgar2007 napisao:Možda glupi prijedlog ali kako u zadnje vrijeme stalno koristim onu bakrenu pletenicu za odlemljivanje palo mi je na pamet da nju probaš upotrijebiti. Ona je relativno dosta fleksibilna i možda bi mogla poslužiti.

Ni govora! Takva licna je jako kratkog vijeka pri stalnim vibracijama i pregibanjima.
https://www.aliexpress.com/item/3286760 ... GS3srm9gjx
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6953
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: servis drajvera

PostPostao/la daluka » Čet vel 02, 2023 11:18 am

Uzmi tanki koaksialni kabel i iskoristi oplet, obično budu posrebreni.
daluka
 
Postovi: 154
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: servis drajvera

PostPostao/la micro » Čet vel 02, 2023 1:35 pm

Pod mikroskopom 20X i vecim ta scan speak pletenica nije napravljena od zice , vec je na neki sinteticki materijal okrugli vrlo tanki ,izgleda neprovodna namotana tanka traka od metala, moja pretpostavka jer je srebrne boje tanka bakarna traka ,posrebrena i namotana kao spirala na taj sinteticki konac, traka je debljine ispod 0,0xmm i sirine mozda 0,1mm ili malo sira. To kod manjeg povecanja izgleda da je to pletenica od tanke zice , nije.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: servis drajvera

PostPostao/la micro » Čet vel 02, 2023 1:37 pm

davorin napisao:
Khadgar2007 napisao:Možda glupi prijedlog ali kako u zadnje vrijeme stalno koristim onu bakrenu pletenicu za odlemljivanje palo mi je na pamet da nju probaš upotrijebiti. Ona je relativno dosta fleksibilna i možda bi mogla poslužiti.

Ni govora! Takva licna je jako kratkog vijeka pri stalnim vibracijama i pregibanjima.
https://www.aliexpress.com/item/3286760 ... GS3srm9gjx" target="_blank


Ova nije kao sa allexpresa , drugacije je pleteno , i da nije zalemljena ta se ne bi mogla tako rasplesti.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: servis drajvera

PostPostao/la micro » Čet vel 02, 2023 1:49 pm

Problem koji imaju neki scan speak driveri , kombinacija punila za lemljenje , impregnacija membrane ispod neostik ljepila prave neku jeb.. kiselinu koja nagriza tanku licnastu zicu koja je namotana na pletenicu i zalijepljenja neostikom , kako tanka lakirana zica od spule zvucnika nije bakarna vec aluminijumska presvucena tankim slojem bakra , aluminijum napadnut tom kiselinom rastvori tu zicu i gubi se kontakt kleme , spula zvucnika. Moja pretpostavka jer na mjestu gdje je zalijepljena pletenica sa lemom ima rupa u membrani mozda u dubini 50% materijala membrane, zadnja faza lemljenja tanke zice na pletenicu , dok dio pletenice gdje nije lemljeno u zadnjoj fazi izrade , nanoseno je prije neki lem tu nema reakcije.
Slika dolje dosta losa kamera je na mikroskopu , ali tu gdje je crno ljepilo tu je doslo do korozije , tu je namotana tanka zica na pletenicu , a gdje lepilo normalne boje a ispod je pletenica tu nije lemljeno u toj zadnjoj fazi sklapanja zvucnika.

https://postimg.cc/NLR52MSy" target="_blank
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: servis drajvera

PostPostao/la micro » Čet vel 02, 2023 2:03 pm

Evo sa velikog diy tema o tome , na prvom postu imate fotografije , gledajte 3 sliku tamo gdje su zalijepljene pletenice , crno boja na ljepilu koje je svijetlije boje ,ispod te tamne boje je korozija unistila tanku zicu zalemljenu na pletenicu , iako je zvucnik teoretski ispravan 4 slika , zavojnica je nedirnuta.
Sto nije uopste nesto jako rijetko za scan speak drivere , neki su otkazali vec poslije 5 godina , a desavalo se i kod njihovih najskupljih serija.
Moja pretpostavka da je uzrok lose punilo za lem.
Moguce je da se tamna boja pocne pojavljivati i prije , pa kod kupovine provjerite , ako postoji ta tamna boja u ljepilu , nece jos dugo raditi.

Tamo su neki pokusali da proture teoriju da je to samo u Australiji zbog vlazne klime , ovi moji nisu vidjeli ni Australiju , pogotovo bili u original kutiji , problem nije vlazna klima vec kemija, odnosno jedan od materijala koji su koristili kod izrade.

link
https://www.diyaudio.com/community/thre ... ge.385472/" target="_blank" target="_blank" target="_blank
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: servis drajvera

PostPostao/la micro » Čet vel 02, 2023 2:11 pm

Evo isto o tom problemu kod scan speak drivera, ima dosta slika

https://www.diyaudio.com/community/thre ... st-6802040
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju