Subgarage

Subgarage

PostPostao/la Fantocci » Uto tra 26, 2022 10:41 pm

Znači, sub za u garage. Zapravo, to je više radiona + svaštara nego garaža, jer auto u njoj još nije bio, a i neće. I uz rad se normalno sluša muzika, a basovi se vole.
Izradio sam već I prije jedan sub za u auto (zapravo za kamper), koji se pokazao jako dobrim. Ovog puta sam želio ustanoviti, kako se u praksi ponašaju manji driveri, koji na papiru puno obećavaju. Želio sam naime mali sub u dimenziji prosječne komponente, zbog namjeravane pozicije.
Izabrani su Dayton audio TCP-115-4
https://www.daytonaudio.com/images/reso ... -sheet.pdf
Mali Qts i Vas, relativno mala Fs i male dimenzije (4 cola) uz malu cijenu. Sve to obećava dosta basa iz male kutije. Pošto sam posljedično očekivao i malu osjetljivost odlučio sam tome doskočiti upotrebom 2 drivera u aktivi, svaki pogonjen sa svojim pojačalcem TPA3116 u D-klasi. Nazivna snaga drivera je solidnih 40W.
Krajnji izgled sam zamislio ovako:
01 3D.jpg


Dobra osobina Dayton drivera je, da uz njih dobiješ i FRD / ZMA fajlove za lakšu simulaciju. To bi po mome trebao biti standard kod svih ozbiljnih tvrtki drivera.
Najprije sam sve ubacio u Win-ISD da dobijem neki predosjećaj o potrebnoj kutiji.
Volumen bi trebao biti oko 15 litara neto za oba drivera u istoj kutiji. Manju bi i teško izradio u zamišljenom konceptu. Tuning BR na oko 45Hz. Uz cijev sa fi50mm dužina bi bila oko 150mm.
02 WinISD FR.jpg

WinISD izračunava i Cone excursion, koji ispod 38Hz kod (izabranih) privedenih 15W po driveru prelazi dozvoljenih Xmax 4mm. Znači nije baš za infra bas, što od zvučnika ovih dimenzija i nije realno za očekivati, bez obzira na papirnate karakteristike. Logično – ako je privedena snaga veća, prije će stići i do Xmax. I ako bi išao na max. dozvoljenih 40W, probleme bi bili već ispod 70 Hz. Računao sam tome doskočiti sa upotrebom dviju drivera i pojačala, da ih ne bi preopterećivao. A da li će to biti dovoljno? Vidjećete na kraju ove zanimljive priče.
03 WinISD Cone excursion.jpg

Sljedeća stvar za provjerit je brzina „vjetra“ u portu. Ova zavisi od promjera drivera te porta, oblika porta i opet od privedene snage. Kod pretpostavljenih 15W po driveru najveća brzina u portu će biti oko 20m/s na 43Hz. Neki bi rekli da je to ipreviše. Mogao bi staviti i cijev većeg promjera, pa bi ova vrijednost bila niža, a prdež porta manje čujan.
04 WinISD BR Air velocity.jpg

Kad sam imao dimenzije kutije i litražu otprilike dorečene krenuo sam još simulacijom u Boximu. Tu sam mogao iskoristiti i FRD/ZMA fajlove za što realniji odaziv sistema. Boxim volim jer ima puno opcija, izračunava odaziv u odnosu na oblik kutije (bafle step), poziciju drivera u njoj, upotrebu i kombinaciju aktivnih i pasivnih filtera i još štošta. Ali ipak ne tvrdim da je najtačniji simulator.
05 Boxsim.jpg

Dozvolit ću si ovaj manji peak u odazivu na 45 Hz. Neće smetati, ako ga uopće bude. Jer jedno je simulacija, a drugo stvarnost, to sam skužio već kod prošlih projekata.
Pošto sam planirao pogon preko aktivnog filtera, još sam i njega uključio u Boxim:
06 Boxsim active filter.jpg

I evo nas kod aktivnog dijela, skretnice i pojačala.
Aktivna skretnica je u vidu sub filtera sa promjenljivom frekvencijom, amplitudom i fazom signala. Radi se o filteru sa 2komada TL072:
07 AIYIMA-Low-Pass-Filter-Subwoofer-Preamp-Single Voltage-DC-9-32V.jpg

https://www.aliexpress.com/item/3266400 ... 1802zMPLrB
Karakteristiku sam već jednom prije izmjerio i izgleda tako:
08 Meritve SUB filter TL072.jpg

Volume potenciometar nisam micao (bio je negdje na polovini), a ovoga za frekvenciju sam prebacivao iz minimuma (zeleno) preko crvene u sredini do maksimuma (plavo). Namještanje frekvencije je moguće od cca. 75Hz pa do nekih 280Hz (na -6dB). Nagib je oko 16-18dB/okt. THD su ranga do 0,001%
Sljedilo je testiranje aktivnog dijela – filtera i pojačala.

Pojačalo je TPA3116. Odabrati možeš „original chip“ ili „high quality domestic replacement chip“. Pošto je original prilično skuplji a smatrao sam da ćeš od kineza ionako u svakom slučaju dobiti domestic kopiju, odlučio sam se za nju. A već sam ga i prije probao i bio je sasvim OK:
09 TPA3116 domestic.jpg

https://www.aliexpress.com/item/3287013 ... 18023HJXub

Odmah sam primijetio lagano zujanje koje se pojavilo kombiniranjem filtera i pojačala iz istog SMPS napajanja (napajač preminulog laptopa sa 20V i 90W). Inače, samo pojačalo (bez sub filtera) je sasvim bešumno. Isto tako je zujanjo nestalo ako sam sub filter stavio na svoje linearno napajanje, ali toliko si nisam htio zakomplicirati izradu.
Uvijanje kabela nije pomoglo, pa sam stvar pokušao rješiti EMI filterom. Eksperimentirao sam sa različitim prigušnicama i kondenzatorima. Najbolje se pokazalo, kad sam u seriju pozitivne grane napajanja sub filtera stavio prigušnicu od 0,7mH, koju sam imao pri ruci. Ali pošto sam nju htio sačuvati za neki drugi projekt pasivne skretnice, umjesto nje sam stavio mini trafo (mislim da je bio 230/2x9V). Oba sekundara sam stavio u seriju i u plus granu. Ako sam to ubacio u minus granu, nije bilo promjene. Isto tako nije bilo ništa bolje sa kondenzatorom, tako da je na kraju ostalo to rješenje sa transformatorom kao EMI prigušnicom. Zujanje se smanjilo gotovo na nečujnost i ja zadovoljan:
10 aktiva.jpg


Nastavak u sljedećem broju…
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Subgarage

PostPostao/la Fantocci » Uto tra 26, 2022 10:56 pm

Sljedeći broj:

Izmjerio sam još i snagu te frekventnu karakteristiku pojačala.
11 Meritev moci 1.jpg

Ulazni nivo je bio 540mV rms (1,5Vpp):
12 Vhodni nivo.jpg


Izlazni RMS napon 12,49V te snaga na otpor 4 Ohma 39W, čista, bez klipinga:
13 Izračun moči 4 Ohm.jpg

Meni se to čini zbilja dobro za takvo malo pojačalce od nekih 8€. Napajanje je jednostrukih 20VDC a uz maksimalno dozvoljenih 26V vjerovatno bi poraslo na nekih 50W/4Ohma.
Dummy otpori su se brzo ugrijali na preko 70°C:
14 Hot dummy.jpg


Frekventna karakteristika je ravna sve do 20kHz.
Osciloskop mi prikazuje i FFT mjerenja ali to mi zasad još ništa ne govori. Mislim, da bi se tu prikazivale neke špice ako bi bilo harmonika? Ako mi neko može pojasniti ovaj screen bio bih zahvalan.
15 FFT.jpg


Onda sam pristupio još izradi kutije ali najprije uz test sa kutijom od kartona litraže od 15l.
Prvo sam malo isprobavao samo sa jednim driverom, a zatim sa oba. Upotrebljavam mikrofon Dayton Audio imm6 koji dolazi sa kalibrirnom karakteristikom.
16 test 1.jpg


Malo sam eksperimentirao i mjerenjem na vrhu samog porta pod pretpostavkom, da ću time dobiti više informacija o njegovom ponašanju i utjecaju.
17 test 2.jpg

Mjerio sam cijevi različitih dužina (10, 15, 20 i 30cm). Prvo odaziv u samoj cijevi:
18 meritve v BR cevi.jpg


A onda još malo kao nearfield mjerenje u sobi iz nekih 20cm, toliko da sam otprilike uhvatio zajednički odaziv oba drivera i samog porta, a bez da mi soba sve zamuti svojim utjecajem:
19 meritve komplet zvočnika.jpg

I odmah se vidi da nije baš linearno kao u simulaciji.. i zapravo utjecaj BR nije toliko velik u cjelini. Zašto, ne znam. Valjda nešto ne štima kod ulaznih podataka u simulatoru ili on ne izračunava dobro.
Ipak, nekog odaziva ima sve do 35Hz a nivo se uvijek može podiči (izravnati) kombinacijom Volume/Freq potenciometara na samom filteru. Samo je pitanje, koliko to može driver podnijeti.
Kraj u sljedećem broju (obećajem).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Subgarage

PostPostao/la Fantocci » Sri tra 27, 2022 12:45 pm

Onda sam pristupio izradi kutije. Želio sam brzu i jednostavnu izradu i nikakvih komplikacija sa bojenjem pa sam se odlučio za jednostavan bijeli iveral sa ABS trakama po rubovima.
Daske sam stavio u razrez i onda je sastavljanje brzo išlo. Samo treba malo paziti kod rada da se finiš ne ošteti.
20 Izdelava 1.jpg


Sve spojeve sam odradio bez ijednog vijka, samo uz pomoć keks mašine, nove akvizicije iz Lidlovog arsenala malih kućnih majstora.
21 Izdelava 2.jpg


Pojačala sam samo zalijepio za pod, a ljepilom sam premazao sve spojeve i cijeli onaj dio desno iza sub filtera i konektora, jer sam već od prošlog projekta (sub za kamper) znao, da tu ima problema sa puštanjem zraka i posljedično nepoželjnim zvukovima:
22 Izdelava 3.jpg


Lagano sam dampirao sa poliesterskim filcem (slična kao sonofil, samo da je za mene besplatno, žena sredila):
23 Izdelava 4.jpg


Onda sam samo još ubacio drivere i spojio na preamp-out od receivera:
24 Gotovo 1.jpg


Stvari su stale na svoje mjesto i u garage je veselo.
25 Gotovo2.jpg


A sad rezime…
Projekat je bio zanimljiv i brzo ostvaren. Ali… već je WinISD upozoravao na moguće probleme zbog brzog dostizanja Xmax i to se u praksi pokazalo istinitim. 3116 pojačala su dovoljno snažna da maleni driveri u prostoru od 30 kvadrata dođu do svojih limita. A ako nivo namjestim tako, da Xmax izobličenja nisu čujna (i vidna) sve je to pretiho i nemože ići u korak sa postoječim zvučnicima.
Da se razumemo - bas ekstenzije ima ali nije zadovoljavajuće glasna. Vjerojatno bi bila OK za manji prostor ili auto, na primjer.
Tako da će zasad ostat kako je, a moguće da ću ga jednom razmontirati i te drivere iskoristiti za neke mini monitore (možda i aktivne) a za sub uzeti veći single driver. Ali to za sobom povuče i veću kutiju a ovakva mi se baš sviđa…. Vidjećemo.
Zasad toliko. Ko je sve to pročitao sam si je kriv, nikome nisam ruku lomio :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Subgarage

PostPostao/la Bepone » Sri tra 27, 2022 1:36 pm

dobra zabava ;)
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Subgarage

PostPostao/la Master of disaster » Sri tra 27, 2022 2:50 pm

Spusti sub na pod. Pa probaj.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Subgarage

PostPostao/la Fantocci » Sri tra 27, 2022 4:16 pm

Sad sam si samo potvrdio ono, što sam u principu znao i prije - to što stoji u tvom potpisu ;)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Subgarage

PostPostao/la Master of disaster » Sri tra 27, 2022 8:42 pm

A čuj, za bas je velika membrana zakon. ali i ovo tvoje stavljeno na pod u kut prostorije bi moralo raditi. U svakom slučaju puno bolje nego na onoj polici (ako sa dobro skužio)
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Subgarage

PostPostao/la drz » Pet tra 29, 2022 5:43 pm

Koliko znam za taj drajver je preporucen volumen 2-3 litre (zatvoreno ili br) i nije predvidjen da radi na tako niskim frekv.
Koristim ga u diy "getoblasteru" u ca, 2 litre ghp volumenu (600uf) u kombinaciji s dsp+tpa3116 i to moze dosta glasno svirati.
drz
 
Postovi: 119
Pridružen: Ned pro 15, 2013 8:29 pm
Lokacija: Zagreb


Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju