Mark Audio MAOP 10.2

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Fantocci » Sri vel 15, 2023 2:55 pm

Svejedno probaj i sa nekim kondičem na MA driveru. Obično se FR zvučniku osjetno popravi zvuk na srednjim kad mu odrežeš basove, koje ionako ne odsvira bog zna što. Smanjiš mu izobličenja, nema nikakve magije u tome.

A i Jordan prema karakteristici počinje vrištati iznad 5kHz pa bi ga mogao sa nekom špulom malo utišati tamo. Prvi red ko da nije skretnica :)

ej-jordan-jx125ng_7961_2_1578401771.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la micro » Sri vel 15, 2023 6:16 pm

Bepone napisao:interesantna kutija beboni!

evo update Alparic poslije par godina iz kutije 60 litara preselio u kutiju 16jstak litara, bassa nema! definitivno to nije za mene, ti kompromisi kod zvuka, kad nesto fali , neslusljivo , pa moras trazis muziku s vise bassa da kompenziras..


Vec jedno mjesec dana proucavam ovu temu , poceo zato sto imam onaj fountek FR135EX, mislim da je najbolje rjesenje za te drajvere da ide u neku transmisiju ,ako moze da radi u takvoj kutiji, zavisi i od T/S parametara drajvera , da li je MLTL ili nega druga , nesto kao onaj link od japanca , ali on je tu nesto cudno napravio.

Mislim da je ovaj pristup sa ovog linka bolji, isto verzija TL kutije, nema sirenje kanala.
https://www.diyaudio.com/community/thre ... tl.293290/

Kako nije nista idealno i te kutije imaju nedostatke , manja efikasnost u odnosu na BR, ali vise basa.

Karakteristika svih transmisija (horni, mltl itd. kako ih tko nazivao) rupa u odzivu ,zavisno od velicine membrane od 100Hz pa ide navise, pegla se dampingom ali kad se ispegla dobije se kompresija ;) .

Takodje na ovom linku dampira TL sa vunom sto bi bio pogresan pristup , ubija joj bas , po literaturi je bolje na kriticna mjesta lijepiti visoko dampirajuci materijal tipa filca na zidove ili slicno.

Proracun kutije se radi sa hornresp programom , besplatan ali malo cudan za koristenje.

Da ne sirim pricu , uzima se poprecni prjesek kanala iza drajvera od 1,25x do 2x aktivne povrsine membrane drajvera.

Duzina se uzme zavisno od rezonantne drajvera , ubace se T/S podatci drajvera i onda u simulaciji moze da se mjenja misom slajderima duzina kanala , suzavanje ,sirenje , mjenjanje polozaja drajvera u kanalu , sirenjem ili suzavanjem izlaznog kanala , dampiranjem itd. odziv kutije, koji izgleda strasno prije dampiranja :)

Na onom linku , onni , ne onaj amer sto ima uz put frekventnu koja ne moze da se dobije iz te njegove kutije ni teoretski :) , njega ne prati.

Imas odziv kutije iz programa hornresp , izgleda strasno , jer je bez dampiranja , gledaj graf na oko 200Hz.

Kasnije imas snimak is stvarne kutije tog drajvera , gledaj na grafu ima rupa na oko 200Hz , ta rupa moze da se ispegla dampiranjem , ali peglanjem ubijas bas , tako da nema idealnog rjesenja.

Ako hoces mogu da okacim oba fajla na forum ako moze za hornresp program i onog japanca i ovu verziju sa linka, neznam tocno koju oznaku ima taj tvoj zvucnik , zbog T/S podataka.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la micro » Sri vel 15, 2023 9:20 pm

Na brzinu pokusano , ne ona od japanca vec ona TL da dobiju najjaci bas , oko 180cm duzina TL cijevi
Bez dampinga
Slika

I dampirano blago
Slika

Onaj japanac sa linka na pocetku yt , ima jos manje basa , on ide folding , na yt ne racuna dobro duzinu kanala , na lomu se mjeri malo drugacije pa se dobije malo kraca cijev nego kod njega(kako je izracunao) i onda ima pomaknuti izlaz , nije bas refleks nego tl kanal i suzenje 5:1 , to radi sa ovim malecnim drajverima sa vecim radi klasicnu mltl i izlaz mu je na kraju i suzenje 2:1 , manje basa jer ima veci drajver , sa tim sistemom ima rezolutniji bas ali slabiji sa ovim sto sam ja radio kao sa linka velikog diy je da se dobije max bas ali slabija rezolucija basa .Kutija bolje rezonira , zato je bas jaci , nema kosina , rezonira i folded sa kosinama zato sto je sve u kutiji, zato je obelisk najbolji sto se tice audiofila:)
Kutija ima oko 31l efektivno.
Inace oni podatci sa pocetka se ne slazu , program ih mjenja , malo su nafrizirani , inace je 11,2 bolji drajver za TL , puno bolji Qts od ovog 10,2.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Bepone » Čet vel 16, 2023 10:07 am

definitivno su transmisije najbolje, a skraceni jednostavni tip MLTL volin :P
dela son neke simulacije, more se Jordan preko zavojnice, par mH, a Maop preko 50uF kondica i prolazi,
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Fantocci » Čet vel 16, 2023 10:48 am

I kako zvuči onda (si probao)?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Bepone » Čet vel 16, 2023 4:52 pm

moran nac par mH, svira kao i prije, sve u paraleli :P
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Bepone » Ned vel 19, 2023 11:46 am

ispravak svega ca smo citali zadnju stranicu!
Maop 10.2 ima odlicnog bassa u maloj kutiji od 16l! Ni ne treba mu Jordan!

Nesto me preamp zafrkavao i rusio je ispod 300Hz lagano, ispod 100 jako! Tako da nije bilo bassa.. Maknuo sam preamp i spojio direktno DAC na PASS F5, pa na MAop i Jordan u paraleli, super je
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Bepone » Ned vel 19, 2023 11:47 am

Maop sam prolazi lagano, zadovoljava na obje strane!
A Jordan u paralelu je dodao cvrstine na donjem kraju! Jako dobar combo, pa cu se igrat i sa skretnicama jedan dan :P
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Edison » Ned vel 19, 2023 2:40 pm

Bepone napisao:Nesto me preamp zafrkavao i rusio je ispod 300Hz lagano, ispod 100 jako! Tako da nije bilo bassa..


Gdje je bila greska? Povratna veza?
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5685
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Mark Audio MAOP 10.2

PostPostao/la Zmajz » Ned vel 19, 2023 5:28 pm

Ova dvojica znaju.....

znalci.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost